Gençlerin En Çok Çalışmak İstediği Sektör Bankacılık ve Finans

Gençlik pazarlama şirketi iamyouth, her ay bin 400 farklı üniversite öğrenciyle online olarak yapılan Kampüsün Nabzı araştırmasının, mart-nisan ayları sonuçlarını açıkladı. Gençlerin yaşam ve tüketim alışkanlıkları ile kariyer tercihlerine dair soruların cevaplandığı araştırma, ilgi çekici sonuçları ortaya koydu. Hayatlarının her alanında teknolojiden faydalanan ve sosyal medyayı bir yaşam biçim haline dönüştüren üniversiteli gençler, konu iş arama olduğunda geleneksel yöntemlerden vazgeçmiyorlar. Araştırmaya göre gençlerin yüzde 40’ı iş ve staj aramada en sık yakın çevrelerine; yüzde 26’sı da ailelerine başvuruyor. Kariyer sitelerini tercih edenlerin oranı yüzde 18; Linkedin’i sık olarak kullananların oranı yüze 10 ve şirket kariyer sayfalarını tercih edenlerse yüzde 4.

bankalarAraştırmanın odaklarından biri olan gençlerin çalışmayı hedefledikleri iş alanları sıralaması da üniversiteli gençlerin iş konusunda sadece geleneksel değil, ‘garantici’ bir tavır sergilediklerini ortaya koyuyor. Gençlerin en çok çalışmak istedikleri ilk üç sektör sırasıyla; yüzde 17 bankacılık ve finans, yüzde 8 kamu; yüzde 8 bilişim ve teknoloji. Etkileri hâlâ devam eden küresel krizde tüm dünyanın örnek gösterdiği Türkiye bankacılık ve finans sektörü ile iş garantili kamu, gençlerin tercihlerinde ilk iki sırayı alıyor.

İnternet, TV’yi geçti

İş ve kariyer konusunda geleneksel yaklaşımdan vazgeçmeyen üniversiteli gençlik, marka tercihlerinde ise sosyal medyayı çoktan liste başı yaptı. Üniversiteli öğrenciler marka/ürün kampanyalarından en çok sosyal medya kanalı ile haberdar olduklarını belitti. Markalar gençlere yüzde 23’üne en çok sosyal medya aracılığı ile; yüzde 20’sine internet reklamları; yüzde 16’sına arkadaşları; yüzde 15’ine TV reklamları; yüzde 11’ine mail bilgilendirmeleri; yüzde 8’ine gazete, dergi reklamları; yüzde 6’sına ise SMS bilgilendirmeleri ile ulaştı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Haftanın Gündemi #56

Pazarlama, marka ve reklam dünyasında, ulusal ve global çapta yankı bulan tüm gelişmeleri yorumladığımız Haftanın Gündemi’nde bu hafta 8 – 14 Temmuz arasını konuşuyoruz.

Haftanın Gündemi’nin ses kaydına iTunes Podcast üzerinden buraya tıklayarak ulaşabilirburadan indirebilir ya da aşağıdan dinleyebilirsiniz.

 

Soru, görüş ve önerilerinizi #haftaningundemi hastagiyle bize iletebilir, bilgi@pazarlamasyon.com’a mail gönderebilirsiniz.

Keyifli seyirler.

Bu haftanın konuları:

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Growth Istanbul 2: düğün.com CEO’su Emek Kırbıyık ile “Pazar Yeri ve Büyüme”

İkincisi düzenlenen Growth Meetup İstanbul’un konuğu düğün.com CEO’su Emek Kırbıyık. Düğün dikeyinde her geçen gün hızla büyüyen pazar yerinin hikayesinin ve pazar yerinde büyüme imkanlarının konuşulacağı etkinlik 18 Temmuz Çarşamba akşamı Karaköy’de! 

Büyüme stratejilerinin uygulanması en zor alanlardan biri de pazar yerleri. Türkiye’nin en ilgi çekici girişimlerinden biri dugun.com’un kurucusu Emek Kırbıyık büyüme hikayelerini paylaşmak için Growth Meetup Istanbul’da!  

Olabilecek en yerel alanlardan biri olan düğün sektöründe var olmak ve büyümek için ne gibi zorluklarla karşılaşıldı? Hemen her aşaması “geleneksel” olan düğün süreçleri nasıl dijitale aktarıldı? Tamamen yerel bir örnekten yurt dışına çıkacak proje nasıl geliştirildi?  

Tüm bunların konuşulacağı ve tartışılacağı etkinliğe katılım ücretsiz. Tek yapılması gereken etkinlik sayfasından kayıt olmak.  

Her ay alanında yetkin bir konuşmacının katılacağı etkinliğin programı şöyle:   

19.00 – 19.30: Tanışma   

19.30 – 19.50: Konuk Sunumu  

19.50 – 20.00: Çay-Kahve 

20.00 – 20.30: Bir vaka hakkında sohbet  

Kim düzenliyor?  

Etkinlik Online Matbaa bidolubaski.com ve Personel Yönetim Yazılımı Kolay İK tarafından destekleniyor ve düzenleniyor.  

Nerede düzenleniyor?  

Etkinlik mekanı:  bi’dolu TERAS 

Kemankeş Mah. Akçe Sok No:6 D:1-2-3 Karaköy / Beyoğlu  

Nasıl kayıt olunur: Etkinliğin sınırlı kontejanı bulunuyor, kayıtlarınızı  buradan yapabilirsiniz. 

Sosyal medya linkleri:    

Twitter: https://twitter.com/growthistanbul 

Facebook: https://www.facebook.com/growthistanbul/ 

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/growthistanbul/ 

Instagram: https://www.instagram.com/istanbulmeetups/

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link