Red bull’un Yaptığı Şey

Red bull’un bütün dünyada event ve gerilla pazarlama konusunda efsane olmasının en büyük nedeni insanlara deneyim yaşatabilmesi. Bu deneyim bazen bir yarışma oluyor, bazen yüzleri gülümseten bir video, bazen de aktivitelere yaptıkları sponsorluklar…

Red Bull’un son çalışmasına girmeden önce 2002 yılında Hürriyet’te çıkan bir yazıya rast geldim. Yazının başlığı ise;  Dünya 1.5 milyar dolarlık enerji içiyor. O zamandan bugüne tam 10 yıl geçti. Bu 10 yıllık süreçte Red Bull’un satışları neredeyse 100′e katlandı ve 2012 yılı başında dünyada  yıllık tam 4 milyar kutu Red Bull tüketilmeye başlandı. Bunun sebebi ise Red bull’un etkinlik pazarlaması stratejisinde yatıyor.

Red Bull’un hedef kitle yaş aralığı olan 18-24 yaşlarında olup da  Red Bull’un herhangi bir aktivitesini veya bir sponsorluğunu duymayan yoktur sanırım. Hedef kitlenin ilgisini çekebilecek ve ürün konsepti ile alakalı olabilecek her işin içinde bir Red Bull logosu görebiliyoruz; bazen etkinliğin merkezinde bazense destekçisi olarak… İşte bunun son örneği;

httpv://www.youtube.com/watch?v=4MiYtvbK4JY

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Huawei, P20 Reklamını Apple ve Samsung Mağazalarının Yakınlarında Yapıyor

Akıllı telefon pazarında zirvede yer alan Apple ve Samsung‘u tehdit eden en ciddi firma Çinli telekomünikasyon şirketi Huawei. Yaptığı agresif reklam kampanyalarıyla, bu ikilinin arasına girmeyi kafasına koyduğunu gösteren ve bu reklamlarda rakiplerine sataşmaktan çekinmeyen Çinli şirket, şubat ayının sonunda yaptığı Huawei Mate 10 reklamında Samsung Galaxy S9’a taş atmıştı.

Çinli akıllı telefon üreticisi, önümüzdeki salı günü, yani 27 Mart’ta yeni amiral gemisi akıllı telefonu Huawei P20’yi piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Doğal olarak şu sıralarda, yeni amiral gemisi akıllı telefonun tanıtımı için dünya genelinde çeşitli reklam kampanyaları yürütülüyor. Ancak Huawei P20 için yürütülen reklam kampanyalarından biri var ki, oldukça sıra dışı ve ilgi çekici.

GizChina’nın yaptığı habere göre; Huawei, Birleşik Krallık’ın önemli şehirlerinin caddelerinde, özellikle bir Apple Store ve Samsung mağazasına yakın olan lokasyonlarda açık kasa kamyonların taşıdığı reklam panoları aracılığıyla Huawei P20’nin tanıtımını yapıyor. Reklam panolarında, “Bekleyin” ve “Sabırlı Olun” gibi ifadelerin yanında, akıllı telefonun yapay zeka destekli kamerasına dikkat çeken “Fotoğrafçılıkta Bir Rönesans Geliyor” sloganı yer alıyor.

Ancak Birleşik Krallık’ta Huawei P20 için yapılan reklam kampanyası bununla sınırlı değil. Bunun yanı sıra Huawei P20 için yapılan bu reklam kampanyası kapsamında, Apple Store’ların ve Samsung mağazalarının yakınlarında bulunan kaldırımlara tanıtıcı duvar yazıları yerleştirildi. Bu tanıtıcı duvar yazısında, “Rönesans Geliyor” sloganıyla birlikte #HuaweiP20 etiketine ve telefonun çıkış tarihine yer verildi.

Huawei, P9’dan beri Alman kamera ve optik üreticisi Leica ile yaptığı iş birliğiyle akıllı telefon kameralarını bambaşka bir noktaya taşıdı ve son birkaç yıldır akıllı telefon piyasasındaki hızlı yükselişini de büyük ölçüde buna borçlu.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Sansar Salvo Burn Energy’nin Marka Yüzü Oldu

Reklamlarda ünlü kullanımını pazarlama iletişimi alanında sıklıkla görüyoruz. Birincisi, reklamların özellikle video içerikle sağlanmasının daha çok kullanıldığı 1990’lı yıllardan itibaren X ve Y kuşaklarının oluşumu ve bu jenerasyonların görsel hafızasını daha sık kullanması, markaları prodüksiyon anlamında farklı noktalara getirdi.

İkincisi, sosyal medya kullanımının giderek yoğunlaştığı ülkemizde video klipler ve video reklamlar daha fazla kullanılıyor. Bu çalışmaların temelinde, videolar yardımı ile benzer ürünlerden ve rakiplerden sıyrılma düşüncesi bulunuyor. Markalar, tüketicilerine neden farklı olduklarını anlatırken, nasıl nesnel fayda sağladıklarını da anlatmaya çalışıyor. Marka kişiliklerini de ortaya koyarak markanın kişilik özelliklerini ve imajını onlara yansıtmaya çalışıyorlar. “Star” tanıtma stratejileri bu anlamda yoğun biçimde kullanılıyor.

Değişim sadece reklam mecrasının değişimi ile sınırlı değil. Müzik endüstrisi de değişimden payını fazlasıyla aldı. İçecek markaları, hedef kitlesine uygun olarak kendi müzisyen portföylerini oluşturmaya başladılar. Bu strateji hem alkollü hem de alkolsüz içecek markaları tarafından ülkemizde sıklıkla uygulanıyor. Red Bull, kendine bir akademi yaratarak müzik ve marka birlikteliğini sağlamaya çalışırken, Monster Energy Pentagram grubu ve Athena’dan Gökhan Özoğuz ile oluşturduğu ortaklığı marka kişiliğini vurgulamakta kullanıyor. Son olarak Burn Energy, elektronik ve rap müziğe ağırlık veren bir planlama izlerken, önemli müzisyenleri bünyesine katmış durumda. Rap müzik kategorisinde Ceza ve geçen yıl Spotify’da en çok dinlenen rap sanatçısı olan Sansar Salvo, markanın önemli yıldızları arasında.
Sansar Salvo, geçtiğimiz günlerde yayınlanan Ateş şarkısının klibi ile Burn Energy-Sansar Salvo ortaklığını ortaya koymuş oldu.

Sansar Salvo, şarkıda Burn Energy’nin “Light it up” yani “Ateşle!” sloganına göndermede bulunuyor. İçecek markaları, şarkı ve klip vasıtası ile marka kişiliklerini ve sloganlarını tüketicilere hissettirmeye devam edecek gibi gözüküyor. Rap müziğin belki de altın çağını yaşadığı dönemimizde bu tip çalışmaları sıklıkla görebiliriz.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link