Günde kaç kalori almanız gerektiğini biliyor musunuz? Amerikan Gıda ve İlaç Kurumuna göre bir kişinin ortalama alması gereken kalori miktarı 2000’i geçmemeli. Yediğinin içtiğinin kaç kalori olduğuna dikkat etmeyenlerdenseniz bu haber tam size göre.

Tabii ki kalori meselesi kişiden kişiye yapılan fiziksel aktiviteye boy ya da kiloya göre değişkenlik gösteren bir şey ancak ortalama 2000 kalori herkes için mantıklı görünüyor. Zararlı şeylerin lezzetli olduğu gerçeğini bir kenara bırakmazsak eğer günlük almamız gereken kalori miktarını sadece bir öğünde bir fast-food restoranına giderek kolaylıkla alabiliriz. Hatta bazen daha da fazlasını…

Fast-food kategorisine girmesine rağmen kendini “daha sağlıklı” bir noktada konumlandıran Subway gibi restoranlarda da sadece iki sandviç yanına tatlı ve salata gibi eklerle kolaylıkla 2000’den daha fazla kalori alabileceğinizi duymakla umarım şaşırmamışsınızdır.

Business Insider yetişkin bir bireyin günde ortalama 2000 kalori alması gerektiği haberi için sadece Amerikalılar için değil yavaş yavaş her ülkede ciddi sağlık sorunlarına neden olan fast-food ürünlerin satıldığı dünyaca ünlü markaların mağazalarından birkaç tanesine giderek vermek istemiş. Ünlü fast-food zincirlerinden vereceğiniz siparişlerle 2000 kaloriyi hiç uğraşmadan hatta menünüzü ‘büyük seçim’ bile istemeden nasıl kolaylıkla alabileceğinizi göstermek istemiş.

2000 kalorinin görselleştirildiği ve aslında dikkat etmeden ne kadar sağlıksız beslendiğimizi yüzümüze vuran bu çalışmada her mağazanın 2000 kalori eden yiyecekleri yukarıdan fotoğraflanmış. Subway gibi restoranlarda yer alan yemekler en azından bir kişinin öğle ve akşam yemeği sayılabilecekken bazı restoranlarda yanında ilave soslu patates kızartmaları ile bir oturuşta bitirebileceğiniz büyüklükteler.

Hadi gelin şimdi fast-food zincirlerinin 2000 kalorili yiyeceklerine hep beraber göz atalım:

Starbucks

starbucks

 KFC

1

McDonald’s

2

Shake Shack

shake-shack

Burger King

burger-king

Subway

subway

Arby’s

arbys

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

1 YORUM

  1. Kalori hesabından ziyade yediğimiz ürünlerin işlenmiş olup olmaması, pişirilme yöntemleri ve yenilen saatin daha önemli olduğunu okumuş idim. Bilen biri varsa aydınlatabilir mi acaba?

Bir Cevap Yazın