SEO çalışmalarınızı gerçekleştirirken üzerinde çalıştığınız anahtar kelimede bazen tıkanırsınız. Böyle zamanlarda farklı şeyleri denemek, deneme-yanılma yöntemini kullanmak oldukça faydalı olabiliyor. Bu noktada Google’ın sitenizi diğerlerinden farklılaştıracak farklı aksiyonları sevdiğini söylemek yanlış olmaz. Bu yazımızda anahtar kelimelerinize uygulayabileceğiniz etkili SEO ipuçlarını sizlerle paylaşıyoruz.

seo-services

1-Sayfa İçi SEO’nuzdan Emin Olun

İşe öncelikle sayfa içi SEO’nuzdan başlayın. Meta title, meta description, kullanıcı dostu url, ilk paragrafta anahtar kelimeyi geçirme vb. birçok site içi SEO kuralını tekrar gözden geçirin. Bu yazının konusu olmadığı için uzun uzadıya anlatmıyorum. Ancak en çok ihmal edileni ve işe yarayabilecek taktiklerden birini söyleyecek olursam h1, h2, ve h3 etiketlerinde anahtar kelimenizi geçirmeye çalışın.

2-Yorum Almaya Çalışın

Google özellikle kullanıcı etkileşiminin yüksek olduğu sitelere ayrı önem veriyor. SEO’daki ilk kural Google için değil ziyaretçileriniz için sitenizi optimize edin kuralı burada farklı bir şekilde işliyor. İlgili anahtar kelimenizin olduğu sayfaya aldığınız yorumlar hızlı ve etkili bir şekilde sizi yukarıya taşıyacaktır. Fakat bunu yaparken birkaç günde yorumları almaya çalışmayın, tüm yorumları belli bir periyota yayın. Örneğin Kasım ayı için mini bir yarışma yapın ve ilgili içeriğinize yapılan yorumlardan en beğendiğinize bir hediye vereceğinizi söyleyin. Bir diğer dikkat etmeniz gereken husussa; yapılacak yorumlarda anahtar kelimeniz geçecek şekilde insanları yorum yaptırmaya teşvik etmenizdir.

how-seos-spend-time

 

3-İnfografik ve Açılış Sayfaları Hazırlayın

Anahtar kelimenizle ilgili hazırlayacağınız faydalı içerikler sayesinde Google’a bu anahtar kelime benden sorulur imajı verin. İnfografik ve açılış sayfalarında dengeli şekilde içeriğinize linkler verin. Yine internet sitenizin ve içeriğinizin urlsini hazırladığınız infografiğe ve açılış sayfalarına linksiz olarak ekleyin.

4-Sayfa İçi Link Örgüsü Oluşturun

Sıklıkla yapılan hataların biri anahtar kelimemiz için dışarıdan link alırken, kendi sitemizin iç sayfalarından link almaya yeterince dikkat etmemektir. Sitenizde belli periyotlarla ilgili anahtar kelimenizi meta title içinde geçirecek şekilde içerikler oluşturun. Örneğin anahtar kelimemiz “erkek ayakkabı modelleri” olsun. Periyodik olarak yayınlayacağımız içeriklerle ilgili sayfanıza bu sayfalardan anahtar kelime üzerinden link verebiliriz. Böylece ilgili anahtar kelime için Google’a zengin bir site olduğum imajını kazandırmış oluyorum. Neler yazabilirim derseniz; Son 10 Yılın En İyi Erkek Ayakkabı Modelleri, Ünlülerin Tercih Ettiği 5 Ayakkabı Modeli, Erkek Arkadaşınızı Mutlu Edecek Ayakkabı Modelleri… vb. Bu tarz zengin içeriklerden sağladığım linklerle hedef sayfamızı güçlendirmeliyiz.

sosyal medya

5-Sosyal Medyanın Dozajını Arttırın

Kullandığınız Sosyal Medya kanallarını çeşitlendirin ve daha sık paylaşımda bulunun. Google Plus’a ayrı bir önem verin. Sosyal medya sitelerinde anahtar kelimenizle uzantılı sayfalar oluşturun ve yavaş yavaş besleyin. Yeterince doyduğunu düşündüğünüz anda içeriğinize link çıkışı yapabilirsiniz. Pinterest, LinkedIn ve Flickr SEO konusunda oldukça faydalı geri dönüşler sağlıyor. Ek olarak içeriğinize tıklatma amaçlı e-mailing yapın. Farklı kaynaklardan gelen trafik her zaman işe yarayacaktır. Yine unutulmaması gereken bir site ise Wikipedia. Eğer anahtar kelimeniz Wikipedia’da yer alabilecek bir içerik oluşturmaya uygunsa, Wikipedia için yeni bir içerik hazırlayın. Yazı indekslendikten sonra yazıyı güncelleyin ve kaynaklara kendi sitenizi de ekleyin. Son olarak Scribd, SlideShare, ve Academia.edu sitelerinde içeriğinizi yayınlamayı unutmayın.

6-Rakiplerinizin Backlinklerini İnceleyin

Hedeflediğiniz anahtar kelimede sizden üst sırada çıkan sitelerin bu anahtar kelime için aldığı backlinklere bakın. Bu backlinklerin oluşturulduğu sitelerden sizden backlink almaya çalışın. Bu yazımızı okuyarak backlink analizi ile ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Kendi backlinklerimize dönecek olursak backlink kaynaklarını ve türlerini çeşitlendirmeliyiz. Sadece blog veya tanıtım yazıları ile değil, pdf backlink, video backlink, forum tanıtımları vb. farklı link formatlarını kullanmalıyız. Yine aldığımız backlinkleri sadece kaliteli sitelerden değil, doğal bir görünüm vermesi için kalitesiz sitelerden de backlink alarak, sadece backlink kaynağını değil, kalitesini de çeşitlendirin.

Paylaş
İTÜ Elektrik Mühendisliği mezunuyum. B2B Pazarlama, Mühendislik ve Marka Yönetimi özel ilgi alanlarım. Şuan Mühendislik firmalarına Pazarlama danışmanlığı yapıyorum.

Bir Cevap Yazın