Malum, şöyle eli yüzü düzgün, modern pazarlamanın gereklerini yerine getiren, markalaşmayı doğru anlamış, dünya markası olma potansiyeli taşıyan çok da fazla markamız yok. Böyle olanlara ve eksiklerine rağmen böyle olma potansiyeli taşıyanlara gözümüz gibi bakmalıyız. Henüz genç olan ve yıldızı son dönemde parlayan, global marka olma yolunda aday adayı olan 5 markayı derledim. Elbette unuttuklarım vardır. O yüzden bu listenin devamı gelebilir.

5.Madame Coco

madame_coco_logo

Bitmeyen indirimler, kalabalıkla dolup taşan, pazar yeri gibi mağazalar… Ama tüm bunlar şık bir konsept altında sunuluyor. Ürün yelpazesi çok geniş. Nevresimden banyo paspasına kadar ev dekorasyonuna ait bir çok şey bulunabiliyor. Sektöre %50+50 indirim gibi garip yenilikler getirdiler. Başlarda sürdürülemez gibi görülse de sürdürülüyor bir şekilde. Demek ki başından beri hesabı kitabı yapılmış bir strateji bu. Ancak dikkatli olmalılar. Umarım bir yol kazasına uğramazlar.

4.Kasap Döner

kasap

“Bizim” diyebileceğimiz ve dünyanın her yerinde pazarlayabileceğimiz ender yiyeceklerden biri olan döneri pek çok Avrupa kentinde Yunanlara ve Araplara kaptırmış durumdayız. Halbuki şu işi düzgün yapan birileri çıksa ve dünya gerçek Türk döneri yese…

Henüz dünyaya açılma planları olmadığını anladığım Kasap Döner bence bu işi yapma potansiyeli taşıyan tek marka. 2010 yılında kuruldular, hızla büyüdüler. Dikkat çekici bir konseptleri var, fast casual denebilir. “Hamburger çocuklarına yedirmeye geliyoruz” kampanyasıyla dikkat çektiler ve duruşlarını gösterdiler.

Restoran dizaynına mimari olarak özen gösterdikleri belli. Lavaş, restoranın ortasında sıcak sıcak pişiriliyor. Etlerin lezzeti tartışmasız iyi. Patatesinden, ketçapına kadar kalite gerçekten standardın üstünde. İçecekler daima cam şişede servis ediliyor.

Şimdiden müdavimleri oluşmuş durumda. Umarım markalaşma yolunda doğru adımları atarlar.

3.Tavuk Dünyası

tdSon dönemde yakından takip ettiğim markaların başında geliyor. Çok kısa bir süre içinde hızla büyüdüler. Onları görmediğimiz bir AVM neredeyse yok. İyi malzemeyi, özgün tariflerle buluşturmayı başardılar. Her müşteri için temiz bir tava kullanıyorlar. Sağlıklı olduklarını bu kadar çok vurgulamaları belki önce itici gelebilir ancak tavuk satıyorsanız daha bile fazlasını söylemelisiniz! Şimdilik tek dezavantajları franchise şubeler arasındaki servis ve hizmet farkı.

Şimdiden yurtdışına açıldılar. Almanya, Avusturya, Hollanda ve Çin’de şubeleri var. Oradaki isimleri GAGAWA. Yeni girişimleri Danna’yı merakla bekliyorum. Bana sorsalar dağılmayın, odağınızı tavukta tutun derdim ancak umarım vardır bir bildikleri.

2.COLIN’S

colins_logo_amblem

“Sadece hazır giyim işinde değil; ürün ve hizmetleriyle insanları daha iyi hissettirme işindeyiz.” diyorlar. Uzun bir süredir Marka Danışmanı Hakan Senbir’le çalışıyorlar. Yani işi bilen bir uzmanın elinin değdiği belli. 37 ülkede mağazaları var. Rusya’da özellikle çok güçlüler. Moskova’daki ilk mağazalarını 1995’te açtılar. Halen Rusya’da 200’ün üzerinde mağazaları var ve jean’de bir jenerik marka haline gelmiş durumdalar.
Kendi markaları olan LOFT’un yanı sıra Marks&Spancer, GAP, H&M, Mexx, Tommy Hilfiger, Zara, Massimo Dutti ve Bershka gibi dünya markalarına üretim yaptıklarını düşünürsek kalite sıkıntısı yaşamadıkları kesin. Markalaşmaya gereken önemi de verdiklerini düşünürsek önlerinin açık olduğunu söylemeliyiz.

1.KOTON

Koton_logoProf.Dr.Arman Kırım’ın danışmanlığıyla markalaşma yolunda kaydettikleri büyük ilerlemenin son birkaç yılda duraklamasının hocanın vefatıyla ilgisi var mı bilemiyorum. Ama bu bir gerçek. Bundan iki üç yıl önce çok daha iştahla savunduğum Koton hakkında yazarken şimdi biraz daha temkinliyim. Fakat bu beni Koton’u bu listenin ilk sırasına koymamı engellemiyor.

Koton bir fast fashion markası. Bu yüzden her gün ortalama 55 yeni ürün Koton vitrinlerde yerini alıyor. Yılda 25 milyon parçanın üzerinde satışları var.

En önemli özellikleri ZARA ve H&M gibi fiyat-kalite performansını yüksekte tutmaları. Son zamanlarda artan “artık bunu beceremiyorlar” eleştirilerini dikkate almalılar.

Oje ve parfüm ile Beauty çizgisine adım atarken ciddi bir araştırma yaptırdıklarını biliyorum. Marka genişlemesi adına ciddi bir karardı.

Şimdilik 25 ülkede varlar. Ancak hedefleri 2023 yılında 5 kıtada, en zengin ve en beğenilen koleksiyonlara sahip hızlı moda markası olmak.

Yolları açık olsun…

Paylaş
Markam Danışmanlık'ta Marka Stratejisti. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümü mezunu. Fikir sever, strateji yazar...

Bir Cevap Yazın