Fiyat Belirlerken Nelere Dikkat Etmelisiniz? 0

Herhangi bir markete, mağazaya ya da e-ticaret sitesine girdiğimizde ilk önce almak istediğimiz ürünün kategorisine yöneliriz, sonrasında da kendimize göre fiyat ve özelliklere bakarak bir seçim yaparız. Peki ürünlerin özellikleri dışında fiyatlarındaki sayıların üzerimizde önemli bir etki yarattığını biliyor muydunuz? Davranışsal ekonomist Don Ariely bu sorunun cevabını net bir biçimde verdi. “Evet!”. Ariely, ürünlerdeki fiyatlandırmanın insanların üzerine etkisini ortaya koyan bir araştırma yaptı. Bu araştırmanın sonucu üreticilerin ve mağazaların fiyatlandırma yaparken daha dikkatli olmasını gerektiğini gösteriyor. Bu araştırmaya göre:

Havuç

Bir ürünü satmak için başka bir ürünü havuç yani yem olarak kullanma. İlk araştırma bir derginin online dergi ve basılı dergi şeklinde satılmasıyla başlıyor. Online dergi 59 $ olmasına rağmen sadece %16’lık kısmı satın aldı, hiç kimse 125$ olan basılı dergiyi almak istemedi, ama dergi hem basılı hem de online olarak verildiğinde %84’lük bir kısım 125$’a o paket ürünü almayı seçti. Önceki araştırmada kimse basılı dergiyi seçmeyince bu seçenek kaldırıldı ve fiyatlar değiştirilerek piyasa sürüldü bunun sonunda %68’lik bir kısım sadece online olan dergiyi almayı tercih ederken ki bunun fiyatı 59$’dı, %32’lik kısım 125$’lık hem online hem de basılı dergiyi almayı tercih etti.

Para birimi

Yapılan araştırmaya göre restoranlarda para birimi olmayan menüler insanda daha fazla olumlu etki yaratıyor. Yani ürünlerinizde ya da menülerde para birimini kaldırmak iyi bir fikir olabilir.

9 Numarası

Yine MIT’in yaptığı araştırmaya göre 34 $, 39$ ve 44$ fiyatlı 3 elbiseden en fazla 39$ olan satıldı. Yani ürünlerin fiyatlarının sonuna 9 koymalısınız!

Fiyat Boyutu 

Ürün fiyatlarını küçük yapmanın, kalın ve büyük yapmaktan çok daha etkili olduğu ortaya çıktı.

Fiyat Koyma

Bir ev sahibi, satmak istediği evi farklı fiyatlarla koydu ve bunun sonucunda bütün uzmanlar ve kişiler aynı ev için farklı fiyatlar verdiler. Sonuç olarak, satmak istediğiniz ürünün yanında gerçekten pahalı ürünler koyun.

Bedavayı Kaldırın 

Özellikle danışmanlık veren şirketler online olarak bedava araştırmalar, bilgiler vermekte. Yapılan araştırmaya göre bedava bilgi kalktığında ücretli olanın indirimi 8 kat arttı.

Hedef

3 tane seçenek sunun ve asıl satmak istediğiniz aradaki fiyat olacak şekilde ayarlayın. Lüks opsiyonu gerçekten pahalı yapın, zaten almak isteyen alacaktır. Araştırmalar böyle durumlarda %85 orta fiyatlı ürünün alındığını gösteriyor. 

Araştırmanın tamamını aşağıdaki infografikte görebilirsiniz:

Fiyatlama bilimi

Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın

Müşteri Deneyimi Ambalajdan Başlatan Marka: Evian 0

Günümüz pazarlama dünyasında ambalaj tasarımları artık hayati bir önem taşımakta. Ürünlerin binlerce alternatif arasından farklılaşarak müşterilerle bağ kurması ise oldukça zorlaşmış durumda. Müşteri deneyimine odaklanılan günümüz pazarlama dünyasında deneyimin ilk adımı olan ambalajlamanın bazı başarılı örneklerini buradaki haberimizde sizler için bir araya getirmiştik.

Şimdi ise sade ve sürdürülebilirlik adına başarılı bir örnek ortaya koya Evian’ı inceleyeceğiz. Evian su markaları içerisinde konumlandırması ve duruşu ile farklılaşmayı başarmış bir marka. İletişim çalışmalarında müşterilerine deneyim sunan, deneyimlerle hayatlara müdahil olan Evian bu çalışmaları sayesinde hedef kitlesinin hayatındaki yerini de gün geçtikçe sağlamlaştırmayı başarıyor. Bu sayede Evian müşterileri markayla şişeler üzerinden bile iletişim kurabilir hale geldi. Evian müşterileri markanın şişelerinden kendilerine iPhone kılıfı, makyaj çantası, kalem kutusu gibi farklı ürünler tasarlamaya başladı. Markanın müşterilerinin hayatında bu şekilde yer edebilmiş olması, iletişim ve pazarlama stratejisi olarak doğru adımlar attığını kanıtlar nitelikte.

Evian müşterilerinin yaptığı tasarımlar ise aşağıdaki gibi.

 

evianのラベルを使って作るiPhoneケースがインスタで話題😘💙今回はさらに可愛くするために、ラメパウダーやスパンコールなどでアレンジしてみました😌🌷 . <準備するもの> ・透明のスマホケース ・evianのラベル ・ラメパウダー 適量 ・ネイル用の飾りやスパンコール等 ・UVレジン液(4g) ・筆 ・容器(紙ざらなどでもOK!) . <作り方> ①ラメパウダーとUVレジン液を混ぜます。 ②よく混ぜたら、筆でスマホケースの外側全体に塗り、太陽光など紫外線に当ててよく乾かします。 ③evianのロゴの周りの余白部分を切ります。 ④ケースが乾いたら、内側にevianのロゴとスパンコールなどの飾りをバランスよくのせます。 ⑤スマホをはめれば完成! . 全て100均で売っている材料で作れるので、みなさん是非自分らしくアレンジしたevianスマホケースに挑戦してみてくださいね♡実際に作ってみた!という人がいたら #patra_mag のハッシュタグで投稿してね🙈✨ . *♡ PATRA magazine ♡* . App Storeでアプリも配信中!アプリなら全ての動画がさくさく見ることができます。 . iPhoneをお使いの方は、App Storeで「PATRA」と検索してDLしてみてくださいね🌹 . #patra_mag #PATRA #ハンドメイド #DIY #DIY動画 #ハンドメイドアクセサリー #iPhoneケース #手作りiPhoneケース #evian #evianiPhoneケース #iPhoneケースDIY #エビアン #100�均 #プチプラ #セリア #キャンドゥ #ダイソー #ゆめかわ #LARME #ラルム #おフェロ #ar #スマホケース #美容動画 #レジン #鉱石レジン #レジン部 #evianDIY

A post shared by PATRA magazine (@patra_mag) on

  

‘Driving Video’ İle Selfie’ler Canlanıyor 0

Facebook ve Tel Aviv Üniversitesi araştırmacılarının işbirliği ile oluşturulan bu yeni özellik, hareketsiz selfie fotoğraflarınıza foto-gerçekçi videolar üreterek hareket katıyor. Bilindiği üzere Apple’ın ‘Live Photos’ ve Google’ın da yeni özelliği ‘Motion Photos’ ile hareketsiz bir resmi canlandırabiliyordu.

Gelelim Facebook’un üzerinde çalıştığı ‘Driving Video’ özelliğinin nasıl olacağına. Kısa bir süre önce yayınlanan çalışmada, fotoğraftaki nesnenin canlanması için çeşitli mimik ve duyguları ifade eden bir portre resmi kullanılıyor. Tek fotoğraf üzerinden çalışılan uygulamada ifade edilebilirliği hedef portreye aktarmak için çeşitli araçlar kullanılıyor. Bir yüzü yeniden canlandırmak için yüz dönüşümlerini taklit eden 2D çözgü ile hedef görüntü canlandırılıyor. Çözgü ilk önce yüzün tam olarak ne ifade ettiğine bakmadan, yüzdeki mimikle ve kırışıklıklar gibi ince ölçekli detayları ekliyor. En önemlisi ağız ve çevresini çeşitli halisünasyonel özelliklerle hareketleştiriyor. Teknik, durağan görüntüdeki insanları otomatik olarak yeniden etkileşime girmesini sağlayarak reaktif profillerin oluşmasını sağlıyor.

Yukarıdaki videoda gösterildiği gibi bir görüntüyü canlandırmak için, yüz özellikleri hedefle eşleştiriliyor ve ‘Driving Video’ taslak bir animasyonunu oluşturuyor. Sonrasında ince ayrıntılar eklenerek video oluşturuluyor.
Sonuçlar aslında oldukça iyi görünüyor fakat tabii ki doğal olmayan, yapay bir gülümseme hissedilebiliyor videolarda.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link