Bir çok platformda eminim ki rastlamışsınızdır, ”evet evet harika bir girişim fikrim var, yok yok ben şimdiden söylemeyim hayata geçirince görürsünüz zaten” insanlarına. Fikrinizi paylaşmaktan çekinmeyin, çünkü fikirler paylaşıldıkça yeni olanak ve yeni düşünceleri doğurur, özetle fikrinizi paylaşmaktan korkmayın çünkü;

İnsanlar fikrinizi duyduktan sonra hemen koşa koşa gidip fikrinizi çalıp kendi girişimlerini kurmaz.

Çünkü eğer bir girişim için fikir %1 ise onu uygulamak, onu hayata geçirmek için çalışmak %99’dur.

Ayrıca sizin fikrinizi çalarak sizin hayata geçirmek istediğiniz girişimi birebir hayata geçirmek imkansızdır. Sizin fikrinizi çalan kişi istese de tam anlamıyla sizin hayalinizi gerçekleştiremeyecektir, o fikir farklı kişilerin elinde farklı ürün ya da hizmetlerin geliştirilmesine neden olacaktır.

Bir çok girişim fikri aslında oldukça basit bir fikrin harika bir şekilde hayata geçirilme ve yönetilme hikayesidir. Airbnb’ye bir bakın, bir grup genç arkadaş San Francisco’da kalacak yer bulamadığı için Airbnb’yi hayata geçiriyor. Şimdilerde Airbnb kendi topluluğunu oluşturmuş, harika bir yönetime sahip yıldız girişimlerden.

Airbnb demişken Airbnb ve Uber kendi kategorilerinin en yenilikçi fikirleri mi sizce? Hayır dikkat edin Airbnb ve Uber ile aynı hizmeti veren, denemiş ve başarısız olmuş bir çok girişim göreceksiniz, dediğimiz gibi fikir %1’se onun için verdiğiniz  emek ve iş geliştirme tarafı %99’dur.

e1

İnsanların fikrinizi çalacağını düşünmeden, oturup fikrinize ve onu geliştirmeye odaklanmanız gerekiyor.

Feedbacklerin öneminin farkında mısınız? Bir çok girişimci destekleme programı neden kuruluyor sizce? Fikirlerinizin hayata geçirilmesi kısmında yardıma ihtiyacınız var, onu saklayarak kendinize kötülük bile yapıyor olabilirsiniz, uzmanlardan, mentorlardan hem girmek istediğiniz Pazar hem de işinizi kurma sürecinde yaşayacağınız zorluklara dair öneriler, tavsiyeler almalısınız.

Umarım şimdi kafanızı bu tip düşüncelerden arındırıp sadece fikrinize ve fikrinizi yaşatmaya odaklanmanız gerektiğini fark etmişsinizdir.

Not: Tesla ve Einstein tartışmasında hangi tarafta olduğunuzu bilmiyorum ama ( Ben Tesla’cıyım ) hayata geçireceğinizi gerçekten dünyayı değiştirecek bir fikirse saklamayı planlayabilirsiniz.

h/t : medium 

 

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın