Girişiminiz için Dikkat Etmeniz Gereken 11 Adım

Girişimde bulunmak her babayiğidin harcı olmamasına karşın, eğer bu yola baş koyacaksanız aklınızın bir köşesinde bulunması gereken bazı noktalar vardır. Bu yazıda değineceğim bu 11 nokta, en basit ya da herkesin yapabileceği 11 adım olmayacak. Şunu unutmayın ki, bir girişim kurmak kolay bir iş değildir. İşte size girişim hayallerinizi gerçeğe dönüştürürken dikkat etmeniz gereken 11 adım:

1111. Tutkunuzun ve kazanma arzunuzun peşinden gidin

Arkasından tutku ile koşacağınız ve kazanma arzusuyla bu işi sürdürebileceğiniz bir fikrin peşinden gidin. Derinlemesine bir araştırma yapmadan işe koyulmayın. Çünkü yaptığınız işe tutkunuzu ve kazanma arzunuzu katamazsanız, bu işin büyümesinden söz etmeniz pek mümkün olmayacaktır.

2222. Partner bulun

Bir işi kurmak ve devam ettirmek uzun bir yolculuktur. Bu yolculukta çoğu kişi işin tüm gerekliliklerini yerine getirme yetisine sahip olmayacaktır. Bir yandan proje ortaya çıkarırken, bir yandan bu işin pazarlamasıyla ilgilenip, öbür yandan da yeni ürünler için vakit ayırmanız pek mümkün olmayacağı için kendinize işleri paylaşabileceğiniz partnerler bulmanız ve onlarla bir takım oyununa girişmeniz, fikrinizi daha başarılı kılacaktır.

 

3333. Mesajınızı test edin

Fikrinizin sahaya hazır olduğunuz düşünüyorsanız, lansman öncesi ufak bir beta tüketici testi ile hem mesajınızı hem de fikrinizin lansmana hazır olup olmadığını test edebilirsiniz. Beta testinden başarılı olamadıysanız, bu fikrinizin ve mesajınızın henüz lansmana hazır olmadığını gösterecektir. Bu adımı atlamamanızı ve olgunlaşmadan bir adım atmamanız önemli olacaktır.

 

4444. Sağlam bir takım kurun

Başarıyı tek başınıza getirmeniz çoğu zaman mümkün olmayacaktır. Başarıyı sağlamak için sağlam ve işini bilen bir takıma ihtiyacınız olacak. Bunun için başarılı head-hunter’lardan yararlanabilirsiniz. Ya da kendi işinizi görmeyi seviyorsanız, katıldığınız konferans gibi etkinliklerden yetenek avına çıkabilirsiniz.

 

 

5555. Net hedefler belirleyin

“İşinizin önceliği ne olacak?”, “Müşteri tabanlı mı, tüketici tabanlı mı çalışacaksınız?” gibi basit sorular hedeflerinizi netleştirmenize yardımcı olacaktır. Önünüze net hedefler koymadığınızda, rüzgarın sizi savuracağı yer belli olmayacağı için, bu işi kenara atmayın.

 

 

6666. Lansman zamanlamanızı iyi ayarlayın

Zamanlama önemlidir. Gecikmenin hiçbir zaman iyi olmayacağı gibi, erken bir lansman da size başarıyı getirmeyebilir. Bunun için tüketicinizi, müşterinizi ve ihtiyaçlarını iyi analiz edip, pazarın da büyüme ve olgunlaşma trendlerini iyi gözlemlemek lansman için zamanlama açısından kritik olacak. Başarılı girişimleri incelediğinizde, doğru zamanda pazara indiklerini göreceksiniz.

 

 

7777. Websitenizi hazır bulundurun

Analizlere açık, kolay gezilebilir ve anlaşılabilir bir websitesi size avantaj sağlayacaktır. Sadece tüketiciyi çekmek amaçlı hazırlanmış ancak detaylara dikkat edilmemiş bir siteden ziyade, en ince detayına kadar düşünülmüş ve tüketiciyle buluşmaya hazır bir site, size hem farklılaşma hem de tanınma konusunda bir hayli destek olacaktır.

8888. İçerik kütüphanenizi oluşturun

Websitenize herhangi bir içerik eklediğinizde, bunu mutlaka içerikle ilgili basit bilgiler girerek (ürün özellikleri, kontak bilgileri vb.) zenginleştirin. Kendi kütüphane portföyünüzü oluşturmak, daha düzenli ve görünür bir girişim arayüzü oluşturmanızı sağlayacaktır.

 

 

9999. Sosyal olun

Hayat sosyal medyada atmaya devam ediyor. Bunun önemini kaçırmadan, günümüzün en önemli sosyal medya aracı Facebook, Twitter ve LinkedIn üzerinde potansiyel müşterilerinize yayın yapmayı ihmal etmeyin. Onları bir yandan yakalarken, onlara özel geliştireceğiniz sosyal içeriklerle de ilgilerini sıcak tutmanız, bilinirliğinizi artıracaktır.

 

10101010. Yaşam amacı belirleyin

Girişiminizin neden var olması gerektiğini iyi belirleyin. Paydaşlarınıza, melek yatırımcılara ya da rakiplerinize kendinizi açıklamak durumunda kaldığınızda, girişiminizin olmadığı bir dünyanın daha az yaşanılası yanından bahsedecek güçlü bir gaye sizi her zaman bir adım öteye taşıyacaktır.

11111111. Medya, analiz ve müşteri ilişkilerinin önemini unutmayın

Lansmanınızından bahseden bir haber sizi çok ileriye taşımaz. Bunun yerine size kefil olabilecek ilk müşterileriniz, sizin pazara ne kadar uyduğunuzu gösterebilecek analistler ve farklı hedef kitlelere sizi anlatabilecek habercilerle sağlam bir ilişki geliştirmeyi ihmal etmeyin. Gelecek yıllardaki başarıyı, bu üç anahtar kişi grubu getirecektir.

 

Lansmanı yapmış olmak da yapacaklarınızın sonu değil, yeni bir hikayenin başlangıcı olacaktır. Bu adımları uyguladıktan sonra ilk maddeye dönüp, yeni yolculuğunuzda tutkunuzu ve kazanma arzunuzu kaybetmeyeceğiniz başarılı bir girişim dileklerimle

Kaynak: Marketing Profs

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın

Betty Crocker, Ürününe Müşteri Deneyimi Katarak Satışlarını Nasıl Yükseltti?

ABD merkezli gıda şirketi General Mills, 1950’li yıllarda ünlü Betty Crocker markası altında bir kek karışımı piyasaya sürdü. Bu kek karışımı, bütün kuru malzemeleri içinde barındırıyordu. Öyle ki, içinde toz haline getirilmiş süt ve yumurta bile bulunuyordu. Bu kek karışımını alanların yapması gereken sadece karışıma su eklemek ve bütün malzemeyi bir güzel karıştırdıktan sonra karışımı fırına vermekti.

Bu yenilikçi ürün, meşgul ev hanımlarının zamandan tasarruf etmesini sağlıyordu. General Mills, bu ürünün satacağından çok emindi. Ancak işler umdukları gibi gitmedi. Bu yeni ürün, birçok faydasına rağmen doğru düzgün satmadı. Hatta ikonik ve güvenilir Betty Crocker markası bile, ev hanımlarını bu ürünü benimseme konusunda ikna etmedi.

Bunun üzerine General Mills, bu beklenmedik durumun altında yatan nedeni anlamak için bir grup psikologu işe aldı. Yapılan araştırmalar sonucunda psikologlar, Amerikalı ev hanımlarının bu pratik ürünü kullandıklarında kötü hissettikleri sonucuna ulaştılar.

Ürün, normal bir şekilde kek yapmaya göre çok daha az zaman ve emek harcayarak kek yapmaya imkan tanıyordu, ancak ev hanımları bu şekilde eşlerini ve konuklarını kandırmış olduklarını düşündüler. Aslında bu kek karışımıyla yapılan kekin tadı çok iyiydi ve insanlar, ev hanımlarının bu keki yapmak için çokça vakit harcadıklarını düşünüyorlardı. Ev hanımlarının hakkettiklerinden daha fazla takdir alması ise onların suçluluk hissetmelerine neden oldu ve sonuç olarak ürünü kullanmayı bıraktılar.

Ürünün satmamasının ardındaki neden anlaşıldıktan sonra, General Mills şirketi bu suçluluk psikolojisi sorununun üzerine eğilen bir dizi reklam kampanyası hazırladı. Bu reklam kampanyalarında, hazır kek karışımlarıyla mutfakta zamandan tasarruf etmenin, kadınlara aileleri için diğer değerli şeyleri yapmalarına imkan tanıdığına vurgu yapılıyordu. Kısacası reklamlar, böylesi yenilikçi bir ürünü kullanmanın ne kadar akıllıca olduğuna dikkat çekiyordu.

Bu reklam kampanyalarına rağmen, General Mills ürünü değiştirerek daha az pratik hale getirdi. Ev hanımlarının, yeni kek karışımına suyun yanı sıra gerçek yumurta katmaları gerekiyordu. Bu da karışımdan toz haline getirilmiş yumurtanın çıkartıldığı algısını oluşturdu. General Mills, ürünü yenilenmiş halini “Bir Yumurta Ekle” sloganıyla yeniden piyasaya sürdü ve bunun ardından Betty Crocker hazır kek karışımının satışları hızla yükseldi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Alibaba, Milyarlarca Doların Yattığı 60 Yaş Üstü Tüketici Pazarına Yöneliyor

Günümüzde birçok şirket, öncelikle Y kuşağını hedef kitlesi olarak belirlerken e-ticaret devi Alibaba’nın sahibi olduğu online perakende şirketi Taobao, odağını Çin’in hızla artan yaşlı nüfusuna kaydırdı. Business Insider’ın yaptığı habere göre şirket, geçtiğimiz günlerde mobil uygulamasının yaşlı dostu versiyonunu kullanıma sundu. Taobao, bu şekilde Çin’deki yaşlı insanların dikkatini çekebilmeyi umuyor.

Şu anda Çin’de, 60 yaşın üzerinde 222 milyon insan bulunuyor. Bu rakamın 2020 itibarıyla yaklaşık olarak 255 milyonu bulacağı tahmin ediliyor. Bununla birlikte 2020 yılında, 60 yaş üzeri insanların, ülkenin toplam nüfusunun beşte birini oluşturması bekleniyor.

Çinli şirket Taobao da doğal olarak büyüyen bu tüketici tabanına erişebilmek amacıyla yaşlı kullanıcıların kolay bir şekilde kullanabilecekleri özel bir uygulama yayımladı. Yaşlı kullanıcıların hesapları, doğrudan çocuklarının hesaplarına bağlanabiliyor ve “Benim İçin Öde” seçeneği sayesinde yaptıkları alışverişin ücreti çocuklarına yansıtılabiliyor.

Bunların yanı sıra bu özelleştirilmiş uygulama, her sayfada yaşlı kullanıcıların çocuklarının resmini görüntülüyor ve böylece yaşlı kullanıcılar ürünleri kolay bir şekilde çocuklarıyla paylaşabiliyor ya da arama veya mesaj aracılığıyla bir sohbet başlatabiliyorlar. Ayrıca daha büyük ve biraz daha sade bir arayüze sahip olan uygulamada, yönlendirme için daha fazla kısa yol bulunuyor.

Taobao’nun Kıdemli Ürün Yöneticisi Ding Jian, Business Insider’a e-posta aracılığıyla yaptığı açıklamada şirketin bu yeni staratejisiyle ilgili olarak şunları ifade etti:

“Taobao uygulaması için bu basit ve kullanıcı dostu seçeneği sunarak yaşlı vatandaşlarımız için online alışveriş yapmayı daha kolay hale getireceğiz ve onların daha genç jenerasyonla ve halkla bağlantılı kalmalarına yardımcı olacağız.”

Taobao’nun paylaştığı verilere göre, geçtiğimiz yıl Çin’de yaşayan 50 yaşın üzerindeki tüketiciler, online alışverişte ortalama olarak 44 ürün aldılar ve yaklaşık olarak 800 dolar harcadılar. 60 yaşın üzerindeki tüketiciler hesaba katıldığında, yılda yaklaşık olarak 200 milyar dolarlık bir harcama potansiyeli ortaya çıkıyor.

Şu anda Taobao’nun 60 ila 69 yaşları arasında 6 milyon kullanıcısı bulunuyor. Bununla birlikte şirket, yaşlı kullanıcılara özel uygulamasını geliştirmek amacıyla kullanıcılardan geri bildirim alma görevini üstlenmeleri için geçtiğimiz ay 60 yaş üzerindeki iki kişiyi işe aldı.

Bununla birlikte yaşlı tüketicileri odağına alan tek firma Taobao değil. Daha önce Nestle, Çin’de ve Japonya’da bulunan 50 yaşın üzerindeki tüketicilere özel bir süt piyasaya sürmüştü. Apple ve IBM ise yaşlı kullanıcılar için daha büyük metinlere, daha basit bir arayüze ve daha kolay bir şekilde aile bireyleriyle konuşulabilmesi amacıyla değiştirilmiş bir FaceTime uygulamasına sahip olan özel bir iPad geliştirmişlerdi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link