Gençlerin En Çok Çalışmak İstediği Sektör Bankacılık ve Finans 0

Gençlik pazarlama şirketi iamyouth, her ay bin 400 farklı üniversite öğrenciyle online olarak yapılan Kampüsün Nabzı araştırmasının, mart-nisan ayları sonuçlarını açıkladı. Gençlerin yaşam ve tüketim alışkanlıkları ile kariyer tercihlerine dair soruların cevaplandığı araştırma, ilgi çekici sonuçları ortaya koydu. Hayatlarının her alanında teknolojiden faydalanan ve sosyal medyayı bir yaşam biçim haline dönüştüren üniversiteli gençler, konu iş arama olduğunda geleneksel yöntemlerden vazgeçmiyorlar. Araştırmaya göre gençlerin yüzde 40’ı iş ve staj aramada en sık yakın çevrelerine; yüzde 26’sı da ailelerine başvuruyor. Kariyer sitelerini tercih edenlerin oranı yüzde 18; Linkedin’i sık olarak kullananların oranı yüze 10 ve şirket kariyer sayfalarını tercih edenlerse yüzde 4.

bankalarAraştırmanın odaklarından biri olan gençlerin çalışmayı hedefledikleri iş alanları sıralaması da üniversiteli gençlerin iş konusunda sadece geleneksel değil, ‘garantici’ bir tavır sergilediklerini ortaya koyuyor. Gençlerin en çok çalışmak istedikleri ilk üç sektör sırasıyla; yüzde 17 bankacılık ve finans, yüzde 8 kamu; yüzde 8 bilişim ve teknoloji. Etkileri hâlâ devam eden küresel krizde tüm dünyanın örnek gösterdiği Türkiye bankacılık ve finans sektörü ile iş garantili kamu, gençlerin tercihlerinde ilk iki sırayı alıyor.

İnternet, TV’yi geçti

İş ve kariyer konusunda geleneksel yaklaşımdan vazgeçmeyen üniversiteli gençlik, marka tercihlerinde ise sosyal medyayı çoktan liste başı yaptı. Üniversiteli öğrenciler marka/ürün kampanyalarından en çok sosyal medya kanalı ile haberdar olduklarını belitti. Markalar gençlere yüzde 23’üne en çok sosyal medya aracılığı ile; yüzde 20’sine internet reklamları; yüzde 16’sına arkadaşları; yüzde 15’ine TV reklamları; yüzde 11’ine mail bilgilendirmeleri; yüzde 8’ine gazete, dergi reklamları; yüzde 6’sına ise SMS bilgilendirmeleri ile ulaştı.

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Tech Meetup AI & IoT Day’e Sayılı Günler Kaldı 0

Pazarlamasyon olarak bu yıl ilk kez gerçekleştirdiğimiz Tech Meetup serisinin ilk üç buluşmasını gerçekleştirmiştik.  ‘Digital Day’, ‘Chatbot Day’, ‘Fintech Day’ konseptlerinin ardından sıradaki buluşmamızın konsepti ‘AI & IoT Day’ olacak.

Serinin dördüncü buluşması ‘AI & IoT Day’ 21 Kasım Salı saat 19.00’da Microsoft Türkiye Ofisi‘nde gerçekleşecek. Konuşmacılarımız İbrahim Kıvanç ve Çağlar içer AI & IoT Day’de hayatın her alanına yayılan yapay zeka üzerine konuşacaklar.

İlk konuşmacımız İbrahim Kıvanç  “Adım adım bilim kurgu’dan hayatımızın her alanına: Yapay Zeka ve IoT” konu başlığı çerçevesinde konuşacak.

İkinci konuşmacımız Çağlar İçer ise “Dijital Pazarlamada Yapay Zeka Oyunları” konu başlığı ile konuşmasını yapacak.

Siz de gelecek etkinliğimiz ‘AI & IoT Day’de yer almak istiyorsanız detaylı bilgi ve ücretsiz  kayıt için techmeetup.net adresini ziyaret edebilirsiniz. İlgilenen herkesi bekliyoruz.

Lufthansa, Uçuş Sırasında Yolcularına Sunum Yapıyor ve Ürün Denetiyor 0

Hava yolu şirketleri, son zamanlarda yolcularına daha iyi bir uçuş deneyimi sunabilmek adına yeni yöntemler deniyorlar. Tabii, uçuş deneyimini farklılaştırmak adına sunulan bu yöntemlerin birçoğu deneysel, ancak yolcuların bunlara vereceği tepkileri ölçebilmek adına bu yöntemlerin denenmesi gerekiyor.

Bu tarz deneysel bir hamle de Alman hava yolu şirketi Lufthansa‘dan geldi. Lufthansa, yolcularının uçuş deneyimlerini daha verimli hale getirmek amacıyla FlyingLab isimli bir platform oluşturdu ve bu platform sayesinde, uçuş esnasında yolcularla sunumlar ve ürün testleri aracılığıyla etkileşime geçmeye başladı.

Bu sunumlar ve ürün testleri için uçakta uzmanlar yer alıyor ve bu uzmanlar konuyla ilgili olarak yolcuları bilgilendiriyorlar, yolcular da konuyla ilgili olarak akıllarına gelen soruları uzmana sorabiliyorlar. Ürün testi kısmında ise zaman zaman yolculara giyilebilir teknoloji ürünlerini deneme fırsatı sunuluyor. Bununla birlikte uçuşta yer alan uzmanlar genel olarak hatrı sayılır kişiler. Örneğin son uçuşlardan birinde, uzman olarak Cindy Chin isimli bir NASA çalışanı bulunuyordu.

Bu konsept, özellikle ülkeler ve kıtalar arası uzun süreli uçuşlarda insanların verimli vakit geçirmesini sağlamak adına iyi gibi gözükse de yolcuların en azından büyük bir kısmının ilgisini çekebilecek bir konu belirlemek zor gibi görünüyor. Tabii, yolculara uçuş sırasında vakit geçirebilmeleri adına ekstra bir seçenek oluşturduğu için hiç olmamasından iyidir. Ancak hava yolu şirketleri, uçuş deneyimlerini daha kaliteli bir hale getirmek istiyorlarsa kişiselleştirilmiş deneyimlere odaklanmaları daha mantıklı olacaktır.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link