Etkili Viral İçerik Kullanımında 5 Önemli Faktör

Viral, dijital ortamdaki bir ürünün yine dijital yollarla organik olarak ağızdan ağza yöntemi ile yayılmasıdır. Tüm dijital ortamlarda reklam görmekten bunalan kullanıcının günlük hayatının içine reklam olduğunu hissettirmeden giren viral reklamlar algıda bir kalıcılık yakalarken aynı zamanda maliyet açısından da düşük olduğundan dolayımarka memnuniyeti de sağlar.

Ancak viral reklam oluştururken dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır;

1- Brief’in özüne inin.

featured

Brief hiç hoşlanmadığım bir kelime ancak ne yazık ki Türkçe’de bunu tam anlamıyla karşılayan bir kelime yok. Ana hatları belirleyerek kısaca anlatmak olarak açıklayabiliriz. Viral reklamımızın iskeletidir brief ve ne kadar özümsenir, tahlil edilirse o kadar etkili ve sağlıklı bir çalışma ortaya çıkarılır. Çıkarılan brief ile reklamın ana konusu, karakterlerin nasıl olması gerektiği, hedef kite gibi birçok hayati kalem belirlenir.

2- Hedef kitlenize sarılın

hedef-kitle

Hedef kitlenizi iyi tanıyıp, kendinizi o kitlenin içinde gibi hissedin. Siz bu virale maruz kalsaydınız tepkiniz nasıl olurdu? Hangi yönleri hoşunuza giderdi? Kampanyanın yetersiz veya başarılı olduğu yerler neler? Çünkü hedef kitleye yönelik olmayan bir reklam çalışması bütçesi ne kadar olursa olsun başarıyı yakalayamayacak, hayal kırıklığı yaratacaktır. Bir örnekle düşünmek gerekirse; ürününüzün tıraş bıçağı olduğunu varsayalım. Hedef kitlenizin içinde yer almayan kadın grubuna ulaştırılan viral sizin için çok da sağlıklı bir avantaj sağlayamayacaktır.

3- Hangi mecrayı kullanacağınızı iyi seçin

dijital

Sosyal medya mecralarının sayısının her geçen gün artıyor oluşu ve her kullanıcının aktif olarak tüm bu mecralarda yer almıyor oluşu nedeniyle mecra seçimi oldukça önemli.

Orta yaş grubunu kapsayan bir kampanyayı Vine’da yaymak ne kadar başarıyı yakalayabilir veya genç hedef kitle için artık Facebook uygun bir alan mı tartışmaya açık bir konu.

4- Dürüst olun

guvenilirlik

Viral reklamlar klasik reklamlara oranla markanın kullanıcıya birkaç adım daha yakın olduğu, tüketicinin markayı sahiplendiği reklamlardır. Bu nedenle güvenilirlikte meydana gelen bir sarsılma, markanın imajını kötü etkileyebilir. Sunulan ürün veya hizmetin kuvvetli oluşu kadar reklam içerisinde bu özelliklerinin ne derece doğru yansıtıldığı da büyük önem taşır.

5- Oyuncularınızın imajına dikkat edin

yenifoto3

Oyuncu seçimi ise çok ince eleyip sık dokunması gereken bir durum. Kampanyanızı vezir de eder rezil de. Viral reklam çalışmalarının ilk yıllarında yüksek takipçisi olan fenomenler ve düşük bütçe ile yönetilebilirken artık bu yollarla yapılmaya çalışılan viraller hem yüksek fiyatlar karşılığında gerçekleştirilebilmekte hem de kullanıcı açısından inandırıcılığını kaybettirebilmekte. 1 Milyon takipçili ünlü fenomenlerin birçoğunun artık hemen hemen her paylaşımlarının reklam olduğu ve bunlar için oldukça uçuk fiyatlarda anlaşıldığı kullanıcılar tarafından da bilinmekte olduğundan inandırıcılığını kaybetmiş durumda.

Bir diğer risk de viralinizi sahiplendiğinizde viralinizde rol alan fenomenin sosyal medyada dikkat çekecek olumsuz davranışları markanıza mal edilebileceğinden, bu seçim gerçekten büyük önem taşır.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Bu Yıl İstanbul Üniversitesi Reklam ve Pazarlama Zirvesi’nde “Dönüşüm, muhteşem olacak!”

Türkiye’nin ISO 9001 Kalite Belgesi’ne sahip ilk ve tek öğrenci kulübü olan İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Kulübü tarafından düzenlenen gelenekselleşen Reklam ve Pazarlama Zirvesi bu yıl “Dönüşüm, muhteşem olacak!” sloganıyla katılımcılarını bekliyor.

Firmaların pazarlama stratejileri, yeni nesil pazarlama trendleri, reklamcılık sektörünün perde arkası, reklamcılık ve pazarlama alanlarında dönüşüm gibi bir çok konunun ele alınacağı Reklam ve Pazarlama Zirvesi’18, 12 Mart Pazartesi günü 10:00-16:00 saatleri arasında UNIQ Istanbul’da gerçekleşecek.

Katılımcılar, etkinliğin sonunda Reklam ve Pazarlama Zirvesi’18 Katılım Sertifikası almaya hak kazanacaklar.

Reklam ve Pazarlama Zirvesi’nin bu yılki konuşmacıları ise şöyle:

 Ömer Barış GÖKPINAR, Samsung Türkiye CMO/Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı, Yüce ZEREY-Hepsiburada.com CMO, Tunç BERKMAN, Vestel CMO/Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı, Ender MERTER-İlancılık Reklam Ajansı Eş Başkanı, Serhat BAYRAM-Serdesin Ajansı Kurucusu & Yaratıcı Yönetmen 

Türkiye’nin Alanında En Başarılı Kadın Yöneticileri Paneli:

Ebru ÖZGÜÇ – Vodafone Marka ve Pazarlama Stratejisi Direktörü, Figen BİLGEN – Abdi İbrahim Satış ve Pazarlama Direktörü, Merve Naz ATMACA – puhutv Pazarlama Direktörü, Lize KARABOĞA – Reklamcılık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı, Aysun KARABIYIK – Lenovo TR Pazarlama ve İletişim Direktörü

ETİ Reklam ve Pazarlama Paneli:

Zübeyde ÖZMEN – ETİ Kek Kategori Müdürü, Didem USLUER – Dijital Pazarlama Müdürü, Serhat GÜRCÜ – Youthworks Reklam Ajansı Başkanı, Eypio – Müzisyen

Reklam ve Pazarlama Zirvesi’nin bu yılki belirlenen ürün sponsorları ise şöyle:

Starbucks, Coca – Cola, Gönül Kahvesi, Gloria Jeans, Papa Johns, Pınar, Morhipo,N11.com, Yves Rocher, Aıesec, Başakşehir Living Lab, Uber, Puma, ETİ, Tınaz Elektronik, Edding, Fujifilm, Havadayız, Amerikan Kültür, Tada, Eğlence Organizasyon, Perfetti van melle.

Ayrıca;
Bilge adam Akademi, Smartpro Akademi, Başak Erdemir, 4129 Grey, İstanbul Moda Akademisi, Masterpiece, Escapeist, Çiçek Akademi, İlancılık101, Lösev, Sinem&Didem Kardeşler gibi bir çok ismin gerçekleştireceği birbirinden değerli workshoplar fuaye alanında sizleri bekliyor olacak!

Ayrıntılı bilgi ve kayıt için : www.rpzistanbul.com

Biletler Biletino’da!

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Boğaziçi Yönetim & Liderlik Zirvesi’nde Bugünün Liderleri Geleceğin Liderleriyle Buluşuyor!

İşletme ve Ekonomi Kulübü tarafından 17-18 Mart tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’de TEB ana sponsorluğunda ikinci kez gerçekleştirilecek olan Boğaziçi Yönetim ve Liderlik Zirvesi “Yönetim” ve “Liderlik” alanlarını çok geniş bir yelpazede ele alıyor! Etkinliğe katılan öğrencilerin iki gün boyunca sektörün önde gelen markalarının CEO ve üst düzey yöneticilerinin liderlik ve kariyer hikayelerini dinleme fırsatı yakalayacağı zirvemiz, bugünün liderleri ile geleceğin liderlerini bir araya getiriyor! Birçok lider markayı ve iş dünyasının çok değerli ismin yanı sıra “Sporda Liderlik“, “Medyada Liderlik” ve “Yeni Nesil Liderlik” gibi birçok konuya değinilecek.

TEB, Unilever, Metro Cash&Carry, Pladis, Arçelik, BSH, Anadolu Efes, Abdi İbrahim ve Otokoç Otomotiv‘in şirket oturumları, Kaan Terzioğlu, Nevzat Aydın ve birçok alanında uzman isimle bireysel oturumlar ve özel oturumlarla dolu 2 gün katılımcılarını bekliyor. Zirve aynı zamanda katılımcılarına etkinlik sonunda sertifika kazandıracak.

Boğaziçi Yönetim ve Liderlik Zirvesi hakkında daha ayrıntılı bilgi için yonetimveliderlikzirvesi.buik.net‘i ziyaret edebilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link


Teknolojiyi pazarlamaya en yaratıcı ve
verimli şekilde uygulayan markalar 
MarTech Awards ile ödüllendiriliyor.
ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link
Bu Etkinlikte Olmalıyım
close-link