Girişiminiz için Dikkat Etmeniz Gereken 11 Adım 0

Girişimde bulunmak her babayiğidin harcı olmamasına karşın, eğer bu yola baş koyacaksanız aklınızın bir köşesinde bulunması gereken bazı noktalar vardır. Bu yazıda değineceğim bu 11 nokta, en basit ya da herkesin yapabileceği 11 adım olmayacak. Şunu unutmayın ki, bir girişim kurmak kolay bir iş değildir. İşte size girişim hayallerinizi gerçeğe dönüştürürken dikkat etmeniz gereken 11 adım:

1111. Tutkunuzun ve kazanma arzunuzun peşinden gidin

Arkasından tutku ile koşacağınız ve kazanma arzusuyla bu işi sürdürebileceğiniz bir fikrin peşinden gidin. Derinlemesine bir araştırma yapmadan işe koyulmayın. Çünkü yaptığınız işe tutkunuzu ve kazanma arzunuzu katamazsanız, bu işin büyümesinden söz etmeniz pek mümkün olmayacaktır.

2222. Partner bulun

Bir işi kurmak ve devam ettirmek uzun bir yolculuktur. Bu yolculukta çoğu kişi işin tüm gerekliliklerini yerine getirme yetisine sahip olmayacaktır. Bir yandan proje ortaya çıkarırken, bir yandan bu işin pazarlamasıyla ilgilenip, öbür yandan da yeni ürünler için vakit ayırmanız pek mümkün olmayacağı için kendinize işleri paylaşabileceğiniz partnerler bulmanız ve onlarla bir takım oyununa girişmeniz, fikrinizi daha başarılı kılacaktır.

 

3333. Mesajınızı test edin

Fikrinizin sahaya hazır olduğunuz düşünüyorsanız, lansman öncesi ufak bir beta tüketici testi ile hem mesajınızı hem de fikrinizin lansmana hazır olup olmadığını test edebilirsiniz. Beta testinden başarılı olamadıysanız, bu fikrinizin ve mesajınızın henüz lansmana hazır olmadığını gösterecektir. Bu adımı atlamamanızı ve olgunlaşmadan bir adım atmamanız önemli olacaktır.

 

4444. Sağlam bir takım kurun

Başarıyı tek başınıza getirmeniz çoğu zaman mümkün olmayacaktır. Başarıyı sağlamak için sağlam ve işini bilen bir takıma ihtiyacınız olacak. Bunun için başarılı head-hunter’lardan yararlanabilirsiniz. Ya da kendi işinizi görmeyi seviyorsanız, katıldığınız konferans gibi etkinliklerden yetenek avına çıkabilirsiniz.

 

 

5555. Net hedefler belirleyin

“İşinizin önceliği ne olacak?”, “Müşteri tabanlı mı, tüketici tabanlı mı çalışacaksınız?” gibi basit sorular hedeflerinizi netleştirmenize yardımcı olacaktır. Önünüze net hedefler koymadığınızda, rüzgarın sizi savuracağı yer belli olmayacağı için, bu işi kenara atmayın.

 

 

6666. Lansman zamanlamanızı iyi ayarlayın

Zamanlama önemlidir. Gecikmenin hiçbir zaman iyi olmayacağı gibi, erken bir lansman da size başarıyı getirmeyebilir. Bunun için tüketicinizi, müşterinizi ve ihtiyaçlarını iyi analiz edip, pazarın da büyüme ve olgunlaşma trendlerini iyi gözlemlemek lansman için zamanlama açısından kritik olacak. Başarılı girişimleri incelediğinizde, doğru zamanda pazara indiklerini göreceksiniz.

 

 

7777. Websitenizi hazır bulundurun

Analizlere açık, kolay gezilebilir ve anlaşılabilir bir websitesi size avantaj sağlayacaktır. Sadece tüketiciyi çekmek amaçlı hazırlanmış ancak detaylara dikkat edilmemiş bir siteden ziyade, en ince detayına kadar düşünülmüş ve tüketiciyle buluşmaya hazır bir site, size hem farklılaşma hem de tanınma konusunda bir hayli destek olacaktır.

8888. İçerik kütüphanenizi oluşturun

Websitenize herhangi bir içerik eklediğinizde, bunu mutlaka içerikle ilgili basit bilgiler girerek (ürün özellikleri, kontak bilgileri vb.) zenginleştirin. Kendi kütüphane portföyünüzü oluşturmak, daha düzenli ve görünür bir girişim arayüzü oluşturmanızı sağlayacaktır.

 

 

9999. Sosyal olun

Hayat sosyal medyada atmaya devam ediyor. Bunun önemini kaçırmadan, günümüzün en önemli sosyal medya aracı Facebook, Twitter ve LinkedIn üzerinde potansiyel müşterilerinize yayın yapmayı ihmal etmeyin. Onları bir yandan yakalarken, onlara özel geliştireceğiniz sosyal içeriklerle de ilgilerini sıcak tutmanız, bilinirliğinizi artıracaktır.

 

10101010. Yaşam amacı belirleyin

Girişiminizin neden var olması gerektiğini iyi belirleyin. Paydaşlarınıza, melek yatırımcılara ya da rakiplerinize kendinizi açıklamak durumunda kaldığınızda, girişiminizin olmadığı bir dünyanın daha az yaşanılası yanından bahsedecek güçlü bir gaye sizi her zaman bir adım öteye taşıyacaktır.

11111111. Medya, analiz ve müşteri ilişkilerinin önemini unutmayın

Lansmanınızından bahseden bir haber sizi çok ileriye taşımaz. Bunun yerine size kefil olabilecek ilk müşterileriniz, sizin pazara ne kadar uyduğunuzu gösterebilecek analistler ve farklı hedef kitlelere sizi anlatabilecek habercilerle sağlam bir ilişki geliştirmeyi ihmal etmeyin. Gelecek yıllardaki başarıyı, bu üç anahtar kişi grubu getirecektir.

 

Lansmanı yapmış olmak da yapacaklarınızın sonu değil, yeni bir hikayenin başlangıcı olacaktır. Bu adımları uyguladıktan sonra ilk maddeye dönüp, yeni yolculuğunuzda tutkunuzu ve kazanma arzunuzu kaybetmeyeceğiniz başarılı bir girişim dileklerimle

Kaynak: Marketing Profs

ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın

Cinemaximum Seyircileri Sınırsız Patlamış Mısırla Tavladı 0

Son birkaç yıldır Türkiye’deki sinema sektörünün önce konsolide olması, sonrasında ise tekelleşmesi mâlumunuz. Mars Entertainment Group’a bağlı Cinemaximum salonları, artık neredeyse her alışveriş merkezinde karşımıza çıkıyor. Bunun en büyük yansıması da sinema deneyiminin alışveriş merkeziyle eş anlamlı hâle gelmesi oldu. Her yerde Cinemaximum ve onun beraberinde getirdiği konsept olunca, birbirinin kopyası, özgün bir ortamı olmayan salonlar türemeye başladı. Üstüne bir de bu sinemaların yiyecek-içecek bölümlerindeki yüksek fiyatlar eklenince durum, bazı seyirciler tarafından çekilmez bir hâl almaya başladı.

Ülkemizin en büyük sinema zinciri muhtemelen bu gidişatı fark etmiş olacak ki yeni açılan alışveriş merkezlerinden olan Emaar Square Mall’daki salonunun cazibesini artırmak için kolları sıvadı. 20 Eylül 2017 tarihini “Kendi Kabıyla Gelene Sınırsız Popcorn” günü ilan etti ve saat 18:00’e kadar, izleyicilerin getirdiği kap ne kadar büyük olursa olsun, 5 TL karşılığında sınırsız patlamış mısır verileceğini söyledi.

Sınırsız Popcorn Günü, aslında ülkemizdeki kampanyacı ruhun bir yansıması.

İşin renkli tarafı, sınırsız patlamış mısır vaadini duyan izleyicilerin, sıra dışı paketler ve kaplarla gelmesi oldu. Giyim mağazasından alınan büyük karton torbalardan tutun da hasır sepetlere, yoğurt kutularına, ev yapımı kocaman paketlere kadar çeşit çeşit kaplarla Emaar Square Mall Cinemaximum’a gelen izleyiciler, toplumumuzdaki kampanyacı ruhun ne kadar üst düzeyde olduğunu kanıtladı.

Seyirciler, akla hayale gelmeyecek paketlerle salona geldiler.
Sınırsız patlamış mısır, her yaştan izleyiciyi çekmek için işe yarar bir fikre benziyor.

Bazı izleyiciler, Cinemaximum’un bu konuda yaptığı paylaşımların altına, 5 TL karşılığında patlamış mısırın satılabildiği bir yerde neden normal zamanda kendilerinden 20-25 TL arasında ücret alındığını sorgulasa da markaya günden kalan, izleyicilerin kaplarıyla oluşturduğu gülümseten kareler oldu.

Sınırsız patlamış mısırı duyanlar, getirdikleri “kap”larda da sınır tanımadı.

Sinema salonları çok kurumsal ortamlar sayılmaz. O yüzden kendi açımdan bu görüntülerin markanın imajına zarar verdiğini düşünmüyorum. Hatta belki de Apple’ın sinema salonlarındaki filmleri yayınlama isteğiyle daha zor şartlar altında faaliyet gösterecek sinema salonları seyircileri, gelecekte bu tür promosyonlarla salonlara çekmeye çalışacak. Çünkü keskin rekabet doğal olarak bunu gerektirecek.

Getirilen kaplar arasında ev yapımı olanlar da vardı.

Peki, Cinemaximum’un bu çalışması hakkında sizin görüşünüz nedir? Yoğurt kabıyla gelip patlamış mısır alan bir müşteri, bir sinema salonuna renk katar mı, yoksa tersine bir etki mi yaratır?

Walt Disney’in Minik Fareyle Başlayan Başarı Öyküsü 0

Çocukluk yıllarımızın vazgeçilmez çizgi film karakteri Mickey Mouse’un yaratıcısı Walt Disney’in minik bir fareyle tamamen değişen hayatı ve sizi mucizelere inandıracak kadar sefil bir hayattan karikatür filmlerinin öncüsü olmaya kadar yükselen başarı hikayesini anlatacağız.

İrlanda göçmeni bir ailenin oğlu olan Walt Disney, hasta olan babası çalışamadığından ve ekonomik durumlarının kötü olması nedeniyle sürekli çalışmak, para kazanmak zorundaydı. Ayrıca ailesi sürekli taşındığı için düzenli bir hayata da sahip değildi.

Disney, maddi yetersizlikten okula devam edemediği için herhangi bir mesleğe de sahip değildi. Bu nedenle girdiği işlerin hepsi geçici olduğu için ayrılmak zorunda kalıyordu. Babasının ölümü ile derin bir sarsıntı yaşayan Walt, babasını tedavi ettiremediği için kendini suçladı ve bir süre bunun etkisinden kurtulamadı.

Walt tam bir kitap kurduydu ve kazandıklarının bir miktarını kitaplara ayırıyordu. Bir gün kitapçıdan aldığı kitabın arasında bir reklam kağıdı gördü. Kağıtta “Kansas City Sanat Enstitüsü sizi ücretsiz kurslara çağırıyor yazıyordu. Yazıyı okuyan Walt hiç düşünmeden kursa yazılmaya ve çizim konusunda kendisini geliştirerek bir meslek edinmeye karar verdi. Üstelik kurs için herhangi bir ücret ödemek zorunda değildi.

Walt çizim dersleri öğreniyor hatta bazı ajanslara karikatür çizerek az da olsa para kazanıyordu. Kansas Sanat Enstitüsü’ndeki eğitimini tamamladıktan sonra ailesinin yanına dönen Walt, çizimlerini gazete ve dergilere yolluyor ancak hala bir sonuç alamıyordu. Bu kadar maddi imkansızlıkların ardından çalıştığı işinden de yeterince yaratıcı olmadığı için kovulan Walt tekrar karamsarlığa geri döndü.

Tüm olumsuzluklara rağmen vazgeçmeyen Walt çizim yapmaya devam etti ve bir gün çizim yaptığı sırada odasında küçük bir fare gördü. İlgisini çeken bu fareyi bir süre izlemeye ve beslemeye başladı. Ardından bu ikili arasında bir arkadaşlık oluştu ve bir gün onu çizmeye karar verdi. İşte bu çizim Walt Disney için bir dönüm noktasıydı.

Elindeki fare çizimleriyle Hollywood’a doğru yola çıktı ve Kansas Sanat Enstitüsü’den arkadaşı Iwerks’i bularak ona fare çizimlerinden söz etti. Walt bu fareye ilk olarak ‘Mortimer’ adı verilmiş ancak ilerleyen zamanlarda Walt Disney’in eşi Lilly’nin önerisiyle ‘Mickey Mouse’ olarak değiştirilmiş. Mickey Mouse adını verdikleri fare ilk olarak 1928 yılında ‘Steamboat Willie’’de yer aldı.

Walt Disney ve Iwerks ellerinde bulunan son paralarına kadar harcadıkları bu filmde büyük bir başarı elde ettiler ve film izlenme rekorları kırdı. İlk filmden sonra Walt Disney ve kardeşi Roy, Walt Disney Productions’ı kurdu. Ardından birçok çizgi film çekerek başarılarına başarı kattılar. Bir anda dünyanın en ünlü animasyonu haline gelen Mickey Mouse 100’den fazla çizgi filmde baş karakter olarak yer aldı. Bunu takip eden dönemlerde; Donald Duck (1934), Pinokyo (1940), Aslan Kral, Kayıp Balık Nemo, Külkedisi, Winnie The Pooh, Sindrella (1950), Uyuyan Güzel (1958), 101 Dalmaçyalı (1961) ve daha birçok başarılı çizgi filmde Walt Disney imzası yer aldı. 1938 yılında gösterime giren ve 1.5 milyon dolar harcanarak yapılan “Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler” 8 milyon dolarlık bir hasılata ulaştı.

1955 yılında Los Angeles’ta çalışanların çocuklarıyla birlikte eğlenebileceği büyük bir eğlence parkı olan Disneyland projesini hayat geçirdi. Walt Disney bu projenin yapımında çalışan mühendislere “Disneyland’ın dünyadaki en inanılmaz yer olmasını ve içinde parkı boydan boya gezen bir tren olmasını istiyorum dedi.

Walt Disney Productions bugün 30 milyar dolarlık yıllık gelire sahip. Walt Disney Company, American Broadcasting Company (ABC) ve Entertainment and Sports Programming Network (ESPN) gibi kuruluşları da bünyesine katıp Kaliforniya merkezli çalışan devasa bir medya şirketi haline geldi.

Hayatın getirdiği zorluklar karşısında yılmadan, yorulmadan mücadele eden, hayal ettiklerinden her ne pahasına olursa olsun vazgeçmeyen Walt Disney zoru başardı. Çizgi film dünyasına adını altın harflerle yazdırdı. 65 yaşında akciğer kanseri sebebiyle hayatını kaybettikten sonra ardında medya devi bir şirket bıraktı.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Bugün, 'Blind Date' İndiriminde Son Gün!
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link