Gartner’a Göre Siber Güvenlik Sektörü 2017’de %7 Genişleyerek 86 Milyar Doları Bulacak 0

Analiz şirketi Gartner yayınladığı son çalışmasında bilişim teknolojilerine sunulan siber güvenlik ürün ve servislerinin 2017’de %7 genişleyerek 86.4 milyar dolara ulaşacağını öngördüğünü belirtti. Bu son gelişmeyle birlikte siber güvenlik girişimlerinin ve B2B hizmet sunan servislerin sektörde önemli bir yere sahip olacağını öngörebiliriz.
Gartner, altyapı koruma ve güvenlik pazarında büyük bir gelişme öngörse de bu gelişmelerin küçük bir tabandan geldiğini belirtti. Gartner’ın çalışmasında öne sürdüğü veriler ve tahminler, önümüzdeki yıllarda güvenlik ihlallerinin devam etmesi ve bu konuda yapılan harcamanın giderek artmasıyla da oldukça ilgili.
Araştırmada belirtilen ve 2021 yılına kadar gelişme göstermesi beklenen bir diğer etken ise etkileşimli uygulama güvenliği testi başta olmak üzere güvenlik testlerine harcanması beklenen yüksek miktarlar. En hızlı gelişecek diğer alanlarda ise bilgi teknolojilerinde outsource kaynak kullanımını, danışmanlık ve uygulama geliştirme hizmetlerini rahatlıkla belirtebiliriz.
Araştırmada ayrıca bağlı donanım hizmetlerinin diğer alanlara göre çok daha yavaş bir gelişim göstereceği de özellikle söyleniyor. Bu gelişmenin nedenini ise Gartner, genel bulut ve güvenlik sistemlerinin SaaS odaklı çözümlere doğru odağını kaydırmasıyla açıklıyor. Ek olarak belirtmek gerekirse bu gelişmelerin yapı taşlarından biri de 2018’de Avrupa Birliği tarafından yürürlüğe girecek olan Genel Veri Koruma Yönetmeliği.
2016 Yılı Siber Saldırı ve Güvenlik Verileri
 Gartner, AB düzenlemesiyle birlikte gelen veri kaybını önleme kararlarının %65’nin 2018 yılına kadar sürecek olduğunu düşünüyor. Ayrıca çok uluslu şirketler de yeni yasaya uymak zorunda kalacakları için düzenlemenin küresel bir etkiye sahip olacağı da kaçınılmaz bir gelişme.
Gartner’ın temel araştırma analisti Sid Deshpande, yaptığı açıklamada: “Güvenlik olaylarının ticari etkileri ve gelişmekte olan manzara hakkında CEO’lar ve yönetim kurulları arasındaki farkındalığın artması, güvenlik ürünleri ve hizmetleri için harcamaların devam etmesine yol açtı” dedi.
Gartner ayrıca güvenlik hizmetleri ve yönetimli güvenlik servislerinde daha geniş kapsamlı bir artış bekliyor. Öngörülen rakamlar ise 2020 yılına kadar oranların %20’den %40’a doğru bir gelişme göstereceğini gösteriyor. Bu süreç büyük oranda kısa sürede güvenlik programları tasarlamak, oluşturmak ve kullanma karmaşıklığını ortadan kaldırmak isteyen şirketler tarafından yönlendiriliyor.
Güvenlik servisi şirketleri ve güvenlik danışmanları güvenlik servislerini geliştirdikçe müşterilerinden çok daha geniş imkanlara ve servis paketlerine sahip olacaklar. Şirket, aynı zamanda yeni güvenlik sözleşmelerinin sektör için 2020’ye kadar oldukça kapsamlı bir büyüme imkanı sunacağını belirtiyor.
Tüm bu gelişmelere rağmen Gartner çalışanı Deshpande, şirketlerin “temel güvenlik ve risk ile ilgili çalışmalarını” iki katına çıkarması gerektiğini de ekleyerek tehdit merkezli güvenlik açığı yönetimini vurguluyor. Merkezi kayıt yönetimi,  dahili ağ segmentasyonu, yedeklemeler ve sistem güncellemeleri gibi konuların “şimdi” her zamankinden çok daha önemli olduğunu da belirtmek gerekiyor.
Ben Berk. İzmir'de yaşıyorum, dijital medya sektörüyle yakından ilgili, girişimcilik dünyasına meraklı bir lise ögrencisiyim. Hakkımda daha detaylı bilgiye sitem üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Kahve Tiryakilerine Uyku Açan Porsche Sürprizi 0

ABD’nin Los Angeles kentinin bir ilçesi olan Carson’daki kahve dükkânı geçtiğimiz günlerde müşterilerini şaşırtan sabah sürprizlerine sahne oldu. Porsche tanıtımı olan çalışmada, kahve dükkânındaki barista, sabah mahmurluğundan arınmak için kahveye koşan müşterilere E-Jolt adlı yeni ve gizemli bir içecekleri olduğunu, bu içeceğin inanılmayacak derecede güç verdiğini, fakat bu içeceği denemek için bir izin kâğıdı imzalamaları gerektiğini söylüyor. Deneyeceğini söyleyenlere ise E-Jolt’un kapıda onları beklediğini belirtiyor.

Dükkândan şüphe ve merakla çıkan müşterileri ise kapının önünde bir Porsche bekliyor ve böylece merakın yerini büyük bir heyecan alıyor. Kahve tutkunları, profesyonel sürücü tarafından kullanılan ve son hızla daireler çizen Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid model arabayla, trafiğe kapalı alanda unutamayacakları bir deneyim yaşıyor. Bu ilginç anlar da gizli kamera çekimleriyle ekrana yansıtılıyor. Otomobilin tam 680 beygir gücünde olduğunu ve 0’dan 60 kilometreye sadece 3.2 saniyede çıktığını göz önüne alırsak, ortaya çıkan görüntülerin son derece doğal olduğunu kabul etmemiz gerekiyor.

Sürüşler, söz konusu kahve dükkânına yaklaşık 3.2 kilometre uzaklıktaki Porsche Deneyim Merkezi’nde yapılmış ve projeyi gerçekleştiren Cramer-Krasselt’in Yaratıcı Yönetmeni Marshall Ross’un dediğine göre fikir tamamen, hibrid teknoloji algısını ters yüz etmek üzerine kurgulanmış.

Ross’un dediklerine bakılırsa bu kurgu, çevre dostu teknolojilerin iyi performans gösterdiğini kitlelere kanıtlamak için biçilmiş kaftan. Özellikle çoğunluğun hibrid teknolojilere kendini henüz yakın hissetmediğini göz önüne aldığımızda, kafeinin uyarıcı etkisinden yola çıkılarak, iyi teknoloji ve ekolojik duyarlık kavramlarını iki öz değer olarak gören Porsche için yapılan bu çalışma, “tam isabet” görünüyor. Tıpkı kafein gibi uyarıcı, uyandırıcı, gözleri açan ve güç veren bir deneyim.

Porsche kahve
Marka, kahvenin uyanık tutucu etkisiyle ürününü güzel bir şekilde eşleştirmiş.

Bununla birlikte kahve dükkânı deneyimi, Cramer-Krasselt ile Porsche’nin iş birliği yaptığı ilk yaratıcı çalışma değil. İkili daha önce, hologramın ve diğer yeni teknolojilerin de kullanıldığı dergi reklamları da dâhil olmak üzere, farklı çalışmalarda yan yana gelmiş. İnovasyon kavramının Porsche markasının çekirdeğini oluşturduğunu düşündüğümüzde, marka bunu iletişim süreçlerine de yansıtıyor ve inovasyondan bahsetmekle kalmayıp bu kavramın gerektirdiği yönde davranmak için yeni projelerle karşımıza çıkıyor. Marka ayrıca, müşteri memnuniyetiyle de dikkat çekiyor.

Ross tam da bu noktada, E-Jolt çalışması için önlerindeki en büyük zorluğu, aracın insanlara ne denli yenilenme ve şaşkınlık hissi verdiğini gösterirken, aynı zamanda onları gülümseten bir durum oluşturma konusunda yaşadıklarını belirtiyor. Gizli kamera kullanımının ise gösterilen tepkileri doğal hâlleriyle yakalamada oldukça etkili olduğunu, bunu en iyi şekilde yansıtmak için çekimlerde sayısız gizli kamera kullanıldığını da sözlerine ekliyor.

İşin başarılı ve yaratıcı kurgusu, deneyimi yaşayan ziyaretçilerin tepkilerinde yakından görülüyor.

Elbette çalışmadaki gerçeklik unsuru, iki gün süren çekimlerde ajans tarafına az da olsa gergin anlar yaşatmış. Zira çalışmanın bütün başarısı, insanların verecekleri tepkiye bağlıydı. Baristanın ziyaretçileri E-Jolt içeceği için ikna konuşması ve izin kâğıdının denemeye karar verenleri caydırma olasılığı, ajans ekibini hep diken üstünde tutmuş.

Özetle Porsche, mekân ve içeceğin insanlarda uyandırdığı tazelenme, uyku açma ve zindelik verme hislerinden yola çıkıp bununla uyumlu olarak ürününü ilgi çekici ve yaratıcı bir şekilde tanıtmış. Kim bilir? Belki aramızdan biri ya da birileri de bir gün Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid sahibi olur, belli mi olur? Sonuçta o gün o kahve dükkânında değildik diye, hayallerimizi de satmadık ya!

IKEA’dan 450 Milyon Dolara Satılan Leonardo da Vinci Tablosuna Gönderme 0

Geçtiğimiz hafta ünlü ressam Leonarda da Vinci’nin Salvator Mundi isimli tablosu bir açık artırmada 450 milyon dolara satılmış ve bu rakam, tablonun bugüne kadar satılan en pahalı sanat eseri unvanını almasını sağlamıştı. Tablonun ünlü ressama ait olması ve bu denli yüksek bir rakama satılması nedeniyle de bu olay, geçtiğimiz haftanın önemli haberleri arasında kendine yer bulmuştu. Sürekli olarak pahalı şeylerle ilgili göndermelerde bulunan İsveçli mobilya üreticisi IKEA, tabii ki bu fırsatı da boş geçmedi ve bu olayı bir reklam malzemesi olarak kullandı.

Daha önce moda markası Balenciaga’nın 2145 dolardan satışa sunduğu ve IKEA’nın 99 cent’lik çantasına benzeyen çantaya göndermede bulunan IKEA, Acne isimli reklam ajansını hazırladığı yeni reklam kampanyasında, muhtemelen söz konusu bir sanat eseri olduğu -ve de tarihin gördüğü en iyi ressamlardan birine ait olduğu- için ürünün fiyatına odaklanmadı. Bunun yerine tablonun çerçevesine odaklandı.

Bu reklam kampanyası için hazırlanan görselde, IKEA‘nın Virserum isimli altın sarısı rengindeki ve 9,99 dolar fiyat etiketine sahip çerçevesine yerleştirilmiş Salvator Mundi tablosu ön plana çıkartılırken tablonun altında “Bir tablo için 450 milyon dolar harcadığınızda, ama çerçeveyi beğenmediğinizde…” ifadesi yer alıyor.

Bu noktada milyon dolarlık tablolar satın alan hangi sanat düşkününün bu tabloları 9,99 dolarlık çerçevelere yerleştirmek isteyeceği sorusu akıllara gelebilir. Ancak tabii ki, burada vurgulanmak istenen şey bu değil. IKEA sadece her zaman olduğu gibi bu olaya farklı ve mizahi bir açıdan yaklaşmış. Başka bir deyişle, IKEA’nın olayın popülerliğinden yararlanarak güzel bir gerçek zamanlı pazarlama örneği sergilediğini söyleyebiliriz.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link