Yedinci sezonunun başlamasına 9 gün kala, Game of Thrones hayranlarının sabırsızlığı artıyor. Bugüne dek diziyi hiç izlemeyenler bile, yaklaşan her sezon öncesinde olduğu gibi bugünlerde de yakın çevresinden dizi ile ilgili tahminlere maruz kalıyor.

Londra’da bulunan dijital ajans Catch, bu kesimi de düşünmüş olacak ki, Game of Thrones tutkusunu diziyi hiç seyretmemiş olanlara da aşılamak istemiş. Ajans bu doğrultuda, diziyle ilgili sorulara cevap veren bir chatbot hazırlamış.

Diziyi izlemeyenler için oldukça ayrıntılı hazırlandığı görülen Game of Thrones Chatbot, Ejderhalar Annesi ve Targaryen Hanesi’nin başındaki Daenerys Targaryen’in adının nasıl söylenmesi gerektiğinden kimin hangi karaktere sahip olduğuna kadar pek çok farklı soruya yanıt veriyor. Örneğin, dizinin karmaşık ilişkilerinde çoğu zaman geri planda kalan, ama aslında anahtar rol oynayan Varys’in kim olduğunu sorduğunuzda, karakterin unvanını ve geçmişine dair detayları görebilirsiniz.

Chatbot ayrıca, sorgulanan karakterlerin ölüp ölmediğini de söylüyor. Yani ajans, her an herkesin, hiç beklenmeyen bir anda ölmesiyle ünlü olan dizinin en büyük özelliğini chatbot’a taşımış görünüyor.

Catch, söz konusu chatbot’un, dizi karakterlerinin ölü mü diri mi olduğu konusunda çalışanları arasında geçen bir sohbetten, tesadüfen ortaya çıktığını belirtmiş. Ekip, bu çalışmayı hazırlarken Wit.ai adlı yapay zekâ hizmetini kullanmış ve Game of Thrones hakkında yapılan Google aramalarından elde edilen en popüler sorgulamaları temel almış.

Buraya tıklayarak Game of Thrones Chatbot’a erişebilir ve onu Facebook Messenger hesabınız aracılığıyla kullanabilirsiniz.

Ayrıca Game of Thrones temalı dört başarılı kampanyayı anlattığımız yazımızı buradan okuyarak, Taht oyunları’na olan hasretinizi yeni sezon başlayana kadar biraz olsun dindirebilirsiniz.

Paylaş
2009 yılında Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden, 2015'te ise Anadolu Üniversitesi Marka İletişimi Bölümü'nden mezun olan yazar, 2013 yılından beri pazarlama ve reklamcılık üzerine çalışıyor. Geleneksel ve dijital reklam ajanslarındaki çizgi altı ve üstü çalışmalarda metin yazarlığı yapan, ulusal ve küresel ölçekte birçok markayla birlikte çalışan yazar, bir yandan da Anadolu Üniversitesi'ndeki Türk Dili ve Edebiyatı öğrenimine de devam ediyor. En büyük tutkusunun edebiyat olduğu biliniyor, şehirdeki festivalleri yakından takip ediyor. Bir gün Patagonya'ya gitmenin hayalini kuruyor.

Bir Cevap Yazın