Günümüz Pazarlamasının Sihirli Sözcüğü: Güven 0

Hayatınızda doğrudan ya da dolaylı olarak ilişki içerisinde olduğunuz markaları bir düşünün. Neden diğerlerini değilde onları seçtiniz?Önünüzde yüzlerce alternatif dururken aynı markayı kullanmaktan sıkılmadınız mı? Küreselleşmeyle beraber bir marka patlamasının yaşanması ve alternatiflerin artması pazarlama profesyonellerinin bu soruların cevabını titizlikle aramaya itti. Elli yıl önce önündeki alternatifleri sınırlı olan ve üretileni tüketmeye mahkum olan tüketici  bugün yüzlerce marka arasından istediğini seçme özgürlüğüne sahip. Yani artık başarılı olmak için sıradan bir marka olmak yetmiyor, önemli olan tüketicinin markası olabilmek. Küresel pazarda buna ulaşabilmenin en iyi yolu da güvenilir bir marka olmak.

Günümüz pazarlamasında alternatifler artmış olsa da insanlarının satın alma kararlarına baktığımızda  belirli markalara yoğunlaştıklarını görüyoruz. İnsanlar alacakları üründe riske girmemek için bildiği (güvendiği) markalara yöneliyorlar. Pazardaki diğer bütün markalarda çeşitli pazarlama taktikleriyle müşteriyi ikna edip ürünün almasını istiyor. Bu süreçte verdikleri mesaj da hiç değişmiyor ‘bana güvenebilirsin,ben aradığın markayım’… Tabi markalar bu mesajı verse de tüketiciyi ikna etmek hiç de kolay değil. İnsanlar yeni bir markaya yöneleceklerse bile seçecekleri marka için güvenilir bir referans arıyorlar. Bu referans bazen yakın bir arkadaşları oluyor bazen ise bir internet sitesi ama süreç yine ‘güven’ üzerine kurulu.

Küresel anlamdaki dünya şirketlerini gözümüzün önüne getirelim. Coca-Cola’yı, Apple’ı, Mc Donalds’ı dünya markası yapan  şeylerin başında güven gelmiyor mu? Bu markalar dünyanın her yerinde birbirinden çok farklı insanlar üzerinde sadakat sağlayabiliyor. Dünyanın herhangi bir yerinde insanlar bu markaları hiç tereddüt etmeden kullanabiliyor. Dünyanın farklı yerlerinde insanlara araba,teknolojik ürünler,tekstil… dediğimizde kafalarında oluşan ülkeler neredeyse aynı çünkü artık kalitesiyle hizmetiyle bu ülke ve markaları kendisini müşterisine kanıtlamış.

Güven, bugünün pazarlamasında olmazsa olmaz ana öğelerden bir tanesi. Markalar tüketiciye sesini duyurmak ya da sadık bir müşteri kitlesi oluşturmak istiyorsa, tüketicisinde markasına koşulsuz bir güven oluşturmalıdır. Markalar bugün Robert Bosch’un söylediği şu sözleri  müşteri ile ilişkilerinde rehber edinmelidir. “İnsanların güvenini kaybetmektense, para kaybetmeyi tercih ederim. Verdiğim sözlere ve ürünlerime duyulan güven benim için her zaman kısa vadeli kazançlardan daha önemli olmuştur.”

Halkla ilişkiler ve reklamcılık 3.sınıf ögrencisi.Merak eden ,sorgulayan ,eleştiren bir markaperver.Siyasal iletişim ve markalaşma konularıyla ilgileniyor.

Bir Cevap Yazın

Pazartesi Sendromunuzu Yok Edecek Kahve Kokulu 15 Basın İlanı 0

Pazartesi, bir başlangıçtır. Yıllar süren iş hayatı süresince zordur, hatta çoğu zaman lanet edilir ama yine de bir başlangıçtır. Tüm dertlerinizi, sıkıntılarınızı geride bırakıp, ileriye doğru adım atmak için güzel bir sabahtır. O ağır geçen pazar gününün mahmurluğunu insanin üzerinden atandır. İşte tam burada afyonu bir türlü patlamayanlar ve kahve içmeden ayılamıyorum ben diyenler için sizi daha da kahve müptelası yapacak 15 harika kahve ilanını sizler için derledik.

‘Elle Rusya’ Dergisi’nin Instagram Gönderisi Tadında Yeni Kapağı 0

Kurulduğu günden bugüne on binlerce kampanyaya ev sahipliği yapan, birçok markayı şahlandıran, birçok kişinin bloglarla başlayan serüvenlerine ‘kişisel markalarını’ geliştirerek katkıda bulunan bir mecra Instagram.

Fotoğraf paylaşımlarından sonra  ‘hikaye’ paylaşımlarıyla da popülaritesini kaybetmeyen bu mecra, ünlü moda dergisi Elle tarafından alışkın olmadığımız bir şekilde kullanıldı:  Instagram gönderisi şeklinde bir kapak tasarımı ile!

Modaya dair son haberleri almak, trendlerden haberdar olmak için dergi karıştırdığımız günleri hatırlamak için öyle çok da geçmişe gitmemiz gerekmiyor. Ama artık tüm bunlara tek tıkla ulaşacağımız belki de en iyi mecra Instagram oldu. Tasarımcılar, mankenler ve moda editörlerinin en popüler duraklardan birisi olan bu mecrada hem markalar hem de trendler büyüme ve yayılma eğilimi gösteriyor. Durum böyleyken bizlerde belki Paris ya da New York moda haftalarına katılma şansı bulamıyoruz ama bunları Instagram’dan takip edebiliyoruz.

Tam da bu nedenlerle Instagram basılı dergiler için oldukça zorlu bir rakip. Peki bu rakibi dergi satışlarını yükseltmek için bir nevi kaldıraç olarak kullanmanın yolu ne olur derseniz cevabı Elle Rusya dergisinden alıyoruz.

Elle Rusya Ekim 2017 kapağını Instagram gönderisine benzer bir şekilde hazırladı ve gönderiyi marka tag ve hashtaglari ile tamamladı. Halihazırda her derginin o aya ait kapaklarını Instagram’da yayınladıkları düşünürsek neden tam tersini yapmayalım ki bakış açısı olaya ilginçlik katmıyor değil.

Güney Afrikalı model Candice Swanepoel’ün kapak kızı olarak boy gösterdiği derginin Ekim ayı ana başlıkları teknoloji ve gelecek olarak belirlenmiş.

Aslında sosyal medyadan alınan ilhamla tasarlanan ilk kapak örneği Elle Rusya Ekim sayısı değil. 2009’da da Vogue İtalya Twitter temalı bir kapakla görücüye çıkmıştı.

Siz bu kapak tasarımını nasıl buldunuz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link