3 Örnekte Pazarlamada Growth Hacking Dönemi

Genel olarak ‘Growth Hacking’, analitik düşünmeyi ve metrikleri ölçümlemeyi kullanan bir pazarlama tekniği. Geçmişi çok olmayan bu kavramı 2010 yılında Sean Ellis ortaya atmış olup, temelinde online pazarlamaya dayanan bu tanımın farklılaştığı da bazı noktalar var.

Bu işi yapan kişilere de tabi ki Growth Hacker deniliyor. Klasik reklam kaynaklarını kullanmak yerine sosyal medya ve viral kampanyalar gibi yenilikçi çözümlere odaklanan growt hacker’lar arama motoru optimizasyonu (SEO), Google Analytics, A/B testi gibi metrikleri ve araçları kullanarak pazarlamaya çok daha derin bir bakış açısı getirmek için çalışıyorlar.

Growth Hacker’lar geliştirici ile kullanıcılar arasındaki bir köprü görevi de görüyor aslında. Growth Hacking ile bir yazılımcı UX’i değerlendirebilir, bir pazarlamacı da uygulamanın 3. parti servislerle olan entegrasyonunu kolayca izleyebilir.

growth hacking

Doğal olarak bir pazarlamacı, takım yönetimi veya bütçeleme ile uğraşırken growth hackerlar mevcut durumu değerlendirip daha fazla katma değer sağlamak için çalışır. Bu açıdan Growth Hackerlar  kullandığı metrikler ve teknik alt yapısı ile diğer pazarlamacılardan ayrılır.

Elbette bir Growth Hacker’ın Facebook advertising ve SEO konularından bir veya bir kaçında bilgi sahibi olması değil tüm e-marketing konularında fikir yürütebilecek düzeyde olması gerekir. Öte yandan bir webmaster kadar kod bilgisine sahip olması gerekmez, fakat konuya hakimiyeti açısından bir pazarlamacıdan mutlaka farkı olması ve daha fazla uzmanlaşmış olması da avantaj olarak değerlendirilebilir. Bu açıdan iyi bir Growth Hacker için asıl olan, analitik düşünce yaklaşımına olan hakimiyettir.

Bir kaç Growth Hacking örneği vererek konuyu daha anlaşılır bir hale getirelim;

Dropbox

Yapılan yönlendirmeler sayesinde Dropbox’un kurucusu Drew Houston’ın bahsettiğine göre kayıt oranları %60 artmış durumda.

Bu noktada Dropbox tavsiyeleri arttırmak için de ilginç bir yol izledi. Mevcut müşterileri ile arkadaşları arasında çok kolay bir bağlantı kurdu ve dolaylı yoldan ciddi bir teşvik sağladı. Örneğin davet ettiğiniz link üzerinden üye olan her arkadaşınız sayesinde size 500 mb ekstra alan kazandırdı.

Bu yöntem sayesinde de kısa sürede inanılmaz bir ivme sağladı. Daha fazla ekstra alan için insanlar ulaşabildiği kadar çok arkadaşına ulaşmaya çalıştı. Böylece Google AdWords vb. reklam modelleri ile karşılaştırıldığında çok daha ucuz ve etkili bir yol izlemiş oldu.

Facebook

Büyümesi esnasında birçok Growth Hacking yöntemi uygulamasına rağmen, ben bu yazımda en etkili ikisinin üzerinde duracağım.

Profil kartları ve beğen kutusu…

Aslında Facebook bu sayede insanların zahmetsiz bir şekilde ilgili web sitesi veya kişinin Facebook sayfasıyla bağlantıya geçmesini de sağladı. Bu hem web sitesi sahipleri için harika bir araç oldu hem de Facebook’un kullanıcıları kendine bağlaması açısından süreci hızlandırdı. Kodları web sitelerine yerleştiren kişiler de Facebook’un arama sıralamalarındaki yükselişine her geçen gün katkı sağlamaya devam etti.

Youtube

Youtube’un Growth Hacking tekniği son derece basit ve etkili oldu. Bir videoyu izlerken “Paylaş”a tıklayıp ardından “Ekle” sekmesine tıkladığınızda aşağıdaki ekranda göreceğiniz gibi sitenize eklemeniz için size bir embed kodu verir.

Bu html kodunu kopyalayıp web sayfanızda videonun görünmesini istediğiniz yere yapıştırdığınızda Youtube’daki video artık web sayfanızda yer almış olur. Bu kadar, evet hepsi bu kadar. Basit ve bir o kadar etkileyici bir etken olmadı mı sizce de? Web sitelerinde video görüntülemek hem zahmetli hem de maliyetli bir iştir. İşte Youtube bu noktada muhteşem bir çözüm üreterek kazan – kazan yöntemini yerleştirmeyi kolayca başardı. Tabi elbette sizi bu zahmet ve maliyetten kurtarırken kendisi için inanılmaz bir bilinirlik sağlamış oldu.

Bu teknik Youtube’un bilinirliğinin artmasındaki en büyük etkenlerden biridir. Youtube’un daha fazla insan tarafından tanınmasını sağlamanın yanında web sitelerinden de backlink almasına büyük katkı sağladı.

Siz de henüz bir start-up iseniz ve herkesin olduğu gibi, büyümeye ihtiyacınız varsa bu insanlara ve etkileşimlere ihtiyacınız olduğunu bir kez daha düşünün derim :).

Bir Cevap Yazın

Facebook, Rusya Kaynaklı Propagandaları İfşa Edecek

russian manipulation us elections trump

Her sözü ve hareketiyle gündem yaratan, radikal politikaları ve ayrımcılığı kışkırtan tavırlarıyla sadece Amerikanlar için değil, diğer toplumlar için de büyük bir sorun hâline gelen, hatta markalar tarafından da sosyal ağlarda konu edilen Donald Trump, ABD Başkanı seçileli bir yıl oldu. Fakat onu başkanlığa taşıyan seçimin üzerindeki kuşkular, özellikle de Rusya’nın seçimi çeşitli yollarla manipüle ettiği şüpheleri hâlâ konuşuluyor. Bu konuda son gelişme ise Facebook tarafından geldi.

Zira iddia edilen manipülasyonun bir parçasının da internette yapıldığı söyleniyor. ABD Kongresi’nden bu konuda gelen çağrı üzerine Facebook, Amerikan kullanıcılara, hangi Rus kaynaklı propaganda sayfalarını ve bu amaçla oluşturulmuş Facebook profillerini takip ettiklerini gösterme kararı aldı.

putin trump
Rusya kaynaklı sahte hesap ve sayfalara yapılan suçlamalar oldukça ciddi.

Bu doğrultuda hazırlanan yeni bir aracın, yıl sonu itibarıyla Facebook çevrimiçi destek merkezinde yer alacağı, şirketin blog yazısında duyuruldu. Facebook’u bu noktada harekete geçiren ise “Takip ettiğim veya beğendiğim bir Facebook sayfasını veya Instagram hesabının İnternet Araştırma Merkezi tarafından oluşturulduğunu nasıl anlayabilirim?” sorusunu ileten bir kullanıcı olmuş.

Şirket bu noktada sorumluluk alıp ABD vatandaşı görünümü verilen ama gerçekte Rusya kaynaklı olan sahte Facebook hesapları üzerinden paylaşılan binlerce kışkırtıcı nitelikli içeriği, istemeden takip ettiği ya da beğendiği bu kaynakları bilmeleri için deşifre edecek. İfşa çalışması, 2015 yılının Ocak ayından geçtiğimiz Ağustos ayına dek uzanan zaman aralığını, yani 2016 ABD Başkanlık Seçimleri’nin ön seçim, propaganda ve seçim aşamalarını içine alan bir zaman dilimini kapsıyor.

Öyle ki bu hesapların yaptığı paylaşımların insanları sokağa dökerek birbirlerine düşürdüğü söyleniyor.

Yaklaşık 150 milyon insana eriştiği tahmin edilen bu içeriklerin; bireysel silahlanma, göç, ırk ve din gibi propagandaya ve kışkırtmaya oldukça uygun konular hakkında olduğu belirtiliyor. Hatta bu sahte hesap veya sayfalardan yayılan içeriklerin, fiziksel alanlarda yapılan protesto yürüyüşlerine yol açtığı da ihtimaller arasında görülüyor. Facebook konuyla ilgili blog yazısında uygulamanın önemini, “2016 seçimleri öncesinde ve sonrasında yabancı kaynakların Facebook üzerinden Amerikan toplumunu bölmeye ve toplum içinde güvensizlik oluşturmayı denediğini insanlara göstermek” olarak açıkladı.

ABD Kongresi’nin bu ayın başlarında, Rusya’nın ABD vatandaşlarını kışkırtmada hangi platformları, nasıl kullandığı konusunda yaptığı oturumda; Google, Facebook ve Twitter yetkilileri de ifade vermeye çağrılmıştı. Şirket yetkilileri, gelecekte benzer sorunları önlemek adına daha fazla çabalayacaklarına ve kullanıcıları bu tür durumlarda bilgilendirmenin yollarını arayacaklarına dair yemin etmişti.

usa congress
İddiaları araştıran ABD Kongresi, Google, Facebook ve Twitter yetkililerini ifadeye çağırarak, konuya ciddiyetle yaklaştığını göstermişti.

Konuyla ilgili görüşünü paylaşan ABD Senatörü, Demokrat Parti’nin Connecticut üyesi ve Senato Hukuk Komitesi Üyesi Richard Blumenthal ise Google ve Twitter’ın da Facebook’un bu konuda sarf ettiği çabayı göstereceğini umuyor.

Konu ABD Başkanlık Seçimi’nin manipülasyonu ve milyonlarca ABD vatandaşlarının politik ve toplumsal yönden kışkırtılarak istismar edilmesi olunca, iddialar da doğal olarak son derece ciddi oluyor. Peki siz Facebook’un bu konuda harekete geçmesi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Uber’in 57 Milyon Kullanıcısının Bilgileri Çalındı

Uber geçen sene Ekim ayında gerçekleşen hacker saldırısını ve 57 milyon kullanıcısının bilgilerinin çalındığını henüz duyurdu. Uber’in yaptığı açıklamaya göre şirketin dünya genelinde 57 milyon kullanıcısının isim, mail ve telefon numarası bilgileri çalınmış. Açıklamada, ABD’de Uber üzerinden sürücülük yapan 600 bin kişinin isim ve ehliyet bilgilerinin de saldırıda ele geçirildiği aktarıldı.

Bunlardan daha ilginç olanı Uber’in saldırıyı düzenleyenlere para verdiği iddiası. ABD basınında yer alan bazı haberlere göre Uber’in bu saldırının ardından saldırganlara bilgileri silmeleri için 100 bin dolar verdiği öne sürülüyor.

Olayın şöyle geliştiği düşünülüyor. İki hacker, Uber yazılım mühendislerinin kullandığı özel bir GitHub kod sitesine erişti. Daha sonra şirketin hesaplarının planlandığı Amazon  hesabına girdi. Bu hesap sayesinde de sürücü ve müşteri bilgilerinin bulunduğu bir arşive erişebildiler. En sonunda da Uber’e e-posta göndererek para talep ettiler.

Uber kullanıcı bilgilerinin çalındığı açıklamasını bu kadar geciktirdiği için kullanıcıların güvenliklerini tehlikeye atmakla suçlanıyor. New York Eyalet Savcılığı şirket hakkında hemen soruşturma başlattı. Ardından başka eyaletler de soruşturma yaptıklarını doğruladılar.

Uber Üst Yöneticisi (CEO) Dara Khosrowshahi “Bunların hiçbiri olmamalıydı. Olanlar için bahane üretmeyeceğim. Geçmişi silemem ama her Uber çalışanı adına hatalarımızdan ders çıkaracağımızın sözünü verebilirim.” şeklinde bir açıklama yaptı. Olaylar yaşandığı sırada Dara Khosrowshahi’nin şimdiki görevinde olmadığını belirtmekte de fayda var.

Uber daha önce de pek çok sorunla karşılaşmıştı. Kurulduğundan beri rüşvet, yasa dışı yazılım gibi pek çok şeyle suçlanmasının dışında  yakın bir zamanda gerçekleştirilen bir saldırının zanlısının Uber şoförü olduğu da açığa çıkmıştı.

Fakat Uber yeni şeyler deneyen bir şirket. Uber Restoran veya sürücüsüz araçların ücretsiz tanıtımı gibi pek çok inovasyon ile de ismininden sıklıkla bahsettiriyor. Kısa zamanda oldukça büyüyen şirketin bu yaşananlar üzerine yeni stratejiler geliştirmesi ve kaybettiği güveni tekrar kazanması gerekecek gibi gözüküyor.

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Kalan Kontenjan: 22
close-link
€42,90 Bugün Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday