Yeri geldiği zaman hayat kurtarıcımız olan Google Maps, Google’ın sürekli gelir kaynağı olmaya hazırlanıyor.  Şirket Google Map’s te sponsorlu aramalar ve pinler devrini başlatıyor. Böylelikle artık Google Maps’ üzerinden örneğin kişi ‘yakınımdaki kahve mağazaları’ şeklinde bir arama yaptığı zaman eğer Strabucks platforma reklam vermişse kişiye yakınlarında bulunan Starbucks özel bir promosyon mesajı ile gösterilecek.

Konu hakkında yazdığı blog postunda kendi işini ya da mağazasını öne çıkarmak isteyen kişiler için yatırım yapabilecekleri yepyeni bir platform olarak tanımlayan Google, şirketler için markalamanın daha önde olduğu özel bir sisteme dönüştürmeye çalıştıkları Google Maps’te,  ilk etapta kullanıcılar  kendi sürüş yollarında bulunan yeme-içme mekanları, benzin istasyonları ve araba tamircilerini görmeye başlayacaklar. Bununla beraber Maps üzerinde yer alan yerel iş yeri sayfaları yepyeni bir görünüme bürünecek. Öyle ki kullanıcılar Maps üzerinde yer alan sponsorlu iş yerlerine uğramadan önce bile uygulama üzerinden mağazayı keşfedilme imkanına sahip olacaklar.

Ayrıca mağazada yer alan ürün çeşitlerini görüntüleyip, kendilerine özel fırsatlardan da haberdar olabilecekler.

Walgreens Promoted PinsWalgreens Business Page

Bu tarif edilen yeni reklam mecrası, yine Google’ın yaptığı araştırmalar sonucu mobil cihazlar üzerinden yapılan aramaların üçte birinin lokasyonla alakalı olması gerçeği üzerine şekillenmiş. Basın toplantısında konuşan Adwords ürün yönetimi başkan yardımcısı Jerry Dischler dünya üzerinde ki satışların %90’ının mağazalardan yapıldığını ve böylelikle Google Maps’in mobil ve yereli birleştiren bir köprü görevi göreceğini belirtti.

Bununla beraber araç kullanırken Google Maps kullanan sürücüler için çeşitli reklam içeriklerinin gösterilmesinin dikkat dağıtıcı olabileceği yönündeki eleştirilere karşı Google’ın konu ile ilgili blog yazısında çeşit ve kaliteye göre reklamlar gösterileceği ve bunların dikkat dağıtmaktan ziyade temel kullanıcı deneyimini iyileştirmek için yapıldığı şeklinde bir açıklama yer alıyor.

Bununla beraber Google artık Maps üzerinde reklam veren şirketlerin kayıtlarını Google arama motoru reklamı veren şirketlerle beraber tuttuğu için arama motoruna reklam vermek isteyen bir şirket aynı zamanda Google Maps’te de görece daha kolay reklam verebilecek.

Peki sizce Google Maps reklam mecrası olarak Google’ın vadettiği kadar kullanışlı olabilecek mi yoksa Maps kullanıcıları için dikkat dağıtıcı bir unsur mu olacak?

 

İlk Siz Öğrenin!

Pazarlama dünyasına dair merak ettiğiniz ne varsa haftalık bültenimizde!

I will never give away, trade or sell your email address. You can unsubscribe at any time.

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

CEVAPLA