Gümbür Gümbür Gelen Yerli Markalar

Malum, şöyle eli yüzü düzgün, modern pazarlamanın gereklerini yerine getiren, markalaşmayı doğru anlamış, dünya markası olma potansiyeli taşıyan çok da fazla markamız yok. Böyle olanlara ve eksiklerine rağmen böyle olma potansiyeli taşıyanlara gözümüz gibi bakmalıyız. Henüz genç olan ve yıldızı son dönemde parlayan, global marka olma yolunda aday adayı olan 5 markayı derledim. Elbette unuttuklarım vardır. O yüzden bu listenin devamı gelebilir.

5.Madame Coco

madame_coco_logo

Bitmeyen indirimler, kalabalıkla dolup taşan, pazar yeri gibi mağazalar… Ama tüm bunlar şık bir konsept altında sunuluyor. Ürün yelpazesi çok geniş. Nevresimden banyo paspasına kadar ev dekorasyonuna ait bir çok şey bulunabiliyor. Sektöre %50+50 indirim gibi garip yenilikler getirdiler. Başlarda sürdürülemez gibi görülse de sürdürülüyor bir şekilde. Demek ki başından beri hesabı kitabı yapılmış bir strateji bu. Ancak dikkatli olmalılar. Umarım bir yol kazasına uğramazlar.

4.Kasap Döner

kasap

“Bizim” diyebileceğimiz ve dünyanın her yerinde pazarlayabileceğimiz ender yiyeceklerden biri olan döneri pek çok Avrupa kentinde Yunanlara ve Araplara kaptırmış durumdayız. Halbuki şu işi düzgün yapan birileri çıksa ve dünya gerçek Türk döneri yese…

Henüz dünyaya açılma planları olmadığını anladığım Kasap Döner bence bu işi yapma potansiyeli taşıyan tek marka. 2010 yılında kuruldular, hızla büyüdüler. Dikkat çekici bir konseptleri var, fast casual denebilir. “Hamburger çocuklarına yedirmeye geliyoruz” kampanyasıyla dikkat çektiler ve duruşlarını gösterdiler.

Restoran dizaynına mimari olarak özen gösterdikleri belli. Lavaş, restoranın ortasında sıcak sıcak pişiriliyor. Etlerin lezzeti tartışmasız iyi. Patatesinden, ketçapına kadar kalite gerçekten standardın üstünde. İçecekler daima cam şişede servis ediliyor.

Şimdiden müdavimleri oluşmuş durumda. Umarım markalaşma yolunda doğru adımları atarlar.

3.Tavuk Dünyası

tdSon dönemde yakından takip ettiğim markaların başında geliyor. Çok kısa bir süre içinde hızla büyüdüler. Onları görmediğimiz bir AVM neredeyse yok. İyi malzemeyi, özgün tariflerle buluşturmayı başardılar. Her müşteri için temiz bir tava kullanıyorlar. Sağlıklı olduklarını bu kadar çok vurgulamaları belki önce itici gelebilir ancak tavuk satıyorsanız daha bile fazlasını söylemelisiniz! Şimdilik tek dezavantajları franchise şubeler arasındaki servis ve hizmet farkı.

Şimdiden yurtdışına açıldılar. Almanya, Avusturya, Hollanda ve Çin’de şubeleri var. Oradaki isimleri GAGAWA. Yeni girişimleri Danna’yı merakla bekliyorum. Bana sorsalar dağılmayın, odağınızı tavukta tutun derdim ancak umarım vardır bir bildikleri.

2.COLIN’S

colins_logo_amblem

“Sadece hazır giyim işinde değil; ürün ve hizmetleriyle insanları daha iyi hissettirme işindeyiz.” diyorlar. Uzun bir süredir Marka Danışmanı Hakan Senbir’le çalışıyorlar. Yani işi bilen bir uzmanın elinin değdiği belli. 37 ülkede mağazaları var. Rusya’da özellikle çok güçlüler. Moskova’daki ilk mağazalarını 1995’te açtılar. Halen Rusya’da 200’ün üzerinde mağazaları var ve jean’de bir jenerik marka haline gelmiş durumdalar.
Kendi markaları olan LOFT’un yanı sıra Marks&Spancer, GAP, H&M, Mexx, Tommy Hilfiger, Zara, Massimo Dutti ve Bershka gibi dünya markalarına üretim yaptıklarını düşünürsek kalite sıkıntısı yaşamadıkları kesin. Markalaşmaya gereken önemi de verdiklerini düşünürsek önlerinin açık olduğunu söylemeliyiz.

1.KOTON

Koton_logoProf.Dr.Arman Kırım’ın danışmanlığıyla markalaşma yolunda kaydettikleri büyük ilerlemenin son birkaç yılda duraklamasının hocanın vefatıyla ilgisi var mı bilemiyorum. Ama bu bir gerçek. Bundan iki üç yıl önce çok daha iştahla savunduğum Koton hakkında yazarken şimdi biraz daha temkinliyim. Fakat bu beni Koton’u bu listenin ilk sırasına koymamı engellemiyor.

Koton bir fast fashion markası. Bu yüzden her gün ortalama 55 yeni ürün Koton vitrinlerde yerini alıyor. Yılda 25 milyon parçanın üzerinde satışları var.

En önemli özellikleri ZARA ve H&M gibi fiyat-kalite performansını yüksekte tutmaları. Son zamanlarda artan “artık bunu beceremiyorlar” eleştirilerini dikkate almalılar.

Oje ve parfüm ile Beauty çizgisine adım atarken ciddi bir araştırma yaptırdıklarını biliyorum. Marka genişlemesi adına ciddi bir karardı.

Şimdilik 25 ülkede varlar. Ancak hedefleri 2023 yılında 5 kıtada, en zengin ve en beğenilen koleksiyonlara sahip hızlı moda markası olmak.

Yolları açık olsun…

Markam Danışmanlık'ta Marka Stratejisti. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümü mezunu. Fikir sever, strateji yazar...

Bir Cevap Yazın

British Airways’den Tartışmalı Sistem: Daha Çok Para Veren Uçağa Önce Binecek

İngiliz hava yolu şirketi British Airways, bu yıl içinde pek çok olumsuz haberle gündeme geldi. Son birkaç ay içinde British Airways uçağında tahtakurusu tarafından ısırıldığını ve bundan daha zor durumlarda kaldığını iddia eden insanlar olmuştu. Geçtiğimiz mayıs ayında ise hava yolu şirketi, bilgisayar sisteminde yaşadığı büyük bir sorun nedeniyle günlerce müştelerine doğru düzgün hizmet sağlayamamış ve uçuşları aksamıştı. Hatta British Airways’in rakibi olan İrlandalı hava yolu şirketi Ryanair, resmi Twitter hesabından bu durumu tiye alan tweet’ler atarak bu olayı avantaja dönüştürmüştü.

İngiliz hava yolu şirketi, yine tartışmalara neden olan bir olayla gündeme geldi. Dün British Airways, yeni aldığı bir kararla, 12 Aralık’tan itibaren yolcuları bilet fiyatlarına göre uçağa alacağını duyurdu. Şirketin yeni uygulamasına göre uçak biletine en yüksek ücreti ödeyen yolcular uçağa ilk olarak alınacakken en düşük ücreti ödeyen yolcular ise uçağa en son alınacak. Aslında bu fiyat temelli uçağa binme sistemi, dünyada ilk kez uygulanan bir şey değil. Bu sistem, özellikle ABD merkezli hava yolu şirketleri tarafından yaygın olarak kullanılıyor, ancak Avrupa’da yeni yeni ilgi görmeye başladı.

Ancak bu sistemin ABD’de yaygın bir şekilde kullanılıyor olması, British Airways’in yeni uygulamasından dolayı tepki görmesine engel olmadı. Birçok kişi, hava yolu şirketini zengin müşterilerin ayrıcalıklı muamele gördüğü sınıf temelli bir müşteri hizmetleri sistemi kurmakla itham etti.

British Airways ise tüm bu eleştirilere yeni sistemin, uçağa binme sürecini düzene koymak amacıyla hayata geçirildiğini belirterek yanıt verdi. Bununla birlikte şirketten bir temsilci, konuyla ilgili BBC’ye yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Biz, her zaman müşterilerimiz için hava alanı deneyimini geliştirecek ve basitleştirecek yolları göz den geçiriyoruz. Gelecek ay müşteriler için süreci hızlandırmak ve daha basit hale getirmek amacıyla yeni uçağa binme prosedürlerini uygulamaya koyacağız. Bu yöntem, ortaklarımız olan American Airlines, Iberia ve Qatar da dahil olmak üzere dünya çapındaki hava yolu şirketleri tarafından birkaç yıldır kullanılıyor.

Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Pek çok hava yolu şirketi tarafından kullanılan ve British Airways’in yeni uygulamaya koyacağı bu sistem, gerçek anlamda bir sınıf farklılığı yaratıyor mu, yoksa gerçekten de sadece uçağa binme sürecini kolaylaştırmaya yönelik bir hamle mi?

Kahve Tiryakilerine Uyku Açan Porsche Sürprizi

ABD’nin Los Angeles kentinin bir ilçesi olan Carson’daki kahve dükkânı geçtiğimiz günlerde müşterilerini şaşırtan sabah sürprizlerine sahne oldu. Porsche tanıtımı olan çalışmada, kahve dükkânındaki barista, sabah mahmurluğundan arınmak için kahveye koşan müşterilere E-Jolt adlı yeni ve gizemli bir içecekleri olduğunu, bu içeceğin inanılmayacak derecede güç verdiğini, fakat bu içeceği denemek için bir izin kâğıdı imzalamaları gerektiğini söylüyor. Deneyeceğini söyleyenlere ise E-Jolt’un kapıda onları beklediğini belirtiyor.

Dükkândan şüphe ve merakla çıkan müşterileri ise kapının önünde bir Porsche bekliyor ve böylece merakın yerini büyük bir heyecan alıyor. Kahve tutkunları, profesyonel sürücü tarafından kullanılan ve son hızla daireler çizen Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid model arabayla, trafiğe kapalı alanda unutamayacakları bir deneyim yaşıyor. Bu ilginç anlar da gizli kamera çekimleriyle ekrana yansıtılıyor. Otomobilin tam 680 beygir gücünde olduğunu ve 0’dan 60 kilometreye sadece 3.2 saniyede çıktığını göz önüne alırsak, ortaya çıkan görüntülerin son derece doğal olduğunu kabul etmemiz gerekiyor.

Sürüşler, söz konusu kahve dükkânına yaklaşık 3.2 kilometre uzaklıktaki Porsche Deneyim Merkezi’nde yapılmış ve projeyi gerçekleştiren Cramer-Krasselt’in Yaratıcı Yönetmeni Marshall Ross’un dediğine göre fikir tamamen, hibrid teknoloji algısını ters yüz etmek üzerine kurgulanmış.

Ross’un dediklerine bakılırsa bu kurgu, çevre dostu teknolojilerin iyi performans gösterdiğini kitlelere kanıtlamak için biçilmiş kaftan. Özellikle çoğunluğun hibrid teknolojilere kendini henüz yakın hissetmediğini göz önüne aldığımızda, kafeinin uyarıcı etkisinden yola çıkılarak, iyi teknoloji ve ekolojik duyarlık kavramlarını iki öz değer olarak gören Porsche için yapılan bu çalışma, “tam isabet” görünüyor. Tıpkı kafein gibi uyarıcı, uyandırıcı, gözleri açan ve güç veren bir deneyim.

Porsche kahve
Marka, kahvenin uyanık tutucu etkisiyle ürününü güzel bir şekilde eşleştirmiş.

Bununla birlikte kahve dükkânı deneyimi, Cramer-Krasselt ile Porsche’nin iş birliği yaptığı ilk yaratıcı çalışma değil. İkili daha önce, hologramın ve diğer yeni teknolojilerin de kullanıldığı dergi reklamları da dâhil olmak üzere, farklı çalışmalarda yan yana gelmiş. İnovasyon kavramının Porsche markasının çekirdeğini oluşturduğunu düşündüğümüzde, marka bunu iletişim süreçlerine de yansıtıyor ve inovasyondan bahsetmekle kalmayıp bu kavramın gerektirdiği yönde davranmak için yeni projelerle karşımıza çıkıyor. Marka ayrıca, müşteri memnuniyetiyle de dikkat çekiyor.

Ross tam da bu noktada, E-Jolt çalışması için önlerindeki en büyük zorluğu, aracın insanlara ne denli yenilenme ve şaşkınlık hissi verdiğini gösterirken, aynı zamanda onları gülümseten bir durum oluşturma konusunda yaşadıklarını belirtiyor. Gizli kamera kullanımının ise gösterilen tepkileri doğal hâlleriyle yakalamada oldukça etkili olduğunu, bunu en iyi şekilde yansıtmak için çekimlerde sayısız gizli kamera kullanıldığını da sözlerine ekliyor.

İşin başarılı ve yaratıcı kurgusu, deneyimi yaşayan ziyaretçilerin tepkilerinde yakından görülüyor.

Elbette çalışmadaki gerçeklik unsuru, iki gün süren çekimlerde ajans tarafına az da olsa gergin anlar yaşatmış. Zira çalışmanın bütün başarısı, insanların verecekleri tepkiye bağlıydı. Baristanın ziyaretçileri E-Jolt içeceği için ikna konuşması ve izin kâğıdının denemeye karar verenleri caydırma olasılığı, ajans ekibini hep diken üstünde tutmuş.

Özetle Porsche, mekân ve içeceğin insanlarda uyandırdığı tazelenme, uyku açma ve zindelik verme hislerinden yola çıkıp bununla uyumlu olarak ürününü ilgi çekici ve yaratıcı bir şekilde tanıtmış. Kim bilir? Belki aramızdan biri ya da birileri de bir gün Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid sahibi olur, belli mi olur? Sonuçta o gün o kahve dükkânında değildik diye, hayallerimizi de satmadık ya!

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün ve Yarın Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Sadece ilk 50 kişi için geçerli olacaktır
close-link
€42,90 Bugün ve Yarın Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday