İyiden iyiye markaların vazgeçilmezi haline gelen Facebook’un atakları bitmek bilmiyor. CRM tarafında gelişmek isteyen Facebook, yeni özelliği sayesinde markaların kullanıcılarla olan iletişimine bir taçlandırma yaptı. Bu yeni özellik sayesinde sayfanıza gelen mesajları hızlıca cevaplandırdığınızda yanıt verme oranınızın yüksek olduğuna dair bir simgeyi kapak fotoğrafınıza yerleştirecek.

mesaj2Bu simgeyi kazanmak için yapmanız gerekenler neler?

Sayfanızın kapak fotoğrafının altında görünecek “mesajlara yanıt verme oranı yüksek simgesi”ni almak için sayfanızın son 7 gün için aşağıdaki 2 koşulu karşılaması gerekiyor:

  • Mesajların %90’ına yanıt vermek

  • Verilen tüm yanıtlar için ortalama 5 dakika yanıt süresine sahip olmak

Yani öyle bedavaya simge yok. Bu sayede müşterileriniz sayfanızın kullanıcılara verdiği önemi görüyor, mesaj ile size ulaşma konusunda hiçbir tereddütü kalmıyor. Markanız açısından düşünürsek CRM tarafında bir değer kazanmış oluyorsunuz. Peki bu değer kime yarayacak? Tabii ki Facebook’a. Artık hiçbirimiz markaların web sitesine giderek iletişim numaralarından onlara ulaşmaya çalışmıyoruz; Facebook’tan mesaj atıyor, Twitter’dan mention’lıyoruz. Facebook da bu şekilde düşünüyor olacak ki müşteri ilişkilerini bir adım daha öteye taşıyacak bu aksiyonu ortaya koydu.

Bir simge için bu kadar çaba gösterir misiniz orası da size kalmış. Şimdilik bir değer taşımıyor gibi görünebilir, ama bir süre sonra insanların bu simgeyi almamış sayfalara mesaj atma oranının azaldığını gözlemleyebilirsiniz. Henüz hiçbir markada bu simgenin eklendiğini görmedik. Çok yeni bir özellik olması ve entegrasyonun yavaş yavaş olduğunu düşünürsek durumu açıklayabiliriz.

Bu simgeyi ilk alan markalardan olarak kategorinizdeki diğer markalarla olan yarışınızda CRM tarafınızın güçlü olduğunu potansiyel müşterilerinize gösterebilirsiniz. Ne dersiniz?

Bir Cevap Yazın