Google’ın her sene uygulama geliştiricilerine yönelik düzenlediği Google I/O bu sene de alanında en iyi sunumların sahnelendiği bir etkinlik olmayı başardı. Bu sene Google’ın gündeminde olanlar ise şimdiden herkesi heyecanlandıracak nitelikte. Bu senenin başlıkları arasında Android, yapay zeka ve sanal gerçeklik oldukça ön sıralarda yer aldı.

Gelin hep beraber bu yılın öne çıkan başlıkları ve tanıtımlarına göz atalım;

Google Photos; geçen yılın yıldızları arasında gösterilen Google Photos bir fotoğraf depolama ve organize etme uygulaması. Bu sene bu kadar gündemde olmasının sebebi ise bazı küçük hataları düzelterek, tüketici istek ve ihtiyaçlarına uygun olarak geliştirdikleri sistem ile 100 milyonu aşkın kullanıcıya ulaşması.

Expeditions: Google’ın  sanal gerçekliği okullara taşıma projesi Expeditions’ı geçtiğimiz Ocak ayında 500.000 çocuk deneme imkanı bulmuştu. Özellikle eğitim sektörünü hedefleyen sanal gerçeklik projesi içeriği ile Google bu konuda sağlam adımlarla ileriliyor.

Google-IO-2016-Developer-Conference-Chirp-Amazon-Echo-Google-IO-2016-Developer-Conference-Watch-Live-Android-N-Features-VR-Heads-671481

Jump: Geçen yılın diğer sanal gerçeklik olayı 360 derece 3D derinlik veren videoların izlenebildiği platform Jump GoPro partnerliğinde “Jump-ready” isimli bir kamera çıkarma hazırlığında, şimdilerde de Youtube için özel sanal gerçeklik videoları hazırlanılmak için düğmeye basılıyor.

Android N: Google’ın belki de en gündemde olan ürünü Android N ayrılabilen ekranı ile çoklu görevler için tasarlanacak, hızlı ayar tuşları olacak, batarya süresinde iyileştirmeler ve yeni emojilerle gelecek. Android N şimdilik beta sürümünde.

Chrome OS: Chrome OS ve Andorid birleşiyor. Yani artık  Chrome OS Google Play Store’da bulunan bir çok Android uygulamasını çalıştırabilir duruma gelecek. Bu durum Android uygulama geliştiricileri için güzel bir haber olsa gerek!

Android VR: Google yeni sanal gerçeklik platformunu Android üzerinden şekillendirmeye karar vermiş. Öyle ki Samsung Gear VR başlığına benzer bir başlık için çalışmalar başlamış bile.  Google’ın hali hazırda CardBoard sanal gerçeklik başlıkları olsa da Android sanal gerçeklik başlığı daha gelişmiş olacak.

Bu haber özellikle Android uygulama geliştiricileri 3 boyutlu uygulama, oyun vb geliştirmeye başlamaları için bilgilendirme niteliğindeydi.

Bunlarla beraber akıllı ev sistemi Google Home bu sene sonbahara hazır olacakken, Google’ın akıllı asistan projesi Al için herhangi bir lansman tarihi duyurulmadı.

 

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın