Google’da İşe Gir, Apple’dan Satın Al

Silikon Vadisi’nin iki devi haline gelen Google ve Apple için, rekabet ortamı yalnızca piyasa koşullarında gerçekleşmiyor elbette. Bu denli büyük bir konumlandırma içerisindeyseniz, her alanda çok yönlü bir değerlendirme ve karşılaştırma stratejisi ortasında olmanız kaçınılmaz.

Öne sürdüğü her yeni ürünüyle satış oranlarında pazarın kaymağını alma konumundaki başarısıyla bilinen Apple, iş arayan talebini elinde tutma konusunda Google kadar başarılı değil.

MTI4NDg5Mj-google-turkiyenin-leventteki-yeni-ofisinde-salincak-da-var-bisiklet-de

Linkedin’in hazırladığı, içerisinde üyelerin ve şirketlerin bulunduğu yaklaşık 25 milyar verinin birleştirilmesiyle oluşan araştırmaya göre, iş arama istatisliklerinde dünya devlerinin sıralaması şu şekilde:

[colored_box color=”red”]

1)  Google

2) Apple

3) Unilever

4)  Procter & Gamble

5)  Microsoft

6)  Facebook

7)  Amazon

8)  PepsiCo

9)  Shell

10)  McKinsey & Co.

[/colored_box]

Ancak bu veriler, şirketlerin her zaman çalışmak için harika yerler olduğu anlamına da gelmiyor. Elbette daha küçük çaplı rakiplerine oranla çalışma şartları karşılaştırılamaz dahi ama, binlerce şirket çalışanının işverenleriyle ilgili düşüncelerini paylaştığı Glassdoor.com sitesi sayesinde bu şirketlerde çalışmanın bile olumsuz yönleri bulunduğunu okuyabiliyoruz.

Görüldüğü üzere, listenin ilk ikisini Google ve Apple kaplıyor. Fakat neden Google işe girmek için Apple’dan daha fazla tercih ediliyor dersiniz?

Gizlilik Takıntısı

Listedeki şirketlerin gizlilik konusunda hassasiyetleri elbette tahmin ediliyor. Fakat Apple’daki gizlilik önlemleri bazı çalışanları çılgına çeviriyor. Bir envanter uzmanı, “Gizlilik ihtiyacı ürün takviminde değişiklik olduğunda aynı işi iki kere yapmak anlamına geliyor” derken bir mühendis,”Gizlilik koordine olurken büyük sorunlara neden oluyor” diye anlatıyor içinde bulundukları durumu.

Çalışanlar İçin Ek Olanakların Azlığı

Çalışma yeri konusunda Google’ın namını birçok yerde göreniniz, okuyanınız olmuştur. Bu değerlendirme elbette, özellikle de diğer çalışma şartları düşünüldüğünde, oldukça üst seviyede bir karşılaştırma. Fakat birçok Apple çalışanı, şirketteki ek olanakların Google ve Facebook gibi firmalara göre daha az olduğunu belirtiyor. Çalışanlar ücretsiz yemekler ve spor salonu gibi imkanların diğer teknoloji firmalarına göre yetersiz olduğu fikrinde.

İş/Yaşam Dengesi Oldukça Zor

Apple çalışanlarının en büyük sorunlarından biri oldukça sıkı çalışma şartları. Google’da var olan “İş ve eğlence birbirinden ayrı olmak zorunda değildir.” politikasının tersine, birçok farklı departmandan Apple çalışanı uzun mesai saatlerinden, iş ile hayat dengesinin kurulmasını imkansız hale getiren katı iş takviminden yakınıyor. Fakat bunun yanında, ödemeler konusunda aynı sorunları yaşadıkları söylenemez.

Sürekli İyi Performansınızı Vermek Zorundasınız

Bazı çalışanlar Apple’ın ortalama performanslar için sıfır tolerans göstermesinden hoşnut değil. Eğer sürekli en yüksek performansla çalışamazsanız, şirket içinde bu durum hemen tespit ediliyor ve işinize son veriliyor.

Verilere göre, çalışanlar konusunda Google Apple’dan daha esnek bulunduğundan, daha yüksek tercih sebebi haline geliyor. Ama unutulmamalıdır ki bu veriler dünya devleri arasında bir karşılaştırma olduğundan, kriter ve ölçütlerin yüksekliğini tahmin edersiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın

Growth Hacking Nedir?

Growth Hacking Nedir?

Growth Hacking, bir iş modelini kullanıcıya kavuşturmak için yaptığı planlı büyüme stratejisi ve planlamalarının hazırlanmasıdır. Bu kavram birkaç yıllık geçmişe sahip olsa da, esasında uzun yıllar önce bir çok firma “Büyüme Stratejisi” adı altında projeler ilerletmiştir.

Growth Hacking’i iki parça haline ayırıp, ele aldığımız zaman öncelikle Growth bölümüne bakmamız gerekiyor. Growth ile anlamamız gereken şey internet trafiği, sosyal medyadaki takipçi sayınız gibi gerçek büyüme metriklerinden uzak ve bağımsız konular olamaz. Growth Hacking kavramın ikinci kısım olan Hacking bölümü ise düşündüğünüzden çok daha farklıdır. Hacking ile anlaşılması gereken yazılım korsanlığı yapmak veya ücretsiz kaynaları ele geçirmeyi  değil, tespit edilmiş olan problemlere en etkili ve inovatif çözümleri üretebilmek için standart metotlar yerine farklı yöntemleri kullanmayı ele almış oluruz.

Growth Hacker Nedir?

Growth Hacking ile uğraşan kişiler “Growth Hacker” olarak adlandırılıyor. Dijital pazarlama uzmanı olan Growth Hackerlar, SEO, analitik araçların kullanımı ve analizlerde, kullanıcı testleri ve sosyal medya planlarında, viral içerikler konusunda belirli bir beceriye sahiptirler. Growth Hackerlar aslında online pazarlama ile uğraşıyorlar fakat online pazarlamacılardan farkları ise her türlü konuları analiz etmeleri, test etmeleri ve ölçümleri online  sunmalarıdır. SEO, Google Analytics ve diğer analitik araçları, içerik pazarlaması, A/B testi, viral pazarlama ve sosyal medya pazarlaması ise growth hacking konusunda en çok kullanılan kavramlardandır.

Growht Hacking’in online pazarlamaya kıyasla daha çok internet girişimleriyle özdeşleşmesinin sebebi ise daha düşük bütçelere ihtiyaçlar duymasıdır. Growht Hacking’i; Linkendln, Twwitter, Facebook gibi büyük şirketler kullanımaktadır.

Growth Hacking Ne Zaman Sahaya Çıkar

İnternet gelişiminde bütçe ve sermaye tüketiminin kısıtlama olması Growht Hacking kavramına ihtiyaç duyularak daha düşük bütçeler ile büyüme planlamasının gerçekleşmesini sağlar. Küçük çaplı sosyal medya projeleri ve firmalar değil günümüzde sıkça kullandığımız sosyal medya ve veri depolama siteleri de aktif olarak bu stratejiyi kullanmaktadır.

Growth Hacking Planlaması Nasıl Yapılır?

Growth hacking planlamasının genel hedefi ise SEO başta olmak üzere diğer tüm pazarlama kanallarının daha çok stratejik bir şekilde kullanılmasıdır. Bu plan üzerinde kullanılan strateji ise hedeflerin artırılması ve kısa süre içerisinde ani bir çıkış yakalayarak tüm stratejilerin geliştirilmesidir. Geliştirilen stratejiler de pazarlama alanında siteye hızlı ve güçlü ivme kazandıracak çalışmalarla gerçekleşecektir.

Growth Hacking Nasıl Çalışır?

1- Veri Analizi

Büyüme ile ilgili sorunları bulabilmek için hem pazarlama çalışmalarınız hem de kullanıcıların internet sitesi uygulamanız içerisinde davranışlarını ince bir şekilde analiz etmeniz gerekir. Growth hackerların bunu yapabilmeleri için dünya genelinde popüler olan Google Analytics, Hotjar, Mixpanel, Kissmetrics gibi araçlara hakim olmaları gerekir.

İlk aşamada bu analizlerin teknik kurumlarını yapmaları gerekir. İkinci aşamada ise bu araçlardan gelen verilerin okunması ve yorumlanması gerekir. Verilerin yorumlanması aşamasında hem istatiksel veriler incelenmeli hem de kullanıcı araştırması, anket gibi istatiksel olmayan yazılı ve sözel verilerin incelenmesi önemlidir.

2- Teknik Bilgi

Büyüme süreci hızlı bir şekilde fikirlerin test edilmesi ve başarısız olan fikirlerin analiz edilip, öğrenilmeyi sağlaması, başarılı olan fikirlerinden daha detaylı olarak uygulanması şeklinde devam eder. Bu süre zarfın da yapılacak büyüme çalışmaları ile ilgili Growth Hackerların teknik bilgisinin yüksek olması beklenir. 

3- Kreatif Düşünme

Başarılı Growth Hackerlar problemlere kişilerin getirdiği çözümlerin dışında daha farklı çözümler getirir. Bunu sağlamak ise ancak yaratıcı düşünce ile güçlüdür. Farklı farklı sektörlerde bulunan alanlarda çözümleri bilmeleri ve bunu ele aldıkları problemlere göre nasıl uyarlayabileceklerini düşünebilmeleri gerekir.

Growth Hacking konusunda eğitim almak ve uzmanlaşmak istiyorsanız, derslerin arasında Growth Hacking’in de bulunduğu Digital Excellence Program’a buradan göz atabilirsiniz. 8 haftalık bir dijital pazarlama eğitimi maratonu ile dijitalde uzmanlaşabilirsiniz!

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Şehrin Ortasında Dilediğiniz Zaman Uyuyabileceğiniz Uyku Salonu

Gün içinde uykunuz geldiğinde veya çok yorgun hissettiğinizde evinize gidip biraz kestirmeyi isterdiniz değil mi? Yenilikçi uyku şirketi Casper da bu ihtiyaçtan yola çıkarak gün içinde şekerleyebileceğiniz bir uyku merkezi açtı.

New York şehrinde, Manhattan’ın merkezinde kutu içi yatak konseptini tanıtmak için bir uyku merkezi açan Casper uyku için gereken tüm malzemeleri de müşterilerine sağlıyor. Şirket uyku merkezini  yüz yıkama platformu, lüks pijama markası Sleepy Jones’un pijamaları ve diş temizliği yapan Hello’nun diş fırçaları ve diş macunu ile donatmış.Yastık, yorgan gibi tüm malzemelerle birlikte saydığımız lüks malzemeleri kullanmak ve 45 dakikalık bir uyku için 25 dolar ödemeniz gerekiyor.


Casper, yıldızlarla donatılmış karanlık bir giriş kısmı ve yıldızlı pijamalar ile tam takım bir uyku konsepti sunuyor.

Müşteri deneyimini sonuna kadar yaşatan marka uyku moduna girmeniz için her şeyi yapıyor ve size 45 dakikalık muhtemelen unutamayacağınız bir deneyim yaşatıyor.

Casper’in CMO’su Jeff Brooks, amaçlarının sakinleştirici ve dinlendirici bir yer yaratmak olduğunu ve boşlukları bi deneyimle doldurmak istediklerini söylüyor. Yaklaşık 1 yıldır işleyen bu konseptin sadece marka için değil kaliteli ve sağlıklı uyku anlayışı için de çok önemli olduğunu ve bu şekilde müşterilerinin memnuniyetlerini çok rahat ölçebildiklerini de ekliyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link