Online yayıncılık platformlarının gün geçtikçe artan etkisi karşısında Facebook’tan beklenen hamle sonunda geldi.

Facebook yaptığı açıklamada ‘Watch’ isimli uygulamasıyla kullanıcılarını orijinal TV şovlarıyla buluşturacağı iddialarını doğruladı. Ancak Facebook bu uygulamanın ne zaman hizmete gireceğine dair net bir tarih vermekten kaçındı. Business Insider’ın duyumlarına göre bu uygulama ilk olarak ABD perşembe günü yayına alacak ve sürece yayılarak diğer kullanıcılara da zamanla ulaşılacak. 

Video içeriklerini öneminin oldukça arttığı son dönemde Facebook’ta bu alandaki yatırımlarını oldukça artıyor ve özellikle genç hedef kitleye yönelik çalışmalar yapıyordu. Geleneksel TV’lerden reklam geliri çalmak için video içerik çalışmaları yapan Facebook bu çalışmalarının yanına Watch’u da ekleyerek rekabeti oldukça kızıştıracağa benziyor.

“Umarım, realiteden komediye ve canlı spor müsabakalarına, çok çeşitli şovlara ev sahipliği yapacağız” diye açıklama yapan Facebook kurucu ve CEO’su Mark Zuckerberg, şovların bazılarının profesyoneller bazılarının ise amatör Facebook kullanıcıları tarafından oluşturulacağını dair bir açıklamada da bulundu.

Watch özelliği ile platformda bölümler halinde yayınlanacak videolar bir konu veya olay örgüsünü takip edecek. Kullanıcılar kendi izleme listesini oluşturabilecek, ayrıca içerikleri Facebook’un TV app’i üzerinden de seyredebilecekler.

Paylaş
İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Sanatları Bölümü Mezunu. Reklam Yazarlığı kariyerinden sonra, Pazarlamasyon'da içerik editörlüğü.

Bir Cevap Yazın