2007 yılından beri yapılan ve artık gelenekselleşen bir araştırma olan Brandirectory’nin ‘Dünya’nın en iyi markaları‘ araştırması ülke  olarak nerede olduğumuzu görmemiz açısından güzel bir örnek teşkil ediyor.

Araştırmada ABD’nin ilk 500’e 184 marka soktuğunu görüyoruz. Güney Kore, Japonya, Almanya ve Rusya gibi ülkerin de hatrı sayılır bir miktarda markası bulunan listede şu an büyük bir ekonomik kriz içinde bulunan Portekiz’in bile 1 markası yer alıyor.

Peki ya Türkiye?

Araştırmada sıralamaya henüz bir markamız giremedi. Son zamanlarda uluslararası çapta çok değerli başarılara imza atan Türk Hava Yolları’nın bile hala ilk 500’de olmaması ülkemizdeki markalaşma sürecinin çok  sancılı geçtiğinin bir kanıtı. Bu konunun hem mikro hem de makro düzeyde birçok sebebi var aslında. Bu sebepleri de daha önce ‘Neden dünya çapında bir markamız yoküçlemesiyle Pazarlamasyon’da yayınlamıştık.

Apple yine lider

appleMarka değeri tahmininin kıstas olarak değerlendirildiği araştırmada 87 milyar dolarlık değeriyle Apple ilk sırada yer alıyor. Geçtiğimiz yıl da 70 milyar dolar ile zirvede bulunan Apple’ın tahmini marka değeri de bir yıl içinde 17 milyar dolarlık bir artış göstermiş oldu.

Samsung’un çıkışı sürüyor

her-er-samsung-nexus-prime2010’da 23, 2011’de 18 ve 2012’de de 6. sırada bulunan Samsung, yaptığı mobil atağın faydalarını gördü ve bu yıl en değerli 2. marka oldu. 2010 yılında sadece 18.9 milyar dolarlık bir marka değeri bulunan şirketin bugün değeri ise 58.7 milyar dolara yükseldi. Bu şekilde bir ivme ile devam ettiği takdirde  de kısa birkaç yıl içinde  Apple ile aynı seviyeye geleceği bekleniyor.

İlk 10’un 9’u ABD’den

ABD’nin süper güç olduğunun belkide en büyük kanıtı dünyaya kazandırdığı markalar.  İlk 500’ün 184’ü ABD markalarından oluşuyor ki bu gerçekten de muazzam bir sayı.

İlk 50’de ise 25 ABD, 6 Japon, 3 İngiliz, 2 Fransız, 4 Alman, 2 Kore, 2 Çin, 1 İspanyol, 1 İçviçre,1 İsveç , 1 Hollanda, 1 Hong Kong ve 1 Hindistan markası var. Ayrıntılı Listeye buradan ulaşabilirsiniz.

av

Bir Cevap Yazın