Girişim Fikirleriniz Gerçekten Güvende mi? 0

Bir çok platformda eminim ki rastlamışsınızdır, ”evet evet harika bir girişim fikrim var, yok yok ben şimdiden söylemeyim hayata geçirince görürsünüz zaten” insanlarına. Fikrinizi paylaşmaktan çekinmeyin, çünkü fikirler paylaşıldıkça yeni olanak ve yeni düşünceleri doğurur, özetle fikrinizi paylaşmaktan korkmayın çünkü;

İnsanlar fikrinizi duyduktan sonra hemen koşa koşa gidip fikrinizi çalıp kendi girişimlerini kurmaz.

Çünkü eğer bir girişim için fikir %1 ise onu uygulamak, onu hayata geçirmek için çalışmak %99’dur.

Ayrıca sizin fikrinizi çalarak sizin hayata geçirmek istediğiniz girişimi birebir hayata geçirmek imkansızdır. Sizin fikrinizi çalan kişi istese de tam anlamıyla sizin hayalinizi gerçekleştiremeyecektir, o fikir farklı kişilerin elinde farklı ürün ya da hizmetlerin geliştirilmesine neden olacaktır.

Bir çok girişim fikri aslında oldukça basit bir fikrin harika bir şekilde hayata geçirilme ve yönetilme hikayesidir. Airbnb’ye bir bakın, bir grup genç arkadaş San Francisco’da kalacak yer bulamadığı için Airbnb’yi hayata geçiriyor. Şimdilerde Airbnb kendi topluluğunu oluşturmuş, harika bir yönetime sahip yıldız girişimlerden.

Airbnb demişken Airbnb ve Uber kendi kategorilerinin en yenilikçi fikirleri mi sizce? Hayır dikkat edin Airbnb ve Uber ile aynı hizmeti veren, denemiş ve başarısız olmuş bir çok girişim göreceksiniz, dediğimiz gibi fikir %1’se onun için verdiğiniz  emek ve iş geliştirme tarafı %99’dur.

e1

İnsanların fikrinizi çalacağını düşünmeden, oturup fikrinize ve onu geliştirmeye odaklanmanız gerekiyor.

Feedbacklerin öneminin farkında mısınız? Bir çok girişimci destekleme programı neden kuruluyor sizce? Fikirlerinizin hayata geçirilmesi kısmında yardıma ihtiyacınız var, onu saklayarak kendinize kötülük bile yapıyor olabilirsiniz, uzmanlardan, mentorlardan hem girmek istediğiniz Pazar hem de işinizi kurma sürecinde yaşayacağınız zorluklara dair öneriler, tavsiyeler almalısınız.

Umarım şimdi kafanızı bu tip düşüncelerden arındırıp sadece fikrinize ve fikrinizi yaşatmaya odaklanmanız gerektiğini fark etmişsinizdir.

Not: Tesla ve Einstein tartışmasında hangi tarafta olduğunuzu bilmiyorum ama ( Ben Tesla’cıyım ) hayata geçireceğinizi gerçekten dünyayı değiştirecek bir fikirse saklamayı planlayabilirsiniz.

h/t : medium 

 

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Pazartesi Sendromunuzu Yok Edecek Kahve Kokulu 15 Basın İlanı 0

Pazartesi, bir başlangıçtır. Yıllar süren iş hayatı süresince zordur, hatta çoğu zaman lanet edilir ama yine de bir başlangıçtır. Tüm dertlerinizi, sıkıntılarınızı geride bırakıp, ileriye doğru adım atmak için güzel bir sabahtır. O ağır geçen pazar gününün mahmurluğunu insanin üzerinden atandır. İşte tam burada afyonu bir türlü patlamayanlar ve kahve içmeden ayılamıyorum ben diyenler için sizi daha da kahve müptelası yapacak 15 harika kahve ilanını sizler için derledik.

‘Elle Rusya’ Dergisi’nin Instagram Gönderisi Tadında Yeni Kapağı 0

Kurulduğu günden bugüne on binlerce kampanyaya ev sahipliği yapan, birçok markayı şahlandıran, birçok kişinin bloglarla başlayan serüvenlerine ‘kişisel markalarını’ geliştirerek katkıda bulunan bir mecra Instagram.

Fotoğraf paylaşımlarından sonra  ‘hikaye’ paylaşımlarıyla da popülaritesini kaybetmeyen bu mecra, ünlü moda dergisi Elle tarafından alışkın olmadığımız bir şekilde kullanıldı:  Instagram gönderisi şeklinde bir kapak tasarımı ile!

Modaya dair son haberleri almak, trendlerden haberdar olmak için dergi karıştırdığımız günleri hatırlamak için öyle çok da geçmişe gitmemiz gerekmiyor. Ama artık tüm bunlara tek tıkla ulaşacağımız belki de en iyi mecra Instagram oldu. Tasarımcılar, mankenler ve moda editörlerinin en popüler duraklardan birisi olan bu mecrada hem markalar hem de trendler büyüme ve yayılma eğilimi gösteriyor. Durum böyleyken bizlerde belki Paris ya da New York moda haftalarına katılma şansı bulamıyoruz ama bunları Instagram’dan takip edebiliyoruz.

Tam da bu nedenlerle Instagram basılı dergiler için oldukça zorlu bir rakip. Peki bu rakibi dergi satışlarını yükseltmek için bir nevi kaldıraç olarak kullanmanın yolu ne olur derseniz cevabı Elle Rusya dergisinden alıyoruz.

Elle Rusya Ekim 2017 kapağını Instagram gönderisine benzer bir şekilde hazırladı ve gönderiyi marka tag ve hashtaglari ile tamamladı. Halihazırda her derginin o aya ait kapaklarını Instagram’da yayınladıkları düşünürsek neden tam tersini yapmayalım ki bakış açısı olaya ilginçlik katmıyor değil.

Güney Afrikalı model Candice Swanepoel’ün kapak kızı olarak boy gösterdiği derginin Ekim ayı ana başlıkları teknoloji ve gelecek olarak belirlenmiş.

Aslında sosyal medyadan alınan ilhamla tasarlanan ilk kapak örneği Elle Rusya Ekim sayısı değil. 2009’da da Vogue İtalya Twitter temalı bir kapakla görücüye çıkmıştı.

Siz bu kapak tasarımını nasıl buldunuz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link