Gartner’a Göre Siber Güvenlik Sektörü 2017’de %7 Genişleyerek 86 Milyar Doları Bulacak

Analiz şirketi Gartner yayınladığı son çalışmasında bilişim teknolojilerine sunulan siber güvenlik ürün ve servislerinin 2017’de %7 genişleyerek 86.4 milyar dolara ulaşacağını öngördüğünü belirtti. Bu son gelişmeyle birlikte siber güvenlik girişimlerinin ve B2B hizmet sunan servislerin sektörde önemli bir yere sahip olacağını öngörebiliriz.
Gartner, altyapı koruma ve güvenlik pazarında büyük bir gelişme öngörse de bu gelişmelerin küçük bir tabandan geldiğini belirtti. Gartner’ın çalışmasında öne sürdüğü veriler ve tahminler, önümüzdeki yıllarda güvenlik ihlallerinin devam etmesi ve bu konuda yapılan harcamanın giderek artmasıyla da oldukça ilgili.
Araştırmada belirtilen ve 2021 yılına kadar gelişme göstermesi beklenen bir diğer etken ise etkileşimli uygulama güvenliği testi başta olmak üzere güvenlik testlerine harcanması beklenen yüksek miktarlar. En hızlı gelişecek diğer alanlarda ise bilgi teknolojilerinde outsource kaynak kullanımını, danışmanlık ve uygulama geliştirme hizmetlerini rahatlıkla belirtebiliriz.
Araştırmada ayrıca bağlı donanım hizmetlerinin diğer alanlara göre çok daha yavaş bir gelişim göstereceği de özellikle söyleniyor. Bu gelişmenin nedenini ise Gartner, genel bulut ve güvenlik sistemlerinin SaaS odaklı çözümlere doğru odağını kaydırmasıyla açıklıyor. Ek olarak belirtmek gerekirse bu gelişmelerin yapı taşlarından biri de 2018’de Avrupa Birliği tarafından yürürlüğe girecek olan Genel Veri Koruma Yönetmeliği.
2016 Yılı Siber Saldırı ve Güvenlik Verileri
 Gartner, AB düzenlemesiyle birlikte gelen veri kaybını önleme kararlarının %65’nin 2018 yılına kadar sürecek olduğunu düşünüyor. Ayrıca çok uluslu şirketler de yeni yasaya uymak zorunda kalacakları için düzenlemenin küresel bir etkiye sahip olacağı da kaçınılmaz bir gelişme.
Gartner’ın temel araştırma analisti Sid Deshpande, yaptığı açıklamada: “Güvenlik olaylarının ticari etkileri ve gelişmekte olan manzara hakkında CEO’lar ve yönetim kurulları arasındaki farkındalığın artması, güvenlik ürünleri ve hizmetleri için harcamaların devam etmesine yol açtı” dedi.
Gartner ayrıca güvenlik hizmetleri ve yönetimli güvenlik servislerinde daha geniş kapsamlı bir artış bekliyor. Öngörülen rakamlar ise 2020 yılına kadar oranların %20’den %40’a doğru bir gelişme göstereceğini gösteriyor. Bu süreç büyük oranda kısa sürede güvenlik programları tasarlamak, oluşturmak ve kullanma karmaşıklığını ortadan kaldırmak isteyen şirketler tarafından yönlendiriliyor.
Güvenlik servisi şirketleri ve güvenlik danışmanları güvenlik servislerini geliştirdikçe müşterilerinden çok daha geniş imkanlara ve servis paketlerine sahip olacaklar. Şirket, aynı zamanda yeni güvenlik sözleşmelerinin sektör için 2020’ye kadar oldukça kapsamlı bir büyüme imkanı sunacağını belirtiyor.
Tüm bu gelişmelere rağmen Gartner çalışanı Deshpande, şirketlerin “temel güvenlik ve risk ile ilgili çalışmalarını” iki katına çıkarması gerektiğini de ekleyerek tehdit merkezli güvenlik açığı yönetimini vurguluyor. Merkezi kayıt yönetimi,  dahili ağ segmentasyonu, yedeklemeler ve sistem güncellemeleri gibi konuların “şimdi” her zamankinden çok daha önemli olduğunu da belirtmek gerekiyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Ben Berk. İzmir'de yaşıyorum, dijital medya sektörüyle yakından ilgili, girişimcilik dünyasına meraklı bir lise ögrencisiyim. Hakkımda daha detaylı bilgiye sitem üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Kahveli Coca Cola, Türkiye’de Satışa Çıktı

Coca-Cola Türkiye, 2017 yılı içinde ürün dizisinde farklı uygulamalar yapmaya devam ediyor. Coca Cola Light ve Zero çeşitlerini Coca Cola Şekersiz ürününde birleştiren marka, yaz dönemine gireceğimiz süreçte yeni bir ürünü daha test pazarlaması için piyasaya çıkardı: Kahveli Coca-Cola.

Test pazarlaması, ürünün hedef pazar bölgesinin tümünde pazarlamasına geçilmeden önce nasıl karşılanacağını görmek, satış ve karlılık durumunu öngörebilmek amacıyla pazarın belirli bölgelerinde test amaçlı sunulmasıdır. Test pazarlamaları genellikle belirli süreler için uygulanır. Birkaç ay veya bir mevsim periyotları seçilebilmektedir. Kahveli Coca-Cola ülkemizde en az bir yaz boyunca raflarda olacak.

İçecek sektöründe ürün dizisini (aynı ürünün farklı çeşitleri) artırma yöntemi son dönemde tüketicilerden talep görmeye devam ediyor. Yurtdışında vişneli ve vanilyalı Coca-Cola çeşitleri ile bilinen marka, bu yıl ülkemizde kahveli Coca-Cola ürününe yönelik talebi test pazarlaması ile görmeye çalışacak. Dünyadaki değişen talebe bağlı olarak şekersiz Coca-Cola geçtiğimiz aylarda piyasada yer almaya başladı. Bu gelişmeye rağmen ülkemizde şekersiz gazlı içeceklerin pazar payı henüz %10’nun altında bulunuyor. Şekersiz gazlı içecek talebine yönelik bir hamle de geçtiğimiz aylarda Pepsi’den gelmişti. Pepsi, limonlu kola ürünü Pepsi-Twist’in kalorisiz çeşidini ambalaj tasarımında değişikliğe giderek piyasaya sürmüştü.

Test pazarlaması ilkelerine uygun olarak Coca-Cola, kahveli Coca-Cola’yı İstanbul başta olmak üzere, Türkiye’nin güney kıyı kesiminde ve diğer önemli görülen bölgelerde tüketicilerin beğenisine sundu.

İçerdiği kafeinden ötürü kahve ve kola tüketimine mesafeli yaklaşan ve ürün tüketimine psikolojik sınırlar koyan Türk tüketicisi, ürünün bileşimine ve tadına nasıl bir tepki verecek? Test pazarlamasından sonra kahveli Coca-Cola, kalıcı bir ürün olarak Coca-Cola Türkiye’nin ürün serisi içinde yer alacak mı? Şüphesiz bunu ürünün yaz ayı satış performansı belirleyecek.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İsminin Yanlış Telaffuzunu Muhteşem Bir Kampanyaya Dönüştürüp Ödül Alan Marka: MailChimp

  •  Markanızın isminin yanlış telaffuzu alıp nasıl ödüllü bir kampanya haline getirebilirsiniz?
  • MailShrimp, KaleLimp ve JailBlimp gibi dokuz farklı telaffuz hatası Mailchimp’e her zaman hatırlanabilecek bir kampanya yaratma ilhamı verdi, detaylar aşağıda,
  • Benzeri yazılar için;Start-Uplar için Kullanabileceğiniz En İyi 8 Pazarlama Aracı

Pazarlama otomasyonu ve e-mail pazarlama konularında akla ilk gelen markalardan olan MailChimp, geçtiğimiz sene yaptığı efsanevi pazarlama kampanyası hala çok konuşulurken bizlerde hem 2017 Cannes Lions International Festival of Creativity ödüllü bu kampanyayı tekrar hatırlatalım hem de izlemeyenler için kampanyayı tekrar anlatalım istedik.

Google’a sorduğumuz sorulardaki yazım yanlışlarını düzelttiği klasik soru kalıbını alıp bütün bir kampanyanın ana fikri yapan şirket, isminin yanlış telaffuzunu oldukça eğlenceli bir yolla anlatırken adeta aklının aklımıza kazınmasını sağlıyor. “Did you mean Mailchimp?”  sorusunun hakimiyetindeki kampanya ismin ona çok benzer dokuz farklı yanlış telaffuzunu birbirinden farklı, absürt şeylere dönüştürüyor.

Bunlardan üç tanesi MailShrimp, KaleLimp ve JailBlimp mod filmi diyebileceğimiz tarzda ve her yanlış telaffuz için kurulan mikro sitelerde yayına geçmeden önce Amerika’da ki birkaç sinema da yayınlanıyor.

Ve sanırım en güzeli de bir çoğunun distopik birer evren resmediyor hissi vermesi. Sizce?

MailShrimp

Robert Vacha ve Peter Klimes başrolündeki bu film, posta servisinde çalışan bir çocuğun karides (shrimp) sandviçi yemesini epik bir hale getiriyor.

KaleLimp

Zdenek Subr, Helena Jilkova, Boris Wilkenin başrolündeki bu kısa filmde bir lahana yaprağının tabağa olan yolculuğu lahanadan bir köpeğin maceraları şeklinde anlatılıyor.

JailBlimp

Bir hapisten kaçış hikayesi ne kadar garip olabilir. Tam da yukarıda izlediğiniz kısa film kadar. Bir doğum günü kızının kukla oyuncağını ezmesinden çıkan bir kaçış hikayesi…

VeilHymn

VeilHymn, Devonté Hynes ve Bryndon Cook isimli iki sanatçı ile yapılan bir ortaklığın ürünü. Ziyaretçiler veilhymn.com’u ziyaret ettiğinde 4:35 dk süren ve dinlemesi pek bir keyifli bir video ile karşılaşıyor.

SnailPrimp

Belki de aradığınız yaşlanma karşıtı birkaç üründü diye düşünen MailChimp salyongoz özlü yaşlanma karşıtı ürününden bahsetmek istedi. Instagram sayfası bile var: instagram.com/snailprimp.

 

FailChips

Kendisi gerçek bir ürün, tek sıkıntısı ise parçalanmış olması.

WhaleSynth

whalesynth.com’u ziyaret ederek bugüne kadar aradığınız o ritmi kendiniz okyanus seslerinin rahatlatıcı atmosferi ile bulabilirsiniz.

NailChamp

Tırnak süslemenin son moda versiyonları Tumblr-vari sitesi ile NailChamp’te sizi bekliyor. Hem de süslenmiş tırnakların yarıştığı bir yarışma için oy bile kullanabiliyorsunuz.

MaleCrimp

malecrimp.com, MaleCrimp Tumblr sitesi ile saçlarına ince kıvrımlar veren erkeklerin hikayesini anlatıyor. Öyle ki bu hikaye Buzzfeed’e bile konu oldu zamanında.

Bu başarılı kampanyanın arkasında Droga5, New York bulunuyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link