3 Örnekte Pazarlamada Growth Hacking Dönemi

Genel olarak ‘Growth Hacking’, analitik düşünmeyi ve metrikleri ölçümlemeyi kullanan bir pazarlama tekniği. Geçmişi çok olmayan bu kavramı 2010 yılında Sean Ellis ortaya atmış olup, temelinde online pazarlamaya dayanan bu tanımın farklılaştığı da bazı noktalar var.

Bu işi yapan kişilere de tabi ki Growth Hacker deniliyor. Klasik reklam kaynaklarını kullanmak yerine sosyal medya ve viral kampanyalar gibi yenilikçi çözümlere odaklanan growt hacker’lar arama motoru optimizasyonu (SEO), Google Analytics, A/B testi gibi metrikleri ve araçları kullanarak pazarlamaya çok daha derin bir bakış açısı getirmek için çalışıyorlar.

Growth Hacker’lar geliştirici ile kullanıcılar arasındaki bir köprü görevi de görüyor aslında. Growth Hacking ile bir yazılımcı UX’i değerlendirebilir, bir pazarlamacı da uygulamanın 3. parti servislerle olan entegrasyonunu kolayca izleyebilir.

growth hacking

Doğal olarak bir pazarlamacı, takım yönetimi veya bütçeleme ile uğraşırken growth hackerlar mevcut durumu değerlendirip daha fazla katma değer sağlamak için çalışır. Bu açıdan Growth Hackerlar  kullandığı metrikler ve teknik alt yapısı ile diğer pazarlamacılardan ayrılır.

Elbette bir Growth Hacker’ın Facebook advertising ve SEO konularından bir veya bir kaçında bilgi sahibi olması değil tüm e-marketing konularında fikir yürütebilecek düzeyde olması gerekir. Öte yandan bir webmaster kadar kod bilgisine sahip olması gerekmez, fakat konuya hakimiyeti açısından bir pazarlamacıdan mutlaka farkı olması ve daha fazla uzmanlaşmış olması da avantaj olarak değerlendirilebilir. Bu açıdan iyi bir Growth Hacker için asıl olan, analitik düşünce yaklaşımına olan hakimiyettir.

Bir kaç Growth Hacking örneği vererek konuyu daha anlaşılır bir hale getirelim;

Dropbox

Yapılan yönlendirmeler sayesinde Dropbox’un kurucusu Drew Houston’ın bahsettiğine göre kayıt oranları %60 artmış durumda.

Bu noktada Dropbox tavsiyeleri arttırmak için de ilginç bir yol izledi. Mevcut müşterileri ile arkadaşları arasında çok kolay bir bağlantı kurdu ve dolaylı yoldan ciddi bir teşvik sağladı. Örneğin davet ettiğiniz link üzerinden üye olan her arkadaşınız sayesinde size 500 mb ekstra alan kazandırdı.

Bu yöntem sayesinde de kısa sürede inanılmaz bir ivme sağladı. Daha fazla ekstra alan için insanlar ulaşabildiği kadar çok arkadaşına ulaşmaya çalıştı. Böylece Google AdWords vb. reklam modelleri ile karşılaştırıldığında çok daha ucuz ve etkili bir yol izlemiş oldu.

Facebook

Büyümesi esnasında birçok Growth Hacking yöntemi uygulamasına rağmen, ben bu yazımda en etkili ikisinin üzerinde duracağım.

Profil kartları ve beğen kutusu…

Aslında Facebook bu sayede insanların zahmetsiz bir şekilde ilgili web sitesi veya kişinin Facebook sayfasıyla bağlantıya geçmesini de sağladı. Bu hem web sitesi sahipleri için harika bir araç oldu hem de Facebook’un kullanıcıları kendine bağlaması açısından süreci hızlandırdı. Kodları web sitelerine yerleştiren kişiler de Facebook’un arama sıralamalarındaki yükselişine her geçen gün katkı sağlamaya devam etti.

Youtube

Youtube’un Growth Hacking tekniği son derece basit ve etkili oldu. Bir videoyu izlerken “Paylaş”a tıklayıp ardından “Ekle” sekmesine tıkladığınızda aşağıdaki ekranda göreceğiniz gibi sitenize eklemeniz için size bir embed kodu verir.

Bu html kodunu kopyalayıp web sayfanızda videonun görünmesini istediğiniz yere yapıştırdığınızda Youtube’daki video artık web sayfanızda yer almış olur. Bu kadar, evet hepsi bu kadar. Basit ve bir o kadar etkileyici bir etken olmadı mı sizce de? Web sitelerinde video görüntülemek hem zahmetli hem de maliyetli bir iştir. İşte Youtube bu noktada muhteşem bir çözüm üreterek kazan – kazan yöntemini yerleştirmeyi kolayca başardı. Tabi elbette sizi bu zahmet ve maliyetten kurtarırken kendisi için inanılmaz bir bilinirlik sağlamış oldu.

Bu teknik Youtube’un bilinirliğinin artmasındaki en büyük etkenlerden biridir. Youtube’un daha fazla insan tarafından tanınmasını sağlamanın yanında web sitelerinden de backlink almasına büyük katkı sağladı.

Siz de henüz bir start-up iseniz ve herkesin olduğu gibi, büyümeye ihtiyacınız varsa bu insanlara ve etkileşimlere ihtiyacınız olduğunu bir kez daha düşünün derim :).

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Markaların İçimizi Isıtan Sevgililer Günü Reklamları

Markalar, sevgililer günü gibi özel günleri severler. Her yıl şubat ayıyla başlayan Sevgililer Günü telaşı, bu yıl da markaların eğlenceli, renkli kampanya ve indirimleriyle Sevgililer Günü arifesine hareketlilik katmaya devam ediyor.

Hepsi ayrı ayrı bir hikayeyi anlatan reklam filmleri ile markalar ister yalnız ol, ister sevgili, ister platonik, aşka dair hislerini kimseyi ayırt etmeden bu Sevgililer Günü’nde de bizimle paylaştılar. Bakalım ortaya nasıl tarzlar çıkmış. İşte o yüreğimizi ısıtan reklam filmleri;

1. Enza Home

2. Cardfinans

3. Defacto

4. GittiGidiyor

5. Media Markt

6. Kiğılı

7. ATÜ Duty Free

8. Vestel

9. Pandora

10. Patırtı.com

Pazarlama ve iş dünyasına ait önemli gelişmeleri, her hafta düzenli olarak sizlere gönderiyoruz. Sizde haftanın gelişmelerinden haber olmak istiyorsanız buradan mail listemize kayıt olabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Gucci Halüsinasyonu New York ve Milan’da İki Duvarda Hayat Buldu

Lüks moda markası denildiğinde akla gelen ilk isimlerden Gucci, 2018 İlkbahar Yaz koleksiyonunda sadece ürünleri ile değil klasik sanat eserleri temalı reklam kampanyası ile de gözleri şenlendiriyor.

#GucciHallunication adı verilen kampanya kapsamında yeni koleksiyon birçok farklı mecrada tanıtılmaya başlandı bile. İspanyol illüstratör Ignasi Monreal ile daha önce hiç denenmemiş, büyüleyici bir kampanyaya imza atan marka, Milano ve New York sokaklarına Gucci sanat eserlerini taşımak için sadece vitrinlerini değil, duvarları da Monreal’in illüstrasyonları ile kaplıyor.

Guccivari olarak nitelendirilmeyecek bir reklam mecrası olarak görebileceğimiz bu murallar New York’un Lafayette Sokağı ve Milan Corso Garibaldi’de bulunuyor. New York murali Gucci güneş gözlüğü kampanyasına dikkat çekmek için yapılmışken, Milan murali ise Jan van Eyck tarafından 1434 yılında yapılan “Arnolfini’nin Evlenmesi” isimli yağlıboya çalışma ve Hieronymus Bosch tarafından 1503 yılında yapılan ”Dünyevi Zevkler Bahçesi” isimli çalışmalardan etkilenerek hazırlanan

Aşağıda izleyebileceğiniz gerçek ötesi reklam kampanyasında ise kendimizi bir anda Gucci Sanat Galerisi’nde buluyoruz. Tüm illüstrasyonların dijital olarak yaratıldığı bu filmde tüm koleksiyon sanat eserlerine ustalıkla yerleşmenin bir yolunu buluyor.

Vaadettiği halüsinasyonu gerçek anlamda yaratan Gucci, hem moda hem de reklam tarihine geçebilecek güzellikte bir kampanyaya imza atmış. Şimdilerde iki ikon moda şehrinde yer alan murallerin 2 ay kadar yerlerinde kalacağı belirtiliyor.

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link