Emirates, Hava Taşıtı Parçaları Üretmede 3D Teknolojisini Kullanmaya Başladı

Dünyanın en hızlı büyüyen havayolu şirketlerinden Emirates, uçak kabinlerinin bileşenlerinin üretilmesi için en son 3D baskı teknolojisini kullandığını açıkladı. Havayolu böylece yenileşme konusunda önemli bir adım daha atmış oldu.

Emirates Havayolu, video monitör muhafazaları üretmeye yönelik yeni ve yenilikçi bir 3D baskı tekniği olan Selective Laser Sintering (SLS) (Seçici Lazerle Sinterleme) tekniğinden yararlanarak, yenileşmede önemli bir atılım gerçekleştirmiş oldu. Son zamanda elde edilen başarılardan birisi de uçak üzerinde yapılan denemeler için, uçak kabin havalandırma ızgaralarının 3D baskısı, belgelenmesi ve kurulumu oldu.

Emirates, 3D Systems adlı kuruluşun Seçici Lazerle Sinterleme (SLS) teknoloji platformunu kullanarak 3D baskılı video monitör muhafazalarının ilk partisini, başarılı bir şekilde üretmek için, ABD’li 3D baskılı ekipman ve malzeme üreticisi ve hizmet sağlayıcısı olan bu kuruluşun yanı sıra, Fransa menşeli Avrupa Havacılık Mühendisliği ve Sertifikasyon Dairesi ve Hizmet Tedarikçisi UUDS ile birlikte çalıştı.

Bu teknoloji, 3D modelin tanımladığı, gerekli şekli alması için toz haline getirilmiş olan plastiği bağlamak üzere lazer kullanıyor ve normalde hava taşıtlarının 3D parçalarının baskısında kullanılan Fusion Deposition Modelling (Füzyon Kaplama Modellemesi) tekniğinden farklı bir özellikte. Emirates’in Video Monitör Muhafazalarının baskısı için kullanılan malzeme, 3D Systems- Duraform® ProX® FR1200 tarafından geliştirilen, yangına dayanıklı özelliklerine ve ticari atmosfer-uzay uygulamaları için uygun olan yüzey kalitesine sahip, yeni bir termoplastik.

SLS tekniğini kullanmanın başlıca avantajlarından birisi de üretilen parçaların dayanıklılığının optimizasyonunun yanı sıra, basılı bileşenlerinin ağırlığının azaltılması. SLS tekniği kullanılarak, 3D olarak basılmış olan video monitör muhafazaları, geleneksel olarak ya da FDM tekniği ile üretilen bileşenlerden %9 ila %13 daha hafif. Bu da Emirates’in tüm hava taşıtı filosu ile konsolide edildiğinde, yakıt emisyonları ve maliyetlerinde, önemli azalmalara yol açma potansiyelini ortaya çıkarıyor.

Ek olarak, SLS tekniği ile, diğer 3D baskı yöntemlerine nazaran, bir kerede birden fazla bileşenin basılması mümkün. Bu da parça başına üretim süresinin daha hızlı olmasını ve üretim için kullanılan hammaddelerin daha az ziyan olmasını sağlıyor.

Emirates’in 3D baskılı video monitör muhafazaları, bir dizi yapısal, dayanıklılık, yanıcılık ve kimyasal testlere tabi tutuldu ve hava taşıtı iç kabin parçalarının uçuşa uygunluğuna yönelik EASA sertifikası alma sürecinde. EASA sertifikasının alınması ile birlikte, video monitör muhafazaları Emirates filosunda seçilen bir hava taşıtına kurulacak ve sonraki aylarda, uçak içi dayanıklılık ve yıpranmaya yönelik testlerin bir parçası ve veri toplama amaçlı olarak takibi yapılacak.

Emirates, EASA belgesi almış ve 2017 Ekim ayının sonlarında, uçak üzerinde yapılan testler için uçağa kurulmuş olan 3D baskılı hava taşıtı kabin havalandırma ızgaraları geliştirmek için yine UUDS ile birlikte çalıştı.

Emirates Mühendislik Destek Hizmetleri Kıdemli Başkan Yardımcısı Ahmed Safa konuya dair yaptığı açıklamada: “Son iki yıldır, Emirates Mühendislik bölümü, verimlilikte artış elde etmek için kullanılabilecek dönüşümsel bir teknoloji olduğu için, 3D baskıyı, aktif bir şekilde araştırmaktadır. 3D baskılı kabin parçalarının prototiplerinin geliştirilmesi için, birtakım tedarikçilerle çalışmalar yürüttük ancak nihayetinde, 3D Systems ve UUDS ile çalışma kararı aldık. Kullandığımız teknoloji, yapısal bütünlük ya da kozmetik çekicilikten taviz vermeksizin kabin parçaları temin etme potansiyeline sahip” dedi.

3D baskı tekniğinin kullanılması, Emirates’e, binlerce kabin iç bileşenlerine yönelik envanterin verimli bir şekilde kullanılması da dahil, başka bazı faydalar da sağlayacak. Havayolu şirketinin, talep üzerine daha kısa bir sürede yapılan bileşenleri basabiliyor olması sayesinde, artık, yedek bileşenlere yönelik geniş bir envanter tutulmasına gerek kalmayacak ve şirket de bileşenlerin değiştirilmesine yönelik uzun süre beklemek zorunda olmayacak.

Emirates, filosunda yaygınlaştırmadan önce, 3D baskılı havalandırma ızgaraları ve video monitör muhafazalarının performans ve dayanıklılığını değerlendirecek. Havayolu şirketi ayrıca, faaliyetlerinde, 3D baskılı bileşenlerini yaygınlaştırmaya yönelik, başka fırsatların da peşine düşecek.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Growth Istanbul 2: düğün.com CEO’su Emek Kırbıyık ile “Pazar Yeri ve Büyüme”

İkincisi düzenlenen Growth Meetup İstanbul’un konuğu düğün.com CEO’su Emek Kırbıyık. Düğün dikeyinde her geçen gün hızla büyüyen pazar yerinin hikayesinin ve pazar yerinde büyüme imkanlarının konuşulacağı etkinlik 18 Temmuz Çarşamba akşamı Karaköy’de! 

Büyüme stratejilerinin uygulanması en zor alanlardan biri de pazar yerleri. Türkiye’nin en ilgi çekici girişimlerinden biri dugun.com’un kurucusu Emek Kırbıyık büyüme hikayelerini paylaşmak için Growth Meetup Istanbul’da!  

Olabilecek en yerel alanlardan biri olan düğün sektöründe var olmak ve büyümek için ne gibi zorluklarla karşılaşıldı? Hemen her aşaması “geleneksel” olan düğün süreçleri nasıl dijitale aktarıldı? Tamamen yerel bir örnekten yurt dışına çıkacak proje nasıl geliştirildi?  

Tüm bunların konuşulacağı ve tartışılacağı etkinliğe katılım ücretsiz. Tek yapılması gereken etkinlik sayfasından kayıt olmak.  

Her ay alanında yetkin bir konuşmacının katılacağı etkinliğin programı şöyle:   

19.00 – 19.30: Tanışma   

19.30 – 19.50: Konuk Sunumu  

19.50 – 20.00: Çay-Kahve 

20.00 – 20.30: Bir vaka hakkında sohbet  

Kim düzenliyor?  

Etkinlik Online Matbaa bidolubaski.com ve Personel Yönetim Yazılımı Kolay İK tarafından destekleniyor ve düzenleniyor.  

Nerede düzenleniyor?  

Etkinlik mekanı:  bi’dolu TERAS 

Kemankeş Mah. Akçe Sok No:6 D:1-2-3 Karaköy / Beyoğlu  

Nasıl kayıt olunur: Etkinliğin sınırlı kontejanı bulunuyor, kayıtlarınızı  buradan yapabilirsiniz. 

Sosyal medya linkleri:    

Twitter: https://twitter.com/growthistanbul 

Facebook: https://www.facebook.com/growthistanbul/ 

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/growthistanbul/ 

Instagram: https://www.instagram.com/istanbulmeetups/

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bitkiye İnsanlardan Daha İyi Bakan Bir Robot Geliştirildi

  • Çinli robot üreticisi Sun Tianqi bitkiler için altı ayaklı robot geliştirdi. 
  • Robot bitkinin yeterince güneş almasını ve yeterince su almasına yardımcı oluyor. 
  • İlgili yazı: Kendimizi Robotlara Alkışlatır Olduk

Bitkilerin heliotrpik olduğunu yani, ışığın olduğu yere doğru büyüdüğünü fen ya da biyoloji derslerinizden hatırlıyor olabilirsiniz. Fakat bitkiler diğer canlılar gibi hayatta kalma konusunda diğer canlılar kadar çaba gösteremiyorlar. Karanlık bir alanda kalan bitki güneş ışığı gören yere doğru büyüse bile yeterince büyümeden, besin yetersizliği sebebiyle ölebilirler.

Bitkileri canı gibi koruyan insanlar neyse ki bitkiler için mücadele veriyor ve onları ayakta tutabiliyorlar. Çin robot üreticisi Sun Tianqi bitkiler için altı ayaklı bir oyuncak robot geliştirdi. Tianqi’nin şirketi Vincross tarafından üretilen robot, sırtına yerleştirilen bitkinin güneş alması için hareket ediyor, yeterince güneş aldığına karar verince gölgeye çekiliyor ve bitkisi susuz kaldığında özel bir dansla su talep ediyor. 

Yapraklı bir yengeç gibi görünen bu robot-bitki melezinin fonksiyonlarını nasıl gerçekleştirdiği açıklanmadı ancak ışık, gölge ve nem algılayıcılarıyla bu işlemleri gerçekleştirmek çok zor değil.

Ölü Bir Ayçiçeği İlham Verdi

Tianqi bir sergide gölgelik bir alanda gördüğü ölü bir ayçiçeğinden esinlenerek bu projeye başladığını söylüyor. “Bitkiler genellikle oldukça pasif” diyen Tianqi “…onları kesebilirsiniz, yakabilirsiniz, topraktan sökebilirsiniz ve hiçbir şey yapmadan dururlar. Tüm canlılar arasında en az özgürlüğe sahip yaratıklar bunlar.” diyor. Ancak nasıl ki insanlar hareket kabiliyetini geliştirmek için bisikletler, trenler ve uçaklardan faydalanıyorsa, bitkiler de teknolojinin nimetlerinden faydalanabilir.

Tianqi “Robotik tabanı sayesinde bitkiler hareket ve etkileşimi deneyimleyebilir. Umarım bu proje teknoloji ve doğal yaşam arasındaki ilişki konusunda bazı kişilere ilham verir.” diyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link