En Sevilen Marka ne Apple, ne de Google; Walt Disney

Her gün binlerce marka ile yüz yüze geliyoruz. Bazen bir mahalle bakkalının vitrininde gördüğümüz bu markalar bazen de prime-time’da 30 saniyelik spotlarda bizim bilinç altımızda yer edinmeye çalışıyor. Bu curcunada  çoğu marka bizim için “kullan at”tan başka bir şey ifade etmezken; bazı markalar var ki bizler için sadece bir markadan ibaret değil, bizim yaşam tarzımıza yön veriyor.

Araştırma şirketi APCO da insanların yaşam tarzlarına yön veren markaları araştırdı.  15 pazardan 70.000 kişinin katıldığı araştırmada tüketicilere 8 farklı konuda (izlenim, kavrama, ilgililik düzeyi, hayranlık, merak düzeyi, tanımlama, yetkilendirme ve gurur) markalar hakkındaki izlenimleri soruldu. Bu izlenimlere göre markalara tüketicilerin bağlılık puanları oluşturuldu. 0-100 arasında belirlenen bu bağlılık puanlarına göre Dünya  üzerinde tüketicinin duygularına en çok hitap eden 100 marka sıralandı.

Walt-Disney-and-Mickey-Mouse-1 (1)Araştırma sonuçlarınde ilk sırayı Amerikan Walt Disney alırken, ikinci ve üçüncü sırayı teknoloji şirketleri olan Yahoo ve Google aldı.

Her ne kadar Yahoo’nun ikinci sırada olması sürpriz bir gelişme olarak lanse edilse de, şirketin başına Marissa Mayer’in CEO olarak geçmesinden sonra birçok olumlu hamle yapan şirketin hem parasal anlamda hem de imaj anlamında büyük bir ivme yakaladığı aşikar.

Araştırmada en büyük sürpriz ise Apple‘ın sıralaması oldu. Yıllardır birçok tüketici için  bir markadan daha fazlası olan şirket, kendine 9. sıradan yer buldu. İlk 100 markanın tam listesini aşağıda bulabilirsiniz.

top-100-most-loved-brands

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Müslüman Futbolcu, Alkol Üreten Markanın Ödülünü Reddetti

2018 FIFA Dünya Kupası A Grubu’nda Mısır ile Uruguay’ın karşılaştığı mücadelede ‘maçın oyuncusu’ seçilen Mısırlı kaleci Mohamed El Shenawy bu ödülü reddetti.

Başarılı futbolcunun ödülü kabul etmeme sebebi ödülü veren Budweiser markasının alkol markası olması olarak gösterildi. Alkollü içecek ve bira üreten Budweiser firması 2018 Rusya Dünya Kupası’nın ana sponsorlarından ve FIFA’nın da resmi alkol tedarikçisi konumunda bulunuyor.

29 yaşındaki Mısırlı oyuncu El Shenawy, maç boyunca Barcelona’da top koşturan Luis Suarez ve Paris Saint Germain’in bu seneki en golcü oyuncusu Edinson Cavani‘nin ataklarını başarıyla durdurmuş ve performansıyla büyük beğeni topladı. Kırmızı bir kadeh şeklinde olan ödül oyuncuya maç sonunda koridorda verilmek istenmişti ancak oyuncu ödülü reddetti.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link