Geçtiğimiz günlerde sadece 4 yıl gibi kısa bir süre içinde genç kuşağın yeni gözdesi Snapchat’in, Twitter’ın günlük ziyaretçisi sayısı 150 milyon kişiyi geçtiği haberlerini okumuştuk. Snapchat’in yükselen başarı grafiği tüm sosyal mecralar için yeni bir şeyler denemeleri gerektiğinin de habercisi gibi. İşte bu alanda ilk denemeler Facebook’tan geliyor. Sosyal paylaşım sitesi Facebook, kullanıcılarına sadece zaman tüneli ve aramalarda görünen durum iletileri paylaşmaları ile ilgili bir seçenek deniyor. Bu durum iletileri, kişilerin profillerinde görünmeyecek.

Anonimliğin pek mümkün olmadığı bu mecraya biraz daha anonimlik ve gelip geçici bir hava katmak isteyen Facebook ‘un bu değişiklik opsiyonunun olumlu yanları olduğu gibi birçok olumsuz tarafı da mevcut.

Bu seçenek hayata geçerse artık gönderdiğiniz bir ileti kalıcı olarak zaman tünelinize gitmeyecek. Kişileri rastgele aklına gelen fikirleri iletiler paylaşmaya iten bu yeni fikir Facebook’un Snapchat gibi belirlenen süre sonrası kaybolan iletilerine karşılık kişilerin Haber Kaynağı güncellemelerinde yeni güncellemeler gelene kadar bir süre kadar durup sonrasında kaybolan iletilerden oluşacak.

Kişilerin sosyal mecra ile daha fazla etkileşim halinde olması için bu fikri üreten Facebook, bu yeni tarzda paylaşılan iletilerin kayıtlarını tutmayarak kullanıcılara söyledikleri her şeyi profillerine tarih sırasına göre listelememeyi vadediyor. Böylece kişiler akıllarına ne gelirse gelsin paylaşmaları konusunda daha özgür davranabilecekler.

Gönderilen iletinin ‘hesap verilebilirliğini’ bir tık olsun kaldıran bu yeni özellik, yukarıda saydığımız olumlu taraflarla beraber yine ‘hesap verilebilirlik’ konusunu düşündüğümüzde birkaç olumsuz tarafa da sahip.

İletilerin bir süre sonra kaybolması sosyal paylaşım sitelerini daha çok ırkçı, ayrıştırıcı ya da nefret dilini öne çıkarak şekilde kullananların ekmeğine yağ sürebilir. Çok basit bir örnekle; yaşanılan herhangi bir toplumsal olayda ırkçı bir ileti paylaşan bir kişi zaten profilinde sürekli görünmeyeceği gerçeği rahatlığı ile hareket edebilir. Kişinin profilinde listelenmeyecek olan ileti arama sonuçlarında yine de görülebilir.

Olumlu ve olumsuz yanları ile gelecek, bir süre sonra kaybolan iletiler özelliğinin hala test aşamasında olduğunu hatırlatalım, belki bir süre sonra Facebook’ta yaratılan tüm iletileri değiştirecek, belki de hayatımıza hiç girmeyecek. Ne dersiniz böyle bir özellik iyi mi olurdu yoksa kötü mü?

h/t The Next Week

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın