Emojiler Dünyasından Pazarlama Nasıl Görünüyor? 1

emojiler-dunyasindan-pazarlama-nasil-gorunuyor

Artık hepimizin hayatında olan emojiler geçtiğimiz yıl Oxford English Dictionary tarafından ‘yılın kelimesi’ seçilecek kadar hayatımızda bir zeminde oturdular. Artık sadece mesajlarda kullanılan bir duygusal ifade gösterme aracı olmaktan ziyade emojiler insanlar olduğu kadar markalar tarafından da benimsenmeye hatta hedef kitle ile ‘aynı dili’ konuşmaya çalışan markalar için vazgeçilmez hale gelmeye başladı.

Dominos ile emojilerle pizza siparişi verebiliyorken, arama motorları Yelp, Bing ve sosyal paylaşımın vazgeçilmezi Instagram tarafından emojiler ile arama yapmamıza olanak verildi.

Peki bu nasıl oldu? Nasıl oldu da bu görsel iletişim hayatımıza oldukça ‘doğal’ bir biçimde girdi?

Emojiler ve hatta stickerlar dijital iletişimimizde bir açıdan duygusal ifadelerimizin ‘kısayolu olarak’ yer almaya başladı.

Artık tükeciler ve markalar daha fazla ‘görsel’ iletişim kurmayı tercih ediyor!

Geçtiğimiz yıl Norveç Havayolları emojilerden oluşan bir URL Las Vegas’a bilet kampanyası düzenlemiş, Y kuşağına ulaşmanın bir yolu olarak emojileri tercih ettiklerini ifade etmişlerdi.

Emoji oda servis hizmeti veren bir otel ise sadece oda servisine belirli emoji kodlarından oluşan bir mesaj attığınızda size ihtiyacınız olan hizmeti anında sunmaya hedefleyen bir uygulama başlattı.

Mesajlaşma tüketici davranışlarında en hızlı büyüyen sosyal davranış seçilirken, markaların hedefi sadece sosyal ağlar üzerinden tüketicilerle iletişim kurmaktan sosyal mesajlaşma davranışına adapte olmaya doğru gidiyor. Artık pazarlama iletişimin en cazip yolu olarak karşımıza çıkıyor.

Aşağıdaki grafik sosyal mesajlaşma, hibrid mesajlaşma (Snapchat) ve sosyal ağlarda 2001’den 2015’e gerçekleşen büyümeyi gözler önüne seriyor.

new

 

Emoji dili markalar için iletişimde yeni bir soluk, hizmetlerde ve tüketici algısında (Özellikle Y kuşağı tüketicisi için) farklılaşma adına altın tabakta sunulan bir fırsat olarak geldi. Emoji dilini kendi iletişim diline uyarlayan markaların sosyal medyada üretmiş oldukları içerikleri ile hedef kitlesi ile daha fazla etkileşim kurduğundan bahsetmemize gerek bile yok sanırım.

Bununla beraber artık markalar gerçek anlamda hedef kitlenin ‘dilinden konuşabildiklerini’ gösterme fırsatına sahipken, onların davranışlarını gözlemleyip buna göre hareket etme fırsatına da sahip oldular.

Hep beraber hangi markaların bu yeni iletişim dilini başarıyla sürdürdüklerine bakalım:

Sosyal medyada markaların hedef kitle ile iletişimde kullandıkları bu yeni dile en güzel örneklerden birisi yeni ürünü olan Chicken Fries’ı tanıtmak için bir emoji serisi başlatan Burger King oldu.

Chicken Fries
Chicken Fries

Geçen sene tam da bu zamanlarda TV reklamı ile ünlenen Chicken Fries kısa bir süre için geçerli bir ürün iken, kampanya başarısı sayesinde Burger King menüsüne kalıcı olarak eklenmeyi başarmış.

2015 yaz aylarında Pepsi Kanada’da Pepsimoji’nin lansmanını yaparak emojilerin fiziksel bir ürün ile kullanımının ilk örneklerini yaşatmış oldu.

Ayrıca artık hayatımızda söylediklerimizi dinleyerek onları Emojiler haline dönüştüren Emoji çeviri uygulaması Sapient Nitro Emoji Translation App bile var.

Geleceğin bu yeni görsel iletişim dili ile şekilleneceğinin önemli kanıtlarından birisi de Twitter’ın GIF açılımı oldu.

Tüm bu dönüşümün içinde markaların yapması gereken ise hedef kitlesi iyi gözlemlemek, onların tüketebileceği ve arkadaşları ile paylaşabileceği içerikler yaratarak etkileşimde bulunmak ve akılda kalıcılığı sağlamak için emoji ya da diğer görsel etkileşim yollarını kullanarak onlara bir deneyim yaşatmak olacaktır.

Ülkemizde emojileri başarıyla kullanan markalar sizce hangileri?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

1 Comment

  1. Dün Ülker’in facebook paylaşımına denk geldim. Emojilerle en güzel hikayeyi yazan arkadaşa 1 kutu çokonat yoluyorlarmış. Çok yaratıcı gelmesede en azından takip etmeleri güzel bir şey.

Bir Cevap Yazın

2017’nin İlk Yarısında Dijital Reklam Yatırımlarının Rakamları Açıklandı 0

IAB Türkiye AdEx-TRilk 6 ay sonuçlarına göre dijital reklam yatırımları, 2016’nın aynı dönemine oranla yüzde 14,6 oranında artarak 1.063 Milyon TL’ye ulaştı.

IAB Türkiye’nin yaptığı açıklamaya göre, display reklam yatırımları 2017’nin ilk 6 ayında yüzde 13 büyüyerek 618 milyon TL oldu. Display reklamlar kategorisinde en büyük payı 460 milyon TL ile Gösterim ya da Tıklama Bazlı Reklam Yatırımları aldı. Video reklam yatırımları yüzde 33,7’lik büyümeyle 122,7 milyon TL olarak gerçekleşirken, Native 35 milyon TL’ye ulaştı.

Ücretli Sıralama Yatırımlarını içeren Arama Motoru Reklam Yatırımlarının büyüklüğü 387 milyon TL olurken, İlan Sayfaları Reklam Yatırımları 49,8 milyon TL’ye çıktı. Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un etkisine bağlı olarak geçtiğimiz dönemlerde küçülme gözlemlenen E-posta yeniden büyüme trendine geçti ve ilk ayda 2,9 milyon TL oldu. Oyun İçi reklamlar ise 5,8 milyon TL’lik büyüklüğe erişti.

Mobil reklam yatırımları 454,6 milyon TL olurken, 160,7 milyon TL’lik büyüklüğe ulaşan Sosyal Medya reklamlarının yüzde 64’ü mobil cihazlarda yer aldı. Programatik satın alma 2017’nin ilk yarısında da artışını sürdürdü ve büyüklüğü 625,3 milyon TL’ye çıktı.

 IAB Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mahmut Kurşun 2017 yılının ilk yarısını şu sözlerle değerlendirdi: “2017 yılına Nisan ayındaki referandum nedeniyle görece yavaş bir başlangıç yaptık. Yine de ilk yarıyı yaklaşık yüzde 15’e yakın bir büyümeyle tamamlamış olmamız sevindirici. Dünyada dijital reklam yatırımlarının 2021’de toplamın yüzde 50’sine ulaşacağını öngörülüyor. Bilindiği gibi dijital Avrupa’da iki senedir televizyonun üstünde yer alıyor. Ülkemizdeki seyri dikkate alarak 2022’de Türkiye’de de dijitalin birinci sıraya yerleşeceğini öngörebiliriz. Öngörümüzün gerçekleşmesi için küresel ölçekte yaşanan sorunları sektörün tüm taraflarıyla ele almamız ve birlikte çözüm üretmemiz gerekli. IAB Türkiye olarak mecraların ve pazarlama departmanlarının tüm dünyada dijital transformasyon kavramına odaklandığı günümüzde, sektördeki meslek kuruluşlarının temel görevinin dönüşümü kolaylaştıracak şekilde çalışması gerektiğinin bilincindeyiz.”

Pazartesi Sendromunuzu Yok Edecek Kahve Kokulu 15 Basın İlanı 0

Pazartesi, bir başlangıçtır. Yıllar süren iş hayatı süresince zordur, hatta çoğu zaman lanet edilir ama yine de bir başlangıçtır. Tüm dertlerinizi, sıkıntılarınızı geride bırakıp, ileriye doğru adım atmak için güzel bir sabahtır. O ağır geçen pazar gününün mahmurluğunu insanin üzerinden atandır. İşte tam burada afyonu bir türlü patlamayanlar ve kahve içmeden ayılamıyorum ben diyenler için sizi daha da kahve müptelası yapacak 15 harika kahve ilanını sizler için derledik.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link