Fenomen Pazarlamasını (Influence Marketing) 2017’de Neler Bekliyor?

Bugün kaç tane Facebook gönderisi beğendiniz? Peki, sabahtan beri kaç tane tweet okuduğunuzu saydınız mı ya da izlediğiniz hikayelerin dakikasını tuttunuz mu? Elbette, hiçbirimiz bu soruların net cevabını veremeyiz. Fakat eminim ki bir gün içerisinde tüm dünyada okunan ve paylaşılan; gönderi, tweet, video ve hikayelerin sayısını duyunca oldukça şaşıracaksınız.

Birçoğumuz sabah kalkar kalkmaz elimize telefonlarımızı alarak, çeşitli sosyal platformlarda yaratılan içerikleri okuyoruz, izliyoruz veya dinliyoruz. Telefonu elinize aldığınız bir dakika içerisinde; Facebook’ta 4 milyondan fazla beğeni oluşurken, Instagram’da 2 milyondan fazla kalp kırmızıya dönüyor ve neredeyse 350 bin tweet atılıyor.

The Word Pro infografiklerine göre; dünyanın çeşitli yerlerinde dakikada 300 saat YouTube videosu yükleniyor, neredeyse 7 milyon Snapchat videosu izleniyor, Google Translate üzerinden yaklaşık 70 milyon kelime çevriliyor ve Uber’de 694 kişi seyahat ediyor. Günlük rutinimizin bir parçası haline gelen sosyal medya eylemlerinin nicel sonuçlarını görmek oldukça ilginç değil mi?  Belki artık bir Facebook gönderisini beğendiğinizde, sizinle aynı dakika içinde bunu yapan yaklaşık 4,166,666 insan olduğunu hatırlarsınız.

Tüm bu görkemli nicel verilerin sonucunda; müşterilerin dikkatini çekmenin, markalar için günümüz dijital dünyasında ne kadar güçleştiğini anlamak pek de zor olmayacaktır. Sonuç olarak; markalar artık müşterilerin ilgisini çekebilmek için her defasında farklı avlar peşinde koşuyorlar. Son zamanlarda, pazarlama dünyasının yeni silahı da Türkçe’ye “fenomen pazarlaması” şeklinde çevirebileceğimiz; influencer marketing.  Google trends sonuçlarının ortaya koyduğu gibi; son iki yılda pazarlama dünyasının ilgisi içerik pazarlamasından, fenomen pazarlamasına yönelmiş durumda.

2016 yılında pazarlamacıların %86’sı fenomen pazarlamasını kullanmış ve %94’ü bu stratejiyi etkili bulmuş. Pazarlama dünyasının bu denli hareketli ve öngörülemez olması, fenomen pazarlamasının önemini her geçen gün artırıyor. Sonuç olarak; 2017 yılında markaların fenomen pazarlaması için bütçelerini artırmaları ve giderek büyüyen bu trende ayak uydurmaları gerekiyor Peki, 2017 yılında fenomen pazarlamasıyla ilgili öngörüler neler? Sıralayalım.

Bütçeler Artıyor

Pazarlamacılar, fenomenler için daha fazla bütçe ayıracaklar. 2016 yılında her bir fenomen pazarlama programına ortalama 25,000-50,000 $ ayırdıklarını ifade eden pazarlamacılar, 2017 yılında bu rakamları 50,000-100,000 $ olarak ikiye katlamayı hedeflediklerini belirtiyorlar.

Canlı Yayın Yaygınlaşıyor

Facebook, Instagram ve Youtube gibi platformlar üzerinden gerçekleştirilen canlı yayınlar, zamanın hiç olmadığı kadar kıymetli olduğu bu dönemde fenomenlere kendilerini çabasızca ve anında ifade etme imkanı yaratıyor. Üstelik bunun için bir grafik tasarımcıya ya da mikrofon, kamera, stüdyo ışığı gibi yüksek teknolojili video araçlarına da gerek yok. Tek ihtiyaç, akıllı telefon. Bunun yanı sıra canlı yayınlar, markalara tüketicilerle gerçek zamanlı iletişim kurarak marka sadakati oluşturma ve sürdürme fırsatı sağlıyor.

Mikro Fenomenlerin Önemi Artıyor

Yapılan çalışmalarda takipçileri 10,000-100,000 arasında değişen mikro fenomenlerin mega fenomenlerden çok daha etkili olduğunu gösteriyor. Örneğin Kim Kardashian gibi 90 milyondan fazla takipçisi olan bir fenomen ile aynı yiyecek, kıyafet, seyahat zevklerine ve imkanına sahip insanların sayısı oldukça sınırlıdır. Oysa mikro fenomenlerin takipçileri; onun gibi pancake hazırlayan, onun gittiği mağazadan kıyafet satın alan veya benzer sporları yapan niş gruplardan oluşuyorlar. Daha da önemlisi mikro fenomenler; takipçileri ile kurdukları yakın iletişim sayesinde Kim Kardashian’dan daha fazla güven veriyorlar.

Markalar Kendi Network’lerini Oluşturuyor

2017 yılının en önemli taktiklerinden biri olarak; markalar, kendi fenomenlerini yaratan platformlar yerine kendi fenomenlerini yaratacak ağlara sahip hale geliyor. Markalara kendi ağlarını yaratma şansı vermek, markalarını herkesten daha iyi tanıyan pazarlamacılara da en iyi şekilde değer katma fırsatı yaratmak anlamına geliyor.

Ödeme Standardizasyon Sorunu Devam Ediyor

Fenomenlerle yapılan kampanyalarda standart bir ödeme metoduna hâlâ ulaşılamadı ve ne yazık ki 2017 yılında bu sorun devam edecek gibi görünüyor. Herhangi birinin etkisine, izleyici sayısına, bağlılığına veya içeriğinin kalitesine paha biçmek oldukça güç. Örneğin; sizce Kim Kardashian, her bir gönderi için aldığı 300,000 $’ı hak ediyor mu?

Instagram Gücünü Artırıyor

Aylık 600 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan Instagram, hikayeler özelliğini de uygulamasına dahil etmesiyle gücüne güç katmış durumda. Her ne kadar bu yıl Snapchat, inanılmaz bir büyüme sergilese de Instagram’ın yerleşik fenomenlere sahip olması ve kullanım kolaylığı vaat etmesi onu rakiplerinin önüne geçiriyor. TapInfluence’ın Kasım 2016’da 258 ABD’li fenomen üzerinde yaptığı çalışma da bu durumu destekleyerek; Instagram’ın açık ara en çok kullanılan platform olduğunu doğruluyor.

Yatırımların Geri Dönüşü İçin Programlar Geliştiriliyor

Pazarlamacıların %78’i fenomen pazarlaması yatırımlarının geri dönüşleri (ROI) konusunun, hâlâ önemli bir sorun olduğunu belirtiyorlar. Bu doğrultuda; 2016 yılında tıklama başı maliyet ve tıklama başı sadakat fiyatlandırma metotlarının etkili olduğunu düşünen pazarlamacılar, 2017 yılında performans tabanlı fenomen pazarlaması fiyatlandırma modellerine yatırım yapıyorlar.

Sonuç olarak; reklam engelleyicilerin sayısındaki artış, TV gibi konvansiyonel medya araçlarının izlenme oranlarındaki düşüş ve sosyal medyanın istikrarlı yükselişiyle birlikte evrilen yeni pazarlama dünyasında, markaların pastadaki paylarını büyümelerinin yolu fenomenlerden geçiyor. Üstelik markalar için bu trend çoktan, masaya oturup müşterileriyle ilişki kurabilmeleri için bir seçenek olmaktan çıkarak gereklilik haline gelmiş durumda. Öyleyse, bırakalım da fenomenler en iyi yaptıkları işi yapsınlar!

Bu yazı konuk yazarımız Tuğba Ulaştıran tarafından kaleme alınmıştır.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Online Alışveriş: Güven Hiç Olmadığı Kadar Taze

Her ne kadar mağazaya gidip ürüne dokunmanın keyfi bir başka olsa da son zamanlarda online mağaza müşterilerinin aldığı ürünü iade etme oranlarında ciddi bir düşüş olduğu gözlemleniyor.

Bu genel bir gözlemden öte, Hitachi Capital tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçları ile de daha doğru bir düzleme oturuyor. Online alışverişin pratikliği yine de vitrin seyretmenin verdiği keyfin yerine tam olarak geçebilmiş olmasa da büyük bir ilerleme kaydettiği şüphesiz.

2000 tüketici ile yapılan araştırma sonucunda sanal vitrin gezme olarak tabir edilen alışveriş oranı kişiler arasında haftada 3 defa gibi yüksek bir orana ulaşmış, aldıklarını iade etme oranları ise sadece %11’lerde kalmış durumda.

Hızlı ve pratik oluşu online alışverişi tüketiciler tarafından tercih sebebi yapması oldukça normal ancak asıl işin ilginç kısmı kişilerin “eğlence aktivitesi” olarak fiziksel mağazaları gezmek kadar online mağazaları gezmeyi de görmeye başlaması. Yani akıllı bir tüketici her hafta ortalama online olarak bir ürün alıyorsa, ayrı ayrı birkaç oturum esnasında bu ürünlerin fiyatlarını araştırmak için online alışveriş sitelerinde vakit geçiriyor.

Satın aldığını iade etme oranının bu denli düşük çıkması online mağazaların müşterileri, ürün görsellerinin gelişmesi, hatta bazı video içeriklerin sunulmaya başlanması, ürün hakkında müşteri yorumları gibi bir çok yönden tatmin etmeye başlamış olduğu şeklinde de yorumlanabilir.

“Almadan önce denemek” hissiyatının da artık eskisi kadar önemsenmediğini belirten araştırmacılar, ankete katılan kişilerin %18’inin yatakları, %13’ünün gelinliğini online alışveriş ile aldığını ifade ettiklerini ekliyor. Böylelikle internetten alışverişe birçok kategoride güvenin perçinlendiği çıkarımı yapılabiliyor.

Peki satın almadan önce denemek sizin için ne kadar önemli?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Eğitim Sektöründe Dijital Davranışlar ve Fırsatlar Zirvesi

Türkiye’nin geleceği olan eğitim sektörünün, dijital dünyadaki yerini konuşmak ve dijital karar verme mekanizmalarını değerlendirmek adına düzenlenen “Eğitim Sektöründe Dijital Davranışlar ve Fırsatlar Zirvesi” başlıyor!

Google ve Destex Digital iş birliği ile gerçekleşecek etkinlikte konuşmacılar arasında, Google Partners Dijital Pazarlama Eğitmeni Özgür Deniz Aydın, Google eski EMEA Pazarlama Direktörü Mustafa İçil ve Nöropazarlama Yüksek Lisans Program Başkanı Prof. Dr. Sinan Canan gibi önemli isimler yer alıyor.

Eğitim sektörünün tüm alanlarını tek bir noktada birleştirecek olan zirve, 07 Nisan 2018’de gerçekleşecek. Türkiye’de okulların ihtiyaç duyduğu veriler üzerine değerlendirmeler yapılacak olan zirve de ana tema dijital alan üstündeki davranışları anlamak ve hedef kitleye doğru maliyetlerle ulaşımı sağlamak olacak. Tüm dünyada ve ana odak noktası olan eğitim sektöründe yaşanan dijital karar verme mekanizmaları, ailelerin okul seçimindeki kriterleri, eğitim sektöründe gerçekleştirilen reklam yanlışları gibi birçok detayın masaya yatırılacağı “Eğitim Sektöründe Dijital Davranışlar ve Fırsatlar Zirvesi”, Dedeman Otel’de gerçekleşecek.

Google’ın Destex Digital ile birlikte organize ettiği eğitim sektörüne yönelik bu ilk zirvede, Destex Digital’de sunduğu 360 derece dijital medya çözümlerini ve eğitim sektöründe elde ettikleri başarının sırrını katılımcıları ile paylaşacak. Etkinliğin Google ile birlikte gerçekleştirilecek olmasının en önemli sebebini ise Ajans Başkanı Emrah Ünal ise kısaca şu şekilde açıklıyor. “Biz yıllardır eğitim sektörü içindeyiz ve tüm çalışmaları kendi mecralarımızda da veri olarak kullanıyoruz. Özellikle eğitim sektörü dijital den uzak duruyor ancak bu zirve den sonra dijitalin kendileri adına doğru bir tercih olduklarını göreceklerdir.”

Ayrıca etkinlikte“dijital sektörde doğru bir yol haritası belirlemek için gerçek verileri değerlendirmenin önemini” vurgulamak adına  2000 öğrenci ile gerçekleştirilen ve okul seçimlerinde dijital reklamların uyandırdığı algı ile ilgili anket verileri de sunulacak.

Eğitim Sektöründe Dijital Davranışlar ve Fırsatlar Zirvesi
Program Akışı:

09:30 – 10:00  / Açılış – Kayıt İşlemleri – Coffee Break
10:00 – 10:30 / Özgür Deniz Aydın – Dijital Dönüşüm ve Google
10:30 – 11:45 / Mustafa İçil – Dijital Çağda Yeni Nesil Pazarlama

11:45 – 12:00 / ARA – İkram

12:00 – 12:20 / Emre Cem Kırbıyık (Okul.com.tr) – Ebeveynlerin Okul Seçme Kriterleri
12:20 – 12:40 / Necip Murat (Pazarlamasyon.com)– Eğitim Sektöründe Pazarlama Trendleri
12:40 – 13:00 / Ozan Emrah Ünal – Eğitim Sektör Raporu (yuklis.com) ve Başarı Hikayeleri

13:00 – 13:30 / Öğle Arası ve İkram

13:30 – 14:15 / Prof. Dr. Sinan Canan – Yetişkinlerin Karar Verme Mekanizması ve İkna
14:15 – 15:00 / Ozan Emrah Ünal – Destex Digital Google Hizmetler

Katılım İçin: event.destexdigital.com 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link


Teknolojiyi pazarlamaya en yaratıcı ve
verimli şekilde uygulayan markalar 
MarTech Awards ile ödüllendiriliyor.
ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link
Bu Etkinlikte Olmalıyım
close-link