Google Maps’e Soru Cevap Özelliği Eklendi 0

Google Haritalar üzerinden bir adres aradığınızda orayla ilgili önemli bilgileri de adresin yanında öğrenmek ister misiniz? Turistik bir alanın gözde mekanları ya da bir kafenin en meşhur tatlısını artık Google’ın Haritalar uygulamasına eklediği Soru-Cevap özelliği ile öğrenebileceksiniz.

Google’ın duyurduğu yeni soru-cevap uygulaması Haritalar uygulamasında istediğiniz mekan ile ilgili istediğiniz soruyu sormanızı ve tamamen gerçek kullanıcılar tarafından bu sorunuzun yanıtını almanızı sağlıyor. Siz sorunuzu Haritalar uygulamasının soru-cevap bölümüne yüklediğiniz anda sorunuz tüm kullanıcılara açık hale geliyor ve daha önce orada bulunan kişiler sorunuzu yanıtlayabiliyorlar. Bu sayede karar verme noktanız da farklı referanslara sahip olabiliyorsunuz.

İlk bakışta herkese açık olan bu cevaplama sisteminin olumsuz noktalara taşınabileceğini düşünebilirsiniz ancak Google bu durum içinde kullanıcıların cevapları oylamasını sağlayacak bir sistemi bu uygulamanın içine entegre etmiş durumda. Kullanıcıların cevapları puanlaması sayesinde kötü bulunan cevaplar sistemde otomatik olarak geri düşüyor ve ön planda yer almıyor. Böylece yüksek puana sahip cevaplar üst sıralara çıkıyor ve kullanıcılara çok daha iyi bir deneyim fırsatı sunuyor Google.

Google’ın önümüzdeki dönemde bu mecrayı bir reklam modeli haline getirmesi de olası. İşletmelerin bu mecra üzerinden kendisiyle ilgili soruları cevaplama durumu Google’ı bu alanda bir gelir modeli oluşturmaya yönlendirebilir.

Google daha öncede Haritalar uygulaması üzerinden bir reklam modeli geliştirmiş, uygulama içinde işletmelere reklam vermiş hakkı tanımıştı. Bu modelin detayları için buradaki yazımıza göz atabilirsiniz.

 

 

İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Sanatları Bölümü Mezunu. Reklam Yazarlığı kariyerinden sonra, Pazarlamasyon'da içerik editörlüğü.

Bir Cevap Yazın

Tech Meetup AI & IoT Day’e Sayılı Günler Kaldı 0

Pazarlamasyon olarak bu yıl ilk kez gerçekleştirdiğimiz Tech Meetup serisinin ilk üç buluşmasını gerçekleştirmiştik.  ‘Digital Day’, ‘Chatbot Day’, ‘Fintech Day’ konseptlerinin ardından sıradaki buluşmamızın konsepti ‘AI & IoT Day’ olacak.

Serinin dördüncü buluşması ‘AI & IoT Day’ 21 Kasım Salı saat 19.00’da Microsoft Türkiye Ofisi‘nde gerçekleşecek. Konuşmacılarımız İbrahim Kıvanç ve Çağlar içer AI & IoT Day’de hayatın her alanına yayılan yapay zeka üzerine konuşacaklar.

İlk konuşmacımız İbrahim Kıvanç  “Adım adım bilim kurgu’dan hayatımızın her alanına: Yapay Zeka ve IoT” konu başlığı çerçevesinde konuşacak.

İkinci konuşmacımız Çağlar İçer ise “Dijital Pazarlamada Yapay Zeka Oyunları” konu başlığı ile konuşmasını yapacak.

Siz de gelecek etkinliğimiz ‘AI & IoT Day’de yer almak istiyorsanız detaylı bilgi ve ücretsiz  kayıt için techmeetup.net adresini ziyaret edebilirsiniz. İlgilenen herkesi bekliyoruz.

Lufthansa, Uçuş Sırasında Yolcularına Sunum Yapıyor ve Ürün Denetiyor 0

Hava yolu şirketleri, son zamanlarda yolcularına daha iyi bir uçuş deneyimi sunabilmek adına yeni yöntemler deniyorlar. Tabii, uçuş deneyimini farklılaştırmak adına sunulan bu yöntemlerin birçoğu deneysel, ancak yolcuların bunlara vereceği tepkileri ölçebilmek adına bu yöntemlerin denenmesi gerekiyor.

Bu tarz deneysel bir hamle de Alman hava yolu şirketi Lufthansa‘dan geldi. Lufthansa, yolcularının uçuş deneyimlerini daha verimli hale getirmek amacıyla FlyingLab isimli bir platform oluşturdu ve bu platform sayesinde, uçuş esnasında yolcularla sunumlar ve ürün testleri aracılığıyla etkileşime geçmeye başladı.

Bu sunumlar ve ürün testleri için uçakta uzmanlar yer alıyor ve bu uzmanlar konuyla ilgili olarak yolcuları bilgilendiriyorlar, yolcular da konuyla ilgili olarak akıllarına gelen soruları uzmana sorabiliyorlar. Ürün testi kısmında ise zaman zaman yolculara giyilebilir teknoloji ürünlerini deneme fırsatı sunuluyor. Bununla birlikte uçuşta yer alan uzmanlar genel olarak hatrı sayılır kişiler. Örneğin son uçuşlardan birinde, uzman olarak Cindy Chin isimli bir NASA çalışanı bulunuyordu.

Bu konsept, özellikle ülkeler ve kıtalar arası uzun süreli uçuşlarda insanların verimli vakit geçirmesini sağlamak adına iyi gibi gözükse de yolcuların en azından büyük bir kısmının ilgisini çekebilecek bir konu belirlemek zor gibi görünüyor. Tabii, yolculara uçuş sırasında vakit geçirebilmeleri adına ekstra bir seçenek oluşturduğu için hiç olmamasından iyidir. Ancak hava yolu şirketleri, uçuş deneyimlerini daha kaliteli bir hale getirmek istiyorlarsa kişiselleştirilmiş deneyimlere odaklanmaları daha mantıklı olacaktır.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link