Esneyerek Uyku Açmaya Ne Dersiniz?

Hava alanları ya da otobüs terminallerinde karşılaştığımız insan profillerinin birçoğu yorgun ve uykulu bir profil sergileyebiliyor. Hele ki otobüsünüz geç saatte ya da uçağınız rötarlıysa, biraz da yorgunsanız kaçınılmaz durumla karşı karşıyasınızdır.

İşte tam da bu genel kanı üzerine yoğunlaşılmış bir proje olarak, “İnsanlar nerede kahveye ihtiyaç duyuyor? “ sorusu üzerine odaklanmış olan South African Coffee Company ilginç bir fikir ortaya sunmuş. Birçoğumuz, hatta hepimiz kahve makinelerini kullanmışızdır. Fakat bunun bildiğimiz klasik kahve makinelerinden farkı, uykusunu açmak için kahveye yönelen tüketici adına uyku açıcı daha farklı bir yöntem uyguluyor olması. Eğer para haznesi yoksa, kahvenizi nasıl alabilirdiniz? Cevabı oldukça ilginç. Esneyerek… Yüz algılayıcı sistemiyle “Bye Bye Red Eye” kampanyası başlatan firma, esneyen kişiyi algıladığında ona kahve ikram ediyor. Böylece müşterilerine sunduğu şaşkınlık ile birlikte içtiği kahveden daha uyku açıcı bir hal yaratabiliyor.

İşte O Çalışma,

 

 

69

98

Douwe-Egberts-Bye-Bye-Red-Eye-640x352

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın

Milli Piyango Bileti Satıcısının Uyguladığı Basit Ama Zekice Satış Yöntemi

Bir yılbaşı daha geldi çattı ve her sene olduğu gibi bu sene de yine birçok insan, “ümit, fakirin ekmeği” düşüncesiyle Milli Piyango İdaresi‘nin yılbaşı özel çekilişiyle verdiği büyük ikramiyeyi kazanmak için bilet bayilerine akın ederek yılbaşı bileti almaya başladı. Öyle ki, birkaç hafta önce bile insanların bilet bayilerinin önünde kuyruklar oluşturmaya başladığına dair haberler vardı. Tabii yılbaşı büyük ikramiyesinin 61 milyon TL olarak açıklanması ve bunun Milli Piyango tarihinin bugüne kadarki en büyük ikramiyesi olması da daha fazla insanın bilet bayilerine akın etmesinde etkili olmuştur diye düşünüyorum.

Söz konusu Milli Piyango çekilişi olduğunda, İstanbul’da yaşayan ve bilet alacak olan birçok insan, Eminönü’nde bulunan meşhur bilet bayisi Nimet Abla‘dan bilet almayı tercih ediyor. Doğal olarak insanların yılbaşından haftalar önce önünde kuyruk olduğu bayilerin başında burası geliyor. Hatta bugün paylaşılan haberlere göre İstanbul’daki buz gibi soğuğa rağmen insanlar bugün de Nimet Abla’nın önünde metrelerce kuyruk oluşturmuş ve görünen o ki Nimet Abla’nın önündeki bu kuyruk yılbaşına kadar artarak devam edecek gibi görünüyor.

Bildiğiniz gibi, bir de seyyar olarak sokakta Milli Piyango bileti satan kişiler var. Normal şartlarda, “Böyle bir kişinin nasıl bir satış stratejisi olabilir ki?” diye düşünebilirsiniz. Ancak yaratıcılığın sınırı yok ve ne iş yapıyorsanız yapın, biraz yaratıcılıkla ve ince zekayla yaptığınız işi daha dikkat çekici hale getirebilirsiniz. Aşağıda görmüş olduğunuz vatandaşımız ise bunun en güzel örneklerinden birini sergilemiş.

Bu Milli Piyango bileti satan abimiz, insanların dikkatini çekebilmek için kendince bir yöntem bulmuş. Esprili bir dille hazırlanmış bir yazının A4 kağıda çıktısını alan ve daha sonra bu kağıdı sırtına yapıştıran Resul abimizin sırtındaki yazıda şu yazıyor:

AKRABALARINIZI BULAMIYOR MUSUNUZ? MÜGE ANLI’YI MEŞGUL ETMEYİNİZ. RESUL’DEN BİR BİLET ALIN, AKRABALARINIZ SİZİ BULSUN.

Ellerinde devasa pazarlama bütçeleri bulunan koca koca şirketlerin yaratıcı çalışmalar yapması nispeten kolay. Mühim olan çok düşük ya da sıfır pazarlama bütçesiyle bu tarz işler yapabilmek diye düşünüyorum. Zira asıl yaratıcı işler bu tarz durumlar ortaya çıkıyor. Milli Piyango bileti satıcısı olan Resul abi de kendince onca rakibinin arasından sıyrılarak öne çıkmasını sağlayabilecek güzel bir yol bulmuş ve bir fark yaratmış. Kendisini bu basit ve yaratıcı hamlesinden ötürü kutluyoruz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İlham Alınması Gereken 10 Ambient Taktiğini Derledik

Temel olarak reklam mecrası olmayan bir alanı tüketiciyle iletişim kurabileceğiniz bir alana dönüştürerek kullanmaya Ambient denir. Ambient henüz ülkemizde çok fazla uygulanan bir reklam mecrası değil. Fakat ben markalar için vazgeçilmez bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Çünkü markayla hedef kitle arasında samimi, sıcak etkileşimler kurma imkanı sunuyor bize. Marka ile hedef kitle arasında yüz yüze bir ilişki kuruluyor. Ben de içinde bulunduğum reklam ve halkla ilişkiler kampanyalarında özel bir önem veriyorum bu uygulamalara. Umarım en yakın zamanda ülkemizde de aşağıdakilere benzer çalışmalar görürüz.

Pazarlamasyon olarak şimdiye dek aklımızda kalan en başarılı Ambient fikirlerini sıralama yapmadan derledik. Ortaya da bu ilham alınası çalışmalar çıktı;

1. Lar Center

Brezilyalı Lar Center yaptıkları yaz indirimini daha eğlenceli hale getirmek için bir rodeo koltuğu hazırlatmış. Koltuğun üzerinde kalma sürenize göre mağazadan indirim kazanıyorsunuz. Markanın müşterilerine eğlenceli anlar yaşattığı kesin.

Lar-Center-Mechanical-Sofa

2. Oleg ve Dmitry

Rusyalı iki reklamcı olan Oleg ve Dmitry çok yaratıcı bir şekilde 33 ünlü reklamcıdan kendileri için bir öneri almayı başarmışlar. 33 kişiden birer harf ve imzalarının olduğu bir kağıt almışlar ardından o kağıtları birleştirdiklerinde kendileri hakkında olumlu bir ifade ortaya çıkmış. Biz genç reklamcılara ilham verecek cinsten bir yaratıcılık.

3. TNT

Bu çalışmayı pek çoğunuz izlemiştir aslında ama yinede listede olmasını istedim. TNT ve Drama Show. 2012’nin tartışmasız en yaratıcı işlerinden biri…

4. Santa Casa de Misericórdia Hastanesi 

Brezilya’da ki Santa Casa de Misericórdia Hastanesi organ bağışına dikkat çekmek amacıyla marketlerdeki sıra bekleme fişlerini son derece akıllıca kullanmış.

5. Warner Bros

Kanada vizyona giren Contagion (bulaşıcı hastalık) filmi için bir billboard yaparken bakterileri kullanmış. Billboarda Contagion yazısı bazı maddeler kullanılarak belli belirsiz yazılmıştır. Belli bir süre sonra o maddeler bakteriler sayesinde değişmeye başlamış. Sonunda bakterilerle yazılı Contagion yazısı belirmiş billboardda. Adı bulaşıcı hastalık olan bir filmi bakteriler kullanılarak hazırlanmış bir billboarddan daha iyi hiçbir şey anlatamazdı.

6. Odis

Şili’de Ofis kilit markası 3 rakamlı kilidini birbirine geçmiş 3 rakamla etkili şekilde anlatmış.

7. Aurora e Boteco Ferraz

Sırada Cannes Lions 2011 ödüllü bir Ambient var. Bar Aurora e Boteco Ferraz müşterilerini alkollü araç kullanma konusunda uyarmak için sarhoş bir valeyi kullanmış. Barın önünde araçlarını park etmesi için valeye teslim ettiklerinde valenin alkollü olduğunu gören bütün müşteriler sarhoş valenin araçlarını park etmesine izin vermemiş. Yarattığı yaratıcı empati duygusuyla ödülü sonuna kadar hak etmiş bence.

8. Toyota

Kullanıcılarının daha dikkatli ve güvenli otomobil kullanmalarını sağlamak için araçların ön tarafına su dolu bir bardak koymuş. Araç hızlı gittiğinde ya da savrulduğunda su dökülmektedir. Akıllı telefonlarda da kullanılan bu uygulamayla bardaktaki suyu dökmemek için bütün sürücüler kıyasıya yarışmış.

9. Opvoedingslijn

Belçika’daki Opvoedingslijn adlı çocuk bakım evi bir AVM’de yaratıcı bir tanıtım faaliyeti gerçekleştirmiş. AVM’nin resepsiyon bölümünde Robin adlı bir çocuğun olduğu dahili hoparlörlerden duyuruluyor. Ardından kısa aralıklarla çocuğun resepsiyon görevlisine yaşattığı zor anlar hoparlörlerden yansıtılıyor. Sonunda marka adı söyleniyor ve telefon numarası veriliyor. Bir AVM’nin  anons yaptığı sistem bile nasıl bir Ambient mecrası oluyor şaşmamak elde değil.

10. MTV

Brezilya’da bir eğlence mekanı önünde kullanım süresi biten kredi kartlarından bir makine yardımıyla gitar penası yapıyor. Bu sayede müzikle aramızdaki bağın güçlenmesine katkı yapıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link