Silikon Vadisi’nin iki devi haline gelen Google ve Apple için, rekabet ortamı yalnızca piyasa koşullarında gerçekleşmiyor elbette. Bu denli büyük bir konumlandırma içerisindeyseniz, her alanda çok yönlü bir değerlendirme ve karşılaştırma stratejisi ortasında olmanız kaçınılmaz.

Öne sürdüğü her yeni ürünüyle satış oranlarında pazarın kaymağını alma konumundaki başarısıyla bilinen Apple, iş arayan talebini elinde tutma konusunda Google kadar başarılı değil.

MTI4NDg5Mj-google-turkiyenin-leventteki-yeni-ofisinde-salincak-da-var-bisiklet-de

Linkedin’in hazırladığı, içerisinde üyelerin ve şirketlerin bulunduğu yaklaşık 25 milyar verinin birleştirilmesiyle oluşan araştırmaya göre, iş arama istatisliklerinde dünya devlerinin sıralaması şu şekilde:

[colored_box color=”red”]

1)  Google

2) Apple

3) Unilever

4)  Procter & Gamble

5)  Microsoft

6)  Facebook

7)  Amazon

8)  PepsiCo

9)  Shell

10)  McKinsey & Co.

[/colored_box]

Ancak bu veriler, şirketlerin her zaman çalışmak için harika yerler olduğu anlamına da gelmiyor. Elbette daha küçük çaplı rakiplerine oranla çalışma şartları karşılaştırılamaz dahi ama, binlerce şirket çalışanının işverenleriyle ilgili düşüncelerini paylaştığı Glassdoor.com sitesi sayesinde bu şirketlerde çalışmanın bile olumsuz yönleri bulunduğunu okuyabiliyoruz.

Görüldüğü üzere, listenin ilk ikisini Google ve Apple kaplıyor. Fakat neden Google işe girmek için Apple’dan daha fazla tercih ediliyor dersiniz?

Gizlilik Takıntısı

Listedeki şirketlerin gizlilik konusunda hassasiyetleri elbette tahmin ediliyor. Fakat Apple’daki gizlilik önlemleri bazı çalışanları çılgına çeviriyor. Bir envanter uzmanı, “Gizlilik ihtiyacı ürün takviminde değişiklik olduğunda aynı işi iki kere yapmak anlamına geliyor” derken bir mühendis,”Gizlilik koordine olurken büyük sorunlara neden oluyor” diye anlatıyor içinde bulundukları durumu.

Çalışanlar İçin Ek Olanakların Azlığı

Çalışma yeri konusunda Google’ın namını birçok yerde göreniniz, okuyanınız olmuştur. Bu değerlendirme elbette, özellikle de diğer çalışma şartları düşünüldüğünde, oldukça üst seviyede bir karşılaştırma. Fakat birçok Apple çalışanı, şirketteki ek olanakların Google ve Facebook gibi firmalara göre daha az olduğunu belirtiyor. Çalışanlar ücretsiz yemekler ve spor salonu gibi imkanların diğer teknoloji firmalarına göre yetersiz olduğu fikrinde.

İş/Yaşam Dengesi Oldukça Zor

Apple çalışanlarının en büyük sorunlarından biri oldukça sıkı çalışma şartları. Google’da var olan “İş ve eğlence birbirinden ayrı olmak zorunda değildir.” politikasının tersine, birçok farklı departmandan Apple çalışanı uzun mesai saatlerinden, iş ile hayat dengesinin kurulmasını imkansız hale getiren katı iş takviminden yakınıyor. Fakat bunun yanında, ödemeler konusunda aynı sorunları yaşadıkları söylenemez.

Sürekli İyi Performansınızı Vermek Zorundasınız

Bazı çalışanlar Apple’ın ortalama performanslar için sıfır tolerans göstermesinden hoşnut değil. Eğer sürekli en yüksek performansla çalışamazsanız, şirket içinde bu durum hemen tespit ediliyor ve işinize son veriliyor.

Verilere göre, çalışanlar konusunda Google Apple’dan daha esnek bulunduğundan, daha yüksek tercih sebebi haline geliyor. Ama unutulmamalıdır ki bu veriler dünya devleri arasında bir karşılaştırma olduğundan, kriter ve ölçütlerin yüksekliğini tahmin edersiniz.

Paylaş
Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın