Mercedes – Benz / Online Gerilla Marketing

 

Firmaların en çok zorlandıkları konulardan birisi kendi markaları hakkında toplumda oluşmuş ön yargıları yıkmak.Bu ön yargılardan birisi de Mercedes – Benz firmasının araçlarının aynı segmentteki araçlarla karşılaştırıldığında her zaman çok daha pahalı olarak görülmesidir.Aslında çok az bir miktar daha fazla vererek aynı segmentte çok daha iyi bir araç alınabileceğini göstermek ve  bu ön yargıyı kırmak amacıyla Hollanda merkezli ” N=5  ” ismindeki reklam ajansı bir online gerilla marketing kampanyası hazırlıyor.

httpv://youtu.be/WRFJikstEAY

Fikir basit ama ustalıkla düşünülmüş.İlk olarak Hollanda’nın en çok tercih edilen ikinci el araç satışı sitesi olan Marktplaats isimli internet sitesinde rakip markalara ait Mercedes – Benz Sprinter ile aynı segmentteki araçlarla sahte ilanlar açmak . İlk bakışta normal bir ilanmış gibi görülen bu ilan , aracın resimlerine daha yakından bakmak için resme tıklandığında farklı bir boyut kazanıyor.

Resimlere daha yakından baktıkça kadraja girmiş Mercedes – Benz Sprinter ve üstünde ” Yeni Sprinter şimdi 19.800 € ‘ dan satışta ” yazısı açıkça görülüyor.Bu yazıyla ” Bu ikinci el aracı almaktansa yeni Sprinter çok daha iyi ” mesajı kullanıcıya verilmeye çalışılıyor.

 

İlanın yanındaki satıcıya ait telefon numarasını kullanarak satıcıya ulaşmak isteyen insanları bir otomatik mesaj karşılıyor ve onlara sinirli bir ses tonuyla ” Sanırım benim ikinci el aracım için değil , arka plandaki Mercedes – Benz Sprinter için arıyorsunuz. O araç benim değil lütfen Mercedes – Benz satıcılarına gidin yada Mercedes-Benz’in internet sitesini ziyaret edin” diyor.Aynı şekilde e-mailler için de aynı anlamı içeren bir otomatik cevap oluşturuluyor.

Sonuç olarak iki sahte ilan ve yalnızca 150 € maliyetle bir günde 20.000 ‘den fazla tıklama sayısına , birçok bloga ve  toplamda ise 1 milyondan fazla insana ulaşılıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

İki Sanatçı New York Sokaklarındaki Reklamları Sanat Eserleri ile Değiştiriyor!

Sokakta yürürken aslında dört bir yanımızın bir şekilde reklamlarla çevrili olduğunu ne kadar fark ediyoruz sizce? Baktığımız her yerde farklı bir reklamla karşılaşmak yerine ruhumuzu aydınlatan birkaç şey araya serpiştirilse ne güzel olurdu değil mi?

2016 yılında sanatçı Caroline Caldwell ve partneri RJ Rushmore her yerde reklam görmekten sıkılıp reklamları sanat eserleri ile değiştiren cesur bir kampanyaya başlamışlar.

“Art in Ad Places” ( Reklam alanlarında Sanat) adını verdikleri proje 2017 boyunca, New York’un bir çok yerinde kullanılan ya da kullanılmayan telefon kulübelerinde devam etmiş. Telefon kulübesi reklamları bu ikili tarafından gizlice sanat eserleri ile yer değiştirmiş.

Sanat eserleri o bölgedeki görevlilerin durumu ne zaman fark edeceğine bağlı olarak bazen 24 saat bazen de haftalarca yerinde kalmaya devam etmiş. Bu eğlenceli yolculuğu sokak sanatçısı ve fotoğrafçı Luna Park fotoğraflayarak hepimizin bu cesur işten haberi olmasını sağlamış. Şimdilerde bu fotoğraflar Brooklyn’de bir galeride sergileniyor ve proje ile ilgili bir kitap bile hazırlanıyor.

Gri bir sokağı neşelendirmek için Shepard Fairey ve Molly Crabapple gibi ünlü sokak sanatçılarının eserlerinin yanı sıra yeni tanınmaya başlanan sanatçıların da eserleri kullanılmış.

Özellikle ankesörlü telefonların birçoğunun hali hazırda kullanılmazken hala reklam alanı olarak görülmesine kızan ikili,  reklamlarla kamu alanlarını kirletmemeli, topluma yararı olan bir şeyler yapmalıyız fikri ile hareket ediyor, bazen boş bir duvar reklamdan daha iyidir diyorlar.

“Biz kamu alanının nasıl farklı kullanılabileceği konusunda reklam yapıyoruz” şeklinde projelerinin amacını özetleyen RJ Rushmore projeyi de kendi içinde bir reklam kampanyası olarak görüyor.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Mercedes, Super Bowl’a Özel Mobil Oyununun Kazananına Araba Verecek

İki gün sonra, yani 4 Şubat’ta Amerika Birleşik Devletleri’nin Ulusal Futbol Ligi‘nin Super Bowl ismiyle bildiğimiz şampiyonluk karşılaşması gerçekleştirilecek. Ve Super Bowl, her sene olduğu gibi bu sene de reklam kapışmalarına sahne olacak. Birçok dev marka, ABD başta olmak üzere dünya çapında milyonlarca kişinin takip edeceği bu karşılaşmaya özel olarak iddialı reklam kampanyaları hazırladı. Ancak tabii ki, bu reklam kampanyalarının bazıları diğerlerinden daha fazla öne çıkıyor ve Alman otomobil üreticisi Mercedes-Benz‘in reklam kampanyası da bunlardan biri.

PSFK’nın yaptığı habere göre Mercedes-Benz, bu seneki Super Bowl reklamı için farklı bir yaklaşım sergileyerek parmak dayanıklılığını test etmeye yönelik bir mobil oyun tasarlattı ve otomotiv markası, Super Bowl kapsamında bu mobil oyun aracılığıyla bir yarışma düzenleyecek. Bu yarışma kapsamında, mobil oyundaki sanal araba üzerinde parmağını en uzun süre tutan bir kişi 2018 model bir Mercedes AMG C 43 Coupe’un sahibi olacak.

Mercedes, bu yarışmaya özel olarak Last Fan Standing (Ayakta Kalan Son Taraftar) isimli bir internet sitesi oluşturdu ve bu oyuna 4 Şubat Pazar günü bu internet sitesi üzerinden erişilebilecek. Bununla birlikte internet sitesinde belirtilene göre oyundaki araba ve kamera sürekli olarak hareket ediyor olacak ve bu nedenle parmağı arabanın üzerinde tutmak çok da kolay olmayacak.

Oyuna kayıt süreci, 4 Şubat günü öğlen 12.01’de başlayacak. Yarışma ise akşam 18.30’da başlayacak. Tabii oyunla ilgili birkaç kural da bulunuyor. Oyunu bir arkadaşla değişerek oynamak ve ekranın dönmesi için telefonu çevirmek yasak. Bu ikisinden birini yapan katılımcılar, otomatik olarak oyunu kaybetmiş sayılacak. Bununla birlikte katılımcıların telefonlarındaki tarayıcı herhangi bir şekilde hata verir ve oyun kapanırsa, bu da oyunun kaybedildiği anlamına geliyor. Bunların yanı sıra oyun sadece bir akıllı telefon üzerinden oynanabilecek, tablet ve bilgisayar üzerinden ise izlenebilecek.

Bu arada bu sene Super Bowl’da hangi markaların yer alacağıyla ilgili olarak geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link