Garanti Cep, Kullanıcılarının Deneyimlerini İnceleyerek Yenilendi 0

Dijital dönüşüm birçok sektörü derinden etkilemeye ve değiştirmeye devam ederken, bu değişimin kalbinde bankacılık sektörünün bulunduğu son derece aşikar. Zira hemen hemen her gün yeni bir gelişme ile uyanıyor, kendimizi bu sektörün yarattığı dijital habitatın bir parçası gibi hissediyoruz.

Müşteri Temsilcisi Mehmet’in yerine Chatbot Selin, CRM Uzmanı Ahmet’in yerine lokasyon bazlı tetiklenen push notification sistemleri, Ürün Yöneticisi Meltem’in yerine de her case’de kendini geliştiren AI (yapay zeka) sistemleri geliyor. Büyük resme baktığımızda ise tüm bu değişimin merkezinde mobil şubelerin olduğunu görüyoruz. Çünkü ister inanalım, ister inanmayalım; konvansiyonel bankacılık yerini mobil bankacılığa bırakıyor.

Mobil bankacılıktaki son hamle bugün Garanti’den geldi. Banka, mobil şubesi Garanti Cep’i yenilediğini duyurdu. Biz de bu yenileme ile ilgili ilk izlenimlerimizi paylaşmak istedik. Bakalım mobil bankacılıktaki son trendler neler.

Kullanıcı Serüveni Markaların Önceliği

Yenilenen Garanti Cep’in dikkat çeken ilk özelliği, uygulamaya giriş yapan kullanıcıların serüvenlerini izleyerek, onların değişen ihtiyaçlarına göre daha kişisel bir deneyim yaşatması.

Kullanıcı Deneyimi ‘Hız’ Üzerine Kurulu

Mobil bankacılık kullananlar bilir, herhangi bir işlemi yapabilmek için farklı menü ve alt menülere gidilerek minimum 3-4 hamle harcanırdı. Ancak yeni Garanti Cep’te kullanıcıların en sık yaptığı işlemler, herhangi bir alt sayfaya girilmeye ihtiyaç duyulmaksızın kullanıcıların karşısına çıkıyor. Bu sayede sunulan deneyimin kalitesi artıyor.

Markaların Kabusu: Login Süreci(ydi)

Yeni Garanti Cep’teki bir diğer yenilik, kullanıcının uygulamaya giriş yapmadan, kendisine sunulan kampanya ve teklifleri, anlık piyasa bilgilerini açılış ekranında görebilmesi. Her ne kadar bankacılık sektöründe göz tanıma teknolojisinin kullanılması ile birlikte login süreçleri kolaylaşsa da çoğu kullanıcı için login olmak demek, çaba sarfetmek demek. Garanti bu konuyu iyi analiz etmiş olacak ki yeni Garanti Cep’e login öncesi kişiselleştirme öğeleri eklemiş.

“Basitlik En Büyük karmaşıklıktır”

Son yıllarda bankacılık sektöründe, kullanıcı deneyimi adına öne çıkan iki değerli konu var; basitlik ve hızlılık. Aslında ilk konu, Leonardo da Vinci’den beri insanlığın gündeminde olan bir konu (“Basitlik en büyük karmaşıklıktır” sözünü hatırlayalım) olmasına rağmen dijital bankacılık ürünlerinin giderek daha çok fonksiyona sahip olması neticesinde kullanıcıların zihinlerinde oluşması muhtemel karışıklığı gidermek adına mobil şubelerin yenilenme aşamasında deneyim uzmanları tarafından üzerine titrenen konuların başında geliyor. Yeni Garanti Cep de basitlik üzerine kurgulanmış gözüküyor. Zira ile bir bakışta hesap bakiyesi ve hesap hareketlerini görebiliyor, tek bir hamle ile de kart limiti bilgilerinize erişebiliyorsunuz.

Uygulamayı Kullanmak için, İlla Uygulama İçerisinde Olmanız Gerekmiyor

Son yıllarda bankacılık sektöründe, kullanıcı deneyimi adına öne çıkan iki değerli konu olduğundan bahsetmiştik. Garanti Cep’in ‘hızlılık‘ konusunda da bir çözümü var. Garanti Cep Klavyesi ile Android’de mesajlaşma, sosyal medya ve klavye kullanılan herhangi bir uygulama içerisindeyken bankacılık işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebiliyorsunuz. Bunun için yapmanız gereken tek şey uygulamayı indirip akıllı telefonlarınızın klavye ayarlarından Garanti Cep Klavyesi’ni seçmek.

Facebook, Instagram gibi sosyal medya ve WhatsApp gibi anlık mesajlaşma uygulamalarından veya mail uygulamalarından kısacası klavye kullanabildiğiniz her yerden para gönderme işleminizi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Cinemaximum Seyircileri Sınırsız Patlamış Mısırla Tavladı 0

Son birkaç yıldır Türkiye’deki sinema sektörünün önce konsolide olması, sonrasında ise tekelleşmesi mâlumunuz. Mars Entertainment Group’a bağlı Cinemaximum salonları, artık neredeyse her alışveriş merkezinde karşımıza çıkıyor. Bunun en büyük yansıması da sinema deneyiminin alışveriş merkeziyle eş anlamlı hâle gelmesi oldu. Her yerde Cinemaximum ve onun beraberinde getirdiği konsept olunca, birbirinin kopyası, özgün bir ortamı olmayan salonlar türemeye başladı. Üstüne bir de bu sinemaların yiyecek-içecek bölümlerindeki yüksek fiyatlar eklenince durum, bazı seyirciler tarafından çekilmez bir hâl almaya başladı.

Ülkemizin en büyük sinema zinciri muhtemelen bu gidişatı fark etmiş olacak ki yeni açılan alışveriş merkezlerinden olan Emaar Square Mall’daki salonunun cazibesini artırmak için kolları sıvadı. 20 Eylül 2017 tarihini “Kendi Kabıyla Gelene Sınırsız Popcorn” günü ilan etti ve saat 18:00’e kadar, izleyicilerin getirdiği kap ne kadar büyük olursa olsun, 5 TL karşılığında sınırsız patlamış mısır verileceğini söyledi.

Sınırsız Popcorn Günü, aslında ülkemizdeki kampanyacı ruhun bir yansıması.

İşin renkli tarafı, sınırsız patlamış mısır vaadini duyan izleyicilerin, sıra dışı paketler ve kaplarla gelmesi oldu. Giyim mağazasından alınan büyük karton torbalardan tutun da hasır sepetlere, yoğurt kutularına, ev yapımı kocaman paketlere kadar çeşit çeşit kaplarla Emaar Square Mall Cinemaximum’a gelen izleyiciler, toplumumuzdaki kampanyacı ruhun ne kadar üst düzeyde olduğunu kanıtladı.

Seyirciler, akla hayale gelmeyecek paketlerle salona geldiler.
Sınırsız patlamış mısır, her yaştan izleyiciyi çekmek için işe yarar bir fikre benziyor.

Bazı izleyiciler, Cinemaximum’un bu konuda yaptığı paylaşımların altına, 5 TL karşılığında patlamış mısırın satılabildiği bir yerde neden normal zamanda kendilerinden 20-25 TL arasında ücret alındığını sorgulasa da markaya günden kalan, izleyicilerin kaplarıyla oluşturduğu gülümseten kareler oldu.

Sınırsız patlamış mısırı duyanlar, getirdikleri “kap”larda da sınır tanımadı.

Sinema salonları çok kurumsal ortamlar sayılmaz. O yüzden kendi açımdan bu görüntülerin markanın imajına zarar verdiğini düşünmüyorum. Hatta belki de Apple’ın sinema salonlarındaki filmleri yayınlama isteğiyle daha zor şartlar altında faaliyet gösterecek sinema salonları seyircileri, gelecekte bu tür promosyonlarla salonlara çekmeye çalışacak. Çünkü keskin rekabet doğal olarak bunu gerektirecek.

Getirilen kaplar arasında ev yapımı olanlar da vardı.

Peki, Cinemaximum’un bu çalışması hakkında sizin görüşünüz nedir? Yoğurt kabıyla gelip patlamış mısır alan bir müşteri, bir sinema salonuna renk katar mı, yoksa tersine bir etki mi yaratır?

Walt Disney’in Minik Fareyle Başlayan Başarı Öyküsü 0

Çocukluk yıllarımızın vazgeçilmez çizgi film karakteri Mickey Mouse’un yaratıcısı Walt Disney’in minik bir fareyle tamamen değişen hayatı ve sizi mucizelere inandıracak kadar sefil bir hayattan karikatür filmlerinin öncüsü olmaya kadar yükselen başarı hikayesini anlatacağız.

İrlanda göçmeni bir ailenin oğlu olan Walt Disney, hasta olan babası çalışamadığından ve ekonomik durumlarının kötü olması nedeniyle sürekli çalışmak, para kazanmak zorundaydı. Ayrıca ailesi sürekli taşındığı için düzenli bir hayata da sahip değildi.

Disney, maddi yetersizlikten okula devam edemediği için herhangi bir mesleğe de sahip değildi. Bu nedenle girdiği işlerin hepsi geçici olduğu için ayrılmak zorunda kalıyordu. Babasının ölümü ile derin bir sarsıntı yaşayan Walt, babasını tedavi ettiremediği için kendini suçladı ve bir süre bunun etkisinden kurtulamadı.

Walt tam bir kitap kurduydu ve kazandıklarının bir miktarını kitaplara ayırıyordu. Bir gün kitapçıdan aldığı kitabın arasında bir reklam kağıdı gördü. Kağıtta “Kansas City Sanat Enstitüsü sizi ücretsiz kurslara çağırıyor yazıyordu. Yazıyı okuyan Walt hiç düşünmeden kursa yazılmaya ve çizim konusunda kendisini geliştirerek bir meslek edinmeye karar verdi. Üstelik kurs için herhangi bir ücret ödemek zorunda değildi.

Walt çizim dersleri öğreniyor hatta bazı ajanslara karikatür çizerek az da olsa para kazanıyordu. Kansas Sanat Enstitüsü’ndeki eğitimini tamamladıktan sonra ailesinin yanına dönen Walt, çizimlerini gazete ve dergilere yolluyor ancak hala bir sonuç alamıyordu. Bu kadar maddi imkansızlıkların ardından çalıştığı işinden de yeterince yaratıcı olmadığı için kovulan Walt tekrar karamsarlığa geri döndü.

Tüm olumsuzluklara rağmen vazgeçmeyen Walt çizim yapmaya devam etti ve bir gün çizim yaptığı sırada odasında küçük bir fare gördü. İlgisini çeken bu fareyi bir süre izlemeye ve beslemeye başladı. Ardından bu ikili arasında bir arkadaşlık oluştu ve bir gün onu çizmeye karar verdi. İşte bu çizim Walt Disney için bir dönüm noktasıydı.

Elindeki fare çizimleriyle Hollywood’a doğru yola çıktı ve Kansas Sanat Enstitüsü’den arkadaşı Iwerks’i bularak ona fare çizimlerinden söz etti. Walt bu fareye ilk olarak ‘Mortimer’ adı verilmiş ancak ilerleyen zamanlarda Walt Disney’in eşi Lilly’nin önerisiyle ‘Mickey Mouse’ olarak değiştirilmiş. Mickey Mouse adını verdikleri fare ilk olarak 1928 yılında ‘Steamboat Willie’’de yer aldı.

Walt Disney ve Iwerks ellerinde bulunan son paralarına kadar harcadıkları bu filmde büyük bir başarı elde ettiler ve film izlenme rekorları kırdı. İlk filmden sonra Walt Disney ve kardeşi Roy, Walt Disney Productions’ı kurdu. Ardından birçok çizgi film çekerek başarılarına başarı kattılar. Bir anda dünyanın en ünlü animasyonu haline gelen Mickey Mouse 100’den fazla çizgi filmde baş karakter olarak yer aldı. Bunu takip eden dönemlerde; Donald Duck (1934), Pinokyo (1940), Aslan Kral, Kayıp Balık Nemo, Külkedisi, Winnie The Pooh, Sindrella (1950), Uyuyan Güzel (1958), 101 Dalmaçyalı (1961) ve daha birçok başarılı çizgi filmde Walt Disney imzası yer aldı. 1938 yılında gösterime giren ve 1.5 milyon dolar harcanarak yapılan “Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler” 8 milyon dolarlık bir hasılata ulaştı.

1955 yılında Los Angeles’ta çalışanların çocuklarıyla birlikte eğlenebileceği büyük bir eğlence parkı olan Disneyland projesini hayat geçirdi. Walt Disney bu projenin yapımında çalışan mühendislere “Disneyland’ın dünyadaki en inanılmaz yer olmasını ve içinde parkı boydan boya gezen bir tren olmasını istiyorum dedi.

Walt Disney Productions bugün 30 milyar dolarlık yıllık gelire sahip. Walt Disney Company, American Broadcasting Company (ABC) ve Entertainment and Sports Programming Network (ESPN) gibi kuruluşları da bünyesine katıp Kaliforniya merkezli çalışan devasa bir medya şirketi haline geldi.

Hayatın getirdiği zorluklar karşısında yılmadan, yorulmadan mücadele eden, hayal ettiklerinden her ne pahasına olursa olsun vazgeçmeyen Walt Disney zoru başardı. Çizgi film dünyasına adını altın harflerle yazdırdı. 65 yaşında akciğer kanseri sebebiyle hayatını kaybettikten sonra ardında medya devi bir şirket bıraktı.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link