Gülümseten Gündem – 1 “Lider, gerçek ve algı” 0

Yeşil sahaların karizmatik lideri, Real Madrid takımının teknik patronu Jose Mourinho geçtiğimiz günlerde yine farklı bir şey yaparak gündeme oturdu.

Mourinho, çok önemli bir derbi karşılaşması öncesi taraftarlarının kendisine yönelik olumsuz tepkilerini görmek için tek başına 40 dakika önce Santiago Bernabeu Stadı’na çıkacağını bir basın toplantısıyla duyurdu. Basın toplantısında, ”Real Madrid’lilerin bana diyecekleri bir şey varsa, yüzüme söylesinler. Yarın saat 21.20’de tek başıma sahaya çıkacağım” dedi. Mourinho, bu sezon lige kötü başlayan takımıyla ilgili eleştirilerin de kendisine yapılması istedi.

Dediğini yaptı ve derbiden 40 dakika önce tek başına Santiago Bernabeu Stadı’nın çimlerine çıkarak, taraftarlara baktı. Real Madrid’li taraftarlarından bir grubun Mourinho’yu alkışladığı, diğer grubun ise ıslıkladığı görüldü.

Sahada yaklaşık 3 dakika kalan Portekizli teknik adam, daha sonra tekrar soyunma odasına döndü. Maç sırasında kendisine yönelik protestonun oyuncularının moralini bozmasını istemediğini belirten Mourinho, “Sahaya önceden geldim çünkü bana karşı kişisel olarak protesto ve ıslıkların olmasını bekliyordum ve bunların da maçtan önce olmasını istedim. Böylece maç başladıktan sonra oyuncularımın konsantrasyonunu koruyabilecektim ve taraftarlar sadece takımı desteklemeye odaklanacaktı.” diye sözlerini tamamladı.

httpv://www.youtube.com/watch?v=IVNy_EhcwXk

Mourinho yaptığı bu hareketle cesur, meydan okuyan, kendine güvenen, zeki, yenilikçi, çarpıcı ve farklı bir lider olduğu algılarını yarattı insanlar üzerinde. Yapacağım dediği şeyi yaptığı içinde sözünde duran biri olarak zihinlere kazıdı ismini.

Liderlik işte böyle bir şey. Gerçek, tamamen bir algıdır. Beğenirsiniz, beğenmezsiniz ancak Mourinho, bu inovatif eylemiyle tarihte bir ilk olmayı başardı. Yıllar geçse de bu olay hep hatırlanacak. Aynı zamanda bu, bir kişisel markanın son derece zekice yönetilmesi gerektiğini gösteren ders alınacak bir örnek.

 

Bir Cevap Yazın

Tech Meetup AI & IoT Day’e Sayılı Günler Kaldı 0

Pazarlamasyon olarak bu yıl ilk kez gerçekleştirdiğimiz Tech Meetup serisinin ilk üç buluşmasını gerçekleştirmiştik.  ‘Digital Day’, ‘Chatbot Day’, ‘Fintech Day’ konseptlerinin ardından sıradaki buluşmamızın konsepti ‘AI & IoT Day’ olacak.

Serinin dördüncü buluşması ‘AI & IoT Day’ 21 Kasım Salı saat 19.00’da Microsoft Türkiye Ofisi‘nde gerçekleşecek. Konuşmacılarımız İbrahim Kıvanç ve Çağlar içer AI & IoT Day’de hayatın her alanına yayılan yapay zeka üzerine konuşacaklar.

İlk konuşmacımız İbrahim Kıvanç  “Adım adım bilim kurgu’dan hayatımızın her alanına: Yapay Zeka ve IoT” konu başlığı çerçevesinde konuşacak.

İkinci konuşmacımız Çağlar İçer ise “Dijital Pazarlamada Yapay Zeka Oyunları” konu başlığı ile konuşmasını yapacak.

Siz de gelecek etkinliğimiz ‘AI & IoT Day’de yer almak istiyorsanız detaylı bilgi ve ücretsiz  kayıt için techmeetup.net adresini ziyaret edebilirsiniz. İlgilenen herkesi bekliyoruz.

Lufthansa, Uçuş Sırasında Yolcularına Sunum Yapıyor ve Ürün Denetiyor 0

Hava yolu şirketleri, son zamanlarda yolcularına daha iyi bir uçuş deneyimi sunabilmek adına yeni yöntemler deniyorlar. Tabii, uçuş deneyimini farklılaştırmak adına sunulan bu yöntemlerin birçoğu deneysel, ancak yolcuların bunlara vereceği tepkileri ölçebilmek adına bu yöntemlerin denenmesi gerekiyor.

Bu tarz deneysel bir hamle de Alman hava yolu şirketi Lufthansa‘dan geldi. Lufthansa, yolcularının uçuş deneyimlerini daha verimli hale getirmek amacıyla FlyingLab isimli bir platform oluşturdu ve bu platform sayesinde, uçuş esnasında yolcularla sunumlar ve ürün testleri aracılığıyla etkileşime geçmeye başladı.

Bu sunumlar ve ürün testleri için uçakta uzmanlar yer alıyor ve bu uzmanlar konuyla ilgili olarak yolcuları bilgilendiriyorlar, yolcular da konuyla ilgili olarak akıllarına gelen soruları uzmana sorabiliyorlar. Ürün testi kısmında ise zaman zaman yolculara giyilebilir teknoloji ürünlerini deneme fırsatı sunuluyor. Bununla birlikte uçuşta yer alan uzmanlar genel olarak hatrı sayılır kişiler. Örneğin son uçuşlardan birinde, uzman olarak Cindy Chin isimli bir NASA çalışanı bulunuyordu.

Bu konsept, özellikle ülkeler ve kıtalar arası uzun süreli uçuşlarda insanların verimli vakit geçirmesini sağlamak adına iyi gibi gözükse de yolcuların en azından büyük bir kısmının ilgisini çekebilecek bir konu belirlemek zor gibi görünüyor. Tabii, yolculara uçuş sırasında vakit geçirebilmeleri adına ekstra bir seçenek oluşturduğu için hiç olmamasından iyidir. Ancak hava yolu şirketleri, uçuş deneyimlerini daha kaliteli bir hale getirmek istiyorlarsa kişiselleştirilmiş deneyimlere odaklanmaları daha mantıklı olacaktır.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link