Geleceğe Yaptığımız En Büyük Yatırım: Çocuklarımız 0

Çocuklar ve gençler kuşkusuz toplumların geleceğinin en önemli unsurları, ve onların gelişimi aynı paralel de toplumların, halkların gelişimi anlamına geliyor. İnsanoğlunun doğal rekabetçi yapısı sayesinde de, aileler çocuklarına daha güzel hayatlar yaşamaları için daha fazla harcama (yatırımlar) yapıyorlar. İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın geçtiğimiz gün yayınladığı rapora göre de, aileler çocukları için gerçek anlamda yemiyor, yediriyor, içmiyor, içiriyor ve geleceklerini daha iyi inşa etmeleri için hem maddi hem manevi ellerinden geleni esirgemiyorlar.

Gelelim raporun detayına, doğum, bakım, sağlık, giyim, ulaştırma ve gıda giderleri dahil olmak üzere, aileler çocuklarına beşikten, üniversiteye dek 80 bin lira ile 1 milyon liranın üzerinde ki geniş bir yelpazede para harcıyorlar. Dar gelirli aileler (asgari ücret ile geçinen), çocuklarına yaklaşık olarak bahsedilen 22-23 yıllık süreç de, en az 80 bin lira harcıyor.  Çocuklarını özel okullara gönderen aileler de ise, çocuklara harcanan para oldukça yüksek.

Raporda, dar gelirli karı kocanın asgari ücretle çalıştığı bir ailenin aylık geliri bin 500, orta gelirli ailenin 4 bin, zengin aileninki ise 8 bin lira olarak baz alınmış. Raporda her yıl için yüzde 5 enflasyon farkı da gözetilirken her ailenin bir çocuğu olduğu var sayıldı. Dar gelirli grupta, çocuğunu tüm eğitim hayatı boyunca devlet kurumlarına gönderen, ve giderleri asgari düzeyde tutan ailelerde yapılan masraf 80 bin lira seviyelerinde oluyor.

İkinci grupta yer alan ortalama 4 bin TL geliri olan aileler ise, çocuklarına 559 bin TL harcıyor. Üst grupta ise bu rakam 1 milyon TL’ye yaklaşıyor.  Bu iki grupta eğitimin sürekli olarak özel okullarda alındığı varsayıldığı için, bu iki ailede giderlerin en büyük kalemini özel okul ücretleri alıyor. Dar gelirli ailelerde ise, en büyük gider kalemi gıda olarak göze çarpıyor.

İSMMMO verilerine göre Türkiye’de 17 milyon 235 bin öğrenci bulunuyor,  ve bunlardan 613 bini özel okullarda eğitim görüyor. 17 milyondan fazla öğrenciye yapılan masraflar toplamda milyarlarca liraya çıkıyor. Fakat ülke olarak hala bu paraların geri dönüşünü sorgulayacak düzeye gelemedik. Çocuğa yapılan masrafın, eğitimine harcanan paranın ülkemizde yatırım olarak görülmemesi mutlaka en büyük mental eksiklik. Duygusal olarak düşünüldüğünde tabii ki, bu söylediklerimiz çok anlamsız olacaktır ancak yine de ülke olarak eğitime ailelerce yapılan yatırımları sorgulamamız gerekiyor. Yatırılan bunca paranın karşılığında elimizde olan insan gücümüzü kıyaslamalı ve gerekli önlemleri almalıyız.

İnternet yayıncılığı, içerik yönetimi üzerine çalışmalar yapar.

Bir Cevap Yazın

Ucuz Uçak Biletleriyle Ünlü Ryanair İflasın Eşiğinde Olabilir 0

Uygun fiyatlı uçak biletleriyle Avrupa’nın en çok tercih edilen havayolu şirketi Ryanair, altı haftada 2 binden fazla uçuşunu durduracak.

İrlandalı ucuz havayolu şirketi, seferlerin dakikliğini artırmak için gelecek altı haftada bin 680 ila 2 bin 100 kadar uçuşunu iptal edeceğini açıkladı.

Şirket,meteorolojik koşullar, pilotların izin planlarındaki değişiklikler, hava trafik kontrolü şirketinin rötarları ve grevleri nedeniyle yaşanan aksaklıklar nedeniyle günlük uçuş programının yüzde 2’sinden azına denk gelen 40 ila 50 seferini durduracağını belirtti.

Mağdur olan birçok yolcu tepkilerini sosyal medya üzerinden belirtirken, Ryanair İletişim Direktörlüğü, “İptallerden etkilenen müşterilerimizden özür dileriz. Kendilerine alternatif uçuşların sağlanması ve tam para iadesinin yapılması için elimizden geleni yapacağız” açıklamasını yayınladı.

Açıklamada ayrıca, “Yaz döneminde hava trafiği yoğunluğumuz rekor seviyeye ulaştı. Temmuz ve ağustosta bu rakam en üst seviyeye çıktı. Ancak eylül ve ekimde pilotlarımız ve kabin görevlilerimizin yıllık izinlerini düzenlememiz gerekiyor” ifadeleri yer aldı.

Ryanair, özellikle Fransa Hava Kontrolü’nde gerçekleşen grevin, son iki haftada, zamanında sefer performansını yüzde 80 düşürdüğünü duyurdu.

Ayrıca, her ne kadar seferlerin dakikliğini arttırmak için uçuşların iptal edileceği açıklansa da, şirketin finansal açıdan aşırı ucuz fiyat politikası uygulaması nedeniyle zarara uğradığı ve bu nedenle küçülme yolunda ilerlediği aldığımız haberler arasında.

Söz konusu uygulama, kış tarifesinin başlayacağı kasım ayına kadar devam edecek.

McCANN’in Yeni CEO’su Melda Barkın oldu! 0

McCANN Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Bölgesi CEO’su Tarek Miknas, McCANN İstanbul’un yeni İcra Kurulu Başkanı (CEO) olarak Melda Barkın’ın 11 Eylül 2017 itibarıyla göreve başladığını açıkladı.

Melda Barkın, McCann İstanbul’un yeni CEO’su oldu. Yeni görevi hakkında “McCANN gibi köklü ve saygın bir ajansın geleceğe taşınmasına liderlik etmek oldukça heyecan verici” diyen Melda Barkın, İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümü’nün ardından UC Berkeley’de Pazarlama Programı’nı tamamladı. Çalıştığı ajansların değişim ve yenilenme süreçlerinin yönetilmesi ve bunların hayata geçirilmesinde önemli deneyimlere sahip olan Barkın, kariyeri boyunca Y&R İstanbul’da genel müdürlük ve Leo Burnett’te CEO’luk görevlerinin yanı sıra, 2015-2016 döneminde Reklamcılık Vakfı Başkanı olarak da görev yaptı.

Türkiye’deki hedeflerimizin ilk ve en büyük adımı”

McCANN Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Bölgesi CEO’su Tarek Miknas da Melda Barkın’ın CEO olmasına ilişkin duygularını; “Melda’nın aramıza katılması hepimizi çok mutlu etti. Bu bizim Türkiye pazarı ile ilgili hedeflerimize ulaşma yolunda attığımız ilk ve en önemli adım. McCANN’in Türkiye pazarında çok zengin bir geçmişi var. Melda’nın varlığı ile çok daha parlak bir geleceğin bizi beklediğine yürekten inanıyorum” sözleriyle ifade etti.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link