Yeşil sahaların karizmatik lideri, Real Madrid takımının teknik patronu Jose Mourinho geçtiğimiz günlerde yine farklı bir şey yaparak gündeme oturdu.

Mourinho, çok önemli bir derbi karşılaşması öncesi taraftarlarının kendisine yönelik olumsuz tepkilerini görmek için tek başına 40 dakika önce Santiago Bernabeu Stadı’na çıkacağını bir basın toplantısıyla duyurdu. Basın toplantısında, ”Real Madrid’lilerin bana diyecekleri bir şey varsa, yüzüme söylesinler. Yarın saat 21.20’de tek başıma sahaya çıkacağım” dedi. Mourinho, bu sezon lige kötü başlayan takımıyla ilgili eleştirilerin de kendisine yapılması istedi.

Dediğini yaptı ve derbiden 40 dakika önce tek başına Santiago Bernabeu Stadı’nın çimlerine çıkarak, taraftarlara baktı. Real Madrid’li taraftarlarından bir grubun Mourinho’yu alkışladığı, diğer grubun ise ıslıkladığı görüldü.

Sahada yaklaşık 3 dakika kalan Portekizli teknik adam, daha sonra tekrar soyunma odasına döndü. Maç sırasında kendisine yönelik protestonun oyuncularının moralini bozmasını istemediğini belirten Mourinho, “Sahaya önceden geldim çünkü bana karşı kişisel olarak protesto ve ıslıkların olmasını bekliyordum ve bunların da maçtan önce olmasını istedim. Böylece maç başladıktan sonra oyuncularımın konsantrasyonunu koruyabilecektim ve taraftarlar sadece takımı desteklemeye odaklanacaktı.” diye sözlerini tamamladı.

httpv://www.youtube.com/watch?v=IVNy_EhcwXk

Mourinho yaptığı bu hareketle cesur, meydan okuyan, kendine güvenen, zeki, yenilikçi, çarpıcı ve farklı bir lider olduğu algılarını yarattı insanlar üzerinde. Yapacağım dediği şeyi yaptığı içinde sözünde duran biri olarak zihinlere kazıdı ismini.

Liderlik işte böyle bir şey. Gerçek, tamamen bir algıdır. Beğenirsiniz, beğenmezsiniz ancak Mourinho, bu inovatif eylemiyle tarihte bir ilk olmayı başardı. Yıllar geçse de bu olay hep hatırlanacak. Aynı zamanda bu, bir kişisel markanın son derece zekice yönetilmesi gerektiğini gösteren ders alınacak bir örnek.

 

Bir Cevap Yazın