Emirates, Hava Taşıtı Parçaları Üretmede 3D Teknolojisini Kullanmaya Başladı

Dünyanın en hızlı büyüyen havayolu şirketlerinden Emirates, uçak kabinlerinin bileşenlerinin üretilmesi için en son 3D baskı teknolojisini kullandığını açıkladı. Havayolu böylece yenileşme konusunda önemli bir adım daha atmış oldu.

Emirates Havayolu, video monitör muhafazaları üretmeye yönelik yeni ve yenilikçi bir 3D baskı tekniği olan Selective Laser Sintering (SLS) (Seçici Lazerle Sinterleme) tekniğinden yararlanarak, yenileşmede önemli bir atılım gerçekleştirmiş oldu. Son zamanda elde edilen başarılardan birisi de uçak üzerinde yapılan denemeler için, uçak kabin havalandırma ızgaralarının 3D baskısı, belgelenmesi ve kurulumu oldu.

Emirates, 3D Systems adlı kuruluşun Seçici Lazerle Sinterleme (SLS) teknoloji platformunu kullanarak 3D baskılı video monitör muhafazalarının ilk partisini, başarılı bir şekilde üretmek için, ABD’li 3D baskılı ekipman ve malzeme üreticisi ve hizmet sağlayıcısı olan bu kuruluşun yanı sıra, Fransa menşeli Avrupa Havacılık Mühendisliği ve Sertifikasyon Dairesi ve Hizmet Tedarikçisi UUDS ile birlikte çalıştı.

Bu teknoloji, 3D modelin tanımladığı, gerekli şekli alması için toz haline getirilmiş olan plastiği bağlamak üzere lazer kullanıyor ve normalde hava taşıtlarının 3D parçalarının baskısında kullanılan Fusion Deposition Modelling (Füzyon Kaplama Modellemesi) tekniğinden farklı bir özellikte. Emirates’in Video Monitör Muhafazalarının baskısı için kullanılan malzeme, 3D Systems- Duraform® ProX® FR1200 tarafından geliştirilen, yangına dayanıklı özelliklerine ve ticari atmosfer-uzay uygulamaları için uygun olan yüzey kalitesine sahip, yeni bir termoplastik.

SLS tekniğini kullanmanın başlıca avantajlarından birisi de üretilen parçaların dayanıklılığının optimizasyonunun yanı sıra, basılı bileşenlerinin ağırlığının azaltılması. SLS tekniği kullanılarak, 3D olarak basılmış olan video monitör muhafazaları, geleneksel olarak ya da FDM tekniği ile üretilen bileşenlerden %9 ila %13 daha hafif. Bu da Emirates’in tüm hava taşıtı filosu ile konsolide edildiğinde, yakıt emisyonları ve maliyetlerinde, önemli azalmalara yol açma potansiyelini ortaya çıkarıyor.

Ek olarak, SLS tekniği ile, diğer 3D baskı yöntemlerine nazaran, bir kerede birden fazla bileşenin basılması mümkün. Bu da parça başına üretim süresinin daha hızlı olmasını ve üretim için kullanılan hammaddelerin daha az ziyan olmasını sağlıyor.

Emirates’in 3D baskılı video monitör muhafazaları, bir dizi yapısal, dayanıklılık, yanıcılık ve kimyasal testlere tabi tutuldu ve hava taşıtı iç kabin parçalarının uçuşa uygunluğuna yönelik EASA sertifikası alma sürecinde. EASA sertifikasının alınması ile birlikte, video monitör muhafazaları Emirates filosunda seçilen bir hava taşıtına kurulacak ve sonraki aylarda, uçak içi dayanıklılık ve yıpranmaya yönelik testlerin bir parçası ve veri toplama amaçlı olarak takibi yapılacak.

Emirates, EASA belgesi almış ve 2017 Ekim ayının sonlarında, uçak üzerinde yapılan testler için uçağa kurulmuş olan 3D baskılı hava taşıtı kabin havalandırma ızgaraları geliştirmek için yine UUDS ile birlikte çalıştı.

Emirates Mühendislik Destek Hizmetleri Kıdemli Başkan Yardımcısı Ahmed Safa konuya dair yaptığı açıklamada: “Son iki yıldır, Emirates Mühendislik bölümü, verimlilikte artış elde etmek için kullanılabilecek dönüşümsel bir teknoloji olduğu için, 3D baskıyı, aktif bir şekilde araştırmaktadır. 3D baskılı kabin parçalarının prototiplerinin geliştirilmesi için, birtakım tedarikçilerle çalışmalar yürüttük ancak nihayetinde, 3D Systems ve UUDS ile çalışma kararı aldık. Kullandığımız teknoloji, yapısal bütünlük ya da kozmetik çekicilikten taviz vermeksizin kabin parçaları temin etme potansiyeline sahip” dedi.

3D baskı tekniğinin kullanılması, Emirates’e, binlerce kabin iç bileşenlerine yönelik envanterin verimli bir şekilde kullanılması da dahil, başka bazı faydalar da sağlayacak. Havayolu şirketinin, talep üzerine daha kısa bir sürede yapılan bileşenleri basabiliyor olması sayesinde, artık, yedek bileşenlere yönelik geniş bir envanter tutulmasına gerek kalmayacak ve şirket de bileşenlerin değiştirilmesine yönelik uzun süre beklemek zorunda olmayacak.

Emirates, filosunda yaygınlaştırmadan önce, 3D baskılı havalandırma ızgaraları ve video monitör muhafazalarının performans ve dayanıklılığını değerlendirecek. Havayolu şirketi ayrıca, faaliyetlerinde, 3D baskılı bileşenlerini yaygınlaştırmaya yönelik, başka fırsatların da peşine düşecek.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Puma’nın Tepki Çeken Uyuşturucu Temalı Partisi

Spor giyim markası Puma, İngiltere’deki en büyük spor ürünleri perakendecisi olan JD Sports ve Urban Nerds isimli pazarlama ajansıyla iş birliği yaparak, belediyenin yoksullara sunduğu konutlardan, uyuşturucudan ve sokaktaki diğer her şeyden esinlenerek oluşturulmuş olan bir parti düzenledi. Ancak Puma’nın “House of Hustle” (Fahişe Evi) isimli bu pazarlama etkinliği pek de iyi karşılanmadı.

Parti, Londra’nın Soho bölgesinde yer alan, duvar yazıları ve karartılmış pencerelerle süslenmiş olan bir evde düzenlendi. House of Hustle isimli bu ev, uyuşturucu alınıp satılan ve üretilen bir ev tarzında tasarlanmıştı. Parti katılımcıları, içerde “drill scene” (son derece açık sözlü ve şiddet içeren bir lirik içeriğe sahip olan hip hop türü) isimli hip hop türünde çalışmalara yapan bazı rap şarkıcılarıyla tanışma fırsatı yakaladılar. Bununla birlikte partide konuklara hizmet vermek üzere bekleyen dövmeciler ve kuaförler de bulunuyordu.

The Voice’ın paylaştığı habere göre, spor giyim markasının düzenlediği bu etkinlik, bazı kişiler tarafından suç kültürünü göz alıcı bir hale getirmeye yönelik zayıf bir girişim olarak görüldü. Londra’da savunmasız ailelerle birlikte çalışan sosyal hizmet görevlisi Amber Gilbert Coutts da bu etkinliği ağır bir dille eleştirdi. Coutts; sokak şiddeti, polis sayısının azaltılması ve toplumsal huzursuzluk arasında kalmış gençler açısından mevcut ortam ve etkinlik hakkındaki düşüncelerini sosyal medyada dile getirdi.

Özet olarak Coutts konuya ilişkin düşüncelerini paylaştığı Instagram paylaşımında, bu etkinliğin, kent kültürünün karanlık yüzünü yansıttığını ifade etti. Uyuşturucunun genellikle gençleri şiddete yönelttiğine dikkat çeken Coutts, Puma’nın dünyanın en büyük spor markalarından biri olarak sosyal sorumluluk konusunda çuvalladığını belirtti.

Coutts’un bu Instagram paylaşımı, sosyal medya üzerinde büyük bir etki yarattı. Birçok sosyal medya kullanıcısı, bu konuda Coutts’a destek verdi ve markanın bu başarısızlığını açık bir şekilde dile getirdiği için ona teşekkür ettiler.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Dijital Pazarlamada Yöneticilerin Dikkat Ettiği 5 Metrik

Konu dijital pazarlama olunca, dijital pazarlama uzmanının elinde analiz edebileceği onlarca metrik olur. Web sitesi ziyaretleri, web sitesine gelen kaynaklar, sosyal medya paylaşımları, e-mail tıklamaları ve çok daha fazlası. Patrona bütün bu metrikleri sunmak çok vakit alır ve detaya girer. Bu yüzden şirket için önemli olan metrikleri hap şeklinde göstermeniz gerekir. Patronların dijital pazarlamacıdan beklediği önemli metriklerden bazıları:

  • Kaynak bazlı pazarlama maliyetleri ve ziyaretler: Dijital pazarlama deyince ilk akla gelen pazarlama maliyetleri ve karşılığında gelen ziyaretçi sayıdır. Dijital pazarlamada çeşitli yöntem ve araçlarla hangi kaynağın ne kadar maliyeti olduğunu rahatlıkla basit bir Excel tablosu üzerinde gösterebilirsiniz.
  • Müşteri edinme maliyeti (customer acqusition cost – cac): Bu metrik şirkete yeni gelen bir müşteri için ortalama ne kadar pazarlama bütçesi harcanmasıyla ölçülür. Bu metriği hesaplayabilmek için belirlenen süre zarfında edinilen yeni müşteri sayısını o süre zarfındaki satış ve pazarlama harcamasına bölerek bulabilirsiniz. Örneğin, 1 ay içerisinde satış ve pazarlama için 10.000 TL harcadınız, eğer o 1 ay içerisinde 1000 yeni müşteri getirmişseniz, müşteri edinme maliyetiniz 10 TL’dir.

CAC_Formula

  • Yatırım Getirisi (Return on Investment – ROI): Yaptığınız reklamlar sonucunda elde edilen kârı gösteren bir metrik. Özellikle dijital pazarlamada gösterilen performansı ölçmek için en önemli metriklerden biri. Hesaplanması ise gelir ve maliyetlerin farkının, maliyet bölünmesidir. Örneğin, geliriniz 10.000 TL ve maliyetleriniz 1.000 TL bu durumda (10.000-1.000)/1.000=9 Yani yatırım getiriniz 9’dur.

roi

 

  • Müşteri Yaşam Boyu Değeri (Customer Lifetime Value): Web sitenizi ziyaret eden bir kullanıcının müşteri olduktan sonra bütün hayatları boyunca şirket için olan değeri. Bu metrik diğer metriklere göre daha zor hesaplanır. Bu metriği hesaplayabilmeniz için şirket içinde stratejik bilgileri edinmeniz gerekir.

LTV-CAC

  • Yeni Müşteri Edinme Sayısı: Bu metrik adı üzerinden rapor sunulan periyotta gelen yeni müşteri sayısı. Bu metriği önceki dönemlerle birlikte sunmak pazarlamanın ne kadar etkili olduğunu gösterir.

Yukarıdaki liste patronun davranışına ve karakterine göre değişebilir ama yukarıdakileri bir tablo üzerinde gördüğünde yaptığınız işle ilgili bir fikir edineceği kesin :) iyi analizler!

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


19 Nisan'da Uniq İstanbul'da gerçekleşecek olan Marketing Meetup "Experience"a hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
19 Nisan'da Uniq İstanbul'da gerçekleşecek olan Marketing Meetup "Experience"a hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link