Felix’in Atlayışı Red Bull Satışlarını Nasıl Etkiledi? 0

Avusturyalı Red Bull’un çılgın Avusturyalısı Felix Baumgartner geçtiğimiz ay 39,045 metreden atlayarak tarihe geçmişti. Bu etkinlik günlerce tüm dünyanın gündeminde kaldı ve sanırım şimdiye kadar bir marka tarafından yapılmış en başarılı pazarlama faaliyetlerinden biri oldu.

Red Bull’un bu sponsorluğu milyonlarca insan tarafından izlendi. Etkinlik için ayrılan 7 aylık sürecin sonunda tam 140.000 kişi Facebook’tan Red Bull’u beğendi ve 235.000 kişi Red Bull’un Twitter hesabını takip etmeye başladı. Atlayışın yapıldığı gün ise Red Bull’un açtığı Red Bull Stratos sayfasında  tam 270.000 kişilik bir artış oldu. Şuan ise bu sayfayı 1 milyona yakın kişi takip ediyor.

Felix’in atlayışı tüm zamanların en çok izlenen (8 milyon canlı izlenme)  etkinliği olarak tarihe geçti (1) . Red Bull’un Facebook sayfasında atlayış ile ilgili girdiği içerik 500.000’in üzerinde beğeni aldı (2). Aynı şekilde o gün Twitter’da Dünya TT listesindeki 10 sonuçtan 5’i Red Bull’un bu sponsorluğuna aitti (3). Aşağıda bu 3 istatistikle ilgili görsellere ulaşabilirsiniz.

Sosyal medyada oluşan bunca yankıdan sonra Red Bull’un amacına ulaştığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Peki konuşulmak satışları ne derecede etkiledi? Kasap Ahmet akşam evine giderken ekmeğin yanında iki tane de Red Bull götürdü mü? veya o hafta insanlar vodkalarının üzerine biraz daha Red Bull koydu mu?

Bu konu ile ilgili şimdiye kadar herhangi bir açıklama yok ancak satışların artmadığını söylemek delilik olur.

Neden mi?

  • Geçmişte bu tür örnekleri gördük

Blendtec veya Old Spice örneklerine baktığımızda kolaylıkla görebiliyoruzki sosyal medyada sağlanan hakimiyet, satışları yüksek bir ivme ile arttırıyor. Red Bull’un hedef kitlesinde olmayan Kasap Ahmet belki evine giderken Red Bull almayacak ama insanların vodkanın üzerine biraz daha Red Bull koyacağı kesin.

  • Red bull’un pazarlama iletişimi 7 aylık bir süreç değil

7 ay süren Stratos organizasyonu, Red Bull’un  pazarlama iletişiminin ne ilk ne de son halkası. Formula 1’den tutun da FormulaZ’a kadar yapılan binlerce etkinlik gösteriyorki Red Bull hedef kitlesini iyi analiz ediyor ve sürdürülebilir bir pazarlama iletişimi politikası izliyor.

  • İçerik pazarlaması

İçerik pazarlaması son dönemlerde dünya gündemine otursa da,  Red Bull bunu yıllardır uyguluyor. Yılda 4.6 milyar kutu  Red Bull  başka türlü satılamazdı. Econsultancy ‘de bu konuyla ilgili güzel bir makale var ve okunmaya değer.

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Pazartesi Sendromunuzu Yok Edecek Kahve Kokulu 15 Basın İlanı 0

Pazartesi, bir başlangıçtır. Yıllar süren iş hayatı süresince zordur, hatta çoğu zaman lanet edilir ama yine de bir başlangıçtır. Tüm dertlerinizi, sıkıntılarınızı geride bırakıp, ileriye doğru adım atmak için güzel bir sabahtır. O ağır geçen pazar gününün mahmurluğunu insanin üzerinden atandır. İşte tam burada afyonu bir türlü patlamayanlar ve kahve içmeden ayılamıyorum ben diyenler için sizi daha da kahve müptelası yapacak 15 harika kahve ilanını sizler için derledik.

‘Elle Rusya’ Dergisi’nin Instagram Gönderisi Tadında Yeni Kapağı 0

Kurulduğu günden bugüne on binlerce kampanyaya ev sahipliği yapan, birçok markayı şahlandıran, birçok kişinin bloglarla başlayan serüvenlerine ‘kişisel markalarını’ geliştirerek katkıda bulunan bir mecra Instagram.

Fotoğraf paylaşımlarından sonra  ‘hikaye’ paylaşımlarıyla da popülaritesini kaybetmeyen bu mecra, ünlü moda dergisi Elle tarafından alışkın olmadığımız bir şekilde kullanıldı:  Instagram gönderisi şeklinde bir kapak tasarımı ile!

Modaya dair son haberleri almak, trendlerden haberdar olmak için dergi karıştırdığımız günleri hatırlamak için öyle çok da geçmişe gitmemiz gerekmiyor. Ama artık tüm bunlara tek tıkla ulaşacağımız belki de en iyi mecra Instagram oldu. Tasarımcılar, mankenler ve moda editörlerinin en popüler duraklardan birisi olan bu mecrada hem markalar hem de trendler büyüme ve yayılma eğilimi gösteriyor. Durum böyleyken bizlerde belki Paris ya da New York moda haftalarına katılma şansı bulamıyoruz ama bunları Instagram’dan takip edebiliyoruz.

Tam da bu nedenlerle Instagram basılı dergiler için oldukça zorlu bir rakip. Peki bu rakibi dergi satışlarını yükseltmek için bir nevi kaldıraç olarak kullanmanın yolu ne olur derseniz cevabı Elle Rusya dergisinden alıyoruz.

Elle Rusya Ekim 2017 kapağını Instagram gönderisine benzer bir şekilde hazırladı ve gönderiyi marka tag ve hashtaglari ile tamamladı. Halihazırda her derginin o aya ait kapaklarını Instagram’da yayınladıkları düşünürsek neden tam tersini yapmayalım ki bakış açısı olaya ilginçlik katmıyor değil.

Güney Afrikalı model Candice Swanepoel’ün kapak kızı olarak boy gösterdiği derginin Ekim ayı ana başlıkları teknoloji ve gelecek olarak belirlenmiş.

Aslında sosyal medyadan alınan ilhamla tasarlanan ilk kapak örneği Elle Rusya Ekim sayısı değil. 2009’da da Vogue İtalya Twitter temalı bir kapakla görücüye çıkmıştı.

Siz bu kapak tasarımını nasıl buldunuz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link