Fast Food Dünyasının Kahve Merakı

Şahsi fikrim kahvenin fast food restoranlarına yakışan bir içecek olmadığı, son yıllarda yerel/uluslararası kahve zincirlerinin ve kahve çeşitlerinin hızla artması dolayısıyla da insanların kahveden beklentilerinin eskisinden çok daha fazla olduğu yönünde olsa da dünyanın ünlü fast food markaları benimle aynı fikirde değil.  Onlar her konuda olduğu gibi kahve konusunda da birbirlerinden geride kalmamanın, hatta mümkünse bir adım önde olmanın yarışı içinde.Yarışı başlatan da sektörün en büyüğü McDonalds.

McDonalds 1970’li yıllarda ilk kez kahvaltı menüsünü çıkarmış ve bu menü ile birlikte kahve satışına da başlamıştı.Daha sonra 1993’te McCafé (Türkiye’de McD Café) markasını yarattı ve dünyanın birçok ülkesinde McCafé ler açarak markasını önemli bir kahve zinciri haline getirdi.Öyle ki bazı ülkelerde Starbucks gibi bir devin liderlik bayrağını elinden aldı ve pastadan hatırı sayılır bir pay almayı başardı.

McDonalds’ın bu başarısı sektörün diğer oyuncularını harekete geçirdi.

Hepimizin bildiği gibi başarılı işlerin taklit edilmesi çok uzun sürmez. Biri cesaret edip bir maceraya atılır, rakipler sessizce izler ve sonucu bekler. İş tutmazsa rahat bir nefes alınır ama eğer iş tutar ve önemli bir başarı elde ederse apar topar aynı işe soyunulur. Vakit kaybetmemek gerektiği için de genellikle herhangi bir pazar araştırması yapılmaz. Bu maceranın getirisi-götürüsü hesaplanmaz. Bir de başarı sektörün en büyüğüne aitse, pazardan silinme korkusu şirketleri bir an önce taklit etme yoluna iter.

Durum fast food dünyasında da değişmedi. McDonalds’ın ardından diğerleri de bir şekilde kahve işine el attı. Ama hiçbiri McDonalds kadar başarılı olamadı. Belki de amaçları büyük başarılar elde etmek değil, sadece müşteri kaçırmamak, “maalesef kahvemiz yok” dememekti.

O ya da bu nedenle kahve girişiminde bulunan birkaç Fast Food markasına göz atalım:

indir (1)Whendy’s: 1995’te Kanadalı kahve ve donut devi Tim Hortons‘ı satın aldı. Şirket, Wendy’s çatısı altında kendi yoluna devam etti ve süreç içerisinde 1000 yeni restoran açtı. Wendy’s için ise işler pek yolunda gitmemiş olacak ki 2009 yılında hisselerini Tim Hortons’a geri sattı. Daha sonra da kendi kahve markası Redhead Roasters‘ı piyasaya sürdü.

images (3)images (2)


Burger King/Subway: Kahve pastasında aynı dilimi paylaşıyorlar. İkisi de restoranlarında Seattle’s Best Coffee kahveleri satıyor.

images (1)

Dunkin Donuts: Donut haricinde sandviç satışı da yapıyor ve en önemli fast food restoranlarından biri olarak kabul ediliyor. Kendi markasıyla kahve sunuyor. Odak noktası olmasa da kahvesi ortalamanın üzerinde.

Geçtiğimiz günlerde KFC de yazılı basında kahve reklamlarına başladı. Şirket Dünyaca ünlü kahve zinciri İtalyan Lavazza kahveleri satıyor. Hedefinde ise McDonalds’ın ulaştığı başarı var. Bu yüzden McDonalds’ın en güçlü olduğu yerlerden Birleşik Krallıkta taze çekilmiş kahve işine giriyor. Amaç;  önce buradaki McDonalds egemenliğini yıkmak daha sonra da sınırları genişletmek.

Diğerlerini bilmem ama bana göre KFC ne yaparsa yapsın kahvede başarılı olamaz. Her ne kadar tek bir ürünle anılmaktan sıkıldıklarını belirtseler de KFC markası akıllara “tavuk” kelimesiyle kazındı bir kere. Tavuk ve kahvenin aynı mekanda bulunması fikri de çok mantıklı gelmiyor. Bence KFC aklını McDonalds’ın “6 kahve alana 1 kahve bedava” kampanyasına karşılık “3 kahve alana 1 kahve bedava” kampanyası gibi ucuz rekabet yöntemlerine yoracağına bu işe hiç bulaşmamalı ve elindeki avantajların kıymetini bilmeli .Ürün çeşitlendirmek her zaman iyi bir fikir değildir. KFC zaten tavuk dolu kovasıyla oldukça farklı bir fast food zinciri, tavuktan başka alanlara yönelmenin marka için hiç hayırlı olmayacağı görüşündeyim.

Yazımın başında da söylediğim gibi  kahvenin yeri bence fast food restoranları değil. Fast Food’a ek olarak kahvaltı menüleri ne kadar mantıklı ve tamamlayıcı ise kahve satışı da bir o kadar gereksiz ve riskli. Fast food restoranları amacın dışındaki ürünleri menülerine eklemek yerine son yıllarda obeziteye dolayısıyla da fast food’un zararlarına yönelen suçlayıcı bakışlara karşı çözüm bulmaya odaklanmalı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Kahveli Coca Cola, Türkiye’de Satışa Çıktı

Coca-Cola Türkiye, 2017 yılı içinde ürün dizisinde farklı uygulamalar yapmaya devam ediyor. Coca Cola Light ve Zero çeşitlerini Coca Cola Şekersiz ürününde birleştiren marka, yaz dönemine gireceğimiz süreçte yeni bir ürünü daha test pazarlaması için piyasaya çıkardı: Kahveli Coca-Cola.

Test pazarlaması, ürünün hedef pazar bölgesinin tümünde pazarlamasına geçilmeden önce nasıl karşılanacağını görmek, satış ve karlılık durumunu öngörebilmek amacıyla pazarın belirli bölgelerinde test amaçlı sunulmasıdır. Test pazarlamaları genellikle belirli süreler için uygulanır. Birkaç ay veya bir mevsim periyotları seçilebilmektedir. Kahveli Coca-Cola ülkemizde en az bir yaz boyunca raflarda olacak.

İçecek sektöründe ürün dizisini (aynı ürünün farklı çeşitleri) artırma yöntemi son dönemde tüketicilerden talep görmeye devam ediyor. Yurtdışında vişneli ve vanilyalı Coca-Cola çeşitleri ile bilinen marka, bu yıl ülkemizde kahveli Coca-Cola ürününe yönelik talebi test pazarlaması ile görmeye çalışacak. Dünyadaki değişen talebe bağlı olarak şekersiz Coca-Cola geçtiğimiz aylarda piyasada yer almaya başladı. Bu gelişmeye rağmen ülkemizde şekersiz gazlı içeceklerin pazar payı henüz %10’nun altında bulunuyor. Şekersiz gazlı içecek talebine yönelik bir hamle de geçtiğimiz aylarda Pepsi’den gelmişti. Pepsi, limonlu kola ürünü Pepsi-Twist’in kalorisiz çeşidini ambalaj tasarımında değişikliğe giderek piyasaya sürmüştü.

Test pazarlaması ilkelerine uygun olarak Coca-Cola, kahveli Coca-Cola’yı İstanbul başta olmak üzere, Türkiye’nin güney kıyı kesiminde ve diğer önemli görülen bölgelerde tüketicilerin beğenisine sundu.

İçerdiği kafeinden ötürü kahve ve kola tüketimine mesafeli yaklaşan ve ürün tüketimine psikolojik sınırlar koyan Türk tüketicisi, ürünün bileşimine ve tadına nasıl bir tepki verecek? Test pazarlamasından sonra kahveli Coca-Cola, kalıcı bir ürün olarak Coca-Cola Türkiye’nin ürün serisi içinde yer alacak mı? Şüphesiz bunu ürünün yaz ayı satış performansı belirleyecek.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İsminin Yanlış Telaffuzunu Muhteşem Bir Kampanyaya Dönüştürüp Ödül Alan Marka: MailChimp

  •  Markanızın isminin yanlış telaffuzu alıp nasıl ödüllü bir kampanya haline getirebilirsiniz?
  • MailShrimp, KaleLimp ve JailBlimp gibi dokuz farklı telaffuz hatası Mailchimp’e her zaman hatırlanabilecek bir kampanya yaratma ilhamı verdi, detaylar aşağıda,
  • Benzeri yazılar için;Start-Uplar için Kullanabileceğiniz En İyi 8 Pazarlama Aracı

Pazarlama otomasyonu ve e-mail pazarlama konularında akla ilk gelen markalardan olan MailChimp, geçtiğimiz sene yaptığı efsanevi pazarlama kampanyası hala çok konuşulurken bizlerde hem 2017 Cannes Lions International Festival of Creativity ödüllü bu kampanyayı tekrar hatırlatalım hem de izlemeyenler için kampanyayı tekrar anlatalım istedik.

Google’a sorduğumuz sorulardaki yazım yanlışlarını düzelttiği klasik soru kalıbını alıp bütün bir kampanyanın ana fikri yapan şirket, isminin yanlış telaffuzunu oldukça eğlenceli bir yolla anlatırken adeta aklının aklımıza kazınmasını sağlıyor. “Did you mean Mailchimp?”  sorusunun hakimiyetindeki kampanya ismin ona çok benzer dokuz farklı yanlış telaffuzunu birbirinden farklı, absürt şeylere dönüştürüyor.

Bunlardan üç tanesi MailShrimp, KaleLimp ve JailBlimp mod filmi diyebileceğimiz tarzda ve her yanlış telaffuz için kurulan mikro sitelerde yayına geçmeden önce Amerika’da ki birkaç sinema da yayınlanıyor.

Ve sanırım en güzeli de bir çoğunun distopik birer evren resmediyor hissi vermesi. Sizce?

MailShrimp

Robert Vacha ve Peter Klimes başrolündeki bu film, posta servisinde çalışan bir çocuğun karides (shrimp) sandviçi yemesini epik bir hale getiriyor.

KaleLimp

Zdenek Subr, Helena Jilkova, Boris Wilkenin başrolündeki bu kısa filmde bir lahana yaprağının tabağa olan yolculuğu lahanadan bir köpeğin maceraları şeklinde anlatılıyor.

JailBlimp

Bir hapisten kaçış hikayesi ne kadar garip olabilir. Tam da yukarıda izlediğiniz kısa film kadar. Bir doğum günü kızının kukla oyuncağını ezmesinden çıkan bir kaçış hikayesi…

VeilHymn

VeilHymn, Devonté Hynes ve Bryndon Cook isimli iki sanatçı ile yapılan bir ortaklığın ürünü. Ziyaretçiler veilhymn.com’u ziyaret ettiğinde 4:35 dk süren ve dinlemesi pek bir keyifli bir video ile karşılaşıyor.

SnailPrimp

Belki de aradığınız yaşlanma karşıtı birkaç üründü diye düşünen MailChimp salyongoz özlü yaşlanma karşıtı ürününden bahsetmek istedi. Instagram sayfası bile var: instagram.com/snailprimp.

 

FailChips

Kendisi gerçek bir ürün, tek sıkıntısı ise parçalanmış olması.

WhaleSynth

whalesynth.com’u ziyaret ederek bugüne kadar aradığınız o ritmi kendiniz okyanus seslerinin rahatlatıcı atmosferi ile bulabilirsiniz.

NailChamp

Tırnak süslemenin son moda versiyonları Tumblr-vari sitesi ile NailChamp’te sizi bekliyor. Hem de süslenmiş tırnakların yarıştığı bir yarışma için oy bile kullanabiliyorsunuz.

MaleCrimp

malecrimp.com, MaleCrimp Tumblr sitesi ile saçlarına ince kıvrımlar veren erkeklerin hikayesini anlatıyor. Öyle ki bu hikaye Buzzfeed’e bile konu oldu zamanında.

Bu başarılı kampanyanın arkasında Droga5, New York bulunuyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link