Şüphesiz ki ilk görüşmeler satış süreçlerinin gidişatını belirleyen en önemli unsurdur. Bu görüşmeyi sağlıklı bir şekilde şekillendirirseniz, belki de başarılı bir anlaşma ile sonuçlanacak bir toplantı ayarlama olasılığınız yüksek. Ne yazık ki birçok satış sorumlusu iyi bir iletişimi nasıl başlatacağı konusunda yeterince bilgi sahibi değil. Hal böyle olunca, birçok görüşme hezimetle sonuçlanabiliyor.

Size küçük bir sır: İlk görüşme potansiyel müşterilerle konuşma şekliniz hakkında stratejik olma zamanıdır, ürün veya hizmetlerinizi soluksuz, monolog iletişim (ki bu pek iletişim sayılmaz) halinde anlatmaya hazırlanma zamanı değil!

İlk iletişimi nasıl başlatmalıyım sorusuna gelince… Aslında bu konuda etkisi kanıtlanmış 3 önemli taktik mevcut. Bu üç güçlü konuşma başlatıcıyı görüşmenize ekleyerek kendinizi rekabetin dışında bırakabilir, satış hedeflerinizi gerçekleştirebilir ve daha fazla kişiyi veya kurumu potansiyel müşteriye dönüştürebilirsiniz.

1. ‘Dilerseniz Sizin Pazarınızda Neler Olup Bitiyor, Biraz Onlardan Bahsedelim…’

Bu kalıpla konuşmaya girmek, sizi potansiyel müşterinizin pazarında uzman olarak gösterir ve aranızdaki güvenini kurar. Potansiyel müşterinizin alanındaki trendleri bildiğinizi karşı tarafa gösterir ve böylelikle merak uyandırır, yepyeni bir bağlantının kapısını açarsınız. Göreceksiniz ki söyleyeceklerinizi daha dikkatli bir şekilde dinlemeye başlayacaklardır. Çünkü siz artık onlar için fikir alabilecekleri biz danışmansınız.

2. ‘Benim, Sizin Sektörünüzde Gördüğüm Bazı Zorluklar Şunlar…’

Görüşme yaptığınız potansiyel müşterinizin sektörü ile ilgili zorlukları, açık noktaları ve problemleri bildiğinizi göstermek ve bunları karşı tarafla paylaşmak diğer bir yol. İlginçtir ki çok az satış sorumlusu bu yapıyor. Unutmayın, müşteri derdi derman arıyor, yani problemlerine çözüm getirecek şeylerle ilgileniyor. Bununla konuşmayı başlattığınızda ikinci görüşmeyi kapmak sizin için çantada keklik olacak.

3. ‘İşiniz ile İlgili Karşılaştığınız En Büyük Problem Nedir?’

Bu soru basit bir soru olmasına rağmen, çok güçlü bir soru. Bu soruyu sormaktan lütfen kaçınmayın. Çünkü aslında bunu yaparken, size nasıl yardımcı olabilirim sorusunu sormuş oluyorsunuz. Konuşmanın devamı zaten kendiliğinden ürün veya hizmetlerinize gelecek…

Konuşmayı başlattıktan sonra işiniz daha kolay, ürün ve hizmetlerinizi anlatmak ve ilgi çekmek çok daha kolay olacak.

Bol şanslar…

Bir Cevap Yazın