Futbol Takımının Formasına Sanal Cüzdan Eklendi

Futbol dünyasında yeni bir sponsorluk biçimi var: Kol sponsorluğu. Daha önce La Liga ve Premier Lig takımlarının yaptığı gibi Bundesliga’da da takımlar formaları için kol sponsorlukları almaya başladılar. Öte yandan Türkiye’de de örnekleri var. Ancak, tabi habere konu olan durum, bu kol sponsorluğunun vaadi. Zira Alman kulübü Schalke, bunu yeni bir teknoloji ile bir adım öne taşıdı, fanları artık yiyecek ve içkilerini formaları ile ödeyebilecek.

AllyouneedFresh adlı online alışveriş sitesiyle yapılan anlaşmayla Schalke formalarının kollarına aldığı sponsorluklara bir barkod sistemi ekledi. Barkodlu forma sahibi olan taraftarlar Veltins Arena’da formalarına ekledikleri sanal cüzdanları ile yiyecek ve içecek alışverişi yapabilecekler. Böylece stada gelirken cüzdan, bozuk para gibi taşınması zor ve kaybolması kolay şeylerden kurtulmuş olacak ve daha rahat alışveriş imkanı yaşamış olacaklar.

Ne yazık ki oyuncuların formalarında çip olmayacak ve çok az bir atıştırmalık için bile cüzdan taşımak zorunda kalacaklar. Kulübün pazarlama direktörü bunun dünyada bir ilk olduğunu söyleyerek “Bu Bundesliga’nın yenilikçilikte liderliğini de vurguluyor” dedi.⁠⁠⁠⁠
Önümüzdeki dönemde Türkiye’de de böyle yenilikler görür müyüz bilinmez ancak sanal cüzdanların epey yaygınlaşacağı ve özellikle sponsorluklar sayesinde futbolun içerisinden daha fazla pay alacağı aşikar.
Paylaş
Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

2 YORUMLAR

  1. Giriş kısmında hata olduğunu düşünüyorum. Türkiyede bir çok takımda kol sponsorluğu var Galatasaray- Permolit Fenerbahçe – Coca Cola Beşiktaş – Kalde.

    Haklı olunan tek nokta Türkiye’de henüz bu kadar inovatif bir sponsoruk anlaşması yok :)

Bir Cevap Yazın