Google’da Bir Türlü Yükselemediğiniz Anahtar Kelimeler İçin 6 SEO İpucu 0

SEO çalışmalarınızı gerçekleştirirken üzerinde çalıştığınız anahtar kelimede bazen tıkanırsınız. Böyle zamanlarda farklı şeyleri denemek, deneme-yanılma yöntemini kullanmak oldukça faydalı olabiliyor. Bu noktada Google’ın sitenizi diğerlerinden farklılaştıracak farklı aksiyonları sevdiğini söylemek yanlış olmaz. Bu yazımızda anahtar kelimelerinize uygulayabileceğiniz etkili SEO ipuçlarını sizlerle paylaşıyoruz.

seo-services

1-Sayfa İçi SEO’nuzdan Emin Olun

İşe öncelikle sayfa içi SEO’nuzdan başlayın. Meta title, meta description, kullanıcı dostu url, ilk paragrafta anahtar kelimeyi geçirme vb. birçok site içi SEO kuralını tekrar gözden geçirin. Bu yazının konusu olmadığı için uzun uzadıya anlatmıyorum. Ancak en çok ihmal edileni ve işe yarayabilecek taktiklerden birini söyleyecek olursam h1, h2, ve h3 etiketlerinde anahtar kelimenizi geçirmeye çalışın.

2-Yorum Almaya Çalışın

Google özellikle kullanıcı etkileşiminin yüksek olduğu sitelere ayrı önem veriyor. SEO’daki ilk kural Google için değil ziyaretçileriniz için sitenizi optimize edin kuralı burada farklı bir şekilde işliyor. İlgili anahtar kelimenizin olduğu sayfaya aldığınız yorumlar hızlı ve etkili bir şekilde sizi yukarıya taşıyacaktır. Fakat bunu yaparken birkaç günde yorumları almaya çalışmayın, tüm yorumları belli bir periyota yayın. Örneğin Kasım ayı için mini bir yarışma yapın ve ilgili içeriğinize yapılan yorumlardan en beğendiğinize bir hediye vereceğinizi söyleyin. Bir diğer dikkat etmeniz gereken husussa; yapılacak yorumlarda anahtar kelimeniz geçecek şekilde insanları yorum yaptırmaya teşvik etmenizdir.

how-seos-spend-time

 

3-İnfografik ve Açılış Sayfaları Hazırlayın

Anahtar kelimenizle ilgili hazırlayacağınız faydalı içerikler sayesinde Google’a bu anahtar kelime benden sorulur imajı verin. İnfografik ve açılış sayfalarında dengeli şekilde içeriğinize linkler verin. Yine internet sitenizin ve içeriğinizin urlsini hazırladığınız infografiğe ve açılış sayfalarına linksiz olarak ekleyin.

4-Sayfa İçi Link Örgüsü Oluşturun

Sıklıkla yapılan hataların biri anahtar kelimemiz için dışarıdan link alırken, kendi sitemizin iç sayfalarından link almaya yeterince dikkat etmemektir. Sitenizde belli periyotlarla ilgili anahtar kelimenizi meta title içinde geçirecek şekilde içerikler oluşturun. Örneğin anahtar kelimemiz “erkek ayakkabı modelleri” olsun. Periyodik olarak yayınlayacağımız içeriklerle ilgili sayfanıza bu sayfalardan anahtar kelime üzerinden link verebiliriz. Böylece ilgili anahtar kelime için Google’a zengin bir site olduğum imajını kazandırmış oluyorum. Neler yazabilirim derseniz; Son 10 Yılın En İyi Erkek Ayakkabı Modelleri, Ünlülerin Tercih Ettiği 5 Ayakkabı Modeli, Erkek Arkadaşınızı Mutlu Edecek Ayakkabı Modelleri… vb. Bu tarz zengin içeriklerden sağladığım linklerle hedef sayfamızı güçlendirmeliyiz.

sosyal medya

5-Sosyal Medyanın Dozajını Arttırın

Kullandığınız Sosyal Medya kanallarını çeşitlendirin ve daha sık paylaşımda bulunun. Google Plus’a ayrı bir önem verin. Sosyal medya sitelerinde anahtar kelimenizle uzantılı sayfalar oluşturun ve yavaş yavaş besleyin. Yeterince doyduğunu düşündüğünüz anda içeriğinize link çıkışı yapabilirsiniz. Pinterest, LinkedIn ve Flickr SEO konusunda oldukça faydalı geri dönüşler sağlıyor. Ek olarak içeriğinize tıklatma amaçlı e-mailing yapın. Farklı kaynaklardan gelen trafik her zaman işe yarayacaktır. Yine unutulmaması gereken bir site ise Wikipedia. Eğer anahtar kelimeniz Wikipedia’da yer alabilecek bir içerik oluşturmaya uygunsa, Wikipedia için yeni bir içerik hazırlayın. Yazı indekslendikten sonra yazıyı güncelleyin ve kaynaklara kendi sitenizi de ekleyin. Son olarak Scribd, SlideShare, ve Academia.edu sitelerinde içeriğinizi yayınlamayı unutmayın.

6-Rakiplerinizin Backlinklerini İnceleyin

Hedeflediğiniz anahtar kelimede sizden üst sırada çıkan sitelerin bu anahtar kelime için aldığı backlinklere bakın. Bu backlinklerin oluşturulduğu sitelerden sizden backlink almaya çalışın. Bu yazımızı okuyarak backlink analizi ile ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Kendi backlinklerimize dönecek olursak backlink kaynaklarını ve türlerini çeşitlendirmeliyiz. Sadece blog veya tanıtım yazıları ile değil, pdf backlink, video backlink, forum tanıtımları vb. farklı link formatlarını kullanmalıyız. Yine aldığımız backlinkleri sadece kaliteli sitelerden değil, doğal bir görünüm vermesi için kalitesiz sitelerden de backlink alarak, sadece backlink kaynağını değil, kalitesini de çeşitlendirin.

İTÜ Elektrik Mühendisliği mezunuyum. B2B Pazarlama, Mühendislik ve Marka Yönetimi özel ilgi alanlarım. Şuan Mühendislik firmalarına Pazarlama danışmanlığı yapıyorum.

Bir Cevap Yazın

Cinemaximum Seyircileri Sınırsız Patlamış Mısırla Tavladı 0

Son birkaç yıldır Türkiye’deki sinema sektörünün önce konsolide olması, sonrasında ise tekelleşmesi mâlumunuz. Mars Entertainment Group’a bağlı Cinemaximum salonları, artık neredeyse her alışveriş merkezinde karşımıza çıkıyor. Bunun en büyük yansıması da sinema deneyiminin alışveriş merkeziyle eş anlamlı hâle gelmesi oldu. Her yerde Cinemaximum ve onun beraberinde getirdiği konsept olunca, birbirinin kopyası, özgün bir ortamı olmayan salonlar türemeye başladı. Üstüne bir de bu sinemaların yiyecek-içecek bölümlerindeki yüksek fiyatlar eklenince durum, bazı seyirciler tarafından çekilmez bir hâl almaya başladı.

Ülkemizin en büyük sinema zinciri muhtemelen bu gidişatı fark etmiş olacak ki yeni açılan alışveriş merkezlerinden olan Emaar Square Mall’daki salonunun cazibesini artırmak için kolları sıvadı. 20 Eylül 2017 tarihini “Kendi Kabıyla Gelene Sınırsız Popcorn” günü ilan etti ve saat 18:00’e kadar, izleyicilerin getirdiği kap ne kadar büyük olursa olsun, 5 TL karşılığında sınırsız patlamış mısır verileceğini söyledi.

Sınırsız Popcorn Günü, aslında ülkemizdeki kampanyacı ruhun bir yansıması.

İşin renkli tarafı, sınırsız patlamış mısır vaadini duyan izleyicilerin, sıra dışı paketler ve kaplarla gelmesi oldu. Giyim mağazasından alınan büyük karton torbalardan tutun da hasır sepetlere, yoğurt kutularına, ev yapımı kocaman paketlere kadar çeşit çeşit kaplarla Emaar Square Mall Cinemaximum’a gelen izleyiciler, toplumumuzdaki kampanyacı ruhun ne kadar üst düzeyde olduğunu kanıtladı.

Seyirciler, akla hayale gelmeyecek paketlerle salona geldiler.
Sınırsız patlamış mısır, her yaştan izleyiciyi çekmek için işe yarar bir fikre benziyor.

Bazı izleyiciler, Cinemaximum’un bu konuda yaptığı paylaşımların altına, 5 TL karşılığında patlamış mısırın satılabildiği bir yerde neden normal zamanda kendilerinden 20-25 TL arasında ücret alındığını sorgulasa da markaya günden kalan, izleyicilerin kaplarıyla oluşturduğu gülümseten kareler oldu.

Sınırsız patlamış mısırı duyanlar, getirdikleri “kap”larda da sınır tanımadı.

Sinema salonları çok kurumsal ortamlar sayılmaz. O yüzden kendi açımdan bu görüntülerin markanın imajına zarar verdiğini düşünmüyorum. Hatta belki de Apple’ın sinema salonlarındaki filmleri yayınlama isteğiyle daha zor şartlar altında faaliyet gösterecek sinema salonları seyircileri, gelecekte bu tür promosyonlarla salonlara çekmeye çalışacak. Çünkü keskin rekabet doğal olarak bunu gerektirecek.

Getirilen kaplar arasında ev yapımı olanlar da vardı.

Peki, Cinemaximum’un bu çalışması hakkında sizin görüşünüz nedir? Yoğurt kabıyla gelip patlamış mısır alan bir müşteri, bir sinema salonuna renk katar mı, yoksa tersine bir etki mi yaratır?

Walt Disney’in Minik Fareyle Başlayan Başarı Öyküsü 0

Çocukluk yıllarımızın vazgeçilmez çizgi film karakteri Mickey Mouse’un yaratıcısı Walt Disney’in minik bir fareyle tamamen değişen hayatı ve sizi mucizelere inandıracak kadar sefil bir hayattan karikatür filmlerinin öncüsü olmaya kadar yükselen başarı hikayesini anlatacağız.

İrlanda göçmeni bir ailenin oğlu olan Walt Disney, hasta olan babası çalışamadığından ve ekonomik durumlarının kötü olması nedeniyle sürekli çalışmak, para kazanmak zorundaydı. Ayrıca ailesi sürekli taşındığı için düzenli bir hayata da sahip değildi.

Disney, maddi yetersizlikten okula devam edemediği için herhangi bir mesleğe de sahip değildi. Bu nedenle girdiği işlerin hepsi geçici olduğu için ayrılmak zorunda kalıyordu. Babasının ölümü ile derin bir sarsıntı yaşayan Walt, babasını tedavi ettiremediği için kendini suçladı ve bir süre bunun etkisinden kurtulamadı.

Walt tam bir kitap kurduydu ve kazandıklarının bir miktarını kitaplara ayırıyordu. Bir gün kitapçıdan aldığı kitabın arasında bir reklam kağıdı gördü. Kağıtta “Kansas City Sanat Enstitüsü sizi ücretsiz kurslara çağırıyor yazıyordu. Yazıyı okuyan Walt hiç düşünmeden kursa yazılmaya ve çizim konusunda kendisini geliştirerek bir meslek edinmeye karar verdi. Üstelik kurs için herhangi bir ücret ödemek zorunda değildi.

Walt çizim dersleri öğreniyor hatta bazı ajanslara karikatür çizerek az da olsa para kazanıyordu. Kansas Sanat Enstitüsü’ndeki eğitimini tamamladıktan sonra ailesinin yanına dönen Walt, çizimlerini gazete ve dergilere yolluyor ancak hala bir sonuç alamıyordu. Bu kadar maddi imkansızlıkların ardından çalıştığı işinden de yeterince yaratıcı olmadığı için kovulan Walt tekrar karamsarlığa geri döndü.

Tüm olumsuzluklara rağmen vazgeçmeyen Walt çizim yapmaya devam etti ve bir gün çizim yaptığı sırada odasında küçük bir fare gördü. İlgisini çeken bu fareyi bir süre izlemeye ve beslemeye başladı. Ardından bu ikili arasında bir arkadaşlık oluştu ve bir gün onu çizmeye karar verdi. İşte bu çizim Walt Disney için bir dönüm noktasıydı.

Elindeki fare çizimleriyle Hollywood’a doğru yola çıktı ve Kansas Sanat Enstitüsü’den arkadaşı Iwerks’i bularak ona fare çizimlerinden söz etti. Walt bu fareye ilk olarak ‘Mortimer’ adı verilmiş ancak ilerleyen zamanlarda Walt Disney’in eşi Lilly’nin önerisiyle ‘Mickey Mouse’ olarak değiştirilmiş. Mickey Mouse adını verdikleri fare ilk olarak 1928 yılında ‘Steamboat Willie’’de yer aldı.

Walt Disney ve Iwerks ellerinde bulunan son paralarına kadar harcadıkları bu filmde büyük bir başarı elde ettiler ve film izlenme rekorları kırdı. İlk filmden sonra Walt Disney ve kardeşi Roy, Walt Disney Productions’ı kurdu. Ardından birçok çizgi film çekerek başarılarına başarı kattılar. Bir anda dünyanın en ünlü animasyonu haline gelen Mickey Mouse 100’den fazla çizgi filmde baş karakter olarak yer aldı. Bunu takip eden dönemlerde; Donald Duck (1934), Pinokyo (1940), Aslan Kral, Kayıp Balık Nemo, Külkedisi, Winnie The Pooh, Sindrella (1950), Uyuyan Güzel (1958), 101 Dalmaçyalı (1961) ve daha birçok başarılı çizgi filmde Walt Disney imzası yer aldı. 1938 yılında gösterime giren ve 1.5 milyon dolar harcanarak yapılan “Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler” 8 milyon dolarlık bir hasılata ulaştı.

1955 yılında Los Angeles’ta çalışanların çocuklarıyla birlikte eğlenebileceği büyük bir eğlence parkı olan Disneyland projesini hayat geçirdi. Walt Disney bu projenin yapımında çalışan mühendislere “Disneyland’ın dünyadaki en inanılmaz yer olmasını ve içinde parkı boydan boya gezen bir tren olmasını istiyorum dedi.

Walt Disney Productions bugün 30 milyar dolarlık yıllık gelire sahip. Walt Disney Company, American Broadcasting Company (ABC) ve Entertainment and Sports Programming Network (ESPN) gibi kuruluşları da bünyesine katıp Kaliforniya merkezli çalışan devasa bir medya şirketi haline geldi.

Hayatın getirdiği zorluklar karşısında yılmadan, yorulmadan mücadele eden, hayal ettiklerinden her ne pahasına olursa olsun vazgeçmeyen Walt Disney zoru başardı. Çizgi film dünyasına adını altın harflerle yazdırdı. 65 yaşında akciğer kanseri sebebiyle hayatını kaybettikten sonra ardında medya devi bir şirket bıraktı.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link