Girişiminiz için Dikkat Etmeniz Gereken 11 Adım

Girişimde bulunmak her babayiğidin harcı olmamasına karşın, eğer bu yola baş koyacaksanız aklınızın bir köşesinde bulunması gereken bazı noktalar vardır. Bu yazıda değineceğim bu 11 nokta, en basit ya da herkesin yapabileceği 11 adım olmayacak. Şunu unutmayın ki, bir girişim kurmak kolay bir iş değildir. İşte size girişim hayallerinizi gerçeğe dönüştürürken dikkat etmeniz gereken 11 adım:

1111. Tutkunuzun ve kazanma arzunuzun peşinden gidin

Arkasından tutku ile koşacağınız ve kazanma arzusuyla bu işi sürdürebileceğiniz bir fikrin peşinden gidin. Derinlemesine bir araştırma yapmadan işe koyulmayın. Çünkü yaptığınız işe tutkunuzu ve kazanma arzunuzu katamazsanız, bu işin büyümesinden söz etmeniz pek mümkün olmayacaktır.

2222. Partner bulun

Bir işi kurmak ve devam ettirmek uzun bir yolculuktur. Bu yolculukta çoğu kişi işin tüm gerekliliklerini yerine getirme yetisine sahip olmayacaktır. Bir yandan proje ortaya çıkarırken, bir yandan bu işin pazarlamasıyla ilgilenip, öbür yandan da yeni ürünler için vakit ayırmanız pek mümkün olmayacağı için kendinize işleri paylaşabileceğiniz partnerler bulmanız ve onlarla bir takım oyununa girişmeniz, fikrinizi daha başarılı kılacaktır.

 

3333. Mesajınızı test edin

Fikrinizin sahaya hazır olduğunuz düşünüyorsanız, lansman öncesi ufak bir beta tüketici testi ile hem mesajınızı hem de fikrinizin lansmana hazır olup olmadığını test edebilirsiniz. Beta testinden başarılı olamadıysanız, bu fikrinizin ve mesajınızın henüz lansmana hazır olmadığını gösterecektir. Bu adımı atlamamanızı ve olgunlaşmadan bir adım atmamanız önemli olacaktır.

 

4444. Sağlam bir takım kurun

Başarıyı tek başınıza getirmeniz çoğu zaman mümkün olmayacaktır. Başarıyı sağlamak için sağlam ve işini bilen bir takıma ihtiyacınız olacak. Bunun için başarılı head-hunter’lardan yararlanabilirsiniz. Ya da kendi işinizi görmeyi seviyorsanız, katıldığınız konferans gibi etkinliklerden yetenek avına çıkabilirsiniz.

 

 

5555. Net hedefler belirleyin

“İşinizin önceliği ne olacak?”, “Müşteri tabanlı mı, tüketici tabanlı mı çalışacaksınız?” gibi basit sorular hedeflerinizi netleştirmenize yardımcı olacaktır. Önünüze net hedefler koymadığınızda, rüzgarın sizi savuracağı yer belli olmayacağı için, bu işi kenara atmayın.

 

 

6666. Lansman zamanlamanızı iyi ayarlayın

Zamanlama önemlidir. Gecikmenin hiçbir zaman iyi olmayacağı gibi, erken bir lansman da size başarıyı getirmeyebilir. Bunun için tüketicinizi, müşterinizi ve ihtiyaçlarını iyi analiz edip, pazarın da büyüme ve olgunlaşma trendlerini iyi gözlemlemek lansman için zamanlama açısından kritik olacak. Başarılı girişimleri incelediğinizde, doğru zamanda pazara indiklerini göreceksiniz.

 

 

7777. Websitenizi hazır bulundurun

Analizlere açık, kolay gezilebilir ve anlaşılabilir bir websitesi size avantaj sağlayacaktır. Sadece tüketiciyi çekmek amaçlı hazırlanmış ancak detaylara dikkat edilmemiş bir siteden ziyade, en ince detayına kadar düşünülmüş ve tüketiciyle buluşmaya hazır bir site, size hem farklılaşma hem de tanınma konusunda bir hayli destek olacaktır.

8888. İçerik kütüphanenizi oluşturun

Websitenize herhangi bir içerik eklediğinizde, bunu mutlaka içerikle ilgili basit bilgiler girerek (ürün özellikleri, kontak bilgileri vb.) zenginleştirin. Kendi kütüphane portföyünüzü oluşturmak, daha düzenli ve görünür bir girişim arayüzü oluşturmanızı sağlayacaktır.

 

 

9999. Sosyal olun

Hayat sosyal medyada atmaya devam ediyor. Bunun önemini kaçırmadan, günümüzün en önemli sosyal medya aracı Facebook, Twitter ve LinkedIn üzerinde potansiyel müşterilerinize yayın yapmayı ihmal etmeyin. Onları bir yandan yakalarken, onlara özel geliştireceğiniz sosyal içeriklerle de ilgilerini sıcak tutmanız, bilinirliğinizi artıracaktır.

 

10101010. Yaşam amacı belirleyin

Girişiminizin neden var olması gerektiğini iyi belirleyin. Paydaşlarınıza, melek yatırımcılara ya da rakiplerinize kendinizi açıklamak durumunda kaldığınızda, girişiminizin olmadığı bir dünyanın daha az yaşanılası yanından bahsedecek güçlü bir gaye sizi her zaman bir adım öteye taşıyacaktır.

11111111. Medya, analiz ve müşteri ilişkilerinin önemini unutmayın

Lansmanınızından bahseden bir haber sizi çok ileriye taşımaz. Bunun yerine size kefil olabilecek ilk müşterileriniz, sizin pazara ne kadar uyduğunuzu gösterebilecek analistler ve farklı hedef kitlelere sizi anlatabilecek habercilerle sağlam bir ilişki geliştirmeyi ihmal etmeyin. Gelecek yıllardaki başarıyı, bu üç anahtar kişi grubu getirecektir.

 

Lansmanı yapmış olmak da yapacaklarınızın sonu değil, yeni bir hikayenin başlangıcı olacaktır. Bu adımları uyguladıktan sonra ilk maddeye dönüp, yeni yolculuğunuzda tutkunuzu ve kazanma arzunuzu kaybetmeyeceğiniz başarılı bir girişim dileklerimle

Kaynak: Marketing Profs

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın

Geleceğin İş Dünyasında Çocuğunuzun En Çok İhtiyaç Duyacağı 10 Beceri

 • World Economic Forum’un “Küresel İnsan Sermasesi Raporu 2017”, günümüzdeki eğitim sistemlerinin çoğunun, iş dünyasında gerekli olan becerilere yönelik olmadığına dikkat çekiyor.
 • 2020 yılında iş dünyasında en çok gereksinim duyulan 10 beceri kompleks problem çözme, eleştirel düşünme ve yaratıcılık olacak.
 • Yeni Zelanda’da yapılan bir araştırmaya göre, yedi yaşındayken okumayı öğrenen çocuklar, beş yaşındayken okumayı öğrenen çocuklara göre daha yüksek bir anlama düzeyi gösteriyorlar. Çünkü çevrelerindeki dünyayı oyun yoluyla keşfetmek için daha fazla zamanları oluyor.
 • Çocuklara oyunlar aracılığıyla yeni beceriler kazandırmalıyız ve geleceğin iş dünyası için gerekli olan becerilerin gelişimi için yaşam boyu oyunun öneminin farkına varmalıyız.
 • İlgili Yazı: Geleceğin İş Dünyasına Yönelik Dikkat Çekici 4 Tahmin

Çocuklar genel olarak oldukça meraklıdırlar ve her şey hakkında bir öğrenme tutkusuna sahiptiler. Ancak çocukların sahip oldukları bu özellikler, okula başlamalarıyla birlikte geleneksel eğitim uygulamaları yüzünden kaybolur.

Torrance Yaratıcı Düşünme Testi ise sık sık çocukların farklı düşünme biçimlerinin zaman içinde nasıl azaldığını gösteren bir örnek olarak gösterilir. Torrance Yaratıcı Düşünme Testi, teste tabii tutulan kişinin sadece kendi yaşam deneyimleri üzerine derinlemesine düşünmesini gerektirdiği için kendi türleri arasında en yaygın şekilde kullanılan ve yüksek derecede güvenilir bir testtir.

World Economic Forum’un bu konuda paylaştığı yazıya göre, anaokulundaki çocukların %98’i yaratıcı dahilerdir ve bir ataşı nasıl kullanabilecekleri konusunda sonsuz sayıdaki durumu düşünebilirler. Ancak çocuklar geleneksel okul sistemi içerisinde yer aldıkça bu yetenek büyük ölçüde azalır ve 25 yaş itibarıyla bu çocukların sadece %3’ü “yaratıcı dahi” olarak kalmayı başarır. Bununla birlikte son 25 yılda, Torrance Yaratıcı Düşünme Testi, küçük çocuklar arasında özgünlüğün azaldığını gözler önüne serdi.

Mevcut Eğitim Sistemi, İhtiyaç Duyulan Becerilerin Gelişmesine Yardımcı Olmuyor

World Economic Forum, geçtiğimiz yıl içerisinde “Küresel İnsan Sermayesi Raporu 2017” başlıklı bir rapor yayımladı. Bu raporda, günümüzdeki eğitim sistemlerinin çoğunun, bugünün iş gücü piyasayalarında çalışmak için gerekli olan becerilerden kopuk olduğu ifade ediliyor. Bunun yanı sıra raporda, okulların problem çözme, yaratıcılık ya da iş birliği gibi becerileri teşvik etmek yerine, öncelikle çocukların bilişsel becerilerini -ya da daha geleneksel konularla alakalı becerilerini- geliştirmeye odaklanma eğilimi de vurgulanıyor.

4. Endüstri Devrimi‘nde gerekli olan beceri grubuna bakıldığında, bu durum, bir endişe kaynağı olarak değerlendirilmelidir. World Economic Forum’un hazırladığı “İşlerin Geleceği” isimli rapora göre, 2015 yılında iş dünyasında en çok gereksinim duyulan 10 beceri şu şekildeydi:

 1. Kompleks Problem Çözme
 2. Başkalarıyla Koordinasyon
 3. İnsan Yönetimi
 4. Eleştirel Düşünme
 5. Müzakere
 6. Kalite Kontrolü
 7. Servis Oryantasyonu
 8. Muhakeme ve Karar Verme
 9. Aktif Dinleme
 10. Yaratıcılık

İşlerin Geleceği raporuna göre, 2020 yılında ise iş dünyasında en çok gereksinim duyulan 10 beceri şu şekilde olacak:

 1. Kompleks Problem Çözme
 2. Eleştirel Düşünme
 3. Yaratıcılık
 4. İnsan Yönetimi
 5. Başkalarıyla Koordinasyon
 6. Duygusal Zeka
 7. Muhakeme ve Karar Verme
 8. Servis Oryantasyonu
 9. Müzakere
 10. Zihinsel Esneklik

Bu iki sıralamaya baktığımızda en dikkat çekici detay, yaratıcılığın 10. sıradan üçüncü sıraya kadar çıkması olarak gösterilebilir. Bununla birlikte “2015 yılında iş dünyasında en çok gereksinim duyulan 10 beceri” arasında yer almayan duygusal zekanın, “2020 yılında iş dünyasında en çok gereksinim duyulacak 10 beceri” listesine altıncı sıradan giriş yaptığı da dikkatlerden kaçmıyor. Ayrıca 2015 listesinde yer almayıp da 2020 listesinde yer alan bir başka beceri de zihinsel esneklik. İşin kötü tarafı, bütün bu beceriler geleneksel eğitim sisteminde belirgin bir şekilde öne çıkmıyor.

Çocukların Becerilerini Oyunlar Yoluyla Geliştirmeye Odaklanmalıyız

Yeni Zelanda’da yapılan bir araştırma, yedi yaşındayken okumayı öğrenen çocuklarla beş yaşındayken okumayı öğrenen çocukları karşılaştırdı. 11 yaşındalarken her iki çocuk grubu da aynı okuma yeteneğini sergiledi. Ancak yedi yaşındayken okumayı öğrenen çocuklar, daha yüksek bir anlama düzeyi gösterdiler. Bu sonuçla ilgili olarak yapılan açıklama ise çevrelerindeki dünyayı oyun yoluyla keşfetmek için daha fazla zamanları olduğuydu.

6 adet standart Lego parçasını birleştirmenin 915 milyondan fazla yolu vardır.

Sonuç olarak eğer çocukları geleceğe hazırlamak istiyorsak, öğrenim ve eğitim kavramlarını yeniden odaklamamız gerekiyor. Giderek artan bir şekilde birbirine bağlı ve dinamik bir dünya, çocukların hayatları boyunca kendilerini birçok kez değişen işlerde -günümüzde var olmayan ve kendilerinin icat etmeleri gereken işler- bulabilecekleri anlamına geliyor.

Buradaki soru şu: Yukarıda bahsettiğimiz becerilerin yayılma alanını genişletebiliriz ve çocukların yaşamları boyunca öğrenmelerini sağlayacak doğal yetenekleri nasıl canlı tutabiliriz? Aslında bunu başarmak, düşündüğünüzden daha kolay. Çocuklar pozitif ve eğlenceli deneyimlere dahil edilerek bu başarılabilir. Farklı oyun biçimleri, zihinsel becerilere ek olarak çocuklara sosyal, duygusal, fiziksel ve yaratıcı beceriler geliştirme olanağı sağlar.

Kompleks problem çözme, eleştirel düşünme ve yaratıcılık gibi becerilerin, yaşam boyunca oyun yoluyla öğrenilerek inşa edildiğinin farkına varmamız son derece önemli. Başka bir deyişle, yönlendirilmiş öğrenme, okullaştırma ya da üç yaşındaki çocuklara alfabeyi ve sayıları yazılı şekilde öğretmeye karşı önlem aldığımızdan emin olmalıyız. Ayrıca çocuklarımızla neşeli ve anlamlı oyun anları oluşturmaya devam etmenin önemini de iyi bir şekilde kavramalıyız.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Samsung Türkiye Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen Görevinden Ayrıldı

Samsung Türkiye’de yıllardır üst düzey görevlerde bulunan  Türkiye Mobil İş Biriminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen, şirketten ayrılma kararı aldı.

Yapılan basın açıklamasında şu satırlara yer verildi:

“Samsung Electronics Türkiye Mobil İş Biriminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Sayın Tansu Yeğen, 30 Haziran 2018 tarihi itibariyle Samsung Electronics Türkiye’deki görevinden ayrılmaya karar vermiştir. Samsung Electronics Türkiye Mobil İş Birimi’nin yeni yapısı ileriki günlerde ayrıca açıklanacaktır.

Sayın Tansu Yeğen’e birlikte çalıştığımız süre zarfında, Samsung Electronics Türkiye’ye verdiği değerli hizmetler için teşekkür eder, bundan sonraki çalışma yaşamında başarılar dileriz.”

Yeğen, Facebook hesabından şu açıklamayı yaptı:

“Yaklaşık 5 yıldır mobil iş biriminden sorumlu Başkan Yardımcısı görevini gururla üstlendiğim Samsung Türkiye’den Haziran sonu itibariyle ayrılıyorum. Birlikte Samsung Türkiye’nin başarısı için çalıştığım tüm çalışma arkadaşlarıma, iş ortaklarımıza ve beni destekleyen herkese sonsuz teşekkürler. Bundan sonra dijitalin heyecan dolu, yenilikçi dünyasında sizlerle görüşmeye devam edeceğim.”

Tansu Yeğen Kimdir?

Tansu Yeğen, İstanbul’da doğdu ve lise öğrenimini Alman Lisesi’nde tamamladı. Kariyerine önemli katkıları bulunan Alman Lisesi’nden sonra, Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği’nden mezun oldu. Yüksek Lisans programını Marmara Üniversitesi’nde tamamlayan Yeğen, 1991 yılında Digital Equipment şirketinde iş hayatına adım attı. 3 yıl sonra Hewlett Packard (HP) Türkiye’de Satış ve Pazarlama Müdürü oldu. 1998 yılında ise Microsoft Türkiye’de Pazarlama Müdürü olan Tansu Yeğen, 1999 yılında Genel Müdür Yardımcısı unvanını aldı. Microsoft Türkiye’de 7 yıl çalışan Tansu Yeğen, Apple, Turkcell Ukrayna, Turkcell Avrupa ve IBM’de üst düzey yöneticilik yaptı. 2013’te Samsung Türkiye Başkan Yardımcısı olan Yeğen, önümüzdeki dönemde farklı bilişim şirketlerinde çalışma hayatına devam edebilir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link