Avusturyalı Red Bull’un çılgın Avusturyalısı Felix Baumgartner geçtiğimiz ay 39,045 metreden atlayarak tarihe geçmişti. Bu etkinlik günlerce tüm dünyanın gündeminde kaldı ve sanırım şimdiye kadar bir marka tarafından yapılmış en başarılı pazarlama faaliyetlerinden biri oldu.

Red Bull’un bu sponsorluğu milyonlarca insan tarafından izlendi. Etkinlik için ayrılan 7 aylık sürecin sonunda tam 140.000 kişi Facebook’tan Red Bull’u beğendi ve 235.000 kişi Red Bull’un Twitter hesabını takip etmeye başladı. Atlayışın yapıldığı gün ise Red Bull’un açtığı Red Bull Stratos sayfasında  tam 270.000 kişilik bir artış oldu. Şuan ise bu sayfayı 1 milyona yakın kişi takip ediyor.

Felix’in atlayışı tüm zamanların en çok izlenen (8 milyon canlı izlenme)  etkinliği olarak tarihe geçti (1) . Red Bull’un Facebook sayfasında atlayış ile ilgili girdiği içerik 500.000’in üzerinde beğeni aldı (2). Aynı şekilde o gün Twitter’da Dünya TT listesindeki 10 sonuçtan 5’i Red Bull’un bu sponsorluğuna aitti (3). Aşağıda bu 3 istatistikle ilgili görsellere ulaşabilirsiniz.

Sosyal medyada oluşan bunca yankıdan sonra Red Bull’un amacına ulaştığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Peki konuşulmak satışları ne derecede etkiledi? Kasap Ahmet akşam evine giderken ekmeğin yanında iki tane de Red Bull götürdü mü? veya o hafta insanlar vodkalarının üzerine biraz daha Red Bull koydu mu?

Bu konu ile ilgili şimdiye kadar herhangi bir açıklama yok ancak satışların artmadığını söylemek delilik olur.

Neden mi?

  • Geçmişte bu tür örnekleri gördük

Blendtec veya Old Spice örneklerine baktığımızda kolaylıkla görebiliyoruzki sosyal medyada sağlanan hakimiyet, satışları yüksek bir ivme ile arttırıyor. Red Bull’un hedef kitlesinde olmayan Kasap Ahmet belki evine giderken Red Bull almayacak ama insanların vodkanın üzerine biraz daha Red Bull koyacağı kesin.

  • Red bull’un pazarlama iletişimi 7 aylık bir süreç değil

7 ay süren Stratos organizasyonu, Red Bull’un  pazarlama iletişiminin ne ilk ne de son halkası. Formula 1’den tutun da FormulaZ’a kadar yapılan binlerce etkinlik gösteriyorki Red Bull hedef kitlesini iyi analiz ediyor ve sürdürülebilir bir pazarlama iletişimi politikası izliyor.

  • İçerik pazarlaması

İçerik pazarlaması son dönemlerde dünya gündemine otursa da,  Red Bull bunu yıllardır uyguluyor. Yılda 4.6 milyar kutu  Red Bull  başka türlü satılamazdı. Econsultancy ‘de bu konuyla ilgili güzel bir makale var ve okunmaya değer.

Bir Cevap Yazın