Hatasız Apple Olmaz 0

Apple, dünyanın ürünlerine karşı büyük bir saygı gösterdiği ve tüketiciler tarafından büyük hayranlık duyulan bir şirket şu günlerde. Özellikle iPod ile başlayan ve iPad & iPhone ikilisiyle süregelen mobil cihazları ile satış rekorları kırarak dünyanın en büyük ve en konuşulan şirketi haline geldi. “Efsane şirket” olarak anılan Apple, kuruluşundan bugüne dek her ürününde aynı başarıyı tekrarlayamadı ve tekrarlanması da beklenemezdi zaten. Fakat tutmamış ürünlerde dahi öne çıkan en önemli şey, günün en dikkat çekici, farklı ve inovatif ürünleri olmalarıydı. Kimileri teknik problemler yüzünden pazarda tutunamadı, kimileri ise zamanın bir adım ötesinde olduğundan anlaşılamadı.  Ama bu denemeler Apple’ı olgunlaştırarak pazara daha hakim bir hale gelmesini sağladı. Orjinal ürünler çıkartmayı kendisine prensip edinen Apple, yaptığı bu hatalar ile ders aldı ve geleceğin “süper şirketi” olmak üzere hep üzerine koyarak devam etti. Bugün sonuç ortada Apple bir “süpergüç”, kurucusu Steve Jobs ise bir dahi olarak görülüyor.

Lisa

Ocak 1983‘te piyasaya sürülen Lisa, zamanın sınırlarını zorlayan bir bilgisayardı. Macintosh‘un en önemli özelliklerinden biri olan grafik kullanıcı arabirimi ve fare ilk kez Lisa’da kullanılmıştı fakat bu bilgisayarın en önemli problemi farklı bir tüketici kesime hitap ediyor olmasıydı. Çünkü zamanın oldukça ilerisinde olan bu teknolojiye sahip olmak için o dönem 10 bin dolar gibi bir ücreti ödemek gerekiyordu. Performans anlamında da bazı sıkıntıları olan ve Jobs’un kızının adını taşıyan “Lisa” çok geçmeden piyasadan silindi fakat Macintosh serisine giden yolda Apple için önemli bir adım oldu.

 

Apple III

Dünyanın ilk kişisel bilgisayarı olarak gösterilen Apple II’nin devam ürünü olan Apple III, Mayıs 1980‘de piyasaya çıktı. $4.000 fiyat ile satışa çıkan ürün, bir türlü Apple II’nin başarısını yaklayamadı. Çünkü cihaz aşırı ısınıyordu ve Apple sonunda ürünleri geri çağırmak zorunda kaldı. SOS işletim sistemine sahip bu bilgisayarların üretimi Nisan 1984‘te durduruldu.

 

Newton

iPad’lerin ve PDA’lerin atası olarak anılabilecek bir üründü Newton. Avuç içi cihaz olarak tasarlanan Newton o dönemde sahip olduğu dokunmatik ekran ve el yazısı tanıma özellikleriyle oldukça ileri teknoloji bir cihaz olarak pazarda yerini almıştı. Ancak piyasaya çıktığı 90’lı yıllarda insanlar için bu iki özellikte çok bir şey ifade etmiyordu. Dönemin oldukça ilerisinde tasarlanan bu cihaz pazarda istediği reaksiyonu alamadı ve hatta Steve Jobs’un Apple ile yollarının ayrılmasına neden olan CEO John Sculley‘in gözbebeğiydi. Sculley’e eksi puan kazandıran bu cihaz Steve Jobs’un tekrar şirkete dönmesiyle 1998‘de durduruldu.

 

20. Yıl Özel Mac’i

1977’de üretilen ilk Macintosh’un 20. yılını kutlamak üzere üretilen bu özel Mac satışa sunulduğu gün tüketicileri hayal kırıklığına uğrattı. Çünkü Apple bu cihaz için tam $7.499 dolar istiyordu. Piyasa şartlarına göre oldukça pahalı fiyatlandırılan bu Mac’in satışları beklentilerin hayli altında kaldı, hatasını anlayan Apple fiyatları bir yıl içerisinde $1.995 dolara çeksede, satışlarda ufak bir kıpırdanma dışında beklenen artış gözlenmedi ve 20. Yıl Özel Mac’i Jobs’un başarısız bir ürünü olarak kayıtlara geçti.

Pippin

İlk bakışta Xbox ile oldukça benzerliği bulunan Pippin, Apple’ın oyun dünyasına giriş yaptığı ürünüydü. Şirket yönetimi o dönemde esen Playstation rüzgarına kapılıp ortaya çıkarılan bu ürünle oyun dünyasında önemli bir rol edinmeye çalışmak istiyordu. Dial up modemide bulunan ürün oldukça güçlüydü. Ancak o da zamanın biraz ilerisinde bir üründü.599 dolarla piyasaya çıktı ve 1997‘ye dek ancak 42 bin adet satarak Apple şirketini hayal kırıklığına uğrattı.

 

Power Mac G4 Cube

Apple’ın en ilginç ürünlerinden biriydi G4 Cube. Mac’in bir küp içine sıkıştırılmış halini prensip edinmesine rağmen cihazın şekil itibariyle kullanımının zor olması ve kasasında çatlakların oluşması sebebiyle bir yıl içerisinde piyasadan çekilmek zorunda kaldı. 2000 yılında milenyum ürünü olarak görülen G4 Cube 1.800 dolarlık fiyatıyla satışa çıkmıştı.

 

 

 

Quick Take

1994‘te Kodak‘ın ürettiği QuickTake sabit bir lense sahipti. Fotoğrafları kablo yoluyla herhangi bir Mac’e transfer etme yeteneği bulunuyordu. Ürün QuickTake 150 ve Fujifilm yapımı QuickTake 200 ile güncellendi. 749 dolardan satılan ürünün donanın özellikleri ise oldukça zayıftı. Kendisine ait bir ekranı bulunmayan ürün, 640×480 piksel fotoğraf çekiyordu ve hafızası ise sadece 1 MB‘tı. QuickTake, Steve Jobs Apple’a döndüğü 1997′de ilk yok ettiği ürünlerden biri oldu.

 

İnternet yayıncılığı, içerik yönetimi üzerine çalışmalar yapar.

Bir Cevap Yazın

Emojilerden Yemek Oluşturarak Çocukların Beslenmesini Destekleyen Yardım Kampanyası 0

Zorluklar içinde yaşayan bir canlıya yardım etmenin binlerce çeşidini bulabiliriz, yeter ki gerçekten isteyelim. No Kid Hungry isimli bir yardım kuruluşu da küçük çocukların beslenmesine yardım edebilmek için oldukça çekici bir yardım kampanyası hazırlamış:  Emoji-yemekler.

Instagram üzerinden sadece 10 saniyede bir çocuğun karnının doyması için bağışta bulunabilmenizi sağlayan bu kampanyaya katılabilmek için ilk olarak No Kid Hungry’nin Instagram hesabını ziyaret ediyorsunuz, hesabın hikayeler kısmında oluşturdukları 10 saniyelik videoyu izleyip yana kaydırıyorsunuz ve kendi emoji-yemeğinizi hazırlamaya başlıyorsunuz. Üstte duran boş tabağa alt kısımda yer alan yiyecek emojilerinden istediğinizi sürükleyerek kendinize has bir yemek oluşturabiliyorsunuz. Tabağa eklediğiniz her bir yiyecek emojisi sizin organizasyona bağışlayacağınız bağış miktarını belirliyor. Tabağa eklediğiniz emoji sayısı arttıkça bağış miktarınız da artıyor.

Terkedilmiş ya da yeterli beslenme desteğine sahip olamayan çocukların çektiği zorluklara dikkat çekmek amacıyla BBH New York işbirliği ile gençlere yönelik olan hazırlanan bu kampanya, No Kid Hungry’nin amaçları göz önüne alınarak gençlerin en fazla vakit geçirdiği bir sosyal mecrada bağışçı olmalarını eğlenceli bir yolla sağlamayı hedeflemiş.

Böylelikle gençler hem sayfayı ziyaret ederek konunun ciddiyeti hakkında bilgi sahibi olabiliyor hem on saniyelik eğlenceli bir video sonrasında sanal bir yemek tabağı hazırlarken eğleniyor ve işin sonunda çocukların beslenmesi için istedikleri kadar bağış yapabiliyorlar.

No Kid Hungry ‘ye yapılan bağışlardan vergi alınmıyor. Ve organizasyon yapılan bağışlarla zor durumda olan çocukların yeme ve eğitim masrafları için onların ailelerine yardımcı olmayı hedefliyor. Organizasyona göre yapılan her 20 $’lık bağış bir çocuğa 200 yemek kadar destek olabiliyor. Doğru element ve doğru kanal tercihi ile yapılan bu kampanya sosyal medyanın gençler üzerindeki gücünü yardım gibi sosyal bir konuya çekme konusunda ne kadar başarılı olunabileceğini bizlere gösteriyor.

2017 İçin 32 Sosyal Medya Pazarlama İstatistiği 0

Red Agency, 2017 yılı için sosyal ağların istatistikleri özetleyen bir grafik oluşturdu. 2017 yılının sosyal ağlar konusunda büyük eğilimler ortaya çıkardığını belirterek o istatistikleri sizlerle paylaşıyoruz. Bu arada istatistiklerin tamamının yer aldığı infografiğe de buradan ulaşabileceğinizi de belirtelim.

Demografik İstatistikler 

 • İnternet kullanan erkeklerin %75’i kadınların ise %83’ü Facebook’a giriyor,
 • Gençlerin %32’si Instagram’ın en önemli sosyal ağ olduğunu düşünüyor,
 • Kadın internet kullanıcıları %38 – %26 oranında, Instagram’ı erkeklerden daha fazla kullanmaya yatkın,
 • Üniversite mezunlarının %29’u Twitter kullanıyor, %20’si lise mezunu veya daha az bir dereceye sahip,
 • Y Jenerasyonu günde en az 1 kez Twitter’ı kontrol ediyor,
 • Instagram kullanıcılarının çoğu 18 – 29 yaşları arasında ve 10 yetişkinden 6’sı Instagram’da çevrimiçi,
 • Dünya’nın toplam nüfusunun %22’si Facebook kullanıyor.

Kullanıcı İstatistikleri

 

 • Instagram, %32 kullanıcı ile gümüş madalyayı alıyor,
 • Pinterest, %31 ile üçüncü sıraya girdi.
 • 2016 yılında Facebook kullanıcılarının %76’sı siteye her gün 1,6 milyarı aşkın günlük ziyaret gerçekleştirdi; buna karşılık 2015’te günlük kullanıcı oranı %70’ti,
 • LinkedIn, 450 milyondan fazla kullanıcı profiline sahiptir,
 • Ortalama bir LinkedIn kullanıcısı ayda 17 dakikasını sitede geçiriyor,
 • Instagram kullanıcılarının %51’i günlük olarak platforma erişim sağlıyor, %35’i ise platforma yılda birkaç kez baktıklarını söylüyor,
 • Sosyal medya platformlarında harcanan zamanın hemen hemen %80’i mobil cihazda gerçekleşiyor,
 • Snapchat’te her gün 400 milyon Snap ve her saniye yaklaşık 9,000 fotoğraf paylaşılıyor,
 • Sadece 10 bin YouTube videosu 1 milyardan daha fazla görüntüleniyor,
 • YouTube’daki görüntülemelerin yarısından çoğu mobilde,
 • Pinterest kullanıcılarının %93’ü bu platformu bir şeyleri planlamak veya satın almak için kullanıyor,
 • LinkedIn kullanıcılarının %39’u aylık premium hesaplar için ödeme yapıyor,
 • Pinterest sürücüleri, tüm perakende web sitesi yönlendirme trafiğinin %25’ini oluşturuyor,

İçerik İstatistikleri

 • Resimli Tweet’ler resim içermeyen Tweet’lerden %18 daha fazla tıklama alıyor,
 • Pinterest’de 100 milyon yemek ve 146 milyon moda panosu var,
 • LinkedIn’de resimlerle paylaşılan postlar %98 daha fazla yorum alıyor ve bağlantıya sahip olan postların etkileşim oranı %200 daha yüksek,
 • Yaklaşık 81 milyon sahte Facebook hesabı var ve yaklaşık %5 Twitter hesabı sahte,
 • Günlük 100 milyon saatlik video içeriği Facebook’ta izleniyor,
 • 1 milyondan fazla LinkedIn kullanıcısı uzun metrajlı içerik yayınladı, haftalık olarak 160.000 içerik yayınlandı,
 • 100’den fazla çalışanı bulunan işletmelerin %88’i Twitter’ı pazarlama amaçlı kullanıyor,

 • En çok görüntülenme oranına sahip kullanıcı tarafından gönderilen YouTube videosu “Charlie bit my finger” 845 milyondan fazla görüntülemeye sahip,
 • Pizza, biftek ve suşinin hemen önüne geçerek, en yaygın paylaşılan Instagram yemeği oldu.
GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link