Fiyat Belirlerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Herhangi bir markete, mağazaya ya da e-ticaret sitesine girdiğimizde ilk önce almak istediğimiz ürünün kategorisine yöneliriz, sonrasında da kendimize göre fiyat ve özelliklere bakarak bir seçim yaparız. Peki ürünlerin özellikleri dışında fiyatlarındaki sayıların üzerimizde önemli bir etki yarattığını biliyor muydunuz? Davranışsal ekonomist Don Ariely bu sorunun cevabını net bir biçimde verdi. “Evet!”. Ariely, ürünlerdeki fiyatlandırmanın insanların üzerine etkisini ortaya koyan bir araştırma yaptı. Bu araştırmanın sonucu üreticilerin ve mağazaların fiyatlandırma yaparken daha dikkatli olmasını gerektiğini gösteriyor. Bu araştırmaya göre:

Havuç

Bir ürünü satmak için başka bir ürünü havuç yani yem olarak kullanma. İlk araştırma bir derginin online dergi ve basılı dergi şeklinde satılmasıyla başlıyor. Online dergi 59 $ olmasına rağmen sadece %16’lık kısmı satın aldı, hiç kimse 125$ olan basılı dergiyi almak istemedi, ama dergi hem basılı hem de online olarak verildiğinde %84’lük bir kısım 125$’a o paket ürünü almayı seçti. Önceki araştırmada kimse basılı dergiyi seçmeyince bu seçenek kaldırıldı ve fiyatlar değiştirilerek piyasa sürüldü bunun sonunda %68’lik bir kısım sadece online olan dergiyi almayı tercih ederken ki bunun fiyatı 59$’dı, %32’lik kısım 125$’lık hem online hem de basılı dergiyi almayı tercih etti.

Para birimi

Yapılan araştırmaya göre restoranlarda para birimi olmayan menüler insanda daha fazla olumlu etki yaratıyor. Yani ürünlerinizde ya da menülerde para birimini kaldırmak iyi bir fikir olabilir.

9 Numarası

Yine MIT’in yaptığı araştırmaya göre 34 $, 39$ ve 44$ fiyatlı 3 elbiseden en fazla 39$ olan satıldı. Yani ürünlerin fiyatlarının sonuna 9 koymalısınız!

Fiyat Boyutu 

Ürün fiyatlarını küçük yapmanın, kalın ve büyük yapmaktan çok daha etkili olduğu ortaya çıktı.

Fiyat Koyma

Bir ev sahibi, satmak istediği evi farklı fiyatlarla koydu ve bunun sonucunda bütün uzmanlar ve kişiler aynı ev için farklı fiyatlar verdiler. Sonuç olarak, satmak istediğiniz ürünün yanında gerçekten pahalı ürünler koyun.

Bedavayı Kaldırın 

Özellikle danışmanlık veren şirketler online olarak bedava araştırmalar, bilgiler vermekte. Yapılan araştırmaya göre bedava bilgi kalktığında ücretli olanın indirimi 8 kat arttı.

Hedef

3 tane seçenek sunun ve asıl satmak istediğiniz aradaki fiyat olacak şekilde ayarlayın. Lüks opsiyonu gerçekten pahalı yapın, zaten almak isteyen alacaktır. Araştırmalar böyle durumlarda %85 orta fiyatlı ürünün alındığını gösteriyor. 

Araştırmanın tamamını aşağıdaki infografikte görebilirsiniz:

Fiyatlama bilimi

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın

Şehrin Ortasında Dilediğiniz Zaman Uyuyabileceğiniz Uyku Salonu

Gün içinde uykunuz geldiğinde veya çok yorgun hissettiğinizde evinize gidip biraz kestirmeyi isterdiniz değil mi? Yenilikçi uyku şirketi Casper da bu ihtiyaçtan yola çıkarak gün içinde şekerleyebileceğiniz bir uyku merkezi açtı.

New York şehrinde, Manhattan’ın merkezinde kutu içi yatak konseptini tanıtmak için bir uyku merkezi açan Casper uyku için gereken tüm malzemeleri de müşterilerine sağlıyor. Şirket uyku merkezini  yüz yıkama platformu, lüks pijama markası Sleepy Jones’un pijamaları ve diş temizliği yapan Hello’nun diş fırçaları ve diş macunu ile donatmış.Yastık, yorgan gibi tüm malzemelerle birlikte saydığımız lüks malzemeleri kullanmak ve 45 dakikalık bir uyku için 25 dolar ödemeniz gerekiyor.


Casper, yıldızlarla donatılmış karanlık bir giriş kısmı ve yıldızlı pijamalar ile tam takım bir uyku konsepti sunuyor.

Müşteri deneyimini sonuna kadar yaşatan marka uyku moduna girmeniz için her şeyi yapıyor ve size 45 dakikalık muhtemelen unutamayacağınız bir deneyim yaşatıyor.

Casper’in CMO’su Jeff Brooks, amaçlarının sakinleştirici ve dinlendirici bir yer yaratmak olduğunu ve boşlukları bi deneyimle doldurmak istediklerini söylüyor. Yaklaşık 1 yıldır işleyen bu konseptin sadece marka için değil kaliteli ve sağlıklı uyku anlayışı için de çok önemli olduğunu ve bu şekilde müşterilerinin memnuniyetlerini çok rahat ölçebildiklerini de ekliyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Growth Istanbul 2: düğün.com CEO’su Emek Kırbıyık ile “Pazar Yeri ve Büyüme”

İkincisi düzenlenen Growth Meetup İstanbul’un konuğu düğün.com CEO’su Emek Kırbıyık. Düğün dikeyinde her geçen gün hızla büyüyen pazar yerinin hikayesinin ve pazar yerinde büyüme imkanlarının konuşulacağı etkinlik 18 Temmuz Çarşamba akşamı Karaköy’de! 

Büyüme stratejilerinin uygulanması en zor alanlardan biri de pazar yerleri. Türkiye’nin en ilgi çekici girişimlerinden biri dugun.com’un kurucusu Emek Kırbıyık büyüme hikayelerini paylaşmak için Growth Meetup Istanbul’da!  

Olabilecek en yerel alanlardan biri olan düğün sektöründe var olmak ve büyümek için ne gibi zorluklarla karşılaşıldı? Hemen her aşaması “geleneksel” olan düğün süreçleri nasıl dijitale aktarıldı? Tamamen yerel bir örnekten yurt dışına çıkacak proje nasıl geliştirildi?  

Tüm bunların konuşulacağı ve tartışılacağı etkinliğe katılım ücretsiz. Tek yapılması gereken etkinlik sayfasından kayıt olmak.  

Her ay alanında yetkin bir konuşmacının katılacağı etkinliğin programı şöyle:   

19.00 – 19.30: Tanışma   

19.30 – 19.50: Konuk Sunumu  

19.50 – 20.00: Çay-Kahve 

20.00 – 20.30: Bir vaka hakkında sohbet  

Kim düzenliyor?  

Etkinlik Online Matbaa bidolubaski.com ve Personel Yönetim Yazılımı Kolay İK tarafından destekleniyor ve düzenleniyor.  

Nerede düzenleniyor?  

Etkinlik mekanı:  bi’dolu TERAS 

Kemankeş Mah. Akçe Sok No:6 D:1-2-3 Karaköy / Beyoğlu  

Nasıl kayıt olunur: Etkinliğin sınırlı kontejanı bulunuyor, kayıtlarınızı  buradan yapabilirsiniz. 

Sosyal medya linkleri:    

Twitter: https://twitter.com/growthistanbul 

Facebook: https://www.facebook.com/growthistanbul/ 

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/growthistanbul/ 

Instagram: https://www.instagram.com/istanbulmeetups/

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Haftanın En Çok Okunan 10 İçeriği

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link