Görünmez Elçinin Etkili Gücü 0

Son zamanlarda adını sık sık duyduğumuz  “içerik pazarlama” kavramı hepimiz için çok tanıdık aslında.

Geçmişte ürün hakkında bilgi vererek, ürünü anlatarak yazılı ve görsel basında içerik pazarlama hep yapılıyordu. Firmalar ve müşteriler arasındaki bilgi akışının bir parçasıydı içerik. Ancak internetle birlikte müşteriye ulaşan mecralardaki artış, içeriğin etki alanını ve bu alanın nasıl oluşturulacağını bambaşka boyutlara taşıdı. Eskiden amaç sadece “ anlatmak ve bilgi vermek” iken, şimdi müşteriye sunulacak “fayda” işin içine girdi. Bu durum ise, markaların içerik üretme konusunda çok  özenli olmaları gerektiğini ortaya koydu.

Günümüzde içerik, markaların elle tutulup dokunulamayan elçisinin derinden hissedilen gücü adeta. Yani markayla ilişkili dilin ve anlatılanların gücü…Marka kimliğini destekleyen, markayı rakiplerinden ayıran, müşteri çeken ve ona deneyim sunan, markaya uzun soluklu başarı sağlayan bir güç. Markanın yüzü. Markanın zenginliği, anlaşılırlığı, özgünlüğü, yenilikçiliği ve samimiyeti.

Önemli olan ise bu gücü ihtiyaç ve beklentilere uygun yaratıp, doğru biçimde kullanabilmek ve yönetebilmek.

Experiences

Örneğin, web sitenizde kullandığınız içerik orijinal mi? Mekanik bir satış süreci sunmanın ötesinde, markanızın ruhunu yansıtıyor ve bunu müşterilerinize doğru biçimde hissettiriyor mu? Duygusu var mı? Her yerde bulunabilecek ürün özelliklerinden başka anlattığı hikayesi var mı? Yeterince dikkat çekiyor mu? Heyecanlandırıyor mu? Diğer yandan, sosyal medyada paylaştığınız makale sizi ne kadar yansıtıyor? Makalenin başlığı müşteride merak uyandırıyor, peki anlatılanlar ve üslup tatmin edici mi?

Sadece Türkiye’de 20 bin civarı olan e–ticaret siteleri, rekabetin gece gündüz sürdüğü bir ortamda soluksuz mücadele ediyor. Hızlı alışveriş, zamanında teslimat, ürünler hakkında yeterli bilgi zaten her sitenin olmazsa olmazı artık. Fark yaratmak, müşteriyle daha başka şekillerde diyalog kurmayı gerektiriyor ki standartların giderek yükselmesi durumu daha da zorlaştırıyor. İşte bu noktada başarılı bir müşteri deneyimi ile tasarlanmış etkili bir içerik süreci şekillendiriyor. Yani web sitenizin tasarımı ve işleyişi ne kadar iyi olursa olsun, aslında etkili bir içerik sizi farklılaştırıyor. Bugün Grupanya, Grupfoni gibi fırsat sitelerine baktığımızda, içeriklerin ne kadar aynı ve sıradan olduğunu görüyoruz. Amaç sadece“ fırsat satmak” . Durum böyle olunca müşteriyi etkileyebilecek, onlarca site arasında müşterinin kendilerine bağlılığını arttırabilecek en büyük güçlerden biri göz ardı ediliyor.

Ad Age’in 2012 yılının sonunda yaklaşık 600 marka ile yaptığı araştırmaya göre markalar bütçelerinin ortalama yüzde 12′sini içerik pazarlamaya ayırıyor ve markaların yarısından fazlası bu oranı daha  da arttırmayı planlıyor. Çünkü görünen o ki; başarılı bir içerik pazarlamasıyla müşterinizin normalde satın alacağından daha fazla ürün almasını, markanızı benimsemesini, aidiyet hissetmesini ve size sadık kalmasını kolaylaştırırken, sosyal medyadaki paylaşımlarıyla da sizi milyonlara ulaştırmasını sağlayabilirsiniz.

İlgi çekici bir içerik, insanların markaları sosyal medyada takip etme nedenleri arasında ilk 3’te yer alıyorsa ve dijitalleşme ise geleceğimiz, içeriğin gücünden en verimli şekilde faydalanmak gerektiği çok net.

Bir Cevap Yazın

Axe’dan Deri ve Kurabiye Kokulu Yeni Deodorant: Evet Deri ve Kurabiye! 0

Alt nota, üst nota, odunsu çiçeksi gibi parfüm terimleri hepimizin hayatında bir şekilde karşılık buluyordur eminim. Ve ideal bir parfümde alt nota ile üst notada kullanılan koku mikslerin birbirleri ile uyumlu bir beraberlik yakalaması isteriz. Ancak erkek deodorant markası Axe, deri ve kurabiye kokusunu mikslediği ilginç bir ürün ile karşımıza çıkarak bildiğimiz tüm kuralları yıkıyor.

Kişisel bakım dünyasının kadınlara fazlaca yoğunlaştığı sıradan bir dönemde “erkeklere özel” sloganı ile gelerek tabiri caizse kendi küçük devrimini yaratan deodorant markası Axe, ‘Collision’ ismini verdiği ürün hattının ilk ürünü tanıttı.

Deri ve kurabiye kokusu dediğimizde sizlerde ayrı ayrı deri ve fırından yeni çıkmış taze kurabiye kokusunu düşünüp onları bir araya getirmeye kalktınız mı bilmiyoruz ama oldukça merak uyandırıcı olduğu konusunda hemfikiriz gibi.

Axe Collision ismi verilen ürün hattı deodorant ve duş jeli olarak iki farklı ürünle tüketicisini selamlamaya hazırlanırken, marka tarafından bu beklenmedik koku beraberliği aslında biz bu ikiliyi bir karıştıralım ya kokusu gerçekten güzel olursa mentalitesi ile üretilmiş ve  “ tamamen farklı dünyaların taze ve sıcak kokuları ” olarak tanımlanmış.

Bu sonbaharda tüm Avrupa’ya tanıtılması planlanan Axe Collision Leather + Cookies ülkemize de gelir mi bilmiyoruz ancak tanıtımı için hazırlanan ve hepimizin akılında acaba güzel kokacak mı sorusunu yanıtlamaya çalışan eğlenceli reklam filmini aşağıda izleyebilirsiniz.

Genelde deri kokusu, yeni tanıtılan arabalarda kullanılıyor ancak kurabiye kokusu ile karıştırıp deodorant olarak kullanmak aklımıza gelmezdi. Peki siz Axe’ın sıradanlıktan uzak, tabuları yıkan yeni deri ve kurabiye kokulu yeni Collision serisi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Burger King, Mutsuz Wendy’s Müşterilerinin Tweet’lerini Kullanarak Reklam Yaptı 0

Fast food restoran zinciri Wendy’s, sosyal medya ile arası oldukça iyi olan bir marka. Öyle ki, marka geçtiğimiz aylarda Twitter’daki retweet rekorunun kırılmasıyla sonuçlanan bir Twitter kampanyası yapmıştı. Ancak markanın dünya çapında reklam yapmasını sağlayan bu mecra, şu sıralarda kendi aleyhine işleyen bir kampanyayla çalkalanıyor.

Wendy’s, müşterilerine sunduğu baharatlı tavuk parçaçıklarının satışını geçtiğimiz mart ayında sonlandırdı. Bunun üzerine de bazı Wendy’s müşterileri, bu durumla ilgili hayal kırıklarını ifade eden tweet’ler attılar. Burger King de Wendy’s müşterilerinin attığı bu tweetleri “sponsorlu tweet” haline getirdi. Burger King’in bunu yapmaktaki amacı ise satışa sunacağı “baharatlı tavuk parçacıkları”nın tanıtımını yapmaktı.

Burger King, bu tweet’leri bir reklam malzemesi olarak kullanarak hem baharatlı tavuk parçacıklarını seven Wendy’s müşterilerinin dikkatini çekti hem de Twitter’ın gücünü, ondan çok iyi bir şekilde faydalanan rakibine karşı kullanmış oldu.

Bununla birlikte Burger King, yeni baharatlı tavuk parçacıklarını tanıtmak için reklam tabelalarını da kullanıyor. Aşağıda paylaşmış olduğumuz tweet’te yer alan görselde de görebileceğiniz gibi, yeni ürününü tanıtmak için rakibine karşı oldukça agresif bir reklam kampanyası yürüten Burger King, bir Wendy’s şubesinin karşısında yer alan bir reklam tabelasında yeni ürününü tanıtan bir reklama yer vermiş.

Ayrıca Burger King, bu reklam kampanyasıyla ilgili olarak resmi Facebook sayfasından da bir paylaşım yaptı. Burger King’in Wendy’s’e açık bir şekilde göndermede bulunduğu bu esprili Facebook paylaşımında, “adı Wendy olan ve New York’ta yaşayan kişilerin, 13 Ekim günü öğleden sonra belirli Burger King restoranlarına giderek kimlikleriyle birlikte ücretsiz olarak baharatlı tavuk parçacıklarından alabilecekleri” ifade ediliyor.

Bu reklam kampanyasında Wendy’s’i hedef alan Burger King, geçtiğimiz günlerde de “It” isimli korku filminin Almanya’daki galasında yaptığı reklam ile bir diğer rakibi McDonald’s‘ı hedef almıştı. Bu tarz akıl dolu ve sıra dışı reklamlar söz konusu olduğunda dünyaca ünlü fast food restoran zincirinin bu işte oldukça iyi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Marka, bu yılın ilk aylarında da yanan restoranlarının fotoğraflarını kullanarak ilginç bir reklam kampanyasına imza atmıştı.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link