Etkili Viral İçerik Kullanımında 5 Önemli Faktör 0

Viral, dijital ortamdaki bir ürünün yine dijital yollarla organik olarak ağızdan ağza yöntemi ile yayılmasıdır. Tüm dijital ortamlarda reklam görmekten bunalan kullanıcının günlük hayatının içine reklam olduğunu hissettirmeden giren viral reklamlar algıda bir kalıcılık yakalarken aynı zamanda maliyet açısından da düşük olduğundan dolayımarka memnuniyeti de sağlar.

Ancak viral reklam oluştururken dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır;

1- Brief’in özüne inin.

featured

Brief hiç hoşlanmadığım bir kelime ancak ne yazık ki Türkçe’de bunu tam anlamıyla karşılayan bir kelime yok. Ana hatları belirleyerek kısaca anlatmak olarak açıklayabiliriz. Viral reklamımızın iskeletidir brief ve ne kadar özümsenir, tahlil edilirse o kadar etkili ve sağlıklı bir çalışma ortaya çıkarılır. Çıkarılan brief ile reklamın ana konusu, karakterlerin nasıl olması gerektiği, hedef kite gibi birçok hayati kalem belirlenir.

2- Hedef kitlenize sarılın

hedef-kitle

Hedef kitlenizi iyi tanıyıp, kendinizi o kitlenin içinde gibi hissedin. Siz bu virale maruz kalsaydınız tepkiniz nasıl olurdu? Hangi yönleri hoşunuza giderdi? Kampanyanın yetersiz veya başarılı olduğu yerler neler? Çünkü hedef kitleye yönelik olmayan bir reklam çalışması bütçesi ne kadar olursa olsun başarıyı yakalayamayacak, hayal kırıklığı yaratacaktır. Bir örnekle düşünmek gerekirse; ürününüzün tıraş bıçağı olduğunu varsayalım. Hedef kitlenizin içinde yer almayan kadın grubuna ulaştırılan viral sizin için çok da sağlıklı bir avantaj sağlayamayacaktır.

3- Hangi mecrayı kullanacağınızı iyi seçin

dijital

Sosyal medya mecralarının sayısının her geçen gün artıyor oluşu ve her kullanıcının aktif olarak tüm bu mecralarda yer almıyor oluşu nedeniyle mecra seçimi oldukça önemli.

Orta yaş grubunu kapsayan bir kampanyayı Vine’da yaymak ne kadar başarıyı yakalayabilir veya genç hedef kitle için artık Facebook uygun bir alan mı tartışmaya açık bir konu.

4- Dürüst olun

guvenilirlik

Viral reklamlar klasik reklamlara oranla markanın kullanıcıya birkaç adım daha yakın olduğu, tüketicinin markayı sahiplendiği reklamlardır. Bu nedenle güvenilirlikte meydana gelen bir sarsılma, markanın imajını kötü etkileyebilir. Sunulan ürün veya hizmetin kuvvetli oluşu kadar reklam içerisinde bu özelliklerinin ne derece doğru yansıtıldığı da büyük önem taşır.

5- Oyuncularınızın imajına dikkat edin

yenifoto3

Oyuncu seçimi ise çok ince eleyip sık dokunması gereken bir durum. Kampanyanızı vezir de eder rezil de. Viral reklam çalışmalarının ilk yıllarında yüksek takipçisi olan fenomenler ve düşük bütçe ile yönetilebilirken artık bu yollarla yapılmaya çalışılan viraller hem yüksek fiyatlar karşılığında gerçekleştirilebilmekte hem de kullanıcı açısından inandırıcılığını kaybettirebilmekte. 1 Milyon takipçili ünlü fenomenlerin birçoğunun artık hemen hemen her paylaşımlarının reklam olduğu ve bunlar için oldukça uçuk fiyatlarda anlaşıldığı kullanıcılar tarafından da bilinmekte olduğundan inandırıcılığını kaybetmiş durumda.

Bir diğer risk de viralinizi sahiplendiğinizde viralinizde rol alan fenomenin sosyal medyada dikkat çekecek olumsuz davranışları markanıza mal edilebileceğinden, bu seçim gerçekten büyük önem taşır.

Bir Cevap Yazın

Axe’dan Deri ve Kurabiye Kokulu Yeni Deodorant: Evet Deri ve Kurabiye! 0

Alt nota, üst nota, odunsu çiçeksi gibi parfüm terimleri hepimizin hayatında bir şekilde karşılık buluyordur eminim. Ve ideal bir parfümde alt nota ile üst notada kullanılan koku mikslerin birbirleri ile uyumlu bir beraberlik yakalaması isteriz. Ancak erkek deodorant markası Axe, deri ve kurabiye kokusunu mikslediği ilginç bir ürün ile karşımıza çıkarak bildiğimiz tüm kuralları yıkıyor.

Kişisel bakım dünyasının kadınlara fazlaca yoğunlaştığı sıradan bir dönemde “erkeklere özel” sloganı ile gelerek tabiri caizse kendi küçük devrimini yaratan deodorant markası Axe, ‘Collision’ ismini verdiği ürün hattının ilk ürünü tanıttı.

Deri ve kurabiye kokusu dediğimizde sizlerde ayrı ayrı deri ve fırından yeni çıkmış taze kurabiye kokusunu düşünüp onları bir araya getirmeye kalktınız mı bilmiyoruz ama oldukça merak uyandırıcı olduğu konusunda hemfikiriz gibi.

Axe Collision ismi verilen ürün hattı deodorant ve duş jeli olarak iki farklı ürünle tüketicisini selamlamaya hazırlanırken, marka tarafından bu beklenmedik koku beraberliği aslında biz bu ikiliyi bir karıştıralım ya kokusu gerçekten güzel olursa mentalitesi ile üretilmiş ve  “ tamamen farklı dünyaların taze ve sıcak kokuları ” olarak tanımlanmış.

Bu sonbaharda tüm Avrupa’ya tanıtılması planlanan Axe Collision Leather + Cookies ülkemize de gelir mi bilmiyoruz ancak tanıtımı için hazırlanan ve hepimizin akılında acaba güzel kokacak mı sorusunu yanıtlamaya çalışan eğlenceli reklam filmini aşağıda izleyebilirsiniz.

Genelde deri kokusu, yeni tanıtılan arabalarda kullanılıyor ancak kurabiye kokusu ile karıştırıp deodorant olarak kullanmak aklımıza gelmezdi. Peki siz Axe’ın sıradanlıktan uzak, tabuları yıkan yeni deri ve kurabiye kokulu yeni Collision serisi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Burger King, Mutsuz Wendy’s Müşterilerinin Tweet’lerini Kullanarak Reklam Yaptı 0

Fast food restoran zinciri Wendy’s, sosyal medya ile arası oldukça iyi olan bir marka. Öyle ki, marka geçtiğimiz aylarda Twitter’daki retweet rekorunun kırılmasıyla sonuçlanan bir Twitter kampanyası yapmıştı. Ancak markanın dünya çapında reklam yapmasını sağlayan bu mecra, şu sıralarda kendi aleyhine işleyen bir kampanyayla çalkalanıyor.

Wendy’s, müşterilerine sunduğu baharatlı tavuk parçaçıklarının satışını geçtiğimiz mart ayında sonlandırdı. Bunun üzerine de bazı Wendy’s müşterileri, bu durumla ilgili hayal kırıklarını ifade eden tweet’ler attılar. Burger King de Wendy’s müşterilerinin attığı bu tweetleri “sponsorlu tweet” haline getirdi. Burger King’in bunu yapmaktaki amacı ise satışa sunacağı “baharatlı tavuk parçacıkları”nın tanıtımını yapmaktı.

Burger King, bu tweet’leri bir reklam malzemesi olarak kullanarak hem baharatlı tavuk parçacıklarını seven Wendy’s müşterilerinin dikkatini çekti hem de Twitter’ın gücünü, ondan çok iyi bir şekilde faydalanan rakibine karşı kullanmış oldu.

Bununla birlikte Burger King, yeni baharatlı tavuk parçacıklarını tanıtmak için reklam tabelalarını da kullanıyor. Aşağıda paylaşmış olduğumuz tweet’te yer alan görselde de görebileceğiniz gibi, yeni ürününü tanıtmak için rakibine karşı oldukça agresif bir reklam kampanyası yürüten Burger King, bir Wendy’s şubesinin karşısında yer alan bir reklam tabelasında yeni ürününü tanıtan bir reklama yer vermiş.

Ayrıca Burger King, bu reklam kampanyasıyla ilgili olarak resmi Facebook sayfasından da bir paylaşım yaptı. Burger King’in Wendy’s’e açık bir şekilde göndermede bulunduğu bu esprili Facebook paylaşımında, “adı Wendy olan ve New York’ta yaşayan kişilerin, 13 Ekim günü öğleden sonra belirli Burger King restoranlarına giderek kimlikleriyle birlikte ücretsiz olarak baharatlı tavuk parçacıklarından alabilecekleri” ifade ediliyor.

Bu reklam kampanyasında Wendy’s’i hedef alan Burger King, geçtiğimiz günlerde de “It” isimli korku filminin Almanya’daki galasında yaptığı reklam ile bir diğer rakibi McDonald’s‘ı hedef almıştı. Bu tarz akıl dolu ve sıra dışı reklamlar söz konusu olduğunda dünyaca ünlü fast food restoran zincirinin bu işte oldukça iyi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Marka, bu yılın ilk aylarında da yanan restoranlarının fotoğraflarını kullanarak ilginç bir reklam kampanyasına imza atmıştı.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link