Sosyal sorumluluk kavramı tüm dünyada hızla yükselmeye devam ediyor. Birçok marka, birçok şirket bu konuda hızlı atılımlar yaparak hem insanlığa bir değer katarken bunun yanı sıra ucuz bir yolla da kendi şirket reklamlarını da yapmış oluyorlar.

Ultimat Vodka yetkilileri, bu konuda ne yapabilecekleri ve yaptıklarından en büyük katma değeri nasıl sağlayacakları hakkında ufak bir araştırma yapmış. İş dünyasında önemli bir yere sahip olan beyaz yakalı çalışanların haftada 80 saate varan bir çalışma sergiledikleri dikkatlerini çekmiş. Bu kadar çalışmanın tabi ki verimi düşüreceği ortada olduğundan, bu çalışanlar için nasıl bir çalışmayla gideceklerine karar vermek kalmış. En sonunda ilginç bir strateji geliştirmiş Ultimat Vodka yetkilileri, tabi ki ajansları Silver+Partners ile baş başa verip.

Uygulanacak olan çalışmada öncelikli olarak bir plaza seçilmiş. Bu plazanın çatısına takım elbiseli, şık giyimli bir oyuncu çıkmış. Beyaz yakalı çalışanlara ilginç bir öneride bulunmak için, oyuncunun bina temizliği için kullanılan asma asansörün üstüne çıkması ile Ultimat Vodka‘nın çalışması başlıyor. Çalışma boyunca takım elbiseli oyuncu arada sırada katlarda duruyor ve elindeki, daha önceden hazırlanmış olan kartondaki yazıları bir bir çeviriyor ve çalışanların dikkatini kartona ve üstündeki yazılara çekmeye çalışıyor. İşte asıl olay aslında kartonda yazanlarda. Kartonda ‘Sop working. Start drinking’ yani ‘Çalışmayı bırakın. İçmeye başlayın’ sloganı üzerinde durulmuş. Bu çalışmanın devamında, bu plazadaki beyaz yakalı çalışanlar için bahçede hazırlanan bir parti organize edilmiş.

Bu güzel ve ilginç çalışma tabi ki tek başına anlamlı olmayacağı için, basın da olayın içine dahil edilmiş. Çalışmanın basın ayağında ise televizyonlar kullanılmış. Bir haber bülteninde Ultimat Vodka‘nın bu çalışması bir başlık olarak yayınlanmış. Ultimat Vodka böylelikle hem sosyal sorumluluk furyasında kendine pay bulurken, şirket reklamını da en güzel şekliyle yapmayı başarmış gibi gözüküyor.

httpv://www.youtube.com/watch?v=msHFJhMqaKI

Paylaş
ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın