2012’nin başlarında ” 2012’de Yükselmesi Beklenen 3 Trend ” başlığı altında bir yazı yazmış , QR code’un öneminden ve 2012’de yükselmesi beklenen trendler arasında olduğundan bahsetmiştik.

Bu öngörüşümüz bir anlamda doğru çıkmış , hem ülkemizde hem tüm dünyada birçok yeni QR Code çalışması görmüştük. Dünyada artan bu QR code kullanımı sonucunda yaratıcı çalışmalarda birbir ortaya çıkmaya başladı. Bu yazımda Emart’ın yapmış olduğu QR Code çalışmasından bahsedeceğim.

Emart Güney Kore’de faaliyet gösteren bir süpermarketler zinciri. Öğle yemeği vaktinde azalan yoğunluğu artırmayı amaçlayan Emart , bu sorun için gayet yaratıcı bir çözüm bulmuş. Yalnızca doğru açıyla gelen güneş ışınlarının oluşturduğu gölgeyle tamamlanan bir QR Code oluşturan Emart , bunu yalnızca öğle yemeği vaktinde mümkün olacak şekilde tasarlıyor.

Ardından akıllı telefonlarla bu QR Code’u okutan kullanıcılar , Emart’ın web sitesine yönlendirilerek 12 dolara kadar indirim kuponu fırsatıyla birlikte sipariş verebilme imkanına sahip oluyor.

Gelelim kampanyanın sonucuna : 12 binden fazla kuponun kullanıldığı kampanya sonucunda , bir önceki aya göre yeni üye sayısında %58 artış sağlayan firma , öğle yemeği vaktinde verilen sipariş hacmini %25 artırarak istediğini almış gözüküyor .

httpv://youtu.be/EvIJfUySmY0

Bir Cevap Yazın