Geçenlerde Facebook tarafından uygulama geliştiricilere özel F8 konferansında “İçeriğinizi Doğru Kişilere Nasıl Ulaştırırsınız” isimli oturumda Facebook üzerinde Newsfeed platformunun kullanımına ilişkin bazı öneriler ile markaların doğru kişilere içeriklerini ulaştırma konusunda yararlı ipuçları verdi.

News Feed’in Temel Misyonu

Facebook haber başlıkları temelde insanları onlarla en alakalı başlıklarla buluşturmayı amaçlıyor. Dünyada olup bitenler nerede, hangi aile üyeniz ya da arkadaşınız tarafından yayınlanmış olursa olsun aralarından 10 tane sizinle alakalı olan seçiliyor ve bu sizin haber başlıklarınızı oluşturuyor.

News Feed’in aslında Facebook tarafından sadece para kazanma amaçlı olarak yapıldığına dair yaygın bir inanış var ancak arkasında ki mantık tam olarak öyle değil. Yani Facebook’un aslında tek amacı para değil, kullanıcıların bu platformda daha fazla vakit geçirmeleri için onlara ilgilerini çekecek içerikler sağlamak.

Kendi mesajını doğru hedef kitleye taşımak isteyen markalar hedef kitlelerinin istek ve ihtiyaçlarına uygun içerikler üreterek daha fazla dikkat çekici hale gelebilirler.

Peki Facebook’ta ilk içeriğimiz yayınladığı zaman süreç nasıl işliyor?

İlk etapta teknik olarak hiçbir şey olmuyor ta ki insanlar yayınlayanı takip edip paylaştığı içeriklere göz atana kadar. Sonrasında Facebook, hit alan paylaşım ve diğer paylaşımlarınıza da bakarak insanlara gerçekten en fazla ilgilendikleri içerikleri göstermeye başlıyor.

Yani sistem ve teknik hep kullanıcı deneyimini geliştirmek odaklı işliyor.

İçerik yayınlama yarışınızda bir rakibiniz yoksa işiniz kolay, çünkü insanların içeriğinizi görme şansı daha fazla ancak rakipleriniz vars,a yayıncılar tarafından aynı zamanlarda yayınlanan içerikler nedeniyle dikkat çekiciliğiniz azalıyor. Bu tip nedenlerle kendi yerel saatinize uygun olarak gece 10.00 civarı yayınladığınız içerikler, genelde markalarının bu saatlerde fazla içerik yayınlamamasından ve kişilerin yatarken bile Facebook kontrol etme alışkanlıklarının da yardımıyla daha fazla kişi tarafından erişilebilir oluyor.

Neler yapabilirsiniz?

Ancak bununla beraber Facebook’un önemsediği bir diğer kriter ise kişilere gerçekten daha fazla ‘kişiselleştirilmiş’ içerikler sunarak onların daha fazla vakit geçirmesini sağlamak. Yani paylaşım saatlerinizle beraber, içeriğinizin hedef kitlenizin ne kadar dikkatini çektiği konusu da oldukça önemli. Çünkü kişilerin aile ve arkadaşlarının paylaştığı içerikler markalı içeriklere göre daha öncelikli. Bu nedenle markaların, markalı içeriklerin yüksek organik erişim sayılarına ulaşmaları konusunda rekabetleri oldukça sert.

NewsFeed’de daha görünür olmak için hedef kitlenizi iyi tanıyın, neleri severler, neleri daha fazla paylaşırlar hangi zaman aralıklarında Facebook’ta olurlar bilin. İçeriklerinizi onlara katkı sağlayabilecekleri bir hale getirin, daha fazla etkileşim almanız News Feed’de daha fazla yer almanız demektir, unutmayın.

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın