Girişimciler için güncel teknolojileri, sosyal medya ve “growth” araçlarını takip edebilecekleri, hızla iletişim kurabilecekleri ve işlerini analiz edip yönetebilecekleri uygulamaları takip etmek artık opsiyonel değil, bir ihtiyaç. Etmeyerek yeni trendleri kaçırmaları ise rekabette geriye düşmelerine sebep olabilecek kadar önem taşıyabiliyor. Bir yandan da, öyle çok takip edilmesi, öğrenilmesi gereken bilgi var ki, FOMO (fear of missing out), yani “geride kalma/birşeyleri kaçırma korkusu” diye bir kavram hayatımıza girdi.

Hal böyleyken, günlük işlerimizi hızlandıran ve kolaylaştıran uygulamalara, suya duyduğumuz gibi ihtiyaç duymaya başladık. İşimizi yönetmemizi, ekibimizle ve dünyayla iletişim kurmamızı ve günlük koşturmacalarımızı kolaylaştıran uygulamalar cep telefonu ve tabletlerimizin vazgeçilmezi. Hatta öyle ki, önceleri bunların hiçbirisi yokken nasıl hallediyormuşuz herşeyi diye sorgular durumdayız.

Tüm uygulamaları listelemenin imkanı olmasa da, girişimcilerin ve mobil çalışanların hayatını kolaylaştıran ve daha yüksek verimde çalışmanın önünü açan uygulamalardan bazıları aşağıda: 

logo-trello

Trello 

Farklı lokasyon ve saatlerde çalışan ve eş zamanlı olarak bilgisayar başına geçemeyen ekipler için proje ve iş takibini yapabilmeyi kolaylaştıran, organize olmayı sağlayan ve ajanda gibi tıkır tıkır sisteme sokan uygulama. Ciddi anlamda vakit kazandırıyor ve verim artırıyor!

Trello ile, to do listeleri hazırlayabilir, görevleri ekip üyelerine atayabilir ve işlerin hangi durumda olduğunu takip edebilirsiniz. Desktop sayfası kadar uygulaması da pratik ve kullanımı kolay. Ekiplerin bir arada, bir odada çalışma ihtiyacını büyük ölçüde ortadan kaldırması, uzaktan çalışabilmeyi rahatlatması nefis.

evernote

Evernote

Tam anlamıyla dijital bir ajanda, not defteri. Farkı ise içine dosyalar, fotoğraflar, ses kayıtları bile atabiliyor ve daha da iyisi, mail üzerinden paylaşabiliyorsunuz. Kayda almak istediğiniz her konu için ayrı bir defteri oluşturabiliyor ve altına not sayfaları açabiliyorsunuz. İşiniz için, bloğunuz için, seyahat planlarınız için ayrı ajandalarınız olabilir. İş için açtığınız notları ise ekibinizdekilerle aynı anda düzenleyebilir, online olarak beyin fırtınası seansları yapabilirsiniz. Her an ortak alan gibi kullanabildiğiniz bir çalışma ve fikir defterine ulaşabilmek, hiçbir bilginin kaybolmaması ve mobil olarak ulaşabilmek hayat kurtarıcı.

facebook

Facebook

E-ticaret girişimleri için sosyal medya hesaplarını kullanmamak gibi bir seçenek bulunmuyor. Markanız, ürün ve hizmetleriniz ile ilgili farkındalık yaratmak, tüketicilere ulaşmak, reklam yapabilmek için çok önemli bir araç. Haberler paylaştığımız, mesajlar verdiğimiz kimi zaman ise kampanyalar düzenlediğimiz bir platform olarak mobilden erişebilmek önemli !

Instagram

Instagram 

Mikro içerik, özellikle de fotoğraf ve video formatındaki içerikler atağa geçmiş durumda. 300 milyon aylık aktif kullanıcı sayısıyla, görsel içeriğin en iddialı olduğu mecra şüphesiz ki Instagram. E-ticaretciler başta olmak üzere, tüm girişimcilerin en hızlı ve ücretsiz şekilde geniş kitlelere ulaşabildiği mecra da burası. İşinizin görsel boyutunu öne çıkararak mesajınızı veya ürünlerinizi çok daha net şekilde ortaya koyabilirsiniz. Günlük aktivitelerinizi, ürünlerinizin veya işinizin hikayesini, hatta çalışma ortamı ve sahne arkası işlerinizi de paylaşarak müşteri ile daha interaktif, samimi bir iletişim kanalı yaratabilirsiniz. Potansiyel müşteri kitlenize hızlıca ulaşmak ve iletişimde kalmak için Instagram en olmazsa olmaz uygulama.

shopify

Shopify

Shopify, e-ticaret sitesi oluşturmak için en kolay platformların başında geliyor olmalı! Bir saat içinde üyeliğinizi başlatmış, temanızı seçmiş ve dükkanınızı açmış olmanızı sağlayan girişimci dostu bir teknoloji. Sanal Pos sistemleri ile inanılmaz hızlı entegre olup satışlara hızlıca başlayabilirsiniz. Mobil uygulaması üstünden ise satışlarınızı takip edip siparişleri kapatabiliyorsunuz, ziyaretçi sayısına bakabiliyorsunuz. Hızlı bir güncelleme ve hareket halindeyken mağazanızı yönetmeniz için ideal. Telefonunuzdan satış oldukça bildirim almak ise paha biçilemez! :)

pocketPocket

Girişimciler, başta da yazdığım gibi, işleriyle, sektörleriyle ilgili bilgilerden haberdar olmak, büyüme ve gelişmelerine tam gaz devam edebilmek için devamlı araştırma ve öğrenme halindeler. Pocket’ın offline okumaya imkan vermesi müthiş bir avantaj, zira online’ken gözünüze çarpıp sonra okuyayım dediğiniz yazıları uygun olduğunuz bir ara yolda, uçakta, bir yerde sıra beklerken, rahatlıkla okuyabiliyorsunuz. Okumayı kolaylaştıran font ve ekran görüntüsünün ise Medium’a benzediğini söylemek mümkün.

turboscan_1

TurboScan

Dijital bir evrağı imzalamanız, tarayıp bir yere göndermeniz veya dijital kopyası olmayan ve arşivlemek istediğiniz evrakları saklamanız için 1 dolara, epey işe yarar bir uygulama. Resmi evraklarla işiniz olması durumunda çok kolaylık sağlıyor. Bunun gibi başka pek çok uygulama olsa da, bence kullanışlılık konusunda fark atıyor.

Google-Analytics-kullanımıGoogle Analytics

İşiniz hangi alanda olursa olsun websiteniz için Google Analytics’i yönetebilmek bir zorunluluk ve öğrenilmesi gereken bir bilim dalı adeta. Sayfanızın trafiğini, hedeflerinizi ve referansları takip edebilmeniz için mümkünse her an açık tutulması gereken bir uygulama. Hangi anahtar kelimelerden sitenize ziyaretçilerin geldiği istatistiği ile başlayıp, kaç kişi, hangi yollardan, ilgi alanları nedir, ne kadar kaldılar, neye daha çok baktılar, hangi noktada siteden çıktılar, gibi aklınızdaki tüm kritik soruların cevaplarını bulabileceğiniz engin bir kaynak. İşinizi iyileştirmek, müşterinizi anlamak için ders gibi çalışılması gereken bir program.

spotify-logo-primary-horizontal-light-background-rgbSpotify

Müziksiz çalışamayan birçok kişiden biri de benim sanırım. Spotify’dan her moda uygun oluşturulmuş playlist’lerle çalışmak daha keyifli, daha motive edici. Playlist hazırlama ihtiyacını ortadan kaldırıp bize bu kadar destek olan, ‘sakin kahve modu‘ gibi spesifik an ve ihtiyaçlarımıza hitap eden Spotify’ın yeri ayrı. :)

 

 

1 YORUM

Bir Cevap Yazın