Geçmişten Günümüze Pazarlama’nın Devrimi

Bilinen evrende en hızlı gelişen, dönüşen, dönüştüren varlık insan. İnsanlık tarihini değiştiren ve günümüz süreçlerini tetikleyen 3 önemli dönem var.

Birincisi “Bilişsel Dönem”. 70.000 yıl önce ortaya çıkan bu dönemde, insan zihni hayvandan farklılaşarak edilgen olmaktan kurtuluyor.

İkinci önemli dönem Tarım Devrimi. Yaklaşık 12.000 sene önce tarım devrimiyle beraber, dünya yeni ve çok dramatik bir yola girdi.  Kendini doyuran insan artık “fazla” üretimin yolunu buldu. Saban ile başlayan bu dönem fazla ürünün yarattığı etkiyle günümüz dünyasının temellerini attı. Bu ürünün lojistiği, depolanması, pay edilmesi, korunması, takası vb süreçler, doğrudan çalışmayan ama üretimden aslan payını alan ayrıcalıklı sınıfların doğmasına neden oldu. Ruhban sınıflar, askerler, muhasebeciler, yazmanlar gibi hizmet sınıfları oluştu. Maslow’un ünlü ihtiyaçlar hiyerarşisinde bulunan ihtiyaçlarımız, bu dönemde hızlanarak gelişip, olgunlaşmaya başladı.

henry_ford

Üçüncü dönem ise Sanayi Devrimi, günümüz kapital sisteminin ve pazarlama dünyasının hem nedeni, hem de sonuçlarından birisi. Sanayi Devrimi, üretimi kolaylaştırdığı anda bir gerçek ile karşı karşıya kalındı. Üretim artabilir, ama sınırlı sayıdaki tüketici/pazar ile satış nasıl gerçekleştirilecek? Sanayi Devrimi pek çok savaş ve krize neden oldu. Bu nedenlerin altında yeni pazar edinme zorunluluğu bulunuyordu.

Günümüzde de pazarda olmasına neden olacak bir devrimin ayak seslerini duymaktayız. Nesnelerin interneti ile üretim çok kolaylaşıp hızlanacak. Bu da yeni pazar ve hedef kitle ihtiyaçlarını doğuracak. 150 yıl önce savaşlara neden olan satış ihtiyacı bizim çağımızda “pazarlama” ile çözülecek.

Nesnelerin İnterneti Çağı, pazarlamanın çağı olacak. Bu yüzden yazının başlığı Pazarlamanın Devrimi.

Pazarlama hem üretim süreçlerinin ve “fazla” ürünün baskısıyla hem de tüketicinin farklı olma isteği ile daha da önemli bir bakış açısı olarak.

İnsan “iz bırakmak”, farklı olmak dürtüsü ile hareket eder. Bu da pazarlamayı vazgeçilmez bir kavram yapar. Nesnelerin İnterneti Çağı ile pazarlamada devrimsel süreçler yaşıyoruz.

Güney Fransa’da bulunan bir mağarada bir el izi bulundu. Tam 30.000 yaşında. 30.000 yıl önceki insan farklı olmak, ben buradayım demek istemiş ve bir sembol üretmiş. Yeni nesil pazarlama devrimi de bu motivasyondan besleniyor. İnsana birey ve farklı olduğunu hissettirecek süreçler ve semboller üretiyor.

Pazarlama bir eylem olmaktan, sürece doğru hızla kaydı. Şimdiki yönü ise “yaklaşım” olmaya doğru. Üretime, insan kaynağına, iletişime, satışa ve her şeye bir yol çizen yaklaşım…

Pazarlamanın Devrimi ve teknolojik dönüşüm ikna süreçleri yeni bir model kazanıyor.

Pazarlama markalama ve iletişim ile “ortak mitler” yaratan markalar klanlara ihtiyaç duyar. Pazarlamadaki devrim de bu klanların üretilmesi ve sürekliliğinin sağlanması için uğraşacak.

Integrated-Marketing

Markalar yeni çağ ile ortak hayal gücüne yönelik kavramlar üretecek ve sembollerini kullanacak. Markalar oluşturduğu kurguya yönelik bir topluluk olacaklar. Sonucunda kolektif hayal gücü ve ortak mitler, pazarlamanın konularından olacak.

Ortak hayal gücünden beslenen pazarlamanın en önemli aracı semboller ve statüler yaratabilmesi olacak.

Ortak mit, kitleleri hiprotize etme yeteneğine sahip. Tam da bu nedenden Pazarlama Devriminin oyun kurucuları ortak mitlerle yakından ilgileniyor. Apple’ın ısırılmış elmasının dünyanın en eski ortak miti olması bir rastlantı değil.

Pazarlamanın  evrimi sürekli katma değer yaratma üzerine kurulu. 1500’lü yıllarda dünyanın mal/hizmet edeni 250 milyar USD iken,  günümüzde 60 trilyon USD. Nüfus artışı ise, 500 milyondan 7 milyara. Nüfus 14 kat, ortak katma değer 240 kat artmış. Pazarlama yaklaşımı durmadan çalışmış. Özellikle nesnelerin interneti daha da yoğun işlemeye başladığında 240 değil, belki de 1000 katı bir katma değer oluşacak.

Biz, Nesnelerin İnternetine tüketici olarak hazırız, ama üretici olacak bir yaklaşım acilen geliştirilmek zorunda. Yoksa, bilim kurgu dünyasında çağ dışı kalabiliriz. Pazarlama da bizi bu dünyaya adapte edebilecek bir unsur. Pazarlama devriminden kazançlı çıkmak için daha çok sanat, daha çok bilim, daha çok insan odağı…

Bu yazı konuk yazarımız Can Emir tarafından kaleme alınmıştır.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Markaların İçimizi Isıtan Sevgililer Günü Reklamları

Markalar, sevgililer günü gibi özel günleri severler. Her yıl şubat ayıyla başlayan Sevgililer Günü telaşı, bu yıl da markaların eğlenceli, renkli kampanya ve indirimleriyle Sevgililer Günü arifesine hareketlilik katmaya devam ediyor.

Hepsi ayrı ayrı bir hikayeyi anlatan reklam filmleri ile markalar ister yalnız ol, ister sevgili, ister platonik, aşka dair hislerini kimseyi ayırt etmeden bu Sevgililer Günü’nde de bizimle paylaştılar. Bakalım ortaya nasıl tarzlar çıkmış. İşte o yüreğimizi ısıtan reklam filmleri;

1. Enza Home

2. Cardfinans

3. Defacto

4. GittiGidiyor

5. Media Markt

6. Kiğılı

7. ATÜ Duty Free

8. Vestel

9. Pandora

10. Patırtı.com

Pazarlama ve iş dünyasına ait önemli gelişmeleri, her hafta düzenli olarak sizlere gönderiyoruz. Sizde haftanın gelişmelerinden haber olmak istiyorsanız buradan mail listemize kayıt olabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Gucci Halüsinasyonu New York ve Milan’da İki Duvarda Hayat Buldu

Lüks moda markası denildiğinde akla gelen ilk isimlerden Gucci, 2018 İlkbahar Yaz koleksiyonunda sadece ürünleri ile değil klasik sanat eserleri temalı reklam kampanyası ile de gözleri şenlendiriyor.

#GucciHallunication adı verilen kampanya kapsamında yeni koleksiyon birçok farklı mecrada tanıtılmaya başlandı bile. İspanyol illüstratör Ignasi Monreal ile daha önce hiç denenmemiş, büyüleyici bir kampanyaya imza atan marka, Milano ve New York sokaklarına Gucci sanat eserlerini taşımak için sadece vitrinlerini değil, duvarları da Monreal’in illüstrasyonları ile kaplıyor.

Guccivari olarak nitelendirilmeyecek bir reklam mecrası olarak görebileceğimiz bu murallar New York’un Lafayette Sokağı ve Milan Corso Garibaldi’de bulunuyor. New York murali Gucci güneş gözlüğü kampanyasına dikkat çekmek için yapılmışken, Milan murali ise Jan van Eyck tarafından 1434 yılında yapılan “Arnolfini’nin Evlenmesi” isimli yağlıboya çalışma ve Hieronymus Bosch tarafından 1503 yılında yapılan ”Dünyevi Zevkler Bahçesi” isimli çalışmalardan etkilenerek hazırlanan

Aşağıda izleyebileceğiniz gerçek ötesi reklam kampanyasında ise kendimizi bir anda Gucci Sanat Galerisi’nde buluyoruz. Tüm illüstrasyonların dijital olarak yaratıldığı bu filmde tüm koleksiyon sanat eserlerine ustalıkla yerleşmenin bir yolunu buluyor.

Vaadettiği halüsinasyonu gerçek anlamda yaratan Gucci, hem moda hem de reklam tarihine geçebilecek güzellikte bir kampanyaya imza atmış. Şimdilerde iki ikon moda şehrinde yer alan murallerin 2 ay kadar yerlerinde kalacağı belirtiliyor.

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link