3 Örnekte Pazarlamada Growth Hacking Dönemi

Genel olarak ‘Growth Hacking’, analitik düşünmeyi ve metrikleri ölçümlemeyi kullanan bir pazarlama tekniği. Geçmişi çok olmayan bu kavramı 2010 yılında Sean Ellis ortaya atmış olup, temelinde online pazarlamaya dayanan bu tanımın farklılaştığı da bazı noktalar var.

Bu işi yapan kişilere de tabi ki Growth Hacker deniliyor. Klasik reklam kaynaklarını kullanmak yerine sosyal medya ve viral kampanyalar gibi yenilikçi çözümlere odaklanan growt hacker’lar arama motoru optimizasyonu (SEO), Google Analytics, A/B testi gibi metrikleri ve araçları kullanarak pazarlamaya çok daha derin bir bakış açısı getirmek için çalışıyorlar.

Growth Hacker’lar geliştirici ile kullanıcılar arasındaki bir köprü görevi de görüyor aslında. Growth Hacking ile bir yazılımcı UX’i değerlendirebilir, bir pazarlamacı da uygulamanın 3. parti servislerle olan entegrasyonunu kolayca izleyebilir.

growth hacking

Doğal olarak bir pazarlamacı, takım yönetimi veya bütçeleme ile uğraşırken growth hackerlar mevcut durumu değerlendirip daha fazla katma değer sağlamak için çalışır. Bu açıdan Growth Hackerlar  kullandığı metrikler ve teknik alt yapısı ile diğer pazarlamacılardan ayrılır.

Elbette bir Growth Hacker’ın Facebook advertising ve SEO konularından bir veya bir kaçında bilgi sahibi olması değil tüm e-marketing konularında fikir yürütebilecek düzeyde olması gerekir. Öte yandan bir webmaster kadar kod bilgisine sahip olması gerekmez, fakat konuya hakimiyeti açısından bir pazarlamacıdan mutlaka farkı olması ve daha fazla uzmanlaşmış olması da avantaj olarak değerlendirilebilir. Bu açıdan iyi bir Growth Hacker için asıl olan, analitik düşünce yaklaşımına olan hakimiyettir.

Bir kaç Growth Hacking örneği vererek konuyu daha anlaşılır bir hale getirelim;

Dropbox

Yapılan yönlendirmeler sayesinde Dropbox’un kurucusu Drew Houston’ın bahsettiğine göre kayıt oranları %60 artmış durumda.

Bu noktada Dropbox tavsiyeleri arttırmak için de ilginç bir yol izledi. Mevcut müşterileri ile arkadaşları arasında çok kolay bir bağlantı kurdu ve dolaylı yoldan ciddi bir teşvik sağladı. Örneğin davet ettiğiniz link üzerinden üye olan her arkadaşınız sayesinde size 500 mb ekstra alan kazandırdı.

Bu yöntem sayesinde de kısa sürede inanılmaz bir ivme sağladı. Daha fazla ekstra alan için insanlar ulaşabildiği kadar çok arkadaşına ulaşmaya çalıştı. Böylece Google AdWords vb. reklam modelleri ile karşılaştırıldığında çok daha ucuz ve etkili bir yol izlemiş oldu.

Facebook

Büyümesi esnasında birçok Growth Hacking yöntemi uygulamasına rağmen, ben bu yazımda en etkili ikisinin üzerinde duracağım.

Profil kartları ve beğen kutusu…

Aslında Facebook bu sayede insanların zahmetsiz bir şekilde ilgili web sitesi veya kişinin Facebook sayfasıyla bağlantıya geçmesini de sağladı. Bu hem web sitesi sahipleri için harika bir araç oldu hem de Facebook’un kullanıcıları kendine bağlaması açısından süreci hızlandırdı. Kodları web sitelerine yerleştiren kişiler de Facebook’un arama sıralamalarındaki yükselişine her geçen gün katkı sağlamaya devam etti.

Youtube

Youtube’un Growth Hacking tekniği son derece basit ve etkili oldu. Bir videoyu izlerken “Paylaş”a tıklayıp ardından “Ekle” sekmesine tıkladığınızda aşağıdaki ekranda göreceğiniz gibi sitenize eklemeniz için size bir embed kodu verir.

Bu html kodunu kopyalayıp web sayfanızda videonun görünmesini istediğiniz yere yapıştırdığınızda Youtube’daki video artık web sayfanızda yer almış olur. Bu kadar, evet hepsi bu kadar. Basit ve bir o kadar etkileyici bir etken olmadı mı sizce de? Web sitelerinde video görüntülemek hem zahmetli hem de maliyetli bir iştir. İşte Youtube bu noktada muhteşem bir çözüm üreterek kazan – kazan yöntemini yerleştirmeyi kolayca başardı. Tabi elbette sizi bu zahmet ve maliyetten kurtarırken kendisi için inanılmaz bir bilinirlik sağlamış oldu.

Bu teknik Youtube’un bilinirliğinin artmasındaki en büyük etkenlerden biridir. Youtube’un daha fazla insan tarafından tanınmasını sağlamanın yanında web sitelerinden de backlink almasına büyük katkı sağladı.

Siz de henüz bir start-up iseniz ve herkesin olduğu gibi, büyümeye ihtiyacınız varsa bu insanlara ve etkileşimlere ihtiyacınız olduğunu bir kez daha düşünün derim :).

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Kahveli Coca Cola, Türkiye’de Satışa Çıktı

Coca-Cola Türkiye, 2017 yılı içinde ürün dizisinde farklı uygulamalar yapmaya devam ediyor. Coca Cola Light ve Zero çeşitlerini Coca Cola Şekersiz ürününde birleştiren marka, yaz dönemine gireceğimiz süreçte yeni bir ürünü daha test pazarlaması için piyasaya çıkardı: Kahveli Coca-Cola.

Test pazarlaması, ürünün hedef pazar bölgesinin tümünde pazarlamasına geçilmeden önce nasıl karşılanacağını görmek, satış ve karlılık durumunu öngörebilmek amacıyla pazarın belirli bölgelerinde test amaçlı sunulmasıdır. Test pazarlamaları genellikle belirli süreler için uygulanır. Birkaç ay veya bir mevsim periyotları seçilebilmektedir. Kahveli Coca-Cola ülkemizde en az bir yaz boyunca raflarda olacak.

İçecek sektöründe ürün dizisini (aynı ürünün farklı çeşitleri) artırma yöntemi son dönemde tüketicilerden talep görmeye devam ediyor. Yurtdışında vişneli ve vanilyalı Coca-Cola çeşitleri ile bilinen marka, bu yıl ülkemizde kahveli Coca-Cola ürününe yönelik talebi test pazarlaması ile görmeye çalışacak. Dünyadaki değişen talebe bağlı olarak şekersiz Coca-Cola geçtiğimiz aylarda piyasada yer almaya başladı. Bu gelişmeye rağmen ülkemizde şekersiz gazlı içeceklerin pazar payı henüz %10’nun altında bulunuyor. Şekersiz gazlı içecek talebine yönelik bir hamle de geçtiğimiz aylarda Pepsi’den gelmişti. Pepsi, limonlu kola ürünü Pepsi-Twist’in kalorisiz çeşidini ambalaj tasarımında değişikliğe giderek piyasaya sürmüştü.

Test pazarlaması ilkelerine uygun olarak Coca-Cola, kahveli Coca-Cola’yı İstanbul başta olmak üzere, Türkiye’nin güney kıyı kesiminde ve diğer önemli görülen bölgelerde tüketicilerin beğenisine sundu.

İçerdiği kafeinden ötürü kahve ve kola tüketimine mesafeli yaklaşan ve ürün tüketimine psikolojik sınırlar koyan Türk tüketicisi, ürünün bileşimine ve tadına nasıl bir tepki verecek? Test pazarlamasından sonra kahveli Coca-Cola, kalıcı bir ürün olarak Coca-Cola Türkiye’nin ürün serisi içinde yer alacak mı? Şüphesiz bunu ürünün yaz ayı satış performansı belirleyecek.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İsminin Yanlış Telaffuzunu Muhteşem Bir Kampanyaya Dönüştürüp Ödül Alan Marka: MailChimp

  •  Markanızın isminin yanlış telaffuzu alıp nasıl ödüllü bir kampanya haline getirebilirsiniz?
  • MailShrimp, KaleLimp ve JailBlimp gibi dokuz farklı telaffuz hatası Mailchimp’e her zaman hatırlanabilecek bir kampanya yaratma ilhamı verdi, detaylar aşağıda,
  • Benzeri yazılar için;Start-Uplar için Kullanabileceğiniz En İyi 8 Pazarlama Aracı

Pazarlama otomasyonu ve e-mail pazarlama konularında akla ilk gelen markalardan olan MailChimp, geçtiğimiz sene yaptığı efsanevi pazarlama kampanyası hala çok konuşulurken bizlerde hem 2017 Cannes Lions International Festival of Creativity ödüllü bu kampanyayı tekrar hatırlatalım hem de izlemeyenler için kampanyayı tekrar anlatalım istedik.

Google’a sorduğumuz sorulardaki yazım yanlışlarını düzelttiği klasik soru kalıbını alıp bütün bir kampanyanın ana fikri yapan şirket, isminin yanlış telaffuzunu oldukça eğlenceli bir yolla anlatırken adeta aklının aklımıza kazınmasını sağlıyor. “Did you mean Mailchimp?”  sorusunun hakimiyetindeki kampanya ismin ona çok benzer dokuz farklı yanlış telaffuzunu birbirinden farklı, absürt şeylere dönüştürüyor.

Bunlardan üç tanesi MailShrimp, KaleLimp ve JailBlimp mod filmi diyebileceğimiz tarzda ve her yanlış telaffuz için kurulan mikro sitelerde yayına geçmeden önce Amerika’da ki birkaç sinema da yayınlanıyor.

Ve sanırım en güzeli de bir çoğunun distopik birer evren resmediyor hissi vermesi. Sizce?

MailShrimp

Robert Vacha ve Peter Klimes başrolündeki bu film, posta servisinde çalışan bir çocuğun karides (shrimp) sandviçi yemesini epik bir hale getiriyor.

KaleLimp

Zdenek Subr, Helena Jilkova, Boris Wilkenin başrolündeki bu kısa filmde bir lahana yaprağının tabağa olan yolculuğu lahanadan bir köpeğin maceraları şeklinde anlatılıyor.

JailBlimp

Bir hapisten kaçış hikayesi ne kadar garip olabilir. Tam da yukarıda izlediğiniz kısa film kadar. Bir doğum günü kızının kukla oyuncağını ezmesinden çıkan bir kaçış hikayesi…

VeilHymn

VeilHymn, Devonté Hynes ve Bryndon Cook isimli iki sanatçı ile yapılan bir ortaklığın ürünü. Ziyaretçiler veilhymn.com’u ziyaret ettiğinde 4:35 dk süren ve dinlemesi pek bir keyifli bir video ile karşılaşıyor.

SnailPrimp

Belki de aradığınız yaşlanma karşıtı birkaç üründü diye düşünen MailChimp salyongoz özlü yaşlanma karşıtı ürününden bahsetmek istedi. Instagram sayfası bile var: instagram.com/snailprimp.

 

FailChips

Kendisi gerçek bir ürün, tek sıkıntısı ise parçalanmış olması.

WhaleSynth

whalesynth.com’u ziyaret ederek bugüne kadar aradığınız o ritmi kendiniz okyanus seslerinin rahatlatıcı atmosferi ile bulabilirsiniz.

NailChamp

Tırnak süslemenin son moda versiyonları Tumblr-vari sitesi ile NailChamp’te sizi bekliyor. Hem de süslenmiş tırnakların yarıştığı bir yarışma için oy bile kullanabiliyorsunuz.

MaleCrimp

malecrimp.com, MaleCrimp Tumblr sitesi ile saçlarına ince kıvrımlar veren erkeklerin hikayesini anlatıyor. Öyle ki bu hikaye Buzzfeed’e bile konu oldu zamanında.

Bu başarılı kampanyanın arkasında Droga5, New York bulunuyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link