Hayatınızda doğrudan ya da dolaylı olarak ilişki içerisinde olduğunuz markaları bir düşünün. Neden diğerlerini değilde onları seçtiniz?Önünüzde yüzlerce alternatif dururken aynı markayı kullanmaktan sıkılmadınız mı? Küreselleşmeyle beraber bir marka patlamasının yaşanması ve alternatiflerin artması pazarlama profesyonellerinin bu soruların cevabını titizlikle aramaya itti. Elli yıl önce önündeki alternatifleri sınırlı olan ve üretileni tüketmeye mahkum olan tüketici  bugün yüzlerce marka arasından istediğini seçme özgürlüğüne sahip. Yani artık başarılı olmak için sıradan bir marka olmak yetmiyor, önemli olan tüketicinin markası olabilmek. Küresel pazarda buna ulaşabilmenin en iyi yolu da güvenilir bir marka olmak.

Günümüz pazarlamasında alternatifler artmış olsa da insanlarının satın alma kararlarına baktığımızda  belirli markalara yoğunlaştıklarını görüyoruz. İnsanlar alacakları üründe riske girmemek için bildiği (güvendiği) markalara yöneliyorlar. Pazardaki diğer bütün markalarda çeşitli pazarlama taktikleriyle müşteriyi ikna edip ürünün almasını istiyor. Bu süreçte verdikleri mesaj da hiç değişmiyor ‘bana güvenebilirsin,ben aradığın markayım’… Tabi markalar bu mesajı verse de tüketiciyi ikna etmek hiç de kolay değil. İnsanlar yeni bir markaya yöneleceklerse bile seçecekleri marka için güvenilir bir referans arıyorlar. Bu referans bazen yakın bir arkadaşları oluyor bazen ise bir internet sitesi ama süreç yine ‘güven’ üzerine kurulu.

Küresel anlamdaki dünya şirketlerini gözümüzün önüne getirelim. Coca-Cola’yı, Apple’ı, Mc Donalds’ı dünya markası yapan  şeylerin başında güven gelmiyor mu? Bu markalar dünyanın her yerinde birbirinden çok farklı insanlar üzerinde sadakat sağlayabiliyor. Dünyanın herhangi bir yerinde insanlar bu markaları hiç tereddüt etmeden kullanabiliyor. Dünyanın farklı yerlerinde insanlara araba,teknolojik ürünler,tekstil… dediğimizde kafalarında oluşan ülkeler neredeyse aynı çünkü artık kalitesiyle hizmetiyle bu ülke ve markaları kendisini müşterisine kanıtlamış.

Güven, bugünün pazarlamasında olmazsa olmaz ana öğelerden bir tanesi. Markalar tüketiciye sesini duyurmak ya da sadık bir müşteri kitlesi oluşturmak istiyorsa, tüketicisinde markasına koşulsuz bir güven oluşturmalıdır. Markalar bugün Robert Bosch’un söylediği şu sözleri  müşteri ile ilişkilerinde rehber edinmelidir. “İnsanların güvenini kaybetmektense, para kaybetmeyi tercih ederim. Verdiğim sözlere ve ürünlerime duyulan güven benim için her zaman kısa vadeli kazançlardan daha önemli olmuştur.”

Paylaş
Halkla ilişkiler ve reklamcılık 3.sınıf ögrencisi.Merak eden ,sorgulayan ,eleştiren bir markaperver.Siyasal iletişim ve markalaşma konularıyla ilgileniyor.

Bir Cevap Yazın