Apple, dünyanın ürünlerine karşı büyük bir saygı gösterdiği ve tüketiciler tarafından büyük hayranlık duyulan bir şirket şu günlerde. Özellikle iPod ile başlayan ve iPad & iPhone ikilisiyle süregelen mobil cihazları ile satış rekorları kırarak dünyanın en büyük ve en konuşulan şirketi haline geldi. “Efsane şirket” olarak anılan Apple, kuruluşundan bugüne dek her ürününde aynı başarıyı tekrarlayamadı ve tekrarlanması da beklenemezdi zaten. Fakat tutmamış ürünlerde dahi öne çıkan en önemli şey, günün en dikkat çekici, farklı ve inovatif ürünleri olmalarıydı. Kimileri teknik problemler yüzünden pazarda tutunamadı, kimileri ise zamanın bir adım ötesinde olduğundan anlaşılamadı.  Ama bu denemeler Apple’ı olgunlaştırarak pazara daha hakim bir hale gelmesini sağladı. Orjinal ürünler çıkartmayı kendisine prensip edinen Apple, yaptığı bu hatalar ile ders aldı ve geleceğin “süper şirketi” olmak üzere hep üzerine koyarak devam etti. Bugün sonuç ortada Apple bir “süpergüç”, kurucusu Steve Jobs ise bir dahi olarak görülüyor.

Lisa

Ocak 1983‘te piyasaya sürülen Lisa, zamanın sınırlarını zorlayan bir bilgisayardı. Macintosh‘un en önemli özelliklerinden biri olan grafik kullanıcı arabirimi ve fare ilk kez Lisa’da kullanılmıştı fakat bu bilgisayarın en önemli problemi farklı bir tüketici kesime hitap ediyor olmasıydı. Çünkü zamanın oldukça ilerisinde olan bu teknolojiye sahip olmak için o dönem 10 bin dolar gibi bir ücreti ödemek gerekiyordu. Performans anlamında da bazı sıkıntıları olan ve Jobs’un kızının adını taşıyan “Lisa” çok geçmeden piyasadan silindi fakat Macintosh serisine giden yolda Apple için önemli bir adım oldu.

 

Apple III

Dünyanın ilk kişisel bilgisayarı olarak gösterilen Apple II’nin devam ürünü olan Apple III, Mayıs 1980‘de piyasaya çıktı. $4.000 fiyat ile satışa çıkan ürün, bir türlü Apple II’nin başarısını yaklayamadı. Çünkü cihaz aşırı ısınıyordu ve Apple sonunda ürünleri geri çağırmak zorunda kaldı. SOS işletim sistemine sahip bu bilgisayarların üretimi Nisan 1984‘te durduruldu.

 

Newton

iPad’lerin ve PDA’lerin atası olarak anılabilecek bir üründü Newton. Avuç içi cihaz olarak tasarlanan Newton o dönemde sahip olduğu dokunmatik ekran ve el yazısı tanıma özellikleriyle oldukça ileri teknoloji bir cihaz olarak pazarda yerini almıştı. Ancak piyasaya çıktığı 90’lı yıllarda insanlar için bu iki özellikte çok bir şey ifade etmiyordu. Dönemin oldukça ilerisinde tasarlanan bu cihaz pazarda istediği reaksiyonu alamadı ve hatta Steve Jobs’un Apple ile yollarının ayrılmasına neden olan CEO John Sculley‘in gözbebeğiydi. Sculley’e eksi puan kazandıran bu cihaz Steve Jobs’un tekrar şirkete dönmesiyle 1998‘de durduruldu.

 

20. Yıl Özel Mac’i

1977’de üretilen ilk Macintosh’un 20. yılını kutlamak üzere üretilen bu özel Mac satışa sunulduğu gün tüketicileri hayal kırıklığına uğrattı. Çünkü Apple bu cihaz için tam $7.499 dolar istiyordu. Piyasa şartlarına göre oldukça pahalı fiyatlandırılan bu Mac’in satışları beklentilerin hayli altında kaldı, hatasını anlayan Apple fiyatları bir yıl içerisinde $1.995 dolara çeksede, satışlarda ufak bir kıpırdanma dışında beklenen artış gözlenmedi ve 20. Yıl Özel Mac’i Jobs’un başarısız bir ürünü olarak kayıtlara geçti.

Pippin

İlk bakışta Xbox ile oldukça benzerliği bulunan Pippin, Apple’ın oyun dünyasına giriş yaptığı ürünüydü. Şirket yönetimi o dönemde esen Playstation rüzgarına kapılıp ortaya çıkarılan bu ürünle oyun dünyasında önemli bir rol edinmeye çalışmak istiyordu. Dial up modemide bulunan ürün oldukça güçlüydü. Ancak o da zamanın biraz ilerisinde bir üründü.599 dolarla piyasaya çıktı ve 1997‘ye dek ancak 42 bin adet satarak Apple şirketini hayal kırıklığına uğrattı.

 

Power Mac G4 Cube

Apple’ın en ilginç ürünlerinden biriydi G4 Cube. Mac’in bir küp içine sıkıştırılmış halini prensip edinmesine rağmen cihazın şekil itibariyle kullanımının zor olması ve kasasında çatlakların oluşması sebebiyle bir yıl içerisinde piyasadan çekilmek zorunda kaldı. 2000 yılında milenyum ürünü olarak görülen G4 Cube 1.800 dolarlık fiyatıyla satışa çıkmıştı.

 

 

 

Quick Take

1994‘te Kodak‘ın ürettiği QuickTake sabit bir lense sahipti. Fotoğrafları kablo yoluyla herhangi bir Mac’e transfer etme yeteneği bulunuyordu. Ürün QuickTake 150 ve Fujifilm yapımı QuickTake 200 ile güncellendi. 749 dolardan satılan ürünün donanın özellikleri ise oldukça zayıftı. Kendisine ait bir ekranı bulunmayan ürün, 640×480 piksel fotoğraf çekiyordu ve hafızası ise sadece 1 MB‘tı. QuickTake, Steve Jobs Apple’a döndüğü 1997′de ilk yok ettiği ürünlerden biri oldu.

 

Bir Cevap Yazın