Coca Cola Sizi Zayıf Gösteriyor 0

Coca Cola, tüketicinin zihninde yarattığı etki ve sosyal sorumluluk gibi alanlarda sürdürdüğü başarı stratejileriyle mutluluk kavramını müşteri bazında en iyi uygulayan markalardan biri. Bu alanda özellikle İngiltere ve ABD’de, yürüttüğü birçok projenin altında iletmek istediği mesaj veya değiştirmek istediği algı anlayışı bu gücün en önemli itici etkilerinden birini oluşturdu hep.

Bu etkiler arasında en büyük darbeyi ise giderek artan obezite oranlarıyla markanın kıyaslanması ve özleştirilmesi konusunda yaşamaya başladığından beridir ki, en önemli genişleme stratejilerinden birini insanlara bunun tersi görüşe ikna etmek olarak belirledi. Bu alanda Coca Cola’nın onlarca proje ve yaratıcı gerilla örnekleri mevcut.

Gelin Coca Cola’nın obeziteye yönelik en başarılı çalışmalarını biraz daha yakından inceleyelim :

Dürüstlük Yaklaşımı

Coca Cola’nın obezite eleştrilerine karşı ilk cevabı, kalori bazında, karşılaştırmalı reklamın gücünü kullanmaya çalışmak olmuştu. Çünkü tüketicilere asıl olarak obezite sorunun Coca Cola tarafından aşıldığının mesajları verilmeye çalışılıyordu.

http://www.youtube.com/watch?v=SKi2A76YJlc

Magic Pills

Magic Pills çalışması ile Coca Cola, toplumun obeziteye karşı bel bağladığı en önemli destekçilerden olan zayıflama ilaçlarına karşı savaş açtı. İletmek istediği mesaj, obezitenin gerçek sebepleri üzerene yoğunlaşmaktı.

http://www.youtube.com/watch?v=6DB_nstSfbw#t=20

Sporun Önemi

Sporun önemini belirtmek ve bu alanda insanları harekete yöneltmek konusunda Coca Cola’nın birçok çalışma var. Fakat en yaratıcı iki gerillası asansör kabininden çıkan merdiven ve takside sürmeniz beklenen bisiklet olarak değerlendirilebilir.

http://vimeo.com/69815241

http://www.youtube.com/watch?v=j9Pxc6QgegA#t=83

Geçmişten Günümüze Coca Cola

Yaşam ve yeme içme alışkanlıkları değişse de Coca Cola’nın nesiller boyu tüketiciyle beraber kalacağı algısı uyandırılan çalışmada, yine iki nesil arasındaki beslenme alışkanlıklarının altı çizilerek obeziteye yönlendirilme yapılıyor.

http://www.youtube.com/watch?v=ExRg8m38rug

Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın

Reklamlarını Hiç Görmediğiniz Ama En Çok Tanıdığınız Markalara Eğlenceli GIF’ler 0

Motion Designer Rauf Köse‘nin “Markalar” ismini verdiği çalışması, bazıları şuan hayatta olmasa bile, bir çok markaya reklam yüzü olacak kıvamda. Dost Ayran, Banat, Sulugöz, Ay-Pop, Mondial, Samsun 216, Helvacıoğlu ve Meybuz gibi markaları içeren bu çalışma, bizleri izlerken, bir yandan güldürüyor bir yandan da çocukluğumuza götürmüyor değil.

Biliyoruz ki, kimi markaların aylık milyonlarca lira vererek reklam bütçeleri ayırmalarına gerek yok. Onlar çocukluğumuzdan günümüze kadar reklamlar sayesinde değil, sadece var olmaları ile gelmiştir. Sulu göz, bakkalda para üstü 10 kuruşun karşılığıdır mesela.

Bunun yanında GIF’lerde yazılanlar da tam olarak orta-alt sınıf bir aile çocuğunun bu markalarla ilişkisini bize gösteriyor.

 

Bir Su Satıcısından Öğrenmeniz Gereken Pazarlama Taktikleri 1

Ünlü perakendeci John Wannamaker’a atfedilen “Reklam bütçemin yarısının boşa gittiğini biliyorum, ama hangi yarısı, onu bilmiyorum” sözünü hatırlatarak başlamak istedim bu yazıya. Kendisi durumu tek bir cümle ile özetlemiş aslında.

Çoğu zaman milyonlarca lirayı tek bir TV kampanyasına yatırıp, gelen sonuçlarla övünmekte üzerimize yok sanırım. Peki ya, Tıpkı Wannamaker’ın da dediği gibi o milyonluk kampanya bütçelerinizin bir kısmı, hedef kitlenize doğru zamanda, doğru yerde ulaşmıyor desem? Doğru yerde doğru kişiye ulaşabilmek bizim sektörün kanayan yarası öyle değil mi? Bugün bu soruların yanıtını veren bir su satıcısı ile tanıştıracağım sizi.

Geçtiğimiz gün LinkedIn üzerinde gördüm. İnsanlar otoyolda saatlerce vakit geçirdikleri için su, simit, şarj gibi ihtiyaçlar doğuyor haliyle. Bu ihtiyaçları giderme görevini de yol üzerindeki satıcılar üstleniyor. Normal şartlar altında yola çıkıp müşteri beklemesi gereken satıcılardan biri işine inovasyon katmak istiyor ve “bammm!” Hemen aşağıdaki gerilla pazarlama taktiğini uyguluyor.

 

Fikir çok basit. Bütçe sıfır. Hedefleme şahane. Düşünsenize, “Orta şeritteyim” bile yazmış. Kazanç ise muazzam.

Bunu görünce aklıma Akan’ın Marketing Meetup’ta yaptığı bir konuşma geldi. Akan diyor ki; “Dersine girdiğim yüksek lisans öğrencilerimin hepsi 5 milyon dolar ile ne yapacağını biliyor. İstinasız biliyor! “Bir ayın 21 iş günü sana her gün 1000 dolar versem, o  21 bin dolar ile ne yaparsın?” diye sorduğumda hiçbirisi ne yapacağını bulamıyor. Hepimiz büyük düşünür olduk. Sadece 360 kampanyalara değil, basit ve küçük fikirlere odaklanmamız lazım. Büyük düşünür olmadan, küçük fikirlerle geleceği görebiliriz.”

Siz ne dersiniz? Artık iş dünyası olarak basit düşünmemizin zamanı gelmedi mi?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

Marketing Meetup Intelligence

Erken Kayıt için Son Tarih: 30 Ekim
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Zekanın Pazarlama ve Teknoloji Dünyasına Neler Getireceğini Konuşuyoruz
close-link