Einstein’in Dönüşüm Optimizasyon Rehberi

Einstein zamanında internet diye bir şey yoktu; ama olsaydı eminim söyleyecek çok daha fazla şeyi olurdu. Einstein’in söylediği sözler de en az teorileri kadar meşhur. Peki ne alaka dönüşüm optimizasyonu derseniz bunu Einstein’in söylediği 6 sözle özetleyebiliriz.

1) Delilik, aynı şeyi tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemektir 

Herkes web sitesinde dönüşüm artırmak ister, web analizlerinden, analiz araçlarını düzgün kullanmaktan söz ederler; ama çoğu fikir optimizasyon raporları havada kalır ve uçar gider. Yıllarca bir şeyler değişmeden dönüşümlerin artması beklenir. Bir web sitesini aylarca hatta yıllarca aynı şekilde tutup para harcamadan dönüşümünün artmasını beklemek Einstein’e göre delilik!

2)  Hiç hata yapmamış bir insan yeni bir şey denememiş demektir

Dönüşümleri artırmak için analiz yapmak gerekir ve bu analizler sonucunda yeni şeyler denemek gerekir. Einstein da tam olarak bundan söz ediyor. Şu anda hiç hata yapmıyor olabilirsiniz ama bu da hiç bir şey denemediğiniz anlamına gelir. Eğer işleri daha iyi hale getirmek istiyorsak hata yapmayı da göze almamız gerekir. Hem hatalardan ders çıkarmak da bir kazanımdır.

 3) Çok zeki olduğumdan değil, sorunlarla uğraşmaktan vazgeçmediğimden başarıyorum

Dönüşüm optimizasyonu yaparak dönüşleri artıranlar çok zeki olduklarından değil, sorunların üzerinde durup çözdüklerinden başarılı olmuşlardır. Eğer problemlerin üzerinde fazla durmazsak nasıl çözeceğiz ki?

 4) Eğer bir şeyi basitçe anlatamıyorsan anlamamışsındır

Bu da Einstein’in en ünlü sözlerinden biri. Eğer aklınızda güzel bir fikir varsa onu basit tutun ve sonuca çabuk ulaştırın!

5) Mantık sizi A’dan B’ye götürür hayal gücü ise her yere

Web sitesi optimizasyonu yaparken verilere bakmak ve yorumlamak çok önemli; ama yine de insanları tanıyan sizlersiniz veriler bir yere kadar işe yarıyor. Verileri de katarak insanların ilgisini çekmek için hayal gücünüzü kullanmayı deneyebilirsiniz.

6) Bilgi bilgelik değildir (Information is not Knowledge)

Einstein’ın da dediği gibi dönüşümleri artırmak için bilgiyi kullanmak gerekir; ama hangi bilginin sizin için önemli olduğunu belirleyin. Analiz araçlarından elinizde belki de milyonlarca veri olacak, peki sizin için hangisi daha önemli? Anahtar performans göstergelerinizi iyi belirleyip ona göre dönüşüm optimizasyonuzu yapın ve bilginizi bilgeliğe çevirin!

Adam Proehl’in Einstein’s Guide to Conversion Rate Optimization esinlenilmiştir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın

Haftanın Gündemi #66

Pazarlama, marka ve reklam dünyasında, ulusal ve global çapta yankı bulan tüm gelişmeleri yorumladığımız Haftanın Gündemi’nde bu hafta 7 – 13 Ekim arasını konuşuyoruz.

Haftanın Gündemi’nin ses kaydına iTunes Podcast üzerinden buraya tıklayarak ulaşabilirburadan indirebilir ya da aşağıdan dinleyebilirsiniz.

 

Soru, görüş ve önerilerinizi #haftaningundemi hastagiyle bize iletebilir, bilgi@pazarlamasyon.com’a mail gönderebilirsiniz.

Keyifli seyirler.

Bu haftanın konuları:

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Sinemia’dan Özel Abonelik Planları Oluşturmayı Sağlayan Yeni Hizmet

  • Bu topraklardan çıkan bir girişim olan Sinemia, yurt dışındaki atılımlarına hız kesmeden devam ediyor.
  • Abonelik servisi, sinemaların kendi özel abonelik planlarını oluşturmalarına imkan tanıyan Sinemia Enterprise isimli hizmetini duyurdu.
  • İlgili Yazı: Sinemia Yeni Yatırım Aldı, Avustralya ve Kanada’ya da Açıldı

Sinema severlere yönelik bir abonelik servisi olan Sinemia, geçtiğimiz yıl ABD pazarına girerek yurt dışına açılmıştı. ABD pazarında oldukça hızlı bir şekilde büyüyen şirket, bu yıl içerisinde ise Avustralya ve Kanada’da hizmet vermeye başladı. Bununla birlikte Sinemia, yurt dışında hizmetini geliştirmeye de devam ediyor.

TechCrunch’ın paylaştığı habere göre, sinema bileti abonelik servisi, bu zamana kadarki en dikkat çekici hamlelerinden birini duyurdu. Abonelik servisi, sinemaların kendi özel abonelik planlarını oluşturmalarına imkan tanıyan bir hizmeti Sinemia Enterprise ismiyle kullanıma sunmaya başlıyor. Bu yeni hizmet, özellikle sinema salonu zincirlerini hedef alıyor. Sinemia bu hizmetle ilgili olarak iOS ve Android uygulaması için backend desteği, ödeme işleme, sahtekarlık tespiti ve diğer çeşitli yönetim araçları da dahil olmak üzere gereken her şeyi işletmelere sağlıyor.

Türk Girişimi Sinemia, ABD Pazarında Hızlı Yükseliyor

Bunların yanı sıra Sinemia yeni hizmetiyle ilgili olarak paylaştığı basın bülteninde, ABD’de ve uluslararası alanda çok sayıda farklı ve büyük sinema salonu zinciri ile çalıştığını belirtti, ancak bu konuda herhangi bir isim vermekten kaçındı. Aynı zamanda bu basın bülteninde, şirketin CEO’su Rıfat Oğuz’un şu açıklamalarına da yer verildi:

“Sinemia’yı başlattığımızda, misyonumuz mümkün olduğu kadar çok sayıda film izleyicisine çevrim dışı ve çevrim içi deneyimi birleştiren bir abonelik uygulaması sunarak filmlerde uygun fiyatlı ve daha iyi bir deneyimin tadını çıkarmalarına yardımcı olmaktı. Dünyanın dört bir yanındaki sinemalarla iş birliği yaparak tüm endüstri için daha büyük bir ekonomi yaratmamıza yardımcı olacak daha fazla film izleyicisine yardımcı olabileceğimize inanıyoruz.”

Sinemia’nın ABD pazarında AMC ve MoviePass gibi önemli rakipleri bulunuyor. Bu yeni hizmet, abonelik servisinin bu rekabette daha fazla öne çıkmasına yardımcı olabilir. Özellikle özel abonelik planları için sinema salonu zincirlerine backend desteğinin sağlanması, bu hizmete dair Sinemia’nın elindeki en önemli kozlardan biri olarak dikkat çekiyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?


8 Haftada Dijital Mükemmeliği Yakalayın!
Eğitimi İncelemek İstiyorum
Digital Excellence Program'da Erken Kayıt Fırsatından Yararlanın
close-link