Reklamverenlerin dijital mecralardaki reklamları için doğru dataya ulaşma konusunda oldukça büyük bir problem yaratan yanlış tıklamalar için Facebook yeni bir politikaya yöneliyor. Facebook’un ürün pazarlama müdürlerinden biri olan Breet Vogel yaptığı açıklamada Facebook reklamlarını yayınlayan Audience Network gibi ağlarda yaşanan yanlış tıklanmaların reklamverenlere yansıtılmayacağını ve raporlanmayacağını açıkladı.

Vogel yanlış tıklamaların tespiti konusunda ise 2 saniye sınırı koyacaklarını belirtti. Reklama tıklandıktan sonra 2 saniye veya daha kısa bir sürede geri dönüş yapılırsa bu hareketlerin yanlış tıklama olarak algılanacağını söyledi.

Vogel’in bir açıklaması da yayıncılar için oldu. Vogel açıklamasında yanlış tıklamaların sanılanın aksine yüksek bir oranda olmadığını ve bu neden yayıncıların bu durumdan zarara uğramayacağını sözlerine ekledi.

Yeni reklam yatırımları için en doğru dataya sahip olmak isteyen reklamverenler Facebook’un hayata geçireceği bu sistemle yeni dönemde bütçelerini ve stratejilerini daha doğru şekilde oluşturabilecek.

KAYNAKTechcrunch
Paylaş
İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Sanatları Bölümü Mezunu. Reklam Yazarlığı kariyerinden sonra, Pazarlamasyon'da içerik editörlüğü.

Bir Cevap Yazın