Firmaların en çok zorlandıkları konulardan birisi kendi markaları hakkında toplumda oluşmuş ön yargıları yıkmak.Bu ön yargılardan birisi de Mercedes – Benz firmasının araçlarının aynı segmentteki araçlarla karşılaştırıldığında her zaman çok daha pahalı olarak görülmesidir.Aslında çok az bir miktar daha fazla vererek aynı segmentte çok daha iyi bir araç alınabileceğini göstermek ve  bu ön yargıyı kırmak amacıyla Hollanda merkezli ” N=5  ” ismindeki reklam ajansı bir online gerilla marketing kampanyası hazırlıyor.

httpv://youtu.be/WRFJikstEAY

Fikir basit ama ustalıkla düşünülmüş.İlk olarak Hollanda’nın en çok tercih edilen ikinci el araç satışı sitesi olan Marktplaats isimli internet sitesinde rakip markalara ait Mercedes – Benz Sprinter ile aynı segmentteki araçlarla sahte ilanlar açmak . İlk bakışta normal bir ilanmış gibi görülen bu ilan , aracın resimlerine daha yakından bakmak için resme tıklandığında farklı bir boyut kazanıyor.

Resimlere daha yakından baktıkça kadraja girmiş Mercedes – Benz Sprinter ve üstünde ” Yeni Sprinter şimdi 19.800 € ‘ dan satışta ” yazısı açıkça görülüyor.Bu yazıyla ” Bu ikinci el aracı almaktansa yeni Sprinter çok daha iyi ” mesajı kullanıcıya verilmeye çalışılıyor.

 

İlanın yanındaki satıcıya ait telefon numarasını kullanarak satıcıya ulaşmak isteyen insanları bir otomatik mesaj karşılıyor ve onlara sinirli bir ses tonuyla ” Sanırım benim ikinci el aracım için değil , arka plandaki Mercedes – Benz Sprinter için arıyorsunuz. O araç benim değil lütfen Mercedes – Benz satıcılarına gidin yada Mercedes-Benz’in internet sitesini ziyaret edin” diyor.Aynı şekilde e-mailler için de aynı anlamı içeren bir otomatik cevap oluşturuluyor.

Sonuç olarak iki sahte ilan ve yalnızca 150 € maliyetle bir günde 20.000 ‘den fazla tıklama sayısına , birçok bloga ve  toplamda ise 1 milyondan fazla insana ulaşılıyor.

Bir Cevap Yazın