Etkili Viral İçerik Kullanımında 5 Önemli Faktör

Viral, dijital ortamdaki bir ürünün yine dijital yollarla organik olarak ağızdan ağza yöntemi ile yayılmasıdır. Tüm dijital ortamlarda reklam görmekten bunalan kullanıcının günlük hayatının içine reklam olduğunu hissettirmeden giren viral reklamlar algıda bir kalıcılık yakalarken aynı zamanda maliyet açısından da düşük olduğundan dolayımarka memnuniyeti de sağlar.

Ancak viral reklam oluştururken dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır;

1- Brief’in özüne inin.

featured

Brief hiç hoşlanmadığım bir kelime ancak ne yazık ki Türkçe’de bunu tam anlamıyla karşılayan bir kelime yok. Ana hatları belirleyerek kısaca anlatmak olarak açıklayabiliriz. Viral reklamımızın iskeletidir brief ve ne kadar özümsenir, tahlil edilirse o kadar etkili ve sağlıklı bir çalışma ortaya çıkarılır. Çıkarılan brief ile reklamın ana konusu, karakterlerin nasıl olması gerektiği, hedef kite gibi birçok hayati kalem belirlenir.

2- Hedef kitlenize sarılın

hedef-kitle

Hedef kitlenizi iyi tanıyıp, kendinizi o kitlenin içinde gibi hissedin. Siz bu virale maruz kalsaydınız tepkiniz nasıl olurdu? Hangi yönleri hoşunuza giderdi? Kampanyanın yetersiz veya başarılı olduğu yerler neler? Çünkü hedef kitleye yönelik olmayan bir reklam çalışması bütçesi ne kadar olursa olsun başarıyı yakalayamayacak, hayal kırıklığı yaratacaktır. Bir örnekle düşünmek gerekirse; ürününüzün tıraş bıçağı olduğunu varsayalım. Hedef kitlenizin içinde yer almayan kadın grubuna ulaştırılan viral sizin için çok da sağlıklı bir avantaj sağlayamayacaktır.

3- Hangi mecrayı kullanacağınızı iyi seçin

dijital

Sosyal medya mecralarının sayısının her geçen gün artıyor oluşu ve her kullanıcının aktif olarak tüm bu mecralarda yer almıyor oluşu nedeniyle mecra seçimi oldukça önemli.

Orta yaş grubunu kapsayan bir kampanyayı Vine’da yaymak ne kadar başarıyı yakalayabilir veya genç hedef kitle için artık Facebook uygun bir alan mı tartışmaya açık bir konu.

4- Dürüst olun

guvenilirlik

Viral reklamlar klasik reklamlara oranla markanın kullanıcıya birkaç adım daha yakın olduğu, tüketicinin markayı sahiplendiği reklamlardır. Bu nedenle güvenilirlikte meydana gelen bir sarsılma, markanın imajını kötü etkileyebilir. Sunulan ürün veya hizmetin kuvvetli oluşu kadar reklam içerisinde bu özelliklerinin ne derece doğru yansıtıldığı da büyük önem taşır.

5- Oyuncularınızın imajına dikkat edin

yenifoto3

Oyuncu seçimi ise çok ince eleyip sık dokunması gereken bir durum. Kampanyanızı vezir de eder rezil de. Viral reklam çalışmalarının ilk yıllarında yüksek takipçisi olan fenomenler ve düşük bütçe ile yönetilebilirken artık bu yollarla yapılmaya çalışılan viraller hem yüksek fiyatlar karşılığında gerçekleştirilebilmekte hem de kullanıcı açısından inandırıcılığını kaybettirebilmekte. 1 Milyon takipçili ünlü fenomenlerin birçoğunun artık hemen hemen her paylaşımlarının reklam olduğu ve bunlar için oldukça uçuk fiyatlarda anlaşıldığı kullanıcılar tarafından da bilinmekte olduğundan inandırıcılığını kaybetmiş durumda.

Bir diğer risk de viralinizi sahiplendiğinizde viralinizde rol alan fenomenin sosyal medyada dikkat çekecek olumsuz davranışları markanıza mal edilebileceğinden, bu seçim gerçekten büyük önem taşır.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Haftanın Gündemi #56

Pazarlama, marka ve reklam dünyasında, ulusal ve global çapta yankı bulan tüm gelişmeleri yorumladığımız Haftanın Gündemi’nde bu hafta 8 – 14 Temmuz arasını konuşuyoruz.

Haftanın Gündemi’nin ses kaydına iTunes Podcast üzerinden buraya tıklayarak ulaşabilirburadan indirebilir ya da aşağıdan dinleyebilirsiniz.

 

Soru, görüş ve önerilerinizi #haftaningundemi hastagiyle bize iletebilir, bilgi@pazarlamasyon.com’a mail gönderebilirsiniz.

Keyifli seyirler.

Bu haftanın konuları:

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Growth Istanbul 2: düğün.com CEO’su Emek Kırbıyık ile “Pazar Yeri ve Büyüme”

İkincisi düzenlenen Growth Meetup İstanbul’un konuğu düğün.com CEO’su Emek Kırbıyık. Düğün dikeyinde her geçen gün hızla büyüyen pazar yerinin hikayesinin ve pazar yerinde büyüme imkanlarının konuşulacağı etkinlik 18 Temmuz Çarşamba akşamı Karaköy’de! 

Büyüme stratejilerinin uygulanması en zor alanlardan biri de pazar yerleri. Türkiye’nin en ilgi çekici girişimlerinden biri dugun.com’un kurucusu Emek Kırbıyık büyüme hikayelerini paylaşmak için Growth Meetup Istanbul’da!  

Olabilecek en yerel alanlardan biri olan düğün sektöründe var olmak ve büyümek için ne gibi zorluklarla karşılaşıldı? Hemen her aşaması “geleneksel” olan düğün süreçleri nasıl dijitale aktarıldı? Tamamen yerel bir örnekten yurt dışına çıkacak proje nasıl geliştirildi?  

Tüm bunların konuşulacağı ve tartışılacağı etkinliğe katılım ücretsiz. Tek yapılması gereken etkinlik sayfasından kayıt olmak.  

Her ay alanında yetkin bir konuşmacının katılacağı etkinliğin programı şöyle:   

19.00 – 19.30: Tanışma   

19.30 – 19.50: Konuk Sunumu  

19.50 – 20.00: Çay-Kahve 

20.00 – 20.30: Bir vaka hakkında sohbet  

Kim düzenliyor?  

Etkinlik Online Matbaa bidolubaski.com ve Personel Yönetim Yazılımı Kolay İK tarafından destekleniyor ve düzenleniyor.  

Nerede düzenleniyor?  

Etkinlik mekanı:  bi’dolu TERAS 

Kemankeş Mah. Akçe Sok No:6 D:1-2-3 Karaköy / Beyoğlu  

Nasıl kayıt olunur: Etkinliğin sınırlı kontejanı bulunuyor, kayıtlarınızı  buradan yapabilirsiniz. 

Sosyal medya linkleri:    

Twitter: https://twitter.com/growthistanbul 

Facebook: https://www.facebook.com/growthistanbul/ 

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/growthistanbul/ 

Instagram: https://www.instagram.com/istanbulmeetups/

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link