Facebook iş dünyasında hırçın politikalara sahip bir durumda. Rakiplerine yaşam alanı vermemek için elinden gelen her şeyi yapan Facebook bünyesine katamadığı her fikri kopyalama yoluna gidiyor dememiz hiç yanlış olmayacaktır. Bu duruma en büyük örnek olarak Snapchat hikayelerini hem Instagram’a hem de Facebook’a taşıması. Bu gelişmeden sonra bildiğiniz üzere Snapchat’in kullanımında ciddi oranda azalmalar meydana gelmişti. Bu rekabetin rakamlarını buradaki yazımızdan ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz.

Şimdi ise Facebook için korkunç denebilecek bir iddia ortaya atılmış durumda. Wall Street Journal’da yayınlanan habere göre Facebook akıllı cihazların içine sızmış durumda ve bu casuslukla şirketin farklı girişim fikirlerini çaldığı iddiası mevcut.

Haberde yer alan bilgilere göre ‘Early Bird’ ismi verilen bu casusluk uygulamalarıyla Facebook gelecekte hangi girişimlerin öne çıkacağı, farklı kişilerin nasıl girişim fikirlerine sahip olduğunu öğrenerek onlardan önce bu fikirleri hayata geçirmeye uğraşıyor.

Facebook’un 2013 yılında İsrail merkezli start-up Onova‘nun geliştirdiği bir iç denetim sistemiyle böyle bir uygulamaya başladığı haberde yer alan bir başka ayrıntı. Onova’nın bu sistemi kullanıcıların telefonlarını ayrıntılı şekilde denetleyerek çıkardığı tüm raporları merkeze rahatlıkla iletilebilecek bir yapıya sahip.

Bu casusluk uygulamasının etkisiyle Facebook’un hayata geçirdiği en büyük işlem ise Facebook Messenger’ın görüntülü grup konuşmaları. Facebook’un bu özelliği Houseparty ismi verilen bir start-up girişimden kopyaladığı belirtiliyor.

Facebook’un grup video chat özelliğine dair yazımıza buradan ulaşarak Houseparty ile karşılaştırmasını yapabilirsiniz.

HouseParty Tanıtım Videosu

Güncelleme: Bu konuyu Haftanın Gündemi’nde de konuştuk. Hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın