Facebook Haber Akışında ‘Daha Görünür’ Olabilme Stratejileri

Geçenlerde Facebook tarafından uygulama geliştiricilere özel F8 konferansında “İçeriğinizi Doğru Kişilere Nasıl Ulaştırırsınız” isimli oturumda Facebook üzerinde Newsfeed platformunun kullanımına ilişkin bazı öneriler ile markaların doğru kişilere içeriklerini ulaştırma konusunda yararlı ipuçları verdi.

News Feed’in Temel Misyonu

Facebook haber başlıkları temelde insanları onlarla en alakalı başlıklarla buluşturmayı amaçlıyor. Dünyada olup bitenler nerede, hangi aile üyeniz ya da arkadaşınız tarafından yayınlanmış olursa olsun aralarından 10 tane sizinle alakalı olan seçiliyor ve bu sizin haber başlıklarınızı oluşturuyor.

News Feed’in aslında Facebook tarafından sadece para kazanma amaçlı olarak yapıldığına dair yaygın bir inanış var ancak arkasında ki mantık tam olarak öyle değil. Yani Facebook’un aslında tek amacı para değil, kullanıcıların bu platformda daha fazla vakit geçirmeleri için onlara ilgilerini çekecek içerikler sağlamak.

Kendi mesajını doğru hedef kitleye taşımak isteyen markalar hedef kitlelerinin istek ve ihtiyaçlarına uygun içerikler üreterek daha fazla dikkat çekici hale gelebilirler.

Peki Facebook’ta ilk içeriğimiz yayınladığı zaman süreç nasıl işliyor?

İlk etapta teknik olarak hiçbir şey olmuyor ta ki insanlar yayınlayanı takip edip paylaştığı içeriklere göz atana kadar. Sonrasında Facebook, hit alan paylaşım ve diğer paylaşımlarınıza da bakarak insanlara gerçekten en fazla ilgilendikleri içerikleri göstermeye başlıyor.

Yani sistem ve teknik hep kullanıcı deneyimini geliştirmek odaklı işliyor.

İçerik yayınlama yarışınızda bir rakibiniz yoksa işiniz kolay, çünkü insanların içeriğinizi görme şansı daha fazla ancak rakipleriniz vars,a yayıncılar tarafından aynı zamanlarda yayınlanan içerikler nedeniyle dikkat çekiciliğiniz azalıyor. Bu tip nedenlerle kendi yerel saatinize uygun olarak gece 10.00 civarı yayınladığınız içerikler, genelde markalarının bu saatlerde fazla içerik yayınlamamasından ve kişilerin yatarken bile Facebook kontrol etme alışkanlıklarının da yardımıyla daha fazla kişi tarafından erişilebilir oluyor.

Neler yapabilirsiniz?

Ancak bununla beraber Facebook’un önemsediği bir diğer kriter ise kişilere gerçekten daha fazla ‘kişiselleştirilmiş’ içerikler sunarak onların daha fazla vakit geçirmesini sağlamak. Yani paylaşım saatlerinizle beraber, içeriğinizin hedef kitlenizin ne kadar dikkatini çektiği konusu da oldukça önemli. Çünkü kişilerin aile ve arkadaşlarının paylaştığı içerikler markalı içeriklere göre daha öncelikli. Bu nedenle markaların, markalı içeriklerin yüksek organik erişim sayılarına ulaşmaları konusunda rekabetleri oldukça sert.

NewsFeed’de daha görünür olmak için hedef kitlenizi iyi tanıyın, neleri severler, neleri daha fazla paylaşırlar hangi zaman aralıklarında Facebook’ta olurlar bilin. İçeriklerinizi onlara katkı sağlayabilecekleri bir hale getirin, daha fazla etkileşim almanız News Feed’de daha fazla yer almanız demektir, unutmayın.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Markaların İçimizi Isıtan Sevgililer Günü Reklamları

Markalar, sevgililer günü gibi özel günleri severler. Her yıl şubat ayıyla başlayan Sevgililer Günü telaşı, bu yıl da markaların eğlenceli, renkli kampanya ve indirimleriyle Sevgililer Günü arifesine hareketlilik katmaya devam ediyor.

Hepsi ayrı ayrı bir hikayeyi anlatan reklam filmleri ile markalar ister yalnız ol, ister sevgili, ister platonik, aşka dair hislerini kimseyi ayırt etmeden bu Sevgililer Günü’nde de bizimle paylaştılar. Bakalım ortaya nasıl tarzlar çıkmış. İşte o yüreğimizi ısıtan reklam filmleri;

1. Enza Home

2. Cardfinans

3. Defacto

4. GittiGidiyor

5. Media Markt

6. Kiğılı

7. ATÜ Duty Free

8. Vestel

9. Pandora

10. Patırtı.com

Pazarlama ve iş dünyasına ait önemli gelişmeleri, her hafta düzenli olarak sizlere gönderiyoruz. Sizde haftanın gelişmelerinden haber olmak istiyorsanız buradan mail listemize kayıt olabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Gucci Halüsinasyonu New York ve Milan’da İki Duvarda Hayat Buldu

Lüks moda markası denildiğinde akla gelen ilk isimlerden Gucci, 2018 İlkbahar Yaz koleksiyonunda sadece ürünleri ile değil klasik sanat eserleri temalı reklam kampanyası ile de gözleri şenlendiriyor.

#GucciHallunication adı verilen kampanya kapsamında yeni koleksiyon birçok farklı mecrada tanıtılmaya başlandı bile. İspanyol illüstratör Ignasi Monreal ile daha önce hiç denenmemiş, büyüleyici bir kampanyaya imza atan marka, Milano ve New York sokaklarına Gucci sanat eserlerini taşımak için sadece vitrinlerini değil, duvarları da Monreal’in illüstrasyonları ile kaplıyor.

Guccivari olarak nitelendirilmeyecek bir reklam mecrası olarak görebileceğimiz bu murallar New York’un Lafayette Sokağı ve Milan Corso Garibaldi’de bulunuyor. New York murali Gucci güneş gözlüğü kampanyasına dikkat çekmek için yapılmışken, Milan murali ise Jan van Eyck tarafından 1434 yılında yapılan “Arnolfini’nin Evlenmesi” isimli yağlıboya çalışma ve Hieronymus Bosch tarafından 1503 yılında yapılan ”Dünyevi Zevkler Bahçesi” isimli çalışmalardan etkilenerek hazırlanan

Aşağıda izleyebileceğiniz gerçek ötesi reklam kampanyasında ise kendimizi bir anda Gucci Sanat Galerisi’nde buluyoruz. Tüm illüstrasyonların dijital olarak yaratıldığı bu filmde tüm koleksiyon sanat eserlerine ustalıkla yerleşmenin bir yolunu buluyor.

Vaadettiği halüsinasyonu gerçek anlamda yaratan Gucci, hem moda hem de reklam tarihine geçebilecek güzellikte bir kampanyaya imza atmış. Şimdilerde iki ikon moda şehrinde yer alan murallerin 2 ay kadar yerlerinde kalacağı belirtiliyor.

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link