Google’da İşe Gir, Apple’dan Satın Al

Silikon Vadisi’nin iki devi haline gelen Google ve Apple için, rekabet ortamı yalnızca piyasa koşullarında gerçekleşmiyor elbette. Bu denli büyük bir konumlandırma içerisindeyseniz, her alanda çok yönlü bir değerlendirme ve karşılaştırma stratejisi ortasında olmanız kaçınılmaz.

Öne sürdüğü her yeni ürünüyle satış oranlarında pazarın kaymağını alma konumundaki başarısıyla bilinen Apple, iş arayan talebini elinde tutma konusunda Google kadar başarılı değil.

MTI4NDg5Mj-google-turkiyenin-leventteki-yeni-ofisinde-salincak-da-var-bisiklet-de

Linkedin’in hazırladığı, içerisinde üyelerin ve şirketlerin bulunduğu yaklaşık 25 milyar verinin birleştirilmesiyle oluşan araştırmaya göre, iş arama istatisliklerinde dünya devlerinin sıralaması şu şekilde:

[colored_box color=”red”]

1)  Google

2) Apple

3) Unilever

4)  Procter & Gamble

5)  Microsoft

6)  Facebook

7)  Amazon

8)  PepsiCo

9)  Shell

10)  McKinsey & Co.

[/colored_box]

Ancak bu veriler, şirketlerin her zaman çalışmak için harika yerler olduğu anlamına da gelmiyor. Elbette daha küçük çaplı rakiplerine oranla çalışma şartları karşılaştırılamaz dahi ama, binlerce şirket çalışanının işverenleriyle ilgili düşüncelerini paylaştığı Glassdoor.com sitesi sayesinde bu şirketlerde çalışmanın bile olumsuz yönleri bulunduğunu okuyabiliyoruz.

Görüldüğü üzere, listenin ilk ikisini Google ve Apple kaplıyor. Fakat neden Google işe girmek için Apple’dan daha fazla tercih ediliyor dersiniz?

Gizlilik Takıntısı

Listedeki şirketlerin gizlilik konusunda hassasiyetleri elbette tahmin ediliyor. Fakat Apple’daki gizlilik önlemleri bazı çalışanları çılgına çeviriyor. Bir envanter uzmanı, “Gizlilik ihtiyacı ürün takviminde değişiklik olduğunda aynı işi iki kere yapmak anlamına geliyor” derken bir mühendis,”Gizlilik koordine olurken büyük sorunlara neden oluyor” diye anlatıyor içinde bulundukları durumu.

Çalışanlar İçin Ek Olanakların Azlığı

Çalışma yeri konusunda Google’ın namını birçok yerde göreniniz, okuyanınız olmuştur. Bu değerlendirme elbette, özellikle de diğer çalışma şartları düşünüldüğünde, oldukça üst seviyede bir karşılaştırma. Fakat birçok Apple çalışanı, şirketteki ek olanakların Google ve Facebook gibi firmalara göre daha az olduğunu belirtiyor. Çalışanlar ücretsiz yemekler ve spor salonu gibi imkanların diğer teknoloji firmalarına göre yetersiz olduğu fikrinde.

İş/Yaşam Dengesi Oldukça Zor

Apple çalışanlarının en büyük sorunlarından biri oldukça sıkı çalışma şartları. Google’da var olan “İş ve eğlence birbirinden ayrı olmak zorunda değildir.” politikasının tersine, birçok farklı departmandan Apple çalışanı uzun mesai saatlerinden, iş ile hayat dengesinin kurulmasını imkansız hale getiren katı iş takviminden yakınıyor. Fakat bunun yanında, ödemeler konusunda aynı sorunları yaşadıkları söylenemez.

Sürekli İyi Performansınızı Vermek Zorundasınız

Bazı çalışanlar Apple’ın ortalama performanslar için sıfır tolerans göstermesinden hoşnut değil. Eğer sürekli en yüksek performansla çalışamazsanız, şirket içinde bu durum hemen tespit ediliyor ve işinize son veriliyor.

Verilere göre, çalışanlar konusunda Google Apple’dan daha esnek bulunduğundan, daha yüksek tercih sebebi haline geliyor. Ama unutulmamalıdır ki bu veriler dünya devleri arasında bir karşılaştırma olduğundan, kriter ve ölçütlerin yüksekliğini tahmin edersiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın

Haftanın Gündemi #66

Pazarlama, marka ve reklam dünyasında, ulusal ve global çapta yankı bulan tüm gelişmeleri yorumladığımız Haftanın Gündemi’nde bu hafta 7 – 13 Ekim arasını konuşuyoruz.

Haftanın Gündemi’nin ses kaydına iTunes Podcast üzerinden buraya tıklayarak ulaşabilirburadan indirebilir ya da aşağıdan dinleyebilirsiniz.

 

Soru, görüş ve önerilerinizi #haftaningundemi hastagiyle bize iletebilir, bilgi@pazarlamasyon.com’a mail gönderebilirsiniz.

Keyifli seyirler.

Bu haftanın konuları:

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Tasarım Pazarlamayı Öldürecek mi?

Ikea’nın eski tasarım şefi Marcus Engman, son 6 yıldır Ikea tasarımlarını başarılı bir şekilde yürütmüştü. 2012’den beri Ikea’ya benzersiz tasarımlar yapan Engman geçtiğimiz günlerde kendi tasarım danışmanlığını kurmak için işten ayrıldığını belirtti.

[Fotoğraf: Ikea]

Engman bu ay kendi tasarım danışmanlığını yapmaya hazırlanırken, Bloomberg Businessweek’e tasarım, iş ve şeffaflığın önemi hakkında konuştu, biz de sizler için Engman’ın tasarım ve pazarlamayla ilgili öngörülerini sizler için derledik.

Reklam satın alımlarında para harcamak yerine, Engman şirketlere tasarımlarıyla kendilerini pazarlamayı öğretmek istiyor.

Engman şöyle diyor; “Gerçekten de tasarım olan bir pazarlama alternatifinin olduğunu göstermek istiyorum. “Eğer tasarım ve iletişim ile doğru bir şekilde çalışıyorsanız, medyaya o kadar ihtiyacınız olmadan pazarlamanızı gerçekleştirebilirsiniz.”  Tasarım her zaman ön planda ön planda olmuştur. Artık işlerin nasıl yapıldığına odaklanma biraz değişmiştir, en büyük başarılarımızdan biri, tasarımımızın ortak bir diline benzeyen, kendi tasarım anlayışımızla (demokratik tasarım olarak adlandırdığımız) çalışmaya başladığımızı düşünüyorum. Birçok büyük şirketin tasarım uğraştığı bir sorun ve şirketin farklı bölümlerinin birbirini anlamadığı yönünde olduğunu düşünüyorum. Tasarımı ifade etmek için 5 temel özellik sayabilirim [biçim, işlev, kalite, sürdürülebilirlik ve satın alınabilirlik] herkesin ürün hakkında konuşmasını kolaylaştırmak böylelikle daha kolay bir hal alır.

Tüketici Odaklı Bir Dünyada Tasarım Büyük Bir Satış Noktası Haline Geldi

Tüketici-odaklı bir dünyada tasarım büyük bir satış noktası haline geldi. Tüketiciler, satın aldığımız ürünlerin arkasındaki niyet ve motivasyonu duymak için bu ürünleri tercih etmekte.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?


8 Haftada Dijital Mükemmeliği Yakalayın!
Eğitimi İncelemek İstiyorum
Digital Excellence Program'da Erken Kayıt Fırsatından Yararlanın
close-link