Genç Tasarımcı 2000 Saatlik Bir Emekle Kendi 3D Moda Koleksiyonunu Yarattı

Teknoloji hakkında neredeyse hiçbir şey bilmeyen bir tasarım öğrencisinin tüm tasarım koleksiyonunu 2000 saatlik bir emekle 3D yazıcı kullanarak, esnek bir plastik malzeme kullanarak hazırladı, üstelik ortaya çıkanlar iyi, baya iyi..

Teknoloji hakkında sınırlı bilgiye sahip olan 27 yaşındaki tasarım öğrencisi Danit Peleg, 3D yazıcı kullanarak tam bir giysi yapabilmenin mümkün olup olmayacağını görmek için dokuz ayını bunu araştırmaya ayırmış. Sonrasında final projesi için tasarladığı beş parçadan oluşan koleksiyonunu görücüye çıkaran tasarımcının koleksiyonu geleceğin modasının ayak sesleri olarak yorumlandı.

Peleg koleksiyonunu aslında tekstilde sadece önümüze konulan malzemelerle bir şeyler tasarlayabileceğimiz fikrine bir başkaldırı olarak geliştirmiş. Kendi istediği bir malzeme ile kendi koleksiyonunu üreten tasarımcı, bu süreçte farklı materyalleri kullanarak hangisinin giysi yapmak için en elverişli olacağını keşfetmek adına oldukça fazla zaman harcamış. Toplamda 5 giysiden oluşan koleksiyonunu oluştururken Filaflex isimli plastik bir iplik ve Witbox malzemeleri kullanmış.

PLA isimli sert ve kırılabilen bir materyal ile çalışmaya karar veren genç tasarımcı o materyali şekle sokarak kıyafet oluşturmak için aylarını harcamış. Malzemeyi iplik haline getirmenin zor ancak getirdiğin zaman oldukça esnek ve çalışılabilir olduğunu belirten tasarımcı böylelikle sağlam ve esnek bir malzeme ile harika bir koleksiyon ortaya çıkarmasına yardımcı olmuş.

Daha önce de örneklerini gördüğümüz 3D yazıcı yardımıyla yapılan kıyafetlerde olduğu gibi bu 5 parça da Optitex isimli bir bilgisayar programı kullanılarak plastiğe desenler verilmiş. Blender isimli bir yazılım ile de dijital bir model oluşturup ürettiği tasarımları o model üzerinde deneme imkanı bulmuş.

Tasarımlarında genelde geometrik ve futuristik desenler kullanan genç kadın, kullanılan malzemelerden dolayı kıyafetler oldukça esnek olduğunu ifade ediyor. Fakat tüm bu özelliklere sahip kıyafetlerin bir parçasını bile ortaya çıkarmak tasarımcının 400 saati -yaklaşık 17 gün- mal olmuş. Ortadaki emeği hayal edebiliriz yani.

Tasarımcı kendi websitesinde teknolojinin tasarımcılara tasarım yapma süreçlerinde daha çok bağımsızlık sağlayacağının altını özellikle çizmiş.

Sonuçta hiç birimiz teknolojinin çok güçlü ve büyük olan moda sektörüne dokunmayacağını bekleyemezdik. Görünen o ki bu tür cesur koleksiyonlar iğne ve ipliğe dokunmadan üretilen yeni nesil tasarım ve tekstil materyallerinin önü açıyor gibi ne dersiniz?

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Growth Istanbul 2: düğün.com CEO’su Emek Kırbıyık ile “Pazar Yeri ve Büyüme”

İkincisi düzenlenen Growth Meetup İstanbul’un konuğu düğün.com CEO’su Emek Kırbıyık. Düğün dikeyinde her geçen gün hızla büyüyen pazar yerinin hikayesinin ve pazar yerinde büyüme imkanlarının konuşulacağı etkinlik 18 Temmuz Çarşamba akşamı Karaköy’de! 

Büyüme stratejilerinin uygulanması en zor alanlardan biri de pazar yerleri. Türkiye’nin en ilgi çekici girişimlerinden biri dugun.com’un kurucusu Emek Kırbıyık büyüme hikayelerini paylaşmak için Growth Meetup Istanbul’da!  

Olabilecek en yerel alanlardan biri olan düğün sektöründe var olmak ve büyümek için ne gibi zorluklarla karşılaşıldı? Hemen her aşaması “geleneksel” olan düğün süreçleri nasıl dijitale aktarıldı? Tamamen yerel bir örnekten yurt dışına çıkacak proje nasıl geliştirildi?  

Tüm bunların konuşulacağı ve tartışılacağı etkinliğe katılım ücretsiz. Tek yapılması gereken etkinlik sayfasından kayıt olmak.  

Her ay alanında yetkin bir konuşmacının katılacağı etkinliğin programı şöyle:   

19.00 – 19.30: Tanışma   

19.30 – 19.50: Konuk Sunumu  

19.50 – 20.00: Çay-Kahve 

20.00 – 20.30: Bir vaka hakkında sohbet  

Kim düzenliyor?  

Etkinlik Online Matbaa bidolubaski.com ve Personel Yönetim Yazılımı Kolay İK tarafından destekleniyor ve düzenleniyor.  

Nerede düzenleniyor?  

Etkinlik mekanı:  bi’dolu TERAS 

Kemankeş Mah. Akçe Sok No:6 D:1-2-3 Karaköy / Beyoğlu  

Nasıl kayıt olunur: Etkinliğin sınırlı kontejanı bulunuyor, kayıtlarınızı  buradan yapabilirsiniz. 

Sosyal medya linkleri:    

Twitter: https://twitter.com/growthistanbul 

Facebook: https://www.facebook.com/growthistanbul/ 

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/growthistanbul/ 

Instagram: https://www.instagram.com/istanbulmeetups/

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bitkiye İnsanlardan Daha İyi Bakan Bir Robot Geliştirildi

  • Çinli robot üreticisi Sun Tianqi bitkiler için altı ayaklı robot geliştirdi. 
  • Robot bitkinin yeterince güneş almasını ve yeterince su almasına yardımcı oluyor. 
  • İlgili yazı: Kendimizi Robotlara Alkışlatır Olduk

Bitkilerin heliotrpik olduğunu yani, ışığın olduğu yere doğru büyüdüğünü fen ya da biyoloji derslerinizden hatırlıyor olabilirsiniz. Fakat bitkiler diğer canlılar gibi hayatta kalma konusunda diğer canlılar kadar çaba gösteremiyorlar. Karanlık bir alanda kalan bitki güneş ışığı gören yere doğru büyüse bile yeterince büyümeden, besin yetersizliği sebebiyle ölebilirler.

Bitkileri canı gibi koruyan insanlar neyse ki bitkiler için mücadele veriyor ve onları ayakta tutabiliyorlar. Çin robot üreticisi Sun Tianqi bitkiler için altı ayaklı bir oyuncak robot geliştirdi. Tianqi’nin şirketi Vincross tarafından üretilen robot, sırtına yerleştirilen bitkinin güneş alması için hareket ediyor, yeterince güneş aldığına karar verince gölgeye çekiliyor ve bitkisi susuz kaldığında özel bir dansla su talep ediyor. 

Yapraklı bir yengeç gibi görünen bu robot-bitki melezinin fonksiyonlarını nasıl gerçekleştirdiği açıklanmadı ancak ışık, gölge ve nem algılayıcılarıyla bu işlemleri gerçekleştirmek çok zor değil.

Ölü Bir Ayçiçeği İlham Verdi

Tianqi bir sergide gölgelik bir alanda gördüğü ölü bir ayçiçeğinden esinlenerek bu projeye başladığını söylüyor. “Bitkiler genellikle oldukça pasif” diyen Tianqi “…onları kesebilirsiniz, yakabilirsiniz, topraktan sökebilirsiniz ve hiçbir şey yapmadan dururlar. Tüm canlılar arasında en az özgürlüğe sahip yaratıklar bunlar.” diyor. Ancak nasıl ki insanlar hareket kabiliyetini geliştirmek için bisikletler, trenler ve uçaklardan faydalanıyorsa, bitkiler de teknolojinin nimetlerinden faydalanabilir.

Tianqi “Robotik tabanı sayesinde bitkiler hareket ve etkileşimi deneyimleyebilir. Umarım bu proje teknoloji ve doğal yaşam arasındaki ilişki konusunda bazı kişilere ilham verir.” diyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link