Einstein zamanında internet diye bir şey yoktu; ama olsaydı eminim söyleyecek çok daha fazla şeyi olurdu. Einstein’in söylediği sözler de en az teorileri kadar meşhur. Peki ne alaka dönüşüm optimizasyonu derseniz bunu Einstein’in söylediği 6 sözle özetleyebiliriz.

1) Delilik, aynı şeyi tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemektir 

Herkes web sitesinde dönüşüm artırmak ister, web analizlerinden, analiz araçlarını düzgün kullanmaktan söz ederler; ama çoğu fikir optimizasyon raporları havada kalır ve uçar gider. Yıllarca bir şeyler değişmeden dönüşümlerin artması beklenir. Bir web sitesini aylarca hatta yıllarca aynı şekilde tutup para harcamadan dönüşümünün artmasını beklemek Einstein’e göre delilik!

2)  Hiç hata yapmamış bir insan yeni bir şey denememiş demektir

Dönüşümleri artırmak için analiz yapmak gerekir ve bu analizler sonucunda yeni şeyler denemek gerekir. Einstein da tam olarak bundan söz ediyor. Şu anda hiç hata yapmıyor olabilirsiniz ama bu da hiç bir şey denemediğiniz anlamına gelir. Eğer işleri daha iyi hale getirmek istiyorsak hata yapmayı da göze almamız gerekir. Hem hatalardan ders çıkarmak da bir kazanımdır.

 3) Çok zeki olduğumdan değil, sorunlarla uğraşmaktan vazgeçmediğimden başarıyorum

Dönüşüm optimizasyonu yaparak dönüşleri artıranlar çok zeki olduklarından değil, sorunların üzerinde durup çözdüklerinden başarılı olmuşlardır. Eğer problemlerin üzerinde fazla durmazsak nasıl çözeceğiz ki?

 4) Eğer bir şeyi basitçe anlatamıyorsan anlamamışsındır

Bu da Einstein’in en ünlü sözlerinden biri. Eğer aklınızda güzel bir fikir varsa onu basit tutun ve sonuca çabuk ulaştırın!

5) Mantık sizi A’dan B’ye götürür hayal gücü ise her yere

Web sitesi optimizasyonu yaparken verilere bakmak ve yorumlamak çok önemli; ama yine de insanları tanıyan sizlersiniz veriler bir yere kadar işe yarıyor. Verileri de katarak insanların ilgisini çekmek için hayal gücünüzü kullanmayı deneyebilirsiniz.

6) Bilgi bilgelik değildir (Information is not Knowledge)

Einstein’ın da dediği gibi dönüşümleri artırmak için bilgiyi kullanmak gerekir; ama hangi bilginin sizin için önemli olduğunu belirleyin. Analiz araçlarından elinizde belki de milyonlarca veri olacak, peki sizin için hangisi daha önemli? Anahtar performans göstergelerinizi iyi belirleyip ona göre dönüşüm optimizasyonuzu yapın ve bilginizi bilgeliğe çevirin!

Adam Proehl’in Einstein’s Guide to Conversion Rate Optimization esinlenilmiştir.

Paylaş
Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın