İçindeki James Bond’u Göstermeye Hazır mısın? 0

 

1952 yılında Ian Fleming tarafından yaratılan İngiliz ajan James Bond karakteri o günden beri popülerliğini hiç yitirmedi. Sinema tarihinin en uzun soluklu aksiyon serisi olan James Bond’un tam 23 tane mükemmel filmi var. Bir kısmı da ülkemizde çekilen Skyfall  da serinin 23.filmi. Fragmanlardan anladığımız kadarıyla macera hız kesmeden devam ediyor. Filmin hayranları da filmin vizyon tarihi olan bugünü soluksuz bir şekilde bekledi. Coca Cola da bu büyük potansiyeli fark etmiş olacak ki yeni filme sponsor olmuş.

Unlock The 007 In You, ismini verdikleri reklam filmi Bond serisindeki filmlerle mükemmel bir uyum içerisinde ilerliyor. Filmin müziğini de kullanarak kısacık bir Bond macerası yaratmayı başarmışlar. Kullandıkları mizahi ögeler de dikkatlerden kaçmıyor. Ayrıca filmin hemen altında bulunan kamera arkası da izlenmeye değer.

httpv://www.youtube.com/watch?v=Vtz4qL4-hNE

httpv://www.youtube.com/watch?v=Iea_9oCrshg

 

Bu ilgi çekici reklam filmine ek olarak bir de Unlock The 007 In You: You Have 70 Seconds uygulaması yapılmış. Bu da Skyfall ve reklam filmiyle bütünleşik bir şekilde ilerliyor. Coca Cola, makineden Zero alanlara özel hazırladığı uygulamayla insanları etkilemiş görünüyor.

Uygulamaya değinecek olursak, Zero için özel bir parkur oluşturulmuş ve bu parkur engellerle dolu. Makineden Zero’yu aldıktan sonra size isminizi soruyor ve beliren klavyeden isminizi giriyorsunuz. Bu noktadan sonra makine size belirlenen alana gitmenizi ve bunun için sadece 70 saniyeniz olduğunu söylüyor. Bu noktada hiçbir şeyden haberi olmayan yarışmacı heyecanlanıp koşmaya başlıyor. Bu arada alanda canlı müzik yapılıyor. Makinenin yanındaki müzisyen kemanla Bond parçasını çalıp heyecan seviyesine göre ritmi ayarlarken alanın belli yerlerine yayılmış diğer müzisyenler de yarışmacının müziği sürekli duymasını sağlıyor. Ayrıca parkurun belirli yerlerinde kalan süreyi gösteren ipadler var. Yarışmacının önüne bir sürü engel çıkarılıyor bu bazen seksi, eski bir arkadaşken bazen devrilen bir bavul kulesi olabiliyor. Yarışmacı diğer makineye ulaşmayı başarabilirse eğer, şarkıyı söylemesi isteniyor. Başarılı olması durumunda da 007 James Bond Skyfall biletini almaya hak kazanıyor.

 httpv://www.youtube.com/watch?v=RDiZOnzajNU

 

 Filmin maceracı ruhuna uyan bir yarışma fikri olmuş, reklam filmi de aynı şekilde… Sistem de kusursuz işliyor. Kısacası Coca Cola yine bir şölen yaşatıyor. Bu arada belirtmekte fayda var; hemen yukarıdaki video Viral video chart’ta ilk 3‘e kadar çıktı ve şimdiye dek tam 7 milyon kişi tarafından izlendi. Bize de filmin vizyona girmesiyle bu haberi paylaşmak düştü.

 

Anadolu Üniversitesi, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü mezunu. Bölümünün adı ne kadar uzun olsa da işin özünde o bir ‘iletişimci’. En büyük hayali, bir gün dünyayı yeniden keşfetmek.

Bir Cevap Yazın

Mobil Video Reklam Harcamaları, İkinci Çeyrekte %142 Arttı 0

Video içeriğin son senelerde büyük bir yükselişe geçtiği herkes tarafından bilinen bir gerçek. Tabii, buna bağlı olarak video reklam harcamaları da arttı. Smaato isimli mobil reklam şirketinin hazırladığı yeni rapor da mobil platformlarda video reklamın en hızlı büyüyen reklam formatı olduğuna işaret ediyor.

Smaato, bu yılın ikinci çeyreğinde sunduğu 1,5 trilyondan fazla reklam etkisini incelediğini ve bunun sonucunda mobil video reklam harcamalarının yılın ilk çeyreğindekine göre %142 arttığı kanısına ulaştığını belirtiyor. Bununla birlikte, 2016 yılının son çeyreğindeki mobil video reklam harcamaları baz alındığında ise bu yılın ilk çeyreğindeki mobil video reklam harcamalarındaki artış oranı sadece %14’tü. Üstelik yılın son çeyreğinin, genel anlamda reklam harcamalarının en fazla yapıldığı dönem olduğunu da ekleyelim.

2016’nın Son Çeyreği ve 2017’nin İkinci Çeyreği Arasındaki Mobil Video Reklam Harcamalarındaki Artış

TechCruch’ın Smaato’nun bu raporuyla ilgili yaptığı habere göre native reklamlar da çeyrekten çeyreğe %50 oranında büyüdü. Rapora göre en popüler video reklam formatı, video içi tam ekran reklamlar oldu. Rapor kapsamında ödüllü video reklam (izlediğiniz takdirde oyun içi ya da uygulama içi ödüller sunan reklamlar) formatlarına da göz atıldı. Burada da reklam etkisinin %96, harcama miktarının ise %153 oranında arttığı gözlemlendi.

Bunların yanı sıra rapor, video harici mobil reklam harcamalarına da değiniyor. Rapora göre Smaato platformu aracılığıyla yapılan reklam harcamalarının %57’si Android platformunda gerçekleştiriliyor. Buna rağmen iOS kullanıcıları, yayıncılar için kullanıcı başına neredeyse iki kat fazla gelir üretiyor. Çapraz platformlar baz alındığında ise uygulama içi reklamlar, toplam mobil reklam harcamasının %94’ünü oluşturuyor ve bu yeni bir rekor.

Nielsen’den Dijital Reklam Yatırımları İçin Güvenilir Ölçüm Sistemi 0

Nielsen’in globalde yapmış olduğu bir araştırmaya göre; dijital kampanyaların %56’sı hiç görülmüyor, görüntülenen %44’lük dilimin ise %37’si hedef kitlesini kaçırıyor.

Bu sonuçtan yola çıkarak markaların dijital bütçelerini çok daha dikkatli kullanmaları gerektiğini düşünen Nielsen, dijital kampanyaların ratingini en doğru şekilde ölçmek üzere geliştirdiği Digital Ad Ratings çözümünü hizmete sundu.

Dijital reklam yatırımları için güvenilir ölçüm…

Bugün 23 ülkede kullanılan ve 2016 yılında Türkiye pazarına giren Digital Ad Ratings, dijital reklam yatırımları için şeffaf ve optimize edilebilir şekilde bağımsız ve güvenilir rating ölçümü sağlıyor. Dijital kampanyaların hedef kitleye ulaşma oranlarını, rating ölçümünü bilgisayar, mobil (akıllı telefon ve tablet / tarayıcı ve uygulama içi) gibi tüm cihazlar üzerinden yapan ve farklı cihazlar arasında hedef kitleyi tekil olarak raporlayabilen ürün, sektörün tek hedef kitle ölçüm aracı olarak dikkat çekiyor. Reklamların görülebilirlik (viewability) oranlarını da ölçen Digital Ad Ratings, ayrıca bot kaynaklı ve sahte olan gösterimleri ayırt edip raporlayarak marka güvenliğini de ön planda tutuyor. Media Rating Council’in akredite ettiği Digital Ad Ratings, reklamveren ve yayıncılar için somut ve güvenilir bir dijital yatırım geri dönüşü sağlıyor.

Digital Ad Ratings nasıl çalışıyor?

1- Etiketleme: Reklam kampanyasının farklı cihazlarda ölçülmesi sağlanıyor.

2- Sayım: Toplam gösterimin sayılması gerçekleştiriliyor.

3- Eşleştirme: Üçüncü parti veri sağlayıcılar üzerinden gösterimler tüketicilerin demografik özellikleri ile eşleştiriliyor. Türkiye’de eşleştirme işlemi yaklaşık 41 milyonluk bir veri kaynağı aracılığı ile gerçekleşiyor.

4- Ayarlama: Nielsen’in çapraz-platform paneli kullanılarak hedef kitle ölçümü için veriler kalibre ediliyor.

5- Raporlama: Yayıncı ve demografiye göre hedef kitle ve görünürlük raporları günlük olarak yayınlanıyor.

Digital Ad Ratings büyük yararlar sağlıyor…

Digital Ad Ratings, hem yayıncı hem ajans hem de markanın hayatına önemli katkılar sağlıyor. Dijital hedef kitlenizin çapraz platform (bilgisayar, akıllı telefon ve tablet) verilerine ulaşım, kampanyanın büyüklüğünden bağımsız günlük raporlama; yüksek kalitede, işlem yapmaya ve optimizasyona izin veren, eyleme geçilebilir ölçümleme, üçüncü parti veri sağlayıcıları üzerinden hedef kitlenin detaylı demografik raporlaması, geliştirilmiş fonksiyon ve görselleştirme ile dinamik ve kolay kullanıcı deneyimi gibi yararlar sunuyor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link