Google’ın Etkili Yöneticiler Yetiştirmek İçin Kullandığı 6 Etkili Formül 0

Hepimiz biliyoruz ki eğer yönetim yapısını değiştirmek istiyorsak öncelikli olarak düşünce yapımızı değiştirmemiz gerekiyor.

Bir şirket bünyesinde bireysel olarak yer alan bir çalışanın yönetici pozisyonuna geçmesi için mecburi bir değişim ve dönüşüm yaşanır ve bu değişim sanıldığı kadar kolay değil. Bazen terfi almamız için gereken yetkinlikler, yönetici olmamız için sağlamamız gereken yetkinlikleri tam olarak karşılamaz. Tam da bu nedenlerle bir çalışanın yöneticiye evrilme hikayesini yıllardır araştıran bir çok şirket var. Bunlardan birisi de tabii ki Google.

Google, 10,000den fazla yeni yönetici olmuş çalışanın performans değerlendirmeleri ve anket sonuçlarını analiz edip, en iyi yönetici ödülünün verileceği yarışmalar düzenleyerek bu süreçte aday olarak nasıl davranacaklarını bile gözlemleyeceği ve yöneticilerini daha iyi tanımasını sağlayacak olan Oxygen projesini hayata geçirdi ve iyi yöneticinin alışkanlıklarını saptadı.

Hadi gelin beraber Google’ın yöneticilerine yavaş yavaş aşılamaya çalıştığı bu 6 anahtar özelliğe bir göz atalım;

1-Zihniyet ve Değerler

Stranford Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olan Dr. Carol Dweck’e göre, Google yöneticilerinin zihniyetleri geliştirmeler konusunda cesaretlendiriyor. Bunu aslında sabit zihniyetin (becerilerin aslında önceden belirlenmiş şeyler olduğuna dair inanış) tersi olarak açıklamak mümkün, yani geliştirilmiş zihniyet olarak kullanabileceğimiz bu kavrama göre akıl işlenebilir bir yapı, bu bakış açısına göre öğrenmeye daha istekli olan, kendilerine meydan okuyabilen liderler eninde sonunda performanslarını yükseltebilirler.

Fakat bildiğimiz üzere, başarı her zaman azim, konsantrasyon, sıkı çalışma gerektirir.

Bunun yanında, Google yöneticilerin şirket değerlerini kendi bakış açıları ile tekrar değerlendirmelerini ve buna göre yönetim stillerine göre bunu tekrar yorumlamaları konusunda cesaretlendiriyor. Bir görüşü dayatmak yerine yöneticilerin kendi değerlerini oluşturmasına izin veriyor. Böylelikle yönetici, zor kararlar alacakları zamanlar kendi “değerler sisteminden” faydalanabiliyor.

2-Duygusal Zeka

Per Daniel Goleman ve Richard Boyatzic’e göre duygusal zeka bizim ve başkalarının duygularını tanımamız ve anlamamızı sağlayan, davranışlarımızı ve ilişkilerimizi yegane şey. Ve duygusal zekası gelişmiş bir lider zor şartlar altında en iyi kararı verme konusunda gerçekten yüksek performans sağlayabilmekte.

3- Yönetici Olma Sürecinde Gelişen Paylaşımlar

Yöneticilerin kendi yönetici olma süreçlerinde yaşadıkları deneyimi birbirleriyle dürüstçe paylaşmaları diğerlerinin yolunu aydınlatabilir ve zorluklara karşı da yeni stratejiler geliştirmelerini sağlar.

4- Koçluk

Oxygen projesine göre, iyi bir yönetici olmanın bir numaralı kuralı aynı zamanda iyi bir koç olmaktan geçiyor.

Google’a göre bir yönetici çalışanları için aynı zamanda iyi bir koç olması için gerekenler;

  • Zamanında ve spesifik geri bildirim vermek
  • Kötü geribildirimleri motivasyonu düşürmeyecek şekilde karşındakine iletebilmek
  • Birebir toplantılar için bireysel bir iletişim dili geliştirmek
  • Empati yapabilme ve aktif bir dinleyici olabilme
  • Açık uçlu sorular sorarak çalışanın yeteneklerini keşfedebilme

5- Geribildirim 

Yöneticilerin çalışan hakkında yapacağı yorumlar ve geri bildirimler yapıcı olabileceği gibi aynı zamanda yıkıcı da olabilir. Yani geri bildirim konusu aslında çalışan ve yönetici arasında kurulan köprünün güçlü ama hassas olan yanlarından birisi. Google’a göre yöneticiler çalışanlar hakkında geri bildirim verirken ön yargıdan uzak, tutarlı olmalı, motivasyon sağlayabilecek (pozitif) ve gelişime yardımcı (negatif) geri bildirimler arasında denge kurabilmelidir.

6- Karar verme

Belirli şartlar altında karar vermek oldukça zorlu olabilir. Bu nedenle Google’a göre iyi bir karar verici olabilmek için yöneticiler aşağıdaki sorulara düzgün yanıtlar vermeliler.

Nedeni tanımla: Bu problemi neden çözüyorsun ve herkes problemi seninle aynı seviyede önemsiyor mu?

Amaç: Bu durum neden önemli

Karar verme rolünü üstlenen kim?

Karar nasıl verilecek?

Beklentileri önemse: Partnerlerin kararın ne zaman verilmesini istiyorlar?

Karar verme aşamasında ise Google’a göre yöneticiler karar almadan önce fikirleri diğerleri ile paylaşmalarını, aldıkları geri bildirimleri önemsemeli.

Bu 6 kural oldukça basit görünse de bir o kadar da önemli değişikliklere neden olabiliyor. Google düşük performansa sahip olan yöneticilerin bu program sonrasında yüzde 75 oranında bir gelişme gösterdiğini söylüyor.

Belki de sorun ne sizde ne çalışanlarınızdadır, belki de sadece yönetim yöntemlerinizi güncellemeye ihtiyacınız vardır ne dersiniz?

 

 

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Cinemaximum Seyircileri Sınırsız Patlamış Mısırla Tavladı 0

Son birkaç yıldır Türkiye’deki sinema sektörünün önce konsolide olması, sonrasında ise tekelleşmesi mâlumunuz. Mars Entertainment Group’a bağlı Cinemaximum salonları, artık neredeyse her alışveriş merkezinde karşımıza çıkıyor. Bunun en büyük yansıması da sinema deneyiminin alışveriş merkeziyle eş anlamlı hâle gelmesi oldu. Her yerde Cinemaximum ve onun beraberinde getirdiği konsept olunca, birbirinin kopyası, özgün bir ortamı olmayan salonlar türemeye başladı. Üstüne bir de bu sinemaların yiyecek-içecek bölümlerindeki yüksek fiyatlar eklenince durum, bazı seyirciler tarafından çekilmez bir hâl almaya başladı.

Ülkemizin en büyük sinema zinciri muhtemelen bu gidişatı fark etmiş olacak ki yeni açılan alışveriş merkezlerinden olan Emaar Square Mall’daki salonunun cazibesini artırmak için kolları sıvadı. 20 Eylül 2017 tarihini “Kendi Kabıyla Gelene Sınırsız Popcorn” günü ilan etti ve saat 18:00’e kadar, izleyicilerin getirdiği kap ne kadar büyük olursa olsun, 5 TL karşılığında sınırsız patlamış mısır verileceğini söyledi.

Sınırsız Popcorn Günü, aslında ülkemizdeki kampanyacı ruhun bir yansıması.

İşin renkli tarafı, sınırsız patlamış mısır vaadini duyan izleyicilerin, sıra dışı paketler ve kaplarla gelmesi oldu. Giyim mağazasından alınan büyük karton torbalardan tutun da hasır sepetlere, yoğurt kutularına, ev yapımı kocaman paketlere kadar çeşit çeşit kaplarla Emaar Square Mall Cinemaximum’a gelen izleyiciler, toplumumuzdaki kampanyacı ruhun ne kadar üst düzeyde olduğunu kanıtladı.

Seyirciler, akla hayale gelmeyecek paketlerle salona geldiler.
Sınırsız patlamış mısır, her yaştan izleyiciyi çekmek için işe yarar bir fikre benziyor.

Bazı izleyiciler, Cinemaximum’un bu konuda yaptığı paylaşımların altına, 5 TL karşılığında patlamış mısırın satılabildiği bir yerde neden normal zamanda kendilerinden 20-25 TL arasında ücret alındığını sorgulasa da markaya günden kalan, izleyicilerin kaplarıyla oluşturduğu gülümseten kareler oldu.

Sınırsız patlamış mısırı duyanlar, getirdikleri “kap”larda da sınır tanımadı.

Sinema salonları çok kurumsal ortamlar sayılmaz. O yüzden kendi açımdan bu görüntülerin markanın imajına zarar verdiğini düşünmüyorum. Hatta belki de Apple’ın sinema salonlarındaki filmleri yayınlama isteğiyle daha zor şartlar altında faaliyet gösterecek sinema salonları seyircileri, gelecekte bu tür promosyonlarla salonlara çekmeye çalışacak. Çünkü keskin rekabet doğal olarak bunu gerektirecek.

Getirilen kaplar arasında ev yapımı olanlar da vardı.

Peki, Cinemaximum’un bu çalışması hakkında sizin görüşünüz nedir? Yoğurt kabıyla gelip patlamış mısır alan bir müşteri, bir sinema salonuna renk katar mı, yoksa tersine bir etki mi yaratır?

Walt Disney’in Minik Fareyle Başlayan Başarı Öyküsü 0

Çocukluk yıllarımızın vazgeçilmez çizgi film karakteri Mickey Mouse’un yaratıcısı Walt Disney’in minik bir fareyle tamamen değişen hayatı ve sizi mucizelere inandıracak kadar sefil bir hayattan karikatür filmlerinin öncüsü olmaya kadar yükselen başarı hikayesini anlatacağız.

İrlanda göçmeni bir ailenin oğlu olan Walt Disney, hasta olan babası çalışamadığından ve ekonomik durumlarının kötü olması nedeniyle sürekli çalışmak, para kazanmak zorundaydı. Ayrıca ailesi sürekli taşındığı için düzenli bir hayata da sahip değildi.

Disney, maddi yetersizlikten okula devam edemediği için herhangi bir mesleğe de sahip değildi. Bu nedenle girdiği işlerin hepsi geçici olduğu için ayrılmak zorunda kalıyordu. Babasının ölümü ile derin bir sarsıntı yaşayan Walt, babasını tedavi ettiremediği için kendini suçladı ve bir süre bunun etkisinden kurtulamadı.

Walt tam bir kitap kurduydu ve kazandıklarının bir miktarını kitaplara ayırıyordu. Bir gün kitapçıdan aldığı kitabın arasında bir reklam kağıdı gördü. Kağıtta “Kansas City Sanat Enstitüsü sizi ücretsiz kurslara çağırıyor yazıyordu. Yazıyı okuyan Walt hiç düşünmeden kursa yazılmaya ve çizim konusunda kendisini geliştirerek bir meslek edinmeye karar verdi. Üstelik kurs için herhangi bir ücret ödemek zorunda değildi.

Walt çizim dersleri öğreniyor hatta bazı ajanslara karikatür çizerek az da olsa para kazanıyordu. Kansas Sanat Enstitüsü’ndeki eğitimini tamamladıktan sonra ailesinin yanına dönen Walt, çizimlerini gazete ve dergilere yolluyor ancak hala bir sonuç alamıyordu. Bu kadar maddi imkansızlıkların ardından çalıştığı işinden de yeterince yaratıcı olmadığı için kovulan Walt tekrar karamsarlığa geri döndü.

Tüm olumsuzluklara rağmen vazgeçmeyen Walt çizim yapmaya devam etti ve bir gün çizim yaptığı sırada odasında küçük bir fare gördü. İlgisini çeken bu fareyi bir süre izlemeye ve beslemeye başladı. Ardından bu ikili arasında bir arkadaşlık oluştu ve bir gün onu çizmeye karar verdi. İşte bu çizim Walt Disney için bir dönüm noktasıydı.

Elindeki fare çizimleriyle Hollywood’a doğru yola çıktı ve Kansas Sanat Enstitüsü’den arkadaşı Iwerks’i bularak ona fare çizimlerinden söz etti. Walt bu fareye ilk olarak ‘Mortimer’ adı verilmiş ancak ilerleyen zamanlarda Walt Disney’in eşi Lilly’nin önerisiyle ‘Mickey Mouse’ olarak değiştirilmiş. Mickey Mouse adını verdikleri fare ilk olarak 1928 yılında ‘Steamboat Willie’’de yer aldı.

Walt Disney ve Iwerks ellerinde bulunan son paralarına kadar harcadıkları bu filmde büyük bir başarı elde ettiler ve film izlenme rekorları kırdı. İlk filmden sonra Walt Disney ve kardeşi Roy, Walt Disney Productions’ı kurdu. Ardından birçok çizgi film çekerek başarılarına başarı kattılar. Bir anda dünyanın en ünlü animasyonu haline gelen Mickey Mouse 100’den fazla çizgi filmde baş karakter olarak yer aldı. Bunu takip eden dönemlerde; Donald Duck (1934), Pinokyo (1940), Aslan Kral, Kayıp Balık Nemo, Külkedisi, Winnie The Pooh, Sindrella (1950), Uyuyan Güzel (1958), 101 Dalmaçyalı (1961) ve daha birçok başarılı çizgi filmde Walt Disney imzası yer aldı. 1938 yılında gösterime giren ve 1.5 milyon dolar harcanarak yapılan “Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler” 8 milyon dolarlık bir hasılata ulaştı.

1955 yılında Los Angeles’ta çalışanların çocuklarıyla birlikte eğlenebileceği büyük bir eğlence parkı olan Disneyland projesini hayat geçirdi. Walt Disney bu projenin yapımında çalışan mühendislere “Disneyland’ın dünyadaki en inanılmaz yer olmasını ve içinde parkı boydan boya gezen bir tren olmasını istiyorum dedi.

Walt Disney Productions bugün 30 milyar dolarlık yıllık gelire sahip. Walt Disney Company, American Broadcasting Company (ABC) ve Entertainment and Sports Programming Network (ESPN) gibi kuruluşları da bünyesine katıp Kaliforniya merkezli çalışan devasa bir medya şirketi haline geldi.

Hayatın getirdiği zorluklar karşısında yılmadan, yorulmadan mücadele eden, hayal ettiklerinden her ne pahasına olursa olsun vazgeçmeyen Walt Disney zoru başardı. Çizgi film dünyasına adını altın harflerle yazdırdı. 65 yaşında akciğer kanseri sebebiyle hayatını kaybettikten sonra ardında medya devi bir şirket bıraktı.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link