Google’da Bir Türlü Yükselemediğiniz Anahtar Kelimeler İçin 6 SEO İpucu

SEO çalışmalarınızı gerçekleştirirken üzerinde çalıştığınız anahtar kelimede bazen tıkanırsınız. Böyle zamanlarda farklı şeyleri denemek, deneme-yanılma yöntemini kullanmak oldukça faydalı olabiliyor. Bu noktada Google’ın sitenizi diğerlerinden farklılaştıracak farklı aksiyonları sevdiğini söylemek yanlış olmaz. Bu yazımızda anahtar kelimelerinize uygulayabileceğiniz etkili SEO ipuçlarını sizlerle paylaşıyoruz.

seo-services

1-Sayfa İçi SEO’nuzdan Emin Olun

İşe öncelikle sayfa içi SEO’nuzdan başlayın. Meta title, meta description, kullanıcı dostu url, ilk paragrafta anahtar kelimeyi geçirme vb. birçok site içi SEO kuralını tekrar gözden geçirin. Bu yazının konusu olmadığı için uzun uzadıya anlatmıyorum. Ancak en çok ihmal edileni ve işe yarayabilecek taktiklerden birini söyleyecek olursam h1, h2, ve h3 etiketlerinde anahtar kelimenizi geçirmeye çalışın.

2-Yorum Almaya Çalışın

Google özellikle kullanıcı etkileşiminin yüksek olduğu sitelere ayrı önem veriyor. SEO’daki ilk kural Google için değil ziyaretçileriniz için sitenizi optimize edin kuralı burada farklı bir şekilde işliyor. İlgili anahtar kelimenizin olduğu sayfaya aldığınız yorumlar hızlı ve etkili bir şekilde sizi yukarıya taşıyacaktır. Fakat bunu yaparken birkaç günde yorumları almaya çalışmayın, tüm yorumları belli bir periyota yayın. Örneğin Kasım ayı için mini bir yarışma yapın ve ilgili içeriğinize yapılan yorumlardan en beğendiğinize bir hediye vereceğinizi söyleyin. Bir diğer dikkat etmeniz gereken husussa; yapılacak yorumlarda anahtar kelimeniz geçecek şekilde insanları yorum yaptırmaya teşvik etmenizdir.

how-seos-spend-time

 

3-İnfografik ve Açılış Sayfaları Hazırlayın

Anahtar kelimenizle ilgili hazırlayacağınız faydalı içerikler sayesinde Google’a bu anahtar kelime benden sorulur imajı verin. İnfografik ve açılış sayfalarında dengeli şekilde içeriğinize linkler verin. Yine internet sitenizin ve içeriğinizin urlsini hazırladığınız infografiğe ve açılış sayfalarına linksiz olarak ekleyin.

4-Sayfa İçi Link Örgüsü Oluşturun

Sıklıkla yapılan hataların biri anahtar kelimemiz için dışarıdan link alırken, kendi sitemizin iç sayfalarından link almaya yeterince dikkat etmemektir. Sitenizde belli periyotlarla ilgili anahtar kelimenizi meta title içinde geçirecek şekilde içerikler oluşturun. Örneğin anahtar kelimemiz “erkek ayakkabı modelleri” olsun. Periyodik olarak yayınlayacağımız içeriklerle ilgili sayfanıza bu sayfalardan anahtar kelime üzerinden link verebiliriz. Böylece ilgili anahtar kelime için Google’a zengin bir site olduğum imajını kazandırmış oluyorum. Neler yazabilirim derseniz; Son 10 Yılın En İyi Erkek Ayakkabı Modelleri, Ünlülerin Tercih Ettiği 5 Ayakkabı Modeli, Erkek Arkadaşınızı Mutlu Edecek Ayakkabı Modelleri… vb. Bu tarz zengin içeriklerden sağladığım linklerle hedef sayfamızı güçlendirmeliyiz.

sosyal medya

5-Sosyal Medyanın Dozajını Arttırın

Kullandığınız Sosyal Medya kanallarını çeşitlendirin ve daha sık paylaşımda bulunun. Google Plus’a ayrı bir önem verin. Sosyal medya sitelerinde anahtar kelimenizle uzantılı sayfalar oluşturun ve yavaş yavaş besleyin. Yeterince doyduğunu düşündüğünüz anda içeriğinize link çıkışı yapabilirsiniz. Pinterest, LinkedIn ve Flickr SEO konusunda oldukça faydalı geri dönüşler sağlıyor. Ek olarak içeriğinize tıklatma amaçlı e-mailing yapın. Farklı kaynaklardan gelen trafik her zaman işe yarayacaktır. Yine unutulmaması gereken bir site ise Wikipedia. Eğer anahtar kelimeniz Wikipedia’da yer alabilecek bir içerik oluşturmaya uygunsa, Wikipedia için yeni bir içerik hazırlayın. Yazı indekslendikten sonra yazıyı güncelleyin ve kaynaklara kendi sitenizi de ekleyin. Son olarak Scribd, SlideShare, ve Academia.edu sitelerinde içeriğinizi yayınlamayı unutmayın.

6-Rakiplerinizin Backlinklerini İnceleyin

Hedeflediğiniz anahtar kelimede sizden üst sırada çıkan sitelerin bu anahtar kelime için aldığı backlinklere bakın. Bu backlinklerin oluşturulduğu sitelerden sizden backlink almaya çalışın. Bu yazımızı okuyarak backlink analizi ile ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Kendi backlinklerimize dönecek olursak backlink kaynaklarını ve türlerini çeşitlendirmeliyiz. Sadece blog veya tanıtım yazıları ile değil, pdf backlink, video backlink, forum tanıtımları vb. farklı link formatlarını kullanmalıyız. Yine aldığımız backlinkleri sadece kaliteli sitelerden değil, doğal bir görünüm vermesi için kalitesiz sitelerden de backlink alarak, sadece backlink kaynağını değil, kalitesini de çeşitlendirin.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İTÜ Elektrik Mühendisliği mezunuyum. B2B Pazarlama, Mühendislik ve Marka Yönetimi özel ilgi alanlarım. Şuan Mühendislik firmalarına Pazarlama danışmanlığı yapıyorum.

Bir Cevap Yazın

Perakende’nin Devler Liginde İki Türk Şirket

Deloitte, dünyanın gelir açısından en büyük 250 perakendecisini belirlediği “Perakende’nin Küresel Güçleri 2018” raporunu “Dönüştürücü Değişim, Canlanan Ticaret” başlığıyla yayımladı. Raporda Türkiye’den yıllardır yer alan BİM Birleşim Mağazacılık A.Ş. ve uzun bir aradan sonra listeye tekrar giren Migros Ticaret A.Ş. yer alıyor. Bununla birlikte bu iki marka raporda yayınlanan 2016 mali yılında en hızlı büyüyen 50 şirket arasında da yer alıyor.

Rapora göre en iyi 250 perakende şirketi 2016 mali yılında %4,1 oranında bileşik büyümeyi temsil eden toplam 4,4 trilyon ABD doları gelir elde etti. Raporda bulunan şirketlerin perakendeden elde ettikleri yıllık gelirlerin ortalama 17,6 milyar dolar seviyelerinde olduğu görülüyor. Perakendenin en güçlü beş ismi, listedeki yerini 2016 mali yılında da korurken ilk 10’da yer alan diğer şirketlerin; organik büyüme, satın almalar ve kurdan kaynaklanan oynaklık sebebiyle yer değiştirdiği görülüyor. İlk 10’da yer alan şirketlerin gelirleri, listede yer alan 250 şirketin toplam gelirinin %30,7’sini oluşturuyor.

Listede dikkat çeken noktalardan biri ise geçtiğimiz dört seneden farklı olarak giyim ve aksesuar perakendecilerinin büyümenin başını çeken liderler koltuğundan feragat etmesi ve buna rağmen en karlı sektör özelliğini koruyor olması. Hızlı tüketim sektörü ise tüm liste içerisinde hem listeye giren şirket sayısı (135) hem de ortalama gelir (21,7 milyar dolar) açısından en öne çıkan sektör niteliğini kazandı. Hızlı tüketim sektöründe faaliyet gösteren bu 135 şirket, toplam gelirin üçte ikisini oluşturuyor.

Deloitte Türkiye Tüketim ve Endüstriyel Ürünler Lideri Özkan Yıldırım, raporun öne çıkan sonuçlarını şöyle değerlendirdi: “Listede ciddi oranda basamak atlayan şirket olarak görünen Amazon’un, geçtiğimiz sene 10. sırada yer alırken bu sene 6. sıraya yükseldiği göze çarpıyor. Türkiye’nin temsili açısından sevindirici bir gelişme ise; sıralamanın düzenli oyuncularından BİM Birleşik A.Ş.’nin yanı sıra, geçtiğimiz yıllarda listeye girmeye ara vermiş olan Migros Ticaret A.Ş.’nin de tekrar devler listesinde yer almış olması.”

Migros yine devler liginde, BİM ise yerini koruyor

Listede 149. Sırada yer alan BİM Birleşik A.Ş., geçtiğimiz sene 6,4 milyar olan gelirini, bu sene 6,6 milyar dolara çıkardı. BİM, 2011-2016 yılları arası %19,6 büyüme elde ederek son beş yılda en hızlı büyüyen 24. şirket oldu.

Migros Ticaret A.Ş. ise 3,6 milyar dolarlık geliriyle 247. sıradan devler ligine tekrar merhaba dedi. Migros’un yıllık büyüme oranı %17,8 olarak ölçülürken, bu oranla en hızlı büyüyen 37. şirket oldu.

Perakendenin kuralları yeniden yazılıyor

Özkan Yıldırım, hayatlarımızı dönüştüren bu değişim çağında perakendenin kurallarının nasıl yeniden yazıldığına dikkat çekiyor: “Ticareti canlandırmak ve gelecekte perakendecilerin iş yapış biçimlerini derinden etkilemek için inovasyon, iş birliği, konsolidasyon, entegrasyon ve otomasyon gereklilik haline gelecek. Bu kapsamda, yetkinliklerini dijitalin gereksinimlerine göre geliştirebilen, müşteri deneyimini farklılaştıran ve yeni teknolojileri tüketiciyi anlamak için kullanabilen perakendeciler, değişen dünyada hayatta kalabilecek.”

Raporda yer alan ve perakende alanında hâkim olması beklenen dört önemli trend ise şöyle:

  • En iyi kalitede dijital yetkinlikler geliştirmek: Dünya çapındaki perakendeciler hızla, tüketici gözüyle alışverişin geleneksel ‘bricks and clicks (hem fiziksel hem de çevrimiçi varlık ve faaliyet gösterilmesi)’ anlayışından ibaret olmadığı gerçeğine adapte oluyorlar.
  • Kaybedilen zamanı telafi etmek için fiziki ve online hizmeti birleştirmek: Dijital dünyanın kıyısında duran fakat dijital trendleri takip etmede başarısız olan pek çok şirket, kaybettikleri zamanı telafi etme peşinde olmalılar.
  • Eşsiz ve etkili mağaza içi deneyim yaratmak: Fiziki perakende mağazaları hiçbir yere gitmiyor; zira dünya çapındaki perakende satışların %90’ı hala bu mağazalardan yapılıyor. Öte yandan pek çok imkân sunan online kanallarla yarışmak için anlamlı müşteri deneyimi ve marka bağlılığı oluşturmak şart.
  • Perakendeyi en son teknolojilerle yeniden keşfetmek: Nesnelerin interneti, yapay zekâ, sanal gerçeklik ve robotlar her perakendecinin radarında olmalı.

2016 mali yılının en büyük 10 perakendecisi

Gelir düzeyine göre sıralama Şirket adı Menşei 2016 yılı perakende geliri
(milyon ABD $)
1 Wal-Mart ABD 485,873
2 Costco ABD 118,719
3 The Kroger ABD 115,337
4 Schwarz Almanya 99,256
5 Walgreens ABD 97,058
6 Amazon ABD 94,665
7 The Home Depot Inc ABD 94,595
8 Aldi Group Almanya 84,923
9 Carrefour S.A. France 84,131
10 CVS Health Corporation ABD 81,100

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamacılar Neden İşlerini Bırakmak İstiyorlar?

Pazarlamacıların %81’i şu anda yaptıkları işi önümüzdeki üç yıl içinde bırakmak istiyor. İşletmelerin bu konuda önceliklerini ve değerlerini gözden geçirmeleri gerekebilir. Var olan personelini tutundurabilmek iş veren için önemli bir konu ve iş verenin çalışanı nelerin motive edeceğini bilmesi gerekiyor.

Son yapılan Pazarlama Haftası Kariyer ve Maaş anketine katılanların çoğunluğu önümüzdeki en az beş yılı pazarlama bölümünde geçirmek istediklerini ama şu anda bulundukları işi bırakmayı planladıklarını söyledi.

Ankete katılanların %43.2’si rollerini önümüzdeki üç yıl içinde değiştirmeyi planlıyor, % 37.8’i gelecek yıl değiştirmek istiyor ve sadece % 11,2’lik bir kısım değiştirmeyi düşünmüyor.

Değişikliğin başlıca nedeni olarak daha iyi finansal ücreti (% 65.1), yeni bir görev meydan okumasını (% 54.9) ve mevcut iş yerlerinde sınırlı imkânlara sahip olmayı  (% 37.4) öne sürdüler.

TSB pazarlama müdürü Pete Markey, şirketlerin yeni bir meydan okuma isteği duymaları ve mevcut çalışma ortamında pazarlamacılara ilham vermeleri ve yerine getirmeleri için yollar bulmaları gerektiğini belirtti.

Moonpig CMO’su Andre Rickerby, bir e-ticaret bakış açısıyla, pazarlamacılar için açık olan geniş fırsat yelpazesinin her geçen yıl arttığını ve yeni roller denemelerini sağladığını söylüyor. Özerkliği doğuran ve paylaşılan vizyonla çalışan bir pazarlama kültürü kurabilen böyle hızlı ve rekabetçi bir sektör markası, kendi kültürünü yaşatma imkanı bulabilecektir diyor.

Online sistemin çok değiştiğini ifade eden Rickerby “Bir yönetici olarak, ne teklif ediyorsun? Piyasada çok sayıda rakip var ve çoğu zaman insanlar önce para düşünüyor.” diye de ekliyor. 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link