RKG’nin 2012’nin 4. çeyreğine yönelik hazırladığı dijital pazarlama raporuna göre, Google’ın arama trafiğinin yüzde %27’si mobil üzerinden geliyor.

google search

Mobilin arama trafiğindeki dikkat çeken artışına geçmeden önce mobil penetrasyonu dünyada ne durumda ona bakalım. Mobil deyince İngiltere’yi atlamak olmaz. Mobil penetrasyonun en yoğun olduğu ülke İngiltere. 2012 rakamlarına göre, 83 milyon cep telefonu kullanıcısının bulunduğu ülkede, bu 83 milyonun 36 milyonu akıllı telefon kullanıcıları tarafından oluşuyor. Bu rakamın  2016’da 63 milyona çıkması bekleniyor.

İngiltere’den yüzümüzü dünyaya dönersek eğer, karşımıza mobil penetrasyonun giderek arttığı bir tablo çıkıyor. 2012’de dünya genelinde akıllı telefon kullanım oranı %24 seviyelerindeyken, yalnızca 4 sene içerisinde bu rakamın yaklaşık 2 kat artarak %45’i bulması bekleniyor. Bu rakam 2 sene önce ise yalnızca %9.7’ydi.

139247

Gelelim Google’ın arama trafiğine. Mobil aramanın yüzdesinin, toplam arama yüzdesinde yalnızca bir yıl içerisinde neredeyse iki kat artması ve %30’lara dayanması geleceğin hangi mecralarda olacağı hakkında önemli ipuçları veriyor. Bu rakamlara yalnızca cep telefonu üreticileri açısından bakmamak gerek. İnternetin hem günlük yaşama hem de ticarete her geçen gün artan oranlarla entegre olması, sanal ve gerçek dünyayı birbirinden ayıramaz bir pozisyona getirdi. Hal böyle olunca, yakın gelecekte geleneksel kanallarında bu entegrasyonla giderek yok olmasıyla birlikte, tüm pazarlama faaliyetlerinin bu kanallar üzerinden gerçekleştirileceğini söylemek artık hayalperestlik olmaz.

Yine yakın gelecekte, internet kullanımınında yoğunlukla mobil cihazlar üzerinden yapılacak olması, mobili öne çıkartan bir diğer önemli etken. Bugünden bu potansiyeli görüp, mobil mecralara yatırım yapan firmalar, henüz tam anlamıyla kuralları oluşmamış bu platforma yön verme fırsatını elde ederek, geleceğin büyük markaları haline gelecektir.

Bir Cevap Yazın