GoPro’yla Pazarlama Dersleri Go101 0

Uzun süredir pazarlama faaliyetlerini büyük bir hayranlıkla izlediğim iki marka var: Red Bull ve GoPro. Bu farklı alanlardaki iki markayı aynı tabanda buluşturan olgu ise görünürde her ne kadar farklı olsa da, temel de aynı: kendi pazarlama anlayışlarına sahip olmaları.

GoPro’ya geçmeden önce biraz Red Bull’dan bahsedelim. Red Bull’un hedef kitle yaş aralığı olan 18-24 yaşlarında olup da Red Bull’un herhangi bir aktivitesini veya bir sponsorluğunu duymayan yoktur sanırım. Yalnızca büyük çaplı organizasyonlarda da değil, üniversite içinde gerçekleştirilen etkinliklerden, Karadeniz’de düzenlenen Formulaz’a kadar hedef kitlesinin var olduğu tüm platformlarda var olmaya çalışan Red Bull, tüm samimiyetini tüketiciye büyük bir başarıyla yansıtıyor.

2CD_red-bull-formulaz

Gelelim GoPro’ya. GoPro’nun pazarlama stratejisini anlamak için markanın kurucusu Nick Woodman’ın pazarlama stratejileri hakkında söylediklerine bakalım: İnsanların çektikleri görüntüler, markanın büyümesinde temel rol oynuyor. Bizim tüm müşterilerimiz inanılmaz güzel videolar çekiyor ve bunları online olarak paylaşıyor. Şunu net olarak söyleyebilirim ki, GoPro başarısını kamerasına değil, paylaşılan içeriğe borçlu. “

GoPro’nun başarısını, yalnızca pazarda gördüğü açığı kapatmasıyla açıklamak kesinlikle eksik bir bakış açısı. GoPro’nun pazarlama başarısının altında, kahraman ol ! (Be a Hero) marka sloganından sosyal medyanın etkin kullanımına, kullanıcılarını oradaymış gibi hissettirmeye kadar birçok unsur var. Bu pazarlama unsurlarından, Red Bull’la aynı paralelde yer alan biri de ürüne yönelik, inanılmaz çekicilikteki videolar.

Markanın kurucusu Nick Woodman’ın söylediği içeriğin üretilmesinde, GoPro olarak markanın doğrudan desteği olduğu şüphesiz. Youtube sayfasında 480 videoya sahip olan marka 1 milyona yakın takipçi ve 260 milyondan fazla izlenme rakamına sahip. Bu rakamları göz önüne aldığımızda karşımıza çıkan tablo ise kullanıcılarını, çektikleri videoları paylaşmaya teşvik eden marka oluyor. Kullanıcıların çektikleri videoları paylaşması ise markayı öteye taşıyan zincirin en önemli halkalarından birini oluşturuyor.

GoPro’yu pazarlama derslerine konu eden başarılarını bir yazıda anlatmak zor. Ama GoPro’yu bu denli öne çıkaran noktalardan biri, pazarlama stratejilerininde ana hatlarını oluşturan sosyal medyanın etkin kullanımı ve kullanıcılarını paylaşıma iten pazarlama anlayışı. Marka olarak yalnızca maytabı ateşleyen GoPro, kıvılcımın ilerlemesini kullanıcılarına bırakarak patlamayı daha güçlü kılan özel bir formül bulmuşa benziyor. Kıvılcımı güçlü tutmak için paylaşımlarını çeşitlendiren ve kesintisiz sürdüren marka, önümüzdeki dönemlerde yalnızca extreme sporların kaderini değil, sinemadan reklam filmlerine kadar birçok mecranında kaderini değiştirerek, ezber bozacak marka olacağa benziyor.

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Pazartesi Sendromunuzu Yok Edecek Kahve Kokulu 15 Basın İlanı 0

Pazartesi, bir başlangıçtır. Yıllar süren iş hayatı süresince zordur, hatta çoğu zaman lanet edilir ama yine de bir başlangıçtır. Tüm dertlerinizi, sıkıntılarınızı geride bırakıp, ileriye doğru adım atmak için güzel bir sabahtır. O ağır geçen pazar gününün mahmurluğunu insanin üzerinden atandır. İşte tam burada afyonu bir türlü patlamayanlar ve kahve içmeden ayılamıyorum ben diyenler için sizi daha da kahve müptelası yapacak 15 harika kahve ilanını sizler için derledik.

‘Elle Rusya’ Dergisi’nin Instagram Gönderisi Tadında Yeni Kapağı 0

Kurulduğu günden bugüne on binlerce kampanyaya ev sahipliği yapan, birçok markayı şahlandıran, birçok kişinin bloglarla başlayan serüvenlerine ‘kişisel markalarını’ geliştirerek katkıda bulunan bir mecra Instagram.

Fotoğraf paylaşımlarından sonra  ‘hikaye’ paylaşımlarıyla da popülaritesini kaybetmeyen bu mecra, ünlü moda dergisi Elle tarafından alışkın olmadığımız bir şekilde kullanıldı:  Instagram gönderisi şeklinde bir kapak tasarımı ile!

Modaya dair son haberleri almak, trendlerden haberdar olmak için dergi karıştırdığımız günleri hatırlamak için öyle çok da geçmişe gitmemiz gerekmiyor. Ama artık tüm bunlara tek tıkla ulaşacağımız belki de en iyi mecra Instagram oldu. Tasarımcılar, mankenler ve moda editörlerinin en popüler duraklardan birisi olan bu mecrada hem markalar hem de trendler büyüme ve yayılma eğilimi gösteriyor. Durum böyleyken bizlerde belki Paris ya da New York moda haftalarına katılma şansı bulamıyoruz ama bunları Instagram’dan takip edebiliyoruz.

Tam da bu nedenlerle Instagram basılı dergiler için oldukça zorlu bir rakip. Peki bu rakibi dergi satışlarını yükseltmek için bir nevi kaldıraç olarak kullanmanın yolu ne olur derseniz cevabı Elle Rusya dergisinden alıyoruz.

Elle Rusya Ekim 2017 kapağını Instagram gönderisine benzer bir şekilde hazırladı ve gönderiyi marka tag ve hashtaglari ile tamamladı. Halihazırda her derginin o aya ait kapaklarını Instagram’da yayınladıkları düşünürsek neden tam tersini yapmayalım ki bakış açısı olaya ilginçlik katmıyor değil.

Güney Afrikalı model Candice Swanepoel’ün kapak kızı olarak boy gösterdiği derginin Ekim ayı ana başlıkları teknoloji ve gelecek olarak belirlenmiş.

Aslında sosyal medyadan alınan ilhamla tasarlanan ilk kapak örneği Elle Rusya Ekim sayısı değil. 2009’da da Vogue İtalya Twitter temalı bir kapakla görücüye çıkmıştı.

Siz bu kapak tasarımını nasıl buldunuz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link