Geçmişten Günümüze Pazarlama’nın Devrimi

Bilinen evrende en hızlı gelişen, dönüşen, dönüştüren varlık insan. İnsanlık tarihini değiştiren ve günümüz süreçlerini tetikleyen 3 önemli dönem var.

Birincisi “Bilişsel Dönem”. 70.000 yıl önce ortaya çıkan bu dönemde, insan zihni hayvandan farklılaşarak edilgen olmaktan kurtuluyor.

İkinci önemli dönem Tarım Devrimi. Yaklaşık 12.000 sene önce tarım devrimiyle beraber, dünya yeni ve çok dramatik bir yola girdi.  Kendini doyuran insan artık “fazla” üretimin yolunu buldu. Saban ile başlayan bu dönem fazla ürünün yarattığı etkiyle günümüz dünyasının temellerini attı. Bu ürünün lojistiği, depolanması, pay edilmesi, korunması, takası vb süreçler, doğrudan çalışmayan ama üretimden aslan payını alan ayrıcalıklı sınıfların doğmasına neden oldu. Ruhban sınıflar, askerler, muhasebeciler, yazmanlar gibi hizmet sınıfları oluştu. Maslow’un ünlü ihtiyaçlar hiyerarşisinde bulunan ihtiyaçlarımız, bu dönemde hızlanarak gelişip, olgunlaşmaya başladı.

henry_ford

Üçüncü dönem ise Sanayi Devrimi, günümüz kapital sisteminin ve pazarlama dünyasının hem nedeni, hem de sonuçlarından birisi. Sanayi Devrimi, üretimi kolaylaştırdığı anda bir gerçek ile karşı karşıya kalındı. Üretim artabilir, ama sınırlı sayıdaki tüketici/pazar ile satış nasıl gerçekleştirilecek? Sanayi Devrimi pek çok savaş ve krize neden oldu. Bu nedenlerin altında yeni pazar edinme zorunluluğu bulunuyordu.

Günümüzde de pazarda olmasına neden olacak bir devrimin ayak seslerini duymaktayız. Nesnelerin interneti ile üretim çok kolaylaşıp hızlanacak. Bu da yeni pazar ve hedef kitle ihtiyaçlarını doğuracak. 150 yıl önce savaşlara neden olan satış ihtiyacı bizim çağımızda “pazarlama” ile çözülecek.

Nesnelerin İnterneti Çağı, pazarlamanın çağı olacak. Bu yüzden yazının başlığı Pazarlamanın Devrimi.

Pazarlama hem üretim süreçlerinin ve “fazla” ürünün baskısıyla hem de tüketicinin farklı olma isteği ile daha da önemli bir bakış açısı olarak.

İnsan “iz bırakmak”, farklı olmak dürtüsü ile hareket eder. Bu da pazarlamayı vazgeçilmez bir kavram yapar. Nesnelerin İnterneti Çağı ile pazarlamada devrimsel süreçler yaşıyoruz.

Güney Fransa’da bulunan bir mağarada bir el izi bulundu. Tam 30.000 yaşında. 30.000 yıl önceki insan farklı olmak, ben buradayım demek istemiş ve bir sembol üretmiş. Yeni nesil pazarlama devrimi de bu motivasyondan besleniyor. İnsana birey ve farklı olduğunu hissettirecek süreçler ve semboller üretiyor.

Pazarlama bir eylem olmaktan, sürece doğru hızla kaydı. Şimdiki yönü ise “yaklaşım” olmaya doğru. Üretime, insan kaynağına, iletişime, satışa ve her şeye bir yol çizen yaklaşım…

Pazarlamanın Devrimi ve teknolojik dönüşüm ikna süreçleri yeni bir model kazanıyor.

Pazarlama markalama ve iletişim ile “ortak mitler” yaratan markalar klanlara ihtiyaç duyar. Pazarlamadaki devrim de bu klanların üretilmesi ve sürekliliğinin sağlanması için uğraşacak.

Integrated-Marketing

Markalar yeni çağ ile ortak hayal gücüne yönelik kavramlar üretecek ve sembollerini kullanacak. Markalar oluşturduğu kurguya yönelik bir topluluk olacaklar. Sonucunda kolektif hayal gücü ve ortak mitler, pazarlamanın konularından olacak.

Ortak hayal gücünden beslenen pazarlamanın en önemli aracı semboller ve statüler yaratabilmesi olacak.

Ortak mit, kitleleri hiprotize etme yeteneğine sahip. Tam da bu nedenden Pazarlama Devriminin oyun kurucuları ortak mitlerle yakından ilgileniyor. Apple’ın ısırılmış elmasının dünyanın en eski ortak miti olması bir rastlantı değil.

Pazarlamanın  evrimi sürekli katma değer yaratma üzerine kurulu. 1500’lü yıllarda dünyanın mal/hizmet edeni 250 milyar USD iken,  günümüzde 60 trilyon USD. Nüfus artışı ise, 500 milyondan 7 milyara. Nüfus 14 kat, ortak katma değer 240 kat artmış. Pazarlama yaklaşımı durmadan çalışmış. Özellikle nesnelerin interneti daha da yoğun işlemeye başladığında 240 değil, belki de 1000 katı bir katma değer oluşacak.

Biz, Nesnelerin İnternetine tüketici olarak hazırız, ama üretici olacak bir yaklaşım acilen geliştirilmek zorunda. Yoksa, bilim kurgu dünyasında çağ dışı kalabiliriz. Pazarlama da bizi bu dünyaya adapte edebilecek bir unsur. Pazarlama devriminden kazançlı çıkmak için daha çok sanat, daha çok bilim, daha çok insan odağı…

Bu yazı konuk yazarımız Can Emir tarafından kaleme alınmıştır.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Kahveli Coca Cola, Türkiye’de Satışa Çıktı

Coca-Cola Türkiye, 2017 yılı içinde ürün dizisinde farklı uygulamalar yapmaya devam ediyor. Coca Cola Light ve Zero çeşitlerini Coca Cola Şekersiz ürününde birleştiren marka, yaz dönemine gireceğimiz süreçte yeni bir ürünü daha test pazarlaması için piyasaya çıkardı: Kahveli Coca-Cola.

Test pazarlaması, ürünün hedef pazar bölgesinin tümünde pazarlamasına geçilmeden önce nasıl karşılanacağını görmek, satış ve karlılık durumunu öngörebilmek amacıyla pazarın belirli bölgelerinde test amaçlı sunulmasıdır. Test pazarlamaları genellikle belirli süreler için uygulanır. Birkaç ay veya bir mevsim periyotları seçilebilmektedir. Kahveli Coca-Cola ülkemizde en az bir yaz boyunca raflarda olacak.

İçecek sektöründe ürün dizisini (aynı ürünün farklı çeşitleri) artırma yöntemi son dönemde tüketicilerden talep görmeye devam ediyor. Yurtdışında vişneli ve vanilyalı Coca-Cola çeşitleri ile bilinen marka, bu yıl ülkemizde kahveli Coca-Cola ürününe yönelik talebi test pazarlaması ile görmeye çalışacak. Dünyadaki değişen talebe bağlı olarak şekersiz Coca-Cola geçtiğimiz aylarda piyasada yer almaya başladı. Bu gelişmeye rağmen ülkemizde şekersiz gazlı içeceklerin pazar payı henüz %10’nun altında bulunuyor. Şekersiz gazlı içecek talebine yönelik bir hamle de geçtiğimiz aylarda Pepsi’den gelmişti. Pepsi, limonlu kola ürünü Pepsi-Twist’in kalorisiz çeşidini ambalaj tasarımında değişikliğe giderek piyasaya sürmüştü.

Test pazarlaması ilkelerine uygun olarak Coca-Cola, kahveli Coca-Cola’yı İstanbul başta olmak üzere, Türkiye’nin güney kıyı kesiminde ve diğer önemli görülen bölgelerde tüketicilerin beğenisine sundu.

İçerdiği kafeinden ötürü kahve ve kola tüketimine mesafeli yaklaşan ve ürün tüketimine psikolojik sınırlar koyan Türk tüketicisi, ürünün bileşimine ve tadına nasıl bir tepki verecek? Test pazarlamasından sonra kahveli Coca-Cola, kalıcı bir ürün olarak Coca-Cola Türkiye’nin ürün serisi içinde yer alacak mı? Şüphesiz bunu ürünün yaz ayı satış performansı belirleyecek.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İsminin Yanlış Telaffuzunu Muhteşem Bir Kampanyaya Dönüştürüp Ödül Alan Marka: MailChimp

  •  Markanızın isminin yanlış telaffuzu alıp nasıl ödüllü bir kampanya haline getirebilirsiniz?
  • MailShrimp, KaleLimp ve JailBlimp gibi dokuz farklı telaffuz hatası Mailchimp’e her zaman hatırlanabilecek bir kampanya yaratma ilhamı verdi, detaylar aşağıda,
  • Benzeri yazılar için;Start-Uplar için Kullanabileceğiniz En İyi 8 Pazarlama Aracı

Pazarlama otomasyonu ve e-mail pazarlama konularında akla ilk gelen markalardan olan MailChimp, geçtiğimiz sene yaptığı efsanevi pazarlama kampanyası hala çok konuşulurken bizlerde hem 2017 Cannes Lions International Festival of Creativity ödüllü bu kampanyayı tekrar hatırlatalım hem de izlemeyenler için kampanyayı tekrar anlatalım istedik.

Google’a sorduğumuz sorulardaki yazım yanlışlarını düzelttiği klasik soru kalıbını alıp bütün bir kampanyanın ana fikri yapan şirket, isminin yanlış telaffuzunu oldukça eğlenceli bir yolla anlatırken adeta aklının aklımıza kazınmasını sağlıyor. “Did you mean Mailchimp?”  sorusunun hakimiyetindeki kampanya ismin ona çok benzer dokuz farklı yanlış telaffuzunu birbirinden farklı, absürt şeylere dönüştürüyor.

Bunlardan üç tanesi MailShrimp, KaleLimp ve JailBlimp mod filmi diyebileceğimiz tarzda ve her yanlış telaffuz için kurulan mikro sitelerde yayına geçmeden önce Amerika’da ki birkaç sinema da yayınlanıyor.

Ve sanırım en güzeli de bir çoğunun distopik birer evren resmediyor hissi vermesi. Sizce?

MailShrimp

Robert Vacha ve Peter Klimes başrolündeki bu film, posta servisinde çalışan bir çocuğun karides (shrimp) sandviçi yemesini epik bir hale getiriyor.

KaleLimp

Zdenek Subr, Helena Jilkova, Boris Wilkenin başrolündeki bu kısa filmde bir lahana yaprağının tabağa olan yolculuğu lahanadan bir köpeğin maceraları şeklinde anlatılıyor.

JailBlimp

Bir hapisten kaçış hikayesi ne kadar garip olabilir. Tam da yukarıda izlediğiniz kısa film kadar. Bir doğum günü kızının kukla oyuncağını ezmesinden çıkan bir kaçış hikayesi…

VeilHymn

VeilHymn, Devonté Hynes ve Bryndon Cook isimli iki sanatçı ile yapılan bir ortaklığın ürünü. Ziyaretçiler veilhymn.com’u ziyaret ettiğinde 4:35 dk süren ve dinlemesi pek bir keyifli bir video ile karşılaşıyor.

SnailPrimp

Belki de aradığınız yaşlanma karşıtı birkaç üründü diye düşünen MailChimp salyongoz özlü yaşlanma karşıtı ürününden bahsetmek istedi. Instagram sayfası bile var: instagram.com/snailprimp.

 

FailChips

Kendisi gerçek bir ürün, tek sıkıntısı ise parçalanmış olması.

WhaleSynth

whalesynth.com’u ziyaret ederek bugüne kadar aradığınız o ritmi kendiniz okyanus seslerinin rahatlatıcı atmosferi ile bulabilirsiniz.

NailChamp

Tırnak süslemenin son moda versiyonları Tumblr-vari sitesi ile NailChamp’te sizi bekliyor. Hem de süslenmiş tırnakların yarıştığı bir yarışma için oy bile kullanabiliyorsunuz.

MaleCrimp

malecrimp.com, MaleCrimp Tumblr sitesi ile saçlarına ince kıvrımlar veren erkeklerin hikayesini anlatıyor. Öyle ki bu hikaye Buzzfeed’e bile konu oldu zamanında.

Bu başarılı kampanyanın arkasında Droga5, New York bulunuyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link