Garanti Cep, Kullanıcılarının Deneyimlerini İnceleyerek Yenilendi

Dijital dönüşüm birçok sektörü derinden etkilemeye ve değiştirmeye devam ederken, bu değişimin kalbinde bankacılık sektörünün bulunduğu son derece aşikar. Zira hemen hemen her gün yeni bir gelişme ile uyanıyor, kendimizi bu sektörün yarattığı dijital habitatın bir parçası gibi hissediyoruz.

Müşteri Temsilcisi Mehmet’in yerine Chatbot Selin, CRM Uzmanı Ahmet’in yerine lokasyon bazlı tetiklenen push notification sistemleri, Ürün Yöneticisi Meltem’in yerine de her case’de kendini geliştiren AI (yapay zeka) sistemleri geliyor. Büyük resme baktığımızda ise tüm bu değişimin merkezinde mobil şubelerin olduğunu görüyoruz. Çünkü ister inanalım, ister inanmayalım; konvansiyonel bankacılık yerini mobil bankacılığa bırakıyor.

Mobil bankacılıktaki son hamle bugün Garanti’den geldi. Banka, mobil şubesi Garanti Cep’i yenilediğini duyurdu. Biz de bu yenileme ile ilgili ilk izlenimlerimizi paylaşmak istedik. Bakalım mobil bankacılıktaki son trendler neler.

Kullanıcı Serüveni Markaların Önceliği

Yenilenen Garanti Cep’in dikkat çeken ilk özelliği, uygulamaya giriş yapan kullanıcıların serüvenlerini izleyerek, onların değişen ihtiyaçlarına göre daha kişisel bir deneyim yaşatması.

Kullanıcı Deneyimi ‘Hız’ Üzerine Kurulu

Mobil bankacılık kullananlar bilir, herhangi bir işlemi yapabilmek için farklı menü ve alt menülere gidilerek minimum 3-4 hamle harcanırdı. Ancak yeni Garanti Cep’te kullanıcıların en sık yaptığı işlemler, herhangi bir alt sayfaya girilmeye ihtiyaç duyulmaksızın kullanıcıların karşısına çıkıyor. Bu sayede sunulan deneyimin kalitesi artıyor.

Markaların Kabusu: Login Süreci(ydi)

Yeni Garanti Cep’teki bir diğer yenilik, kullanıcının uygulamaya giriş yapmadan, kendisine sunulan kampanya ve teklifleri, anlık piyasa bilgilerini açılış ekranında görebilmesi. Her ne kadar bankacılık sektöründe göz tanıma teknolojisinin kullanılması ile birlikte login süreçleri kolaylaşsa da çoğu kullanıcı için login olmak demek, çaba sarfetmek demek. Garanti bu konuyu iyi analiz etmiş olacak ki yeni Garanti Cep’e login öncesi kişiselleştirme öğeleri eklemiş.

“Basitlik En Büyük karmaşıklıktır”

Son yıllarda bankacılık sektöründe, kullanıcı deneyimi adına öne çıkan iki değerli konu var; basitlik ve hızlılık. Aslında ilk konu, Leonardo da Vinci’den beri insanlığın gündeminde olan bir konu (“Basitlik en büyük karmaşıklıktır” sözünü hatırlayalım) olmasına rağmen dijital bankacılık ürünlerinin giderek daha çok fonksiyona sahip olması neticesinde kullanıcıların zihinlerinde oluşması muhtemel karışıklığı gidermek adına mobil şubelerin yenilenme aşamasında deneyim uzmanları tarafından üzerine titrenen konuların başında geliyor. Yeni Garanti Cep de basitlik üzerine kurgulanmış gözüküyor. Zira ile bir bakışta hesap bakiyesi ve hesap hareketlerini görebiliyor, tek bir hamle ile de kart limiti bilgilerinize erişebiliyorsunuz.

Uygulamayı Kullanmak için, İlla Uygulama İçerisinde Olmanız Gerekmiyor

Son yıllarda bankacılık sektöründe, kullanıcı deneyimi adına öne çıkan iki değerli konu olduğundan bahsetmiştik. Garanti Cep’in ‘hızlılık‘ konusunda da bir çözümü var. Garanti Cep Klavyesi ile Android’de mesajlaşma, sosyal medya ve klavye kullanılan herhangi bir uygulama içerisindeyken bankacılık işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebiliyorsunuz. Bunun için yapmanız gereken tek şey uygulamayı indirip akıllı telefonlarınızın klavye ayarlarından Garanti Cep Klavyesi’ni seçmek.

Facebook, Instagram gibi sosyal medya ve WhatsApp gibi anlık mesajlaşma uygulamalarından veya mail uygulamalarından kısacası klavye kullanabildiğiniz her yerden para gönderme işleminizi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Paylaş
Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın